زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۰:۴۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد برنامه سهره در طول هفته

*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #1
همه چیز در مورد برنامه سهره در طول هفته
با عرض سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان
از اونجا که دیدم هرکسی برنامه های خاصی برای سهره خودش داره .مثلا: یکی روی صدا کرا میکنه و یکی روی زیبایی و یکی هم برای جفت و .... .

خواستم این تاپیک رو بذارم که هرکسی برنامه های خاص خودش رو داره اینجا بیان کنه تا اگر کاری رو اشتباه انجام میده دروست انجام بده و به اون چیزی که میخواد دست پیدا کنه

همین طور باید از اساتیدی مانند خلیلی و پوریان عزیز کمال استفاده رو انجام داد تا در یک عشق بازی موقف باشیم

.......

اگر هم کسی برنامه خاصی داره که جواب هم گرفته میتونه ایجا بذاره

نکته که هایزه اهمیت هست این هست که این گفته ها در تاپیک ها و انجمن ها و غیره بیان شده که ایجا به صورت گلچین شده در میاد
بااحترام
__________:basa (159):
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۲:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #2
RE: همه چیز در مورد برنامه سهره در طول هفته
درود.ضمن تشکر از امید عزیز برای ایجاد این بخش.همونطور که همه دوستان میدونن اصول سهره بازی با قناری بازی خیلی فرق داره.اصول قناری بازی از شمال تا جنوب و غرب و شرق یکی هست همه شهرها از استاندارهای نژادهای مختلف و اصول پایه نگهداری قناری آگاهی کامل دارن و تقریبا همه یک روش رو استفاده میکنن.حدود بیست تا کتاب کامل قناری به پارسی ترجمه شده و در دسترس همه قرار گرفته ولی افسوس که سهره این پرنده زیبا و خارق العاده مورد بی مهری قرار گرفته .شاید تهرانی ها پرورش ما شیرازی ها رو قبول نداشته باشن یا ایلامی ها اصفهانی ها رو یا لرستانی ها کرمانشاهی ها رو قبول نداشته باشن این به این معنا نیست که یه دسته درست میگن یه دسته اشتباه همه چیز تجربیه و به شرایط منطقه هم بستگی داره .قبل از گفتن برنامه هفتگی باید ابتدا هدف و انتظاری که از سهره مون داریم رو مشخص کنیم.دلمون میخواد فقط یه سهره خوشگل داشته باشیم؟میخوایم با قناری و سهره جفتش بزنیم؟میخوایم بذاریمش دمه مغازه که فقط بخونه؟میخوایم دهن دارش بکنیم؟ویا میخوایم.... خیلی به ندرت اتفاق میافته که تموم این خصوصیات تو یه سهره با هم جمع بشه ولی میشه با رسیدگی صحیح یه سهره خوب داشته باشیم که هم خودمون ازش راضی باشیم هم دیگران.باتشکر

از اونجایی که قصد داریم تو این بخش هر کس تجربیات و کارایی که انجام میده رو بگه من از آخر های خرداد میگردم دنبال جوجه های خوب هرچندتا جوجه خوب که بتونم پیدا میکنم و همه رو میریزم تو پرون و خوب بهشون میرسم تا اول شهریور از اول شهریور میکنم تو پارچه تا رنگ بیارن بعد از رنگ آوردن که اوایل آبان هست تکشون میکنم تک میخ میذارم تا اول زمستون از اول زمستون اونایی که خوب پیش رفتن رو با گردوندن و تقویت غذایی و آب بازی آماده میکنم برا جفت زدن.اونایی هم که نمیخوام جفت بزنم همونجور نگه میدارم تا خودشون بالا بیان.ولی سهره کهنه هام بستگی به زمانی که لک میخورن دارن بعد از صاف کردن و چهار دانگ پر کردنشون رو مستیشون کار میکنم وهر وقت آماده شدن بدون اینکه فرقی کنه تو چه فصلی هستیم جفتشون میزنم ولی خوب همه سهره ای جفت خور نمیشه بعضیا بدرد خوندن میخورن کاری که از دست ما برمیاد اینه که از لک بدموقع خوردن و افت کردن حیوون جلوگیری کنیم.بعضی نکات هست که برا همه سهره ها و منطقه آب و هوایی و هر شهری یکسانه.مثل ثابت بودن شرایط سهره پرنده حساس و فوق العاده باهوشه تغییر ناگهانی شرایط مثل تغییر دان یا محل نگهداری یا دما فورا روش تاثیر میذاره.یکی دیگه هم آب بازی هست که از زمان جوجگی و لک و مستی بدرده حیوون میخوره و براش لازمه.نکته دیگه گردوندنه اگه میخوای سهره ات پررو باشه هرجا گذاشتیش بخونه و شب و روز بخونه باید بگردونیش نه به این معنا که قفس رو بگیری دست و بریم خیابون .یه پارچه میندازیم رو قفس میبریمش پارک و کوه و بیابون و بازار پرنده فروشا یا خونه دوستای پرنده بازمون پارچه رو بر میداریم یه جا میخش میکنیم و یه ساعت بعد میاریمش خونه هفته ای دوبار کافیه ولی باید زمانی اقدام به گردوندن کرد که حیوون کاملرصاف کرده و تقریبا چهار دانگ بخونه.باتشکر منتظر تجربیات و توصیه های اساتید و دوستان هستیم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۳:۱۲ ب.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۲:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلوم
ارسال: #3
سلامی مجدد . منون هستم که اولین ارسال رو شماسورع کردید که خودتون پرورش دهنده ی سهره هستین !!

الان شما چطور به پرنده هات می رسی ؟ روش شیرازی ها چطوری ؟

والا من که بچه مشهد هستم توی کل مشهد یک ادم سهره باز بیشتر قبول ندارم اونم همون پیر مردی هست که بهت گفتم

دوستان مشهدی که علاقه به سهره دارند میتونن برن به این پرنده فروشی : فلکه طبرسی / کوچه سیابون مغازه کوچکی هست که فایل ایشون را یادم رفته ساعات کارش ساعت 10 صبح تا 2 ظهر هست به بعد خیلی کم بازه که شما فکر کنین بسته هست برین یک نگاه به سهره هاش بندازید بعد نظر بدید

الان پوریان جان شما روی چه خاصی بر روی سهره هات کار میکنی ؟
و در یک هفته از لحاظ غذا . نوردهی . مکان . و هر چیکه براشون کم نمیذارین رو یک توضیعی بدید:basa (159):

توی این سهره های که شما میگیری ماده هم در میاد یا اینقدر ماهر هستی که ماده انتخاب نکنی ؟

چطور میفهمی که سهره شما کل کال هست ؟
وقتی میخوای پرنده بگیری همان طور که قبلا گفتی اون دو خط زیر گلو رو چیک میکنی ؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۳:۳۶ ب.ظ، توسط legend.)
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۳:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #4
چشم.درحال حاضر پرندهای من چند دسته هستن.اول چندتایی جوجه که توی پارچه هستن دونه شاهدونه و کافیشه.سه روز یه بار میرم بازشون میکنم آب و دونشون رو عوض میکنم و دوباره میپیچونم.روزی یه یک ساعتی هم یا سهره دهندار میذارم کنارشون یا با گوشی براشوندصدا میذارم کامل دهن نمیگیرن ولی یه چندتایی دهن اضافه میکنن که از دهن معمولی بهتره.دسته دوم جوجه های عتیقه است که اونا رو تک کردم دارم رامشون میکنم و پیش سهره کهنه ها هستن.سهره کهنه هام اونایی که تو لک بودن تقریبا صاف کردن از پارچه درش آوردم و یه میخشون کردم دانه فقط شاهدونه هفته ای دو بار تخم کاهو و کاسنی یه روز در میون هم آب بازیشون میدم اونایی هم که دهن میزنن و میخوام مستشون کنم هفته ای دوبار میبرم گردش یه روز در میون آب بازی و دونه شاهدونه هفته ای دوبار کاهو کاسنی یه بار هم پسته بادوم نبات کوبیده.در ضمن برا همه سهره هام از مولتی ویتامین هم استفاده میکنم بسته به شرایطشون هفته ای یکی دوبار.سهره های ماده ای هم که با قناری و سهره جفت زدم تو قفس قناریا پیش قناریای ماده هستن چندتا جوجه سهره ماده هم دارم که اونا هم پیش جوجه قناریا تو یه قفس هستن که هم به قناری و شرایط عادت کنن هم به غذای تخم مرغی.سهره هایی هم که امسال عید تو قفس جوجه گرفتم هم کنار قناریارهستن اونا مثل قناری آروم وخوبن مثل قناری هم بهشون میرسم.توی شیراز به گل یهره زیاد اهمیت میدن سهره گل پهن و چهار گل خواهان زیاد داره همینطور سهره زاغ که واویلا طرفدار داره و خیلی هم کمیابه چند مدت پیش یکی از اساتید یه جفت زاغ رو چهارتا تخم رو دو میلیون معامله کرد.بعد به دهن و دریدگی و پررویی سهره هم خیلی اهمیت میدن.سهره کرمونی دهن چیو کرمونی هم خواهان زیاد داره .ولی فکر کنم توی همه ایران اول دهن دوم تیپ و قیافه.با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۳:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلوم
ارسال: #5
درود.
ماشالله چنتا سهره داری که این هارو گروه بندی کردی ؟ من که 2تا قناری 1 طرقه 2تا سهره دارم دارم خسته میشم از اینا 4 ماه همشون رو دارم هیچ کدوم نخوندن :((:(( همشون جز طرقه جیک جیک میکنن

راستی پرون یعنی چی ؟
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۴:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #6
آخه امید من توی سه ماه گذشته وحشتناک تلفات دادم.بیست و سه تا سهره قناری دوتا سهره جفت خوره عتیقه شش تا ماده قناری جفت خوره سهره بخاطر آبله تلف شدن.بخاطر همین مجبور شدم یه تعدادی جمع کنم.امسال هجده تا جوجه سهره جمع کردم فقط دوتاش اوندخط زیر گلو رو دارن سه تاشم خوب و ذات دارن بر اساس تجربه رو این پنج تا خیلی حساب میکنم.چهارتا هم جوجه ماده جمع کردم برا جفت زدن تو قفس.جوجه ها اکثرا مال یاسوج هستن چندتاشم مال جهرم پارس.نر و مادگی رو کامل تشخیص میدم براساس تجربه.اکثر جوجها نر و مادگیشون مشخصه به غیر از جوجه های خیلی کال که هنوز نه سبیل انداختن نه بال سیاه کردن که اونا رو بر اساس تجربه میشه راحت نر انتخاب کرد.جوجه کال نوکش سیاه و نرمه محل تلاقی نوکش هم زرده د مثل جوجه گنجیشک یه پوست نرم آخره نوکش داره و با توجه به فصلی که توش هستیم فکر نکنم دیگه جایی جوجه کال باشه.بعدشم دهن بازی واقعا سخته و وقتگیره خیلی راحت میشه به جوجه دهن یاد داد که دهن معمولی نباشه ولی اگه بخوای دهن پاک و بدون غلط باشه خیلی کار داره و زمانبره.آدم عاجز میشه من تو این سالها فقط یه بار خواستم دهن پاک تربیت کنم که از کرده خودم پشیمون شدم درسته ارزشش رو داره چون یکیشو الان دارم خیای باهاش حال میکنم ولی وقتی یاد کارا و سختیهاش میافتم به خودم میگم دیگه هیچوقت دهن پاک تربیت نمیکنم.چون خیلی دردسر داره همین که سهره دهن باغی و معمولی نخونه و چندتا ریتم قشنگ داشته باشه کافیه.

پرون همین قفسای بزرگ که بایه توری از وسط نصف میشه دوتا قفس بزرگ که به هم چسبیده نمیدونم تو مشهد چه اسمی داره شیراز میگن قفس جوجه پرون

قیمت هم بیشتراشو خودم صید کردم.فقط چندتا جهرمی رو دونه هشت هزار تومن خریدم.برا خرید جوجه نباید زیاد به منطقه اهمیت داد همه جا سهره خوب دار بدم داره حتما شنیدی که میگن سهره مناطق سردسیر خوبه ولی همین جهرم پارس یه منطقه گرمسیره سهره هاشم اکثرا محشر هستن همونطور که گفتم همه جا خوب هست بدم هست اگه دقت کنی و تجربه داشته باشی هرجایی باشی جوجه خوب پیدا میکنی

از بقیه دوستان و اساتید مثل آدمین و اهورا و نوید و فازلوگ و خلیلی و اصفهان قناری و بقیه اساتید خواهش دارم تو بحث شرکت کنن و قلق ها و ریزه کاریها و تجربیات خودشون رو بگن تا همه استفاده کنیم.با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۵:۲۸ ب.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۱/۰۶/۰۹، ۰۴:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #7
با عرض سلام خدمت اساتید محترم.یه سئوال داشتم.من در مورد بزرگ کردن جوجه با دست.من یه کپه چهار تایی جوجه گرفتم خواستم یه دونه از جوجها رو با دست دونه بدم وبزرگ کنم چون می خوام جوجه رو اون طوری دلم می خواد دهن دار کنم.دستور چیه و چکار کنم.سپاسگذارم.حیدریان هستم از کرمانشاه
۱۳۹۶/۱۲/۱۲، ۰۱:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #8
سلام 
تشریف ببرید فروشگاههای مخصوص دارو و مکمل پرنده گان و بفرمایید که غذای سرلاکی برای تغذیه دستی جوجه قناری میخوام ... انواع و اقسامش هست میتونید تهیه کنید . یا میتونید دستی درست کنید که سلیقه ای هست ... مثلا مقدار خیلی کمی شیر گرم شده رو با آرد ذرت و نان سوخاری پودر شده یا بیسکویت مادر مخلوط کنید که به صورت یه خمیر شل مانند در بیاد بعد با سرنگ یا قطره چکون بهشون بدین ... به جای شیر میتونید از سرلاک مخصوص کودک هم استفاده کنید .... بهتره از آب گرم سماور استفاده کنید  
۱۳۹۶/۱۲/۱۳، ۰۱:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #9
سلام خسته نباشید
ایا گشت هرروز برای سهره خوبه یا هفته ای دو یاسه بار؟؟
۱۳۹۷/۰۱/۳۱، ۱۱:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #10
هفته ای دوبار برای مست شدن کافیه اما برای رام شدن هر روز