زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۱۱:۲۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
ریختن پرها در اثر ترس
علائم : پرنده یکباره بیشتر پرهای خود را از دست میدهد

علل : ترسیدن ناگهانی ، عکس العمل در مقابل دشمن (مثل گربه و ...)

اقدامات اولیه :
1 - آرامش مطلق
2 - گرما
3 - تغذیه با مواد حاوی ویتامین
4 - تغذیه با دانه های خیس خورده و سبز شده
۱۳۸۹/۱۱/۰۶، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 88 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #871
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
سلام 
من به شما گفتم اگر تابستون بیرون بوده و بال ودمش جدید شده و تو تنش پر کهنه نیست بجز گلش احتیاجی به پیچیدن نیست چون ممکنه گلش دومرتبه درست نشه و دوماه هم پس بره . 
در زمانی که پرنده استوپ نمیکنه کامل شدن گل صورتش در بعضی موارد حتی بیش از یک ماه طول میکشه ( البته برای سهره هایی که داخل خونه هستن) ولی چون شما میخ به میخش کردی و جاشو که بیرون بوده عوض کردی و آوردیش تو در این جور شرایط حتی ممکنه تا سه ماه طول بکشه تا گلش تخت کنه .
در هر صورت شما باید صبر میکردی حالا کاریه که شده بهتره بپیچیش تا دوباره کامل لک بخوره برای اوایل بهمن تخت میشه . وقتی تخت کرد اگر خوب تقویتش کنی اول اردیبهشت مست میشه . ولی بازم ممکنه گلش کامل تخت نشه تا شب عید علتشم لک مصنوعی و نگهداری داخل خونه هست . 
یه نکته رو همیشه بدون پرنده ای که داخل خونه هست و یا پیچیده میشه در خیلی از موراد گل صورتش خیلی طول میکشه تا کامل تخت کنه . برای همین گفته میشه اولویت اصلی نگهداری سهره هوای آزاد هست و اولویت لکش لک طبیعی با تغذیه وآفتاب و آب بازی پرنده داخل خونه و با پیچوندن سخت و بد لک میخوره و اذیت میکنه . 
فعلا هفته ای یکروز بهش مولتی ویتامین بده وقتی پر ریزیش تموم شد و شروع کرد به پر جدید درآوردن هفته ای دو روز بهش مولتی ویتامین بده تا زودتر تخت کنه . حالا که پیچیدیش فرصت خوبی برای یادگیری آواز هست . 
شما اصلا روی تخت شدن گلش سخت نگیر مهم بال و دم و پرهای تنش هست که نو بشه و تخت کنه . من سهره رنگ آورده بیابون که برج 8 صید شده داشتم با گل کامل وقتی آوردمش خونه تا اسفند ماه بازم داشت گلش کاملتر و پرتر میشد . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۰، ۰۷:۰۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۰، ۰۶:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: pedram basirat
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 34
4 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #872
مرسي از راهنماييت استاد ! دونه بهش نيجر هم بدم تا كاملتر لك بخوره ؟ چن تا صدا براش بزارم ثابت بهتره يا يه دونه ثابت بزارم ؟

يه دونه ديگه سهره دارم اون از اول تو خونه بوده ، طبيعي لك خورد ، اما چون بهتر پر بريزه وقتي خودش شرو كرد پر ريختن پيچيدمش ! الان نصف قفس رو پيچيدم و 50 درصد صاف كرده و نصف صورتش نارنجي شده ! از زير كاور در بيارم و افتاب و شنا بدم ؟؟ يا بزارم كامل صاف كنه بعد دربيارم ؟
۱۳۹۵/۰۹/۱۰، ۰۹:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #873
سلام دوست عزیز
اگر جاش گرمه ( چون معمولا تو این فصل داخل خونه گرمه ) احتیاج به نجیر نیست ولی اگر جاش خنکه دو سه وعده بهش بده هر وعده یکسوم انگشتی . بهتر فقط یکنوع صدای ثابت براش بذاری اونی که بیشتر دوست داری و با کیفیت تر هست رو بذار . 
برای اون یکی جوجه بهتر صبر کنید تا هفتاد هشتاد درصد صاف کنه و بعد روکش رو کامل بردارین ولی بازم تکونش ندین و سه روز پشت سر هم بهش ویتالین بدین و تا یک هفته صبر کنید و تو این یک هفته خوب بهش سبزیجات بدین و بعدش میتونید هفته ای یکی دوبار آب بازی بدین ولی بازم خیلی جابجاش نکنید تا صددرصد تخت کنه اونوقت بازم سه روز پشت سرهم بهش ویتالین بدین تا خوب قوی بشه بعدش میتونید برای مدت کوتاهی بهش آفتاب بدین مثلا ده دقیقه یک ربع . تو این مرحله پرنده بخصوص جوجه ها خیلی آسیب پذیر میشن باید با آرامش و حوصله و مهربونی بیشتری باهاش رفتار کنید . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۸:۵۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۰، ۱۰:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #874
چون در ارسال های قبلی اساتید نظرشون بر این بود که آقا پدرام سهره رو بپیچونن بهتره . لازمه این تذکر رو بدم که یه وقت از حرفهای من سوء برداشتی بوجود نیاد : 
بله اینکه دوستان گفتن بپیچونید حرف اشتباه و نادرستی نیست ولی من چون این احتمال رو میدادم که شاید دوباره گل صورتش کامل نشه و دوماه هم پرنده عقب میفته منظورم این بود به ریسکش نمی ارزه و بهتره صبر کنید والا فرمایش اساتید درست و صحیحه. ( و از طرفی جوجه ای که تو خونه هست سال اول به اون اوج مستی نمیرسه که مثلا بشه جفتش کرد یا اونقد مست بشه که حنجره بترکونه و هوار بکشه و به اون خوندنی که مد نظر هست برسه به همین دلایل برای پیچوندن مجدد لزومی نمیدیدم )
مخلص همه رفقا و اساتید هم هستیم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۸:۵۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۲:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #875
سلام البته جوجه سهره ای که تا الان نیم لک باشه و استوپ کرده باسه به امسال نمیرسه .شاید بهتر باشه نگهش دارن برای خرداد ماه اون وقت لکش بدن.اما من جوجه سهره سال دیدم وداشتم که همون سال اول ترکونده و جفت هم رفته.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۱۱:۵۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #876
با سلام خدمت آقا محمد مهدی عزیز . بله اگر جوجه سهره از روز اول اصولی بالا بیاد و استاد قدر بالا سرش باشه هم میترکونه و هم جفت میشه و اگر تو هوای آزاد نگهداری بشه و استاد هم بالا سرش باشه خیلی بلند تر و بهتر میخونه و میشه حتی با دو تا سه تا ماده جفتش کرد اگر جوجه قوی و ذات داری باشه ولی دوستمون پرنده رو توی خونه نگهدای میکنه و اونجوری که من از صحبتهای ایشون متوجه شدم فقط دوتا جوجه سهره تو خونه داره اگر اشتباه نکنم .  
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۱۲:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #877
سلام سي مرغ جان ! خيلي ممنون از راهنمايي هات بله دوتا جوجه دارم فقط ! و با صدا بالا اوردم ! اون جوجه كه لك تو لك شد رو ردش كردم و يه سهره داغسر جوجه امسال گرفتم كه كامل صاف كرده فقط خيلي كم گل صورتش مونده ! اون يكي هم 70درصد صاف كرده ! ديروز هوا خوب بود همونطور كه گفتي بردم بالا پشتبوم خداروشكر خيلي بهتر شدن و از ديروز كه بردم بالا امروز همش ريزه خوني ميكردن و سر دهن ميزدن ! ميخواستم ببينم ، اگه يه سهره بخون چند روز بيارم خونه بزارم بالا سر ايناا خوبه ؟
سهره داغسره كه تازه گرفتم دهنش معموليه ، اما جوجه خودم از نوار دهن گرفته ، الانم سر دهن ميزنه عين صدايي كه براش گذاشتم ، سهره بيارم چند روز اينارو راه بندازه ، دهن جوجه ام خراب نميشه ؟
۱۳۹۵/۰۹/۱۴، ۱۰:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #878
سلامت خدمت شما دوست عزیز 
میشه یه سهره دهن دار بیاری تا راشون بندازه ولی به شرطی که دهنش قشنگ باشه . حداقل از دهن جوجه ای که میگی از نوار دهن یاد گرفته قشنگ تر دهن بزنه ولی اگر دهن خراب یا باغی باشه بهتره این کارو نکنی چون جوجه ت که دهن گرفته حیفه دهنش خراب میشه . اون سهره داغ سرت هم اگر زیاد نزدیک و کنار جوجه ت که دهن گرفته بذاری ممکنه دهنش رو خراب کنه یعنی ممکنه اون دهنایی که گرفته رو دیگه نزنه و دهن سهره داغسر رو یاد بگیره و جایگزین کنه . بهتره سهره داغسر رو تو یه اتاق یا مکان دیگه ای بذاری و برای جوجه ت که دهن گرفته بازم همون دهنایی که گرفته بذاری تا دهن پر کنه یعنی کاملتر دهنارو بگیره البته اگر روی دهنش حساب باز کردی 

اگر نظر بنده حقیر رو میخوای که یه چند سالیه دارم با سهره کلنجار میرم به نظرم خیلی تو این راه نباید شاخه به شاخه کنی منظورم اینه اگر تیپ بازی و خوشت از تیپ سهره میاد و دهنش خیلی برات مهم نیست هرچی بزنه باهاش حال میکنی بهتره بری سراغ وحشی (چون جوجه معلوم نیست تیپش چی میشه) و اگر دهن و آواز برات مهمتره بهتره جوجه بازی کنه اگرم میخوای تکثیر کنی و جوجه قفسی بگیری هر دوتاش خوبه ولی ماده حتما باید جوجه قفس باشه تا بتونی جفت کنی . موفق باشی  
۱۳۹۵/۰۹/۱۴، ۱۱:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: pedram basirat ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ارسال: #879
روي دهن جوجه خيلي حساب نميكردم ، چون سال اولمه و زياد حرفه ايي نيستم ، نخواستم دهن بازي كنم و دنبال سهره بدون دهن ردي و بدون غلط نبودم (دهن پاك ) !! اتفاقا جوجه ايي هم كه گرفتم كال كال بود گذاشتم زير دهن ، اما چون بيشتر با تيپ سهره حال ميكردم ، از همون اول چون رنگ اين جوجه خيلي روشنتر از بقيه بود خريدمش ، خوده فروشنده ميگفت برا كردستانه همه ، اما خودم فكر كنم برا شماله ! هيكل و قد كوچيكي داره ، اما بيس (سهره كشي) خيلي خوشگل و وحشتناكي ميندازه !! روي دهنش هم خيلي وقت گذاشتم ، اما چون هيكل بزرگي نداره، و فكر ميكنم برا شمال باشه (ذات دار نيست ) زياد رو دهنش حساب نميكنم و بيشتر تيپش رو دوست دارم ! يعني ممكنه الان فقط از نوار دهن گرفته باشه ؟ ارزش داره بازم تنها بزارمش تو ي اتاق ديگه زير همون دهن ؟؟ يا يه سهره باغي بخون بيارم ، هم اينو راه بندازه ، هم اون يكيو ، !! منظورم اينه مني كه فلا زياد تو كاره دهن بازي نيستم ، يه وحشي بيارم دهن اظافه كنن ؟
۱۳۹۵/۰۹/۱۵، ۱۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #880
سلام . والا سلیقه ای هست . اگر صدای وحشی رو دوست داری میتونی وحشی بیاری ولی لزومی هم نداره . اما اگر سلیقه منو میخوای همین جوجه ت که میگی دهن گرفته یه پرش می ارزه به صدتا وحشی به شرطی که صبور باشی و تا شب عید براش دهن بذاری چون میگی کال بوده حتما دهنا رو تاحدودی گرفته و اگر بازم براش دهن بذاری کاملتر و بهتر میگیره و نیازی به آوردن سهره وحشی نیست . اگر صدایی که براش میذاری یه صدای قشنگی هست و دوسش داری به نظرم همین جوجه رو روش کار کن و استادش کنی و برای سالهای آینده جوجه خوب بیار بذار زیر دهنش . داغسرت هم یا باید ردش کنی یا اگر جا داری با فاصله هرچی دورتر بذارش . البته من چون به دهن سهره علاقه دارم این نظر شخصی من هست شما هرجور خودت صلاح میدونی بهتره همون طور عمل کنی . اینکه من دیشب خدمت شما عرض کردم شاخه به شاخه نکنی بهتره منظورم این بود حالا که جوجه آوردی دیگه سراغ وحشی نری بهتره چون وحشی دوسال باید بگذره تازه مثل الانه جوجه ت شاید رام بشه و از طرفی وحشی که بیاری دیگه نمیتونی جوجه زیر دهن بذاری هر جوجه ای هم که بیاری دهن وحشی ت رو میگیرن ولی اگر روی همین یدونه جوجه ت کار کنی سال دیگه میتونی دوسه تا جوجه خوب بیاری و بذاری زیر دهنش هم زیباتر میخونن و هم جوجه خیلی بیشتر و بهتر از وحشی میخونه هم بیشتر مست میشه هم بیشتر و بهتر میخونه اصلا جوجه با وحشی قابل قیاس نیست برای خوندن . 
یه نکته ای هم که دیشب فراموش کردم عرض کنم این جوجه ای که میفرمایی دهن گرفته فعلا بالا پشت بوم نبرش و اصلا جابجاش نکن چون دوباره پر میریزه و لک تو لک میشه صبر کن تا کامل کامل تخت کنه و بعد با ویتالین تقویتش کن اونوقت روزهایی که هوای آفتابی و بهاریه و سوز نداره برای مدت زمان کمی میتونی بیرون بذاریش تا دهن بازکنه اگرم بیرون نبری همینکه یک ساعت پشت پنجره میخش کنی کافیه ولی اول بذار کامل تخت کنه و بعد تقویتش کن اونوقت میتونی جابجاش کنی . صبر مهمترین عامل موفقیت هست تو سهره بازی . همین جوجه ت که میفرمایی الان دهن گرفته و شروع کرده به خوندن وقتی بهار بشه چندتا گشت ببریش اونقد خوب میشه که عشق کنی به شرطی که صبور باشی . نظر منو میخوای اصلا از نخ وحشی بیا بیرون روی همین یدونه جوجه کار کن سالی دیگه سه تا دونه جوجه عالی بیاری بذاری زیر دهن استاد همین بهترین راهه . موفق باشی 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۰۷:۳۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۵، ۱۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: pedram basirat ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان