زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰، ۱۱:۳۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

ورم روده

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 5
14 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #1
ورم روده
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت دوستان عزیزم که من راراهنمای می کنند.
من یک جفت قناری دارم که 5عدد تخم گذاشتند وبچه هاشون به دنیا آمدندو15روزه هستند ولی ماده قناری ورم روده شدید گرفته وخودش راهم باد میکند من دیشب از بچه هاونر جدایش کردم حالانمی دانم غذا ودارو چی بهش بدم لطفاًسریعاًمراراهنمای کنید سپاس
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۱/۱۵، ۱۱:۵۵ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۱/۱۸، ۰۸:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 28 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #271
RE: ورم روده
سلام 
در مورد مشکل کبدی و ورم روده که دوستمون مطرح کردن باید پرنده معاینه بشه و ببینیم ورم رودش حادتره یا مشکل کبدیش و بعد اون بیماری که حادتر هست در وحله اول درمان بشه . 
ورم روده همیشه کشنده نیست خیلی به ندرت پیش میاد که ورم روده کشنده باشه مگر برای جوجه ها که بنیه ندارن و در بالغها اغلب بیماری مزمن میشه و تو تن پرنده میمونه و این مزمن شدن اونقد پرنده رو ضعیف و پوک میکنه که پرنده در اثر ضعف شدید میمیره . ولی اگر پرنده قوی بنیه باشه ممکنه حتی یکسال ورم روده داشته باشه و دوام بیاره البته صددرصد پرنده اون شادابی گذشته رو نداره . خودم مورد داشتم پرنده ورم روده داشته ولی مست شده و فضله پرنده هم تقریبا نرمال بوده ( البته کمی حجیم بوده ولی از نظر رنگ و شل و سفتی نرمال بوده ) و هرکی پرنده رو میدید باورش نمیشد این ورم روده داشته باشه و دقیقا مثل عکس بالا که مشخص کردم رودش کلفت شده و بیرون زده بود . (قبلا هم عرض کردم که روده پرنده سفید و صورتی رنگ هست) . مگر اینکه پرنده همزمان با ورم روده خون هم دفع کنه که اون دیگه ورم روده نیست بلکه بیماری کشنده کوکسیدیوز (اسهال خونی) هست . 
به همین خاطر بنده عرض کردم ابتدا کبد پرنده درمان بشه بهتره . و برای اینکه نظر قطعی بشه داد حتما باید اول پرنده کاملا معاینه بشه و علایم بالینیش مشخص بشه (و میزان قوت و وضعف و همینطور میزان شادابی و کسلی پرنده مشخص بشه) در اون صورت میشه نظر نهایی رو گفت که ابتدا ورم رودش درمان بشه یا مشکل کبدیش . چون پرنده ای که مشکل کبدی داره هر نوع داروی شیمیای وضعش رو وخیم تر میکنه و ثانیا مصرف پروبیوتیکها برای درمان کبد همزمان موجب بهبودی نسبی ورم روده هم میشه . ( قدیما ورم روده با سرکه سیب و عرق نعناع درمان میشد الان شده انروسدیم و بیوسرین و ....) 
البته با عرض پوزش از محضر شما لازم بود کمی توضیح بدم . 
یه سوال هم از خدمت شما دارم میشه تو این عکسی که بنده گذاشتم دقیقا مشخص کنید کبد پرنده کجاش هست ؟ (من ادعایی ندارم و خیلی خوشحال میشم از شما بیاموزم اصلا اومدم اینجا برای یادگیری)
تو این عکس پرنده سه تا از علائمی که بنده عرض کردم برای ورم روده رو داره 1- شکمش بزرگ شده 2- رودش کلفت و نمایان شده 3- گوشت سینه پرنده هم تاحدودی تحلیل رفته . البته دوستمون گفتن فضله پرنده نرماله که بنده هم قبلا گفتم برای ورم روده لازم نیست تمام علایم وجود داشته باشه . ( در ورم روده خفیف ابتدا پرنده فضلش خراب میشه. کمی وخیم تر بشه شکمش باد میکنه. بازم وخیم تر بشه روده نمایان میشه . بازم وخیم تر بشه روده کلفت و نمایان میشه و کاملا بیرون میزنه و در این زمان هست که پرنده گوشت سینش تحلیل میره )      

۱۳۹۵/۰۵/۱۹، ۱۱:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، Mostafa Fallah
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #272
سلام
ورم كبد از زير قفسه سينه شروع ميشه ومعمولا هم يك هاله كبود زير جناغ به وجود مياد وگاهي هم فقط تورم داره اما ورم روده معمولا به شكل يك خط مورب هست وگاهي يك رگ سياه هم ديده ميشه.
در ضمن پروبيوتيك ها باكتري هاي مفيدي هستند كه جايگاهشون در روده هست وهيچ ربطي به كبد و يا درمان كبد ندارن.

ورم روده 

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۰۸:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #273
سلام 
کبد همون جگر هست و جگر هم معلومه که چه رنگیه . وقتی هم بزرگ بشه یا ورم کنه حتما باید لکه سیاه روی شکم پرنده زیر جناغ معلوم بشه . و در عکسی که من گذاشتم هیچ لکه سیاهی نداریم . و اکثر لکه های سیاه (black spot) یا مربوط به کبد هست یا مربوط به طحال .

روده هم سه تا داریم . روده اثنی عشر - روده بزرگ - روده کوچک . و در این عکسی که بنده با دایره قرمز مشخص کردم روده اثنی عشر پرنده ورم کرده . 

قبلا هم گفتم رگ سیاه هیچ ربطی به ورم روده نداره و یک رگ خونی هست که در مواقع مختلفی نمایان میشه در اثر ضعف شدید - یا سوء تغذیه - یا گرسنگی - یا استفاده بیش از حد از سبزیجان - یا استفاده بیش از حد از دونهای خنک که پرنده رودش سردی میکنه - یا زمانی که ماده ها پسشون تخم هست در بعضی موارد نمایان میشه و به هیچ وجه علامت ورم روده نیست . 

کبد هم وقتی که دچار مشکل حاد میشه اول باید با پروبیوتیک ها درمان بشه و هر گونه داروی شیمیای خرابترش میکنه . مثلا سرکه سیب جزو پروبیوتیکهاست ولی کلی خاصیت و فایده برای کبد داره و وقتی که به طور مداوم استفاده بشه کبد پرنده تا حد زیادی سلامتیش رو بدست میاره و بعد وقتی از داروی مناسب مثل کلسی کولیناپ استفاده بشه کاملا درمان میشه . ولی اگر از ابتدا داور داده بشه کبد پرنده یا کامل درمان نمیشه و یا به جای اینکه بهتر بشه بدتر میشه .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۶/۰۲، ۱۱:۵۵ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۱۰:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #274
بیماری ورم روده
--------------------------------
@parandebanchannel
ورم روده بیماری میباشد که امروزه اکثر دوستداران پرنده انرا تجربه کرده اند و متاسفانه به دلیل استفاده نا درست و غلط از مواد خور اکی اغلب اوقات پرنده به ان دچار خواهد شد
ورم روده بیماری میباشد که در اثر افزایش فعالیت ها و افزایش تعداد باکتریهای موجود در فلور میکروبی روده  و سکوم ها می باشد . با افزایش میزان فیبر غذا محیط ‌برای افزایش رشد و فعالیت این  باکتری ها فراهم میشود و باعث افزایش مواد دفعی زیادتری میشود ، که با عث اسیدی شدن  محیط و گرفتگی منافذ جذبی روده بزرگ میشود ،در نتیجه اب اضافی و رسوبات بدن دفع نمیشود و همچنین سرعت عبور مواد دفعی کاهش پیدا میکند و مدفوع داخل روده بزرگ می ماندکه باعث کم اشتهایی و کم غذا خوردن و ضعیف شدن پرنده می گردد .که در نهایت به ازربین رفتن پرنده ختم میگردد در این پست به راهای پیشگیری و چند راه درمان اشاره خواهیم کرد
@parandebanchannel
علت های ورم روده :                                   غذاهای زیاد وبا متنوع باهم درقفس اب دار بودن هوبج سبزی زیاد ویاخیس خوردن روزنامه کف قفس استفاده از ابخوری که جلبک زده وعدم نظافت قفس ولوازم ان واستفاده از تخم مرغ مونده یا غذای فاسد
 نکته ی مهم که کمتر کسی توجه میکنه بهش اینه که پرنده هنگام ابتنی اب رو به داخل جادونی میپاشه و باعث میشه که دان ها در اثر وجود رطوبت فاسد بشن و ایجاد مشکل میکنه                  پیشگیری:
رعایت نظافت قفس و لوازم جلوگیری از موندن تخم مرغ بیش از ۳ساعت تو قفس-خشک کردن سبزی و در اختیارگذاشتن به مقدار کم مشت کردن هویج برای گرفتن اب ان
استفاده هفتگی سرکه سیب به مقدار یک سی سی در یک لیتر اب برای همه ی پرنده ها
علائم :اسهال سبز رنگ و پاشیدن فضله به بیرون هنگام مدفوع کردن و پف کردن و بی حال شدن(استثناهم وجود دارد)ورگ سیاه که از سمت شکم به پس ادامه دارد ویاورم کردن وباد کردن شکم 
درمان:بهترین درمان طبیعی که ضرر هم نداره ازبین بردن عامل ورم روده واستفاده از یه قطره روغن زیتون تا سه روز بچکونید توی دهان قناری و استفاده از سیب زمینی اب پز  درمان های مختلف وروش های دارویی  مختلف وجود داره که چند تا از بهترین و پرکاربرد ترین اون هارو مینویسم          
@parandebanchannel
 1استفاده از sulfaشرکت تابرنیل که یک انتی بیوتیک است ودوز مصرف ان هم ۳قطره در ۱۰۰میلی اب به مدت ۳روز و سپس ۲روز استراحت ومجددا ۳روز دیگر استفاده شود
2استفاده از انتی بیوتیک داکسی سایکلین با دوز هرگرم برای یک لیتراب تا ۴روز

3استفاده از داروی ترکیبی استاد هیوا:شربت کوتریموکسازول و شربت فورازولیدون و آمپول دگزامتازون رو از داروخونه انسانی تهیه میکنید.از هر شربت چهل سی سی رو توی یه شیشه میریزی و آمپول دگزا رو قاطی کرده وخوب بهم میزنی .‌و تا پنج روز هرروز یک ونیم سی سی داخل جاآبی میریزیم.هر۲۴ساعت تعویض میکنین.موقع استفاده باید شیشه رو خوب تکان داد
@parandebanchannel
نکته دیگه اینه که در پرنده های ضعیف تر ۶قطره استیمول هم به جاآبی اضافه میکنیم ودر همه روش ها استفاده از بادام رنده شده هفته ای سه بار و سرکه سیب هم موثر است.اکثر پرنده هایی که به ورم روده  مبتلا میشن به دلیل جذب نکردن ویتامینهاتوسط روده پرنده ضعیف میشود وبه اصطلاح سینه کاردی میشود که درمان ان را در مطالب بعدمینویسم
--------------------------------
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۱۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: AliReza Dezyani
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #275
(۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۱۰:۴۰ ق.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام 
کبد همون جگر هست و جگر هم معلومه که چه رنگیه . وقتی هم بزرگ بشه یا ورم کنه حتما باید لکه سیاه روی شکم پرنده زیر جناغ معلوم بشه . و در عکسی که من گذاشتم هیچ لکه سیاهی نداریم . و اکثر لکه های سیاه (black spot) یا مربوط به کبد هست یا مربوط به طحال .

روده هم سه تا داریم . روده اثنی عشر - روده بزرگ - روده کوچک . و در این عکسی که بنده با دایره قرمز مشخص کردم روده اثنی عشر پرنده ورم کرده . 

قبلا هم گفتم رگ سیاه هیچ ربطی به ورم روده نداره و یک رگ خونی هست که در مواقع مختلفی نمایان میشه در اثر ضعف شدید - یا سوء تغذیه - یا گرسنگی - یا استفاده بیش از حد از سبزیجان - یا استفاده بیش از حد از دونهای خنک که پرنده رودش سردی میکنه - یا زمانی که ماده ها پسشون تخم هست در بعضی موارد نمایان میشه و به هیچ وجه علامت ورم روده نیست . 

کبد هم وقتی که دچار مشکل حاد میشه اول باید با پروبیوتیک ها درمان بشه و هر گونه داروی شیمیای خرابترش میکنه . مثلا سرکه سیب جزو پروبیوتیکهاست ولی کلی خاصیت و فایده برای کبد داره و وقتی که به طور مداوم استفاده بشه کبد پرنده تا حد زیادی سلامتیش رو بدست میاره و بعد وقتی از داروی مناسب مثل کلسی کولیناپ استفاده بشه کاملا درمان میشه . ولی اگر از ابتدا داور داده بشه کبد پرنده یا کامل درمان نمیشه و یا به جای اینکه بهتر بشه بدتر میشه .

1- قناري وسهره راست روده هستن .روده كوچك و روده و بزرگ واثني عشر در گنجشك سانان وجود نداره.
2-قبلا هم عرض كردم پروبيوتيك براي پيشگيري از ورم روده مفيده وهيچ ربطي به كبد نداره.لطفا بفرماييد پروبيوتيك چطوري به درمان كبد كمك مي كنه.
سركه سيب به خاطر خاصييت اسيدي كه داره در كاهش چربي خون موثر هست و ربطي به پروبيوتيك بودنش نداره.
3- عكسي كه گذاشتيد سهره يكي از دوستان بنده هست و خودم از نزديك به درمانش نظارت داشتم .اين مشكل كبد داشت وهيچ داروي ورم روده و حتي پروبيوتيك در بهبودش اثر نداشت.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۱۱:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #276
1- قناري وسهره راست روده هستن .روده كوچك و روده و بزرگ واثني عشر در گنجشك سانان وجود نداره.

پروبیوتیک ها به خودی خود و به تنهایی کبد پرنده رو درمان نمیکنن ولی در مواقعی که کبد دچار بیماری وخیمی شده نباید بلافاصله از داروهای شیمیایی برای درمانش استفاده کرد چون نه تنها درمان نمیشه بلکه مشکل کبدی پرنده وخیم تر میشه و بهتره اول برای درمان کبد پرنده یکدوره پروبیوتیک مصرف کنه تا کبد آمادگی لازم برای پذیرش داروهای شیمیایی رو داشته باشه و الا کبد پرنده بطور کامل درمان نمیشه یا اینکه اثر عکس میذاره و کبد پرنده نابود میشه و پرنده از بین میره ( این از اون فوتهای کوزه گری هست برای درمان کبد )

3- عكسي كه گذاشتيد سهره يكي از دوستان بنده هست و خودم از نزديك به درمانش نظارت داشتم .اين مشكل كبد داشت وهيچ داروي ورم روده و حتي پروبيوتيك در بهبودش اثر نداشت.

من دوتا سوال از شما دارم لطفا بفرمایید کبد پرنده چه رنگیه ؟؟؟
و آیا وقتی کبد پرنده ورم کنه و بزرگ بشه پس پرنده صورتی میشه ؟؟؟

جواب کاملا مشخصه . کبد پرنده که همون جگر هست . جگری رنگه و وقتی هم ورم کنه لکه سیاه پس پرنده نمایان میشه . 

این سهره به هیچ وجه مشکل کبد نداره . دلیل نمیشه که وقتی کسی نمیتونه ورم روده پرندشو درمان کنه بیام بگیم پس اون پرنده یه بیماری دیگری داره . این مثل این میمونه که ما چون نمیتونیم به یه سوالی جواب بدیم بیایم صورت مسئله رو حذف کنیم . 

صددرصد و با قاطعیت تمام میگم این پرنده فقط و فقط ورم روده داره و بیماریش مزمن شده و درمانش هم کار هرکسی نیست . 
اگر اون برنامه ای که بنده عرض کردم مو به مو اجرا بشه این پرنده هم درمان میشه . از این بدتر هم درمان میشه به شرطی که طبق دستوری که عرض کردم عمل بشه .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳، ۱۱:۰۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۰۱:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #277
نکته آخر اینکه فرمودین : اما ورم روده معمولا به شکل یک خط مورب هست 

وقتی که ورم روده به شکل یک خط مورب باشه اگر این خط مورب نزدیک مقعد باشه ورم روده بزرگ هست و هنگامی که این خط مورب از مقعد کمی فاصله داشته باشه ورم روده کوچک هست .  و در بعضی مواقع پرنده هم ورم روده کوچک داره و هم ورم روده بزرگ مثل عکس زیر که شما گذاشتین . 
و در زمانی که پس پرنده یه خط تقریبا صاف دقیقا همون جایی که من با دایره قرمز مشخص کردم ظاهر بشه پرنده ورم روده اثنی عشر داره و چون این روده به نسبته روده بزرگ و کوچک داخلتر هست معمولا خیلی بیرون نمیزنه . و در ورم روده اثنی عشر معمولا فضله پرنده از نظر ظاهری نرمالتر هست ولی در ورم روده کوچک و روده بزرگ فضله خرابتر هست .
البته در ورم روده وقتی بیماری مزمن میشه معمولا فضله تقریبا نرمال میشه ولی در اوایل که بیماری شروع میشه فضله آبکی و سفید و دوغی شکل هست و اگر همراه با ورم روده پرنده عفونت روده هم داشته باشه فضله سبز میشه . و اگر فضله سبز باشه ولی پس پرنده به هیچ وجه برجسته نباشه و روده هم به هیچ عنوان برجسته و حتی ظاهر نباشه اونوقت پرنده سرماخورده و عفونت در اثر سرما خوردگی حاصل شده .

متاسفانه اکثر پرنده بازا در تشخیص ورم روده مشکل دارن . من اصلا عمدا همچین عکسی رو انتخاب کردم که تشخیصش مشکله و میدونستم گیرش کجاست . ولی این عکسهایی که شما گذاشتین حتی کسی هم که در عمرش پس پرنده رو ندیده اگر کمی باهوش باشه میفهمه که روده پرنده است که برجسته شده و بیرون زده . 
من در واقع خواستم اونچه رو میدونم با دوستانم به اشتراک بذارم و به همین خاطر با تیتر درشت نوشتم تشخیص صحیح بیماری و همچین عکسی رو انتخاب کردم . سلامت و پیروز باشید . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۲۶، ۰۸:۰۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۰۵:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #278
(۱۳۹۵/۰۵/۲۰، ۰۱:۰۱ ب.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

1- اين عكس هم عرض بنده را تاييد مي كنه كه تقسيم بندي روده كوچك ،روده بزرگ واثني عشر وجود نداره. فقط روده باريك و اثني عشر (به ابتداي روده ،اثني عشر گفته ميشه) وجود داره.در مورد عكس اولي هم كه معلومه كه دستگاه گوارش كبوترسانان هست وكبوتر سانان ربطي به گنجشك سانان ندارن.

2- بنده يك سوال از محضر شما داشتم.اونهم اينكه پروبيوتيك با چه مكانيسمي به بهبود كبد كمك مي كنه ؟؟؟؟

3- تورم كبد لزوما به رنگ تيره نيست ولي در اكثر موارد يك هاله تيره رنگ درست در زير جناغ به وجود مياد .اين سهره به علت خوردن شاهدونه درشت خندان به اين روز افتاده بود.هر چند كه اصراري ندارم كه 100درصد 100 بيماري كبد هست .شايد  ورم روده هم داشته باشه.به هر حال اگر بيماري ورم روده باشه بايد به يكي از اين داروهايي كه خودتون هم اشاره كرديد جواب بده.شايد اصلا نه بيماري كبد باشه نه ورم روده. چون تعيين دقيق بيماري نياز به آزمايش مدفوع داره كه اين دوستم انجام نداده .من تورم كبد زياد ديدم وابتدا از سمت چپ يك تورم صورتي رنگ ديده ميشه كه به مرور زمان بزرگتر ميشه وسهره مورد اشاره هم درست سمت چپ تورم داره.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۵/۲۱، ۰۷:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #279
سلام 
به روده پرنده از سنگدان تا بعد از پیچ اول روده اثنی عشر (duodenum) گفته میشه . و از پایان اثنی عشر تا پایان قسمت مارپیچ روده کوچک یا همون روده باریک (small intestine) گفته میشه . و مابقی روده تا مقعد روده بزرگ (large intestine) گفته میشه که خودش شامل کور روده (cecum) و راست روده ( rectum) و کلواک (cloaca) هست . 
روده کبوتر و گنجشک هم هیچ فرقی با هم ندارن ولی چون گنجشک کل هیکلش 12 سانت بیشتر نیست خوب مسلما روده پرنده هم متناسب با جسه پرنده باید باشه . این عکسها رو من به این خاطر گذاشتم که مطلب روشن بشه .  توی همین عکس بالایی بالاتر از آرم پرنده بان با فلش و خط نارنجی رنگ نوشته روده کور که خودش بخشی از روده بزرگ هست . ( من چون عکسی بهتر و کاملتر نداشتم این عکسها رو گذاشتم و دلیل نمیشه چون تو این عکس دقیق نام گذاری نشده مطلبی که عرض کردم نادرست باشه . بازم میگم پرنده سه تا روده داره 1- روده اثنی عشر 2- روده کوچک 3- روده بزرگ . و کل این سه تا روده رو خدا متناسب با هیکل پرنده آفریده . مطمئن باشین این مطلب کاملا درست و علمیه. ) 

من دکتر متخصص پرندگان نیستم که بخوام مکانیسم اثر پروبیوتیکها رو بر روی کبد برای شما به صورت علمی توضیح بدم .
ولی قبلا هم عرض کردم پروبیوتیکها به تنهایی و به خودی خود کبد پرنده رو درمان نمیکنن ولی در مواقعی که کبد پرنده دچار مشکل وخیمی شده با داروهای شیمیایی نه تنها درمان نمیشه بلکه مشکل کبد وخیمتر و حادتر میشه و باید به پرنده فرصت و زمان داده بشه و استفاده از پروبیوتیکها سلامت داخلی و گوارشی پرنده رو بالا میبره و همین امر موجب بهبود چرخه سوخت و ساز بدن پرنده میشه و بهبود چرخه سوخت ساز موجب بهبود عملکرد سلولها و بافتهای بدن میشه و همین امر موجب میشه تمام بافتها سلولی و ماهیچه ای بدن سالمتر و قوی تر بشن و کبد هم جزوی از بدن پرنده هست ( این بهبود کلی تمام بافتهای سلولی و ماهیچه ای روی عملکرد و بهبود کبد هم تاثیر میذاره ) و از طرفی پروبیوتیکهایی مثل سرکه سیب موجب دفع سموم کبد و از بین رفتن چربی کبد میشه و همین امر خودش موجب میشه تا کبد پرنده وضعیت سالمتری پیدا کنه و بعد از این مرحله از درمان مرحله دوم درمان که درمان با آنتی بیوتیکها یا داروهای مناسب کبد هست باید شروع بشه تا بهبودی کامل حاصل بشه . چون اگر در قدم اول از دارو مصرف بشه کبد پرنده یا بطور کامل درمان نمیشه یا مشکلش حادتر و وخیم تر میشه . 
درمان کبد سخت و زمانبره ولی وقتی ابتدا یکدوره به پرنده پروبیوتیک داده بشه وضع کلی و عمومی پرنده از هر جهت بهتر میشه و همین امر موجب سهولت و کوتاه شدن دوره درمانی پرنده میشه .

اثرات پروبیوتیکها :
برطرف کردن انواع اسهال و یبوست .
تقویت سیستم ایمنی در برابر باکتریهای بیماریزا و تک یاخته ها .
کاهش احتمال عود عفونت و کاهش دوره نقاهت بیماریهای عفونی .
بهبود علائم آلرژیهای تنفسی و پوستی و غذایی .
کاهش علائم بیماریهای التهابی روده (کولیت و کرون) .
کاهش میزان کلونیزاسیون هلیکوباکترپیلوری و کاهش زخمهای گوارشی .
کمک به هضم وجذب مواد غذایی و املاح ضروری مانند آهن - کلسیم -منیزیم و......  .
کاهش جذب کلسترول .
کاهش فشار خون .
تولید ویتامین های گروه A و ویتامین های گروه B .
جلوگیری از رشد و تکثیر باکتریهای مضر . 
جلوگیری از سرطان روده کوچک - کبد و پستان . 
و............................................................

چطور میشه که یک عضوی که تیره رنگه وقتی ورم کنه یا بزرگ بشه لکه صورتی یا روشن روی شکم پرنده ظاهر بشه . 
قبلا هم گفتم بیماری کبد و طحال علامتش لکه سیاه روی شکم و فضله زرد و نخودی رنگ هستش .( لکه سیاه هم با کبودی فرق داره) کبودی ممکنه در اثر عفونت روده ای یا معده ای باشه مثل همین عکس بالایی که شما گذاشتی . یا در اثر عفونتهای داخلی باشه . ولی لکه سیاه (black spot)کاملا تیره و سیاه رنگه و نشاندهنده مشکل کبدی یا طحال هست . ودر بعضی مواقع هم لکه سیاه علامت خونریزی داخلی یا زیر جلدی هست .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۲۶، ۰۹:۲۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۵/۲۱، ۱۱:۵۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #280
(۱۳۹۵/۰۵/۱۷، ۱۰:۱۴ ب.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام و عرض ادب 
ورم روده (آنتریت) شایعترین بیماری قناری و سهره میباشد . 
برای مقابله و کنترل این بیماری سه مسئله رو باید مد نظر داشت که عبارتند از پیشگیری و تشخیص و درمان

* پیشگیری بهترست از درمان .
عواملی که زمینه ساز یا موجب این بیماری میشن عبارتند از : 
1- استفاده از سبزیجات آلوده و ضدعفونی نشده و همینطور زیاده روی در مصرف سبزیجات در رژیم غذایی پرنده و خوراندن سبزیجات خیس .
2- قرار دادن مواد خوراکی پرنده بر روی ظروف کثیف و روزنامه و رعایت نکردن بهداشت و نظافت قفس و تجهیزات قفس .
3- استفاده از آب آلوده و کثیف و عدم تعویض آب روزانه پرنده . ( بهتره آب مصرفی پرنده 24 ساعت تو یه ظرف در باز بمونه و بهتره بعد از این مدت جوشانده بشه و بعد از اینکه خنک شد استفاده بشه و میشه هم از آب معدنی استفاده کرد )
4- استفاده از دان آلوده یا مانده و کثیف و کپک زده . ( بهتره هر سه روز یکبار دون پرنده کنترل و بوجاری بشه و همینطور الک بشه چرا که خورده دونهای درون جادونی زودتر فاسد میشن و همین موجب بروز بیماریهای گوارشی و روده ای هست بخصوص وقتی دون پرنده دانه های روغنی مثل شاهدونه و کافشه هست و  بهتر دان رو از دانفروشهای مطمئن و تمیز تهیه کرد و بهتره دان به مقدار زیاد تهیه نشه که مونوده بشه و بهتره دان اگر بیش از یک سال مونده ازش استفاده نشه و در ظرف تمییز و دربسته نگهداری بشه و در معرض تابش نور آفتاب نباشه و در جای خنک و تاریک نگهداری بشه و بهتره به هیچ عنوان دان شسته نشه وقتی آب به دون برسه اون دون دیگه ارزش استفاده کردن نداره چرا که حتی اگر کپک نزنه یا فاسد نشه اون بو و طعم خودشو دیگه نداره و برای نظافت دون همینکه یه الک بشه و آشغالهای درشتش گرفته بشه کافیه و برای ضدعفونی دان بهتره از monoprop استفاده بشه .)
5- دو هواکردن پرنده و سرماخوردگی شدید هم میتونه باعث ورم روده بشه .
6- جابجایی و استرس شدید هم یکی دیگر از عوامل ورم روده هست بخصوص برای جوجه سهره و یا برای پرنده ای که داره دوران لک رو میگذرونه . 
7- استفاده نکردن از کف دریا و پروبیوتیکها ازعوامل دیگر ورم روده هست ( سرکه سیب - آب لیموترش و عسل بهترین پروبیوتیکهای طبیعی هستن ) . 
8- آفتاب شدید و طولانی هم موجب گرما زدگی میشه و از عوامل ورم روده هست بخصوص برای پرنده های خونگی مثل قناری و یا سهره ای که خونگی شده و داخل خونه نگهداری میشه . 
9- انتقال بیماری توسط پرنده بیمار به سایر پرنده ها بخصوص زمانی که پرنده ها تو یک قفس هستن و از جاآبی و جادونی مشترک استفاده میکنن . 
رعایت این موارد تا حد بسیار زیادی میتونه کمک کنه که پرنده های ما دچار این بیماری نشن .

* تشخیص صحیح بیماری .
علائم مهم و عمده این بیماری عبارتند از : 
1- فضله آبکی سفید ( دوغی شکل ) . و در بعضی مواقع که فضله خیلی آبکی نیست سفید و بستنی شکل هست .
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در تاپیک بالا ارسال شماره 16 استاد جلالی عزیز هم به این مسئله اشاره کردن .
2- باد کردن پس و شکم پرنده .
3- نمایان شدن روده پرنده که صورتی رنگ هست و در مواقعی که بیماری پیشرفت میکنه روده کلفت و نمایان میشه . ( در عکس زیر با حلقه قرمز رنگ مشخص کردم ) 

روده پرنده در حالت عادی به اندازه یه نی ساندیس و حتی باریکتر هست ولی در این تصویر کاملا مشخصه که روده پرنده به اندازه یه لوله خودکار کلفت شده . 
4- تحلیل رفتن گوشت سینه پرنده . ( علتش اینه که روده پرنده نمیتونه خوب موادغذایی و لازم رو جذب کنه و دفع پرنده زیاد میشه و در موارد حاد اسهالی هست و در مواقعی هم که اسهالی نیست حجم فضله خیلی زیاد میشه و پرنده کم اشتها میشه و همه این عوامل باعث تحلیل رفتن گوشت سینه در پرنده میشه که در عکس بالا هم لاغری سینه کاملا معلومه ) .
البته در بیماری سینه کاردی( همون پف کردن معروف که در اثر مگاباکتر چینه دان بوجود میاد ) هم سینه پرنده تحلیل میره ولی با دوتا علامت میشه فهمید که این تحلیل رفتن سینه بر اثر مگاباکتر هست یا بر اثر ورم روده . اول اینکه در بیماری سینه کاردی گوشت سینه و بدن پرنده کبود و سیاه میشه و همینطور منقار پرنده هم کبود میشه که در ورم روده این کبودی یا اصلا نیست یا خیلی کمتره که ناشی از ضعف عمومی پرنده هست . دوم در بیماری سینه کاردی خبری از کلفت و نمایان شدن روده نیست و در اغلب مواردی که پرنده سینش تحلیل میره و پسش هم باد کرده و روده پرنده هم نمایان شده اون لاغری و تحلیل سینه به خاطر وخیم شدن ورم روده هست نه به علت مگاباکتر چینه دان . مگر اینکه در مواردی استثنایی پرنده هردو بیماری رو با هم گرفته باشه . ( البته تشخیص دقیق و قطعی بیماری فقط و فقط تو آزمایشگاه و توسط پزشک متخصص معلوم میشه و این مطلبی که عرض شد حاصل تجربه و مشاهدات و مطالعه بنده هست و اگر اشتباه هست اساتید اصلاح بفرمایند )
و البته در بیماری سینه کاردی علائم بالینی پرنده خیلی وخیم تر هست از جمله اینکه پرنده پف میکنه - چشمان پرنده کم فروغ و نیمه باز هست و پرنده کاملا ساکت و صامت میشه ولی در ورم روده خودم مورد داشتم روده پرنده کاملا بیرون زده و سینه هم تاحد زیادی تحلیل رفته حتی از عکس بالایی بیشتر ولی در عین حال پرنده کوتاه بلند میخونده و فضلش هم تقریبا نرمال بوده .

نکته مهم :در روم روده لازم نیست پرنده تمام این چهار مورد بالا رو داشته باشه بلکه در حالت خفیف پرنده علائم شماره 1و2 رو داره و هنگامی که بیماری پیشرفت کنه علائم شماره 3و4 آشکار میشه .

* درمان کامل پرنده .
درمان کامل ورم روده به دو دوره تقسیم میشه : 
دوره درمان اولیه و دوره درمان ثانویه . دوره درمان اولیه یعنی درمان با آنتی بیوتیکها و دوره درمان ثانویه یعنی درمان با پروبیوتیکها . و تا زمانی که پرنده هر دو دوره درمانی رو پشت سر نذاره بطور کامل درمان نمیشه .

دوره درمان اولیه :
1- بعد از تشخیص صحیح بیماری باید پرنده به درون یه قفس تمیز و ضدعفونی شده با تجهیزات تمیز و ضدعفونی شده منتقل بشه .
2- پرنده بیمار باید داخل خونه یا فضای بسته باشه و در یه جای کاملا آروم و بدور از استرس یه میخ بشه و دما باید بالای 25 درجه باشه و به هیچ وجه نباید در معرض باد یا جریان هوا باشه .
3- دون قدیمی پرنده دور ریخته بشه و براش دون تازه و تمیز گذاشته بشه و تا پایان دوره درمان ثانویه سبزیجات مطلقا داده نشه . فقط مقدار اندکی هویج پخته یا سیبزمینی پخته میتونه مفید باشه . 
4- استفاده از آنتی بیوتیکهای مناسب طبق دستور و دوز مناسب هر آنتی بیوتیک . 
{بهترین آنتی بیوتیکها برای درمان ورم روده به ترتیب عبارتند از : انروسدیم - نئوکسی وت(t n t) - باسیتراسین - بیوسرین و غیره ..... البته همه اینها برای درمان ورم روده مناسب هستن ولی تنها یکی از اینها برای درمان کافیه (مگر در مواقعی که بیماری به غایت مرتبه حاد یا مزمن شده باشد که در این صورت فقط با استفاده از یک نوع دارو بهبودی کامل حاصل نمیشود) و نباید انتظار داشت که پرنده فقط با آنتی بیوتیکها به طور کامل درمان شود چراکه بخشی از درمان توسط پروبیوتیکها میباشد}
5- پس از اتمام دوره درمان با آنتی بیوتیکها دو روز آب خالی و سپس دو روز مولتی ویتامین داده شود.
دوره درمان ثانویه :
6- در این دوره از درمان که درمان با پروبیوتیکها میباشد میبایست بعد از پایان دوره اول درمان یکدوره سرکه سیب به پرنده داده شود . سه تا پنج روز میبایست 6 تا 8 قطره سرکه سیب درون 100سی سی آب به پرنده داده شوده و آب پرنده روزانه تعویض شده و پس از پایان دوهفته یکروز عسل داده شود به این صورت که یک قاشق چای خوری عسل درون یک لیوان آب سرد حل شود و سپس 5 قطره آب لیموترش به آن اضافه شود و یک روز کامل از صبح تا غروب در اختیار پرنده قرار گیرد و سپس دو روز آب خالی داده شود و بعد سه روز عرق نعناع داده شود به این صورت که نصف جاآبی عرق نعناع و نصف آب . تمام 
(البته میتوان از پروبیوتیکهای آماده هم استفاده کرد ولی قیمتش کمی بالا هست و برای کسانی که تعداد کمی پرنده دارن به صرفه نیست و در بسته های بزرگ هست . نیم کیلو ایرانیش بالای 70/000 تومان و نیم کیلو خارجیش بالای 120/000 تومان میباشد . حدودا)

با این روش درمانی پرنده صد در صد درمان میشود ان شا الله . مگر اینکه پرنده بیماری دیگری داشته باشد و در تشخیص اشتباهی رخ داده باشد یا اینکه یکی از موارد بالا رعایت نشده باشد . البته همه مطالب گفته شده حاصل تجربه و مشاهدات و مطالعات بنده در این زمینه بوده و اگر اشتباهی رخ داده خیلی خوشحال و سپاسگذار میشم اگر اساتید اصلاح بفرمایند . 
یا حق 

سلام 
یه نکته مهم که جا داره در تکمیل این مبحث خدمت دوستان عرض کنم . اینکه : 
در زمانی که پرنده ورم روده میگیره معمولا شروع بیماری با اسهالهای نسبتا شدید و سفید یا آبکی شروع میشه و در این زمان بهتره از داروهای ضد اسهال استفاده کنیم .

داروهای ضد اسهال عبارتند از داروی سولفا از شرکت تابرنیل و یا مشابه ایرانیش داروی سولفادین که ماده موثره هردو سولفاکینوکسالین هست و ضد انواع اسهالهای کوکسیدی میباشد . 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

و از این دوتا داروی بالایی بهتر و قویتر داروی سولفامت یا داروی تریسول هست که ماده موثره آن (سولفادیازین + تری متوپریم) هست و درمان تمام انواع اسهال میباشد . 

البته داروی اینترتریم هم هست که یک داروی خارجیه ولی فرمول و مکانیسم اثرشون یکیه . 

سولفامت یا تریسول به نظرم جزو بهترین و ضروری ترین داروها برای هر پرنده بازیه و در واقع همون شربت اسهال پرنده ها هست و اثرش فوق العاده هست . من خودم از این دارو استفاده میکنم . همه نوع اسهالی رو از بین میبره . و البته ترکیب سولفادیازین + تری متوپریم (علاوه بر اینکه شربت اسهال و از بین برنده تمام اسهالها هست) اونقد قویه که خودش به تنهایی ورم روده رو هم درمان میکنه .   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۱۲، ۰۶:۲۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۵/۲۱، ۰۵:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، m.56

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان