زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۲:۰۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

پرسش در مورد سرماخوردگی انسان و پرنده

*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 238
96 سپاس گرفته‌شده در 49 ارسال
ارسال: #1
پرسش در مورد سرماخوردگی انسان و پرنده
با سلام خدمت همه دوستان و سروران گرامی.
یه سئوال داشتم که خواهش میکنم دوستان هم ازنظر علمی پاسخ بدن هم با توجه به سابقه و تجربه ای که داشتن.
سرما خوردگی از انسان به پرنده منتقل می شه؟ و بالعکس؟
به خصوص زمانی که خودمون سرماخوردیم و نیاز هست که به پرنده هامون رسیدگی کنیم چاره یا راهکاری هست؟
منتظر پاسخ و راهنماییتون هستم. با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۹:۰۴ ق.ظ، توسط omid jalilian.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۸:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 576
132 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #2
RE: پرسش در مورد سرماخوردگی انسان و پرنده
با سلام.
البته جسارتِ در حضور اساتید و بزرگان،بنده اقدام به اظهار نظر کنم.
بنده تابحال چند بار دچار سرماخوردگی شدم و شکر خدا در این چندبار هیچ وقت این بیماری به پرنده هام انتقال پیدا نکرد.
البته لازمه اضافه کنم بحث سرماخوردگی با آنفولانزا کاملاً فرق داره و آنفولانزا ممکنه از انسان به پرنده و یا بلعکس انتقال پیدا کنه(مثل آنفولانزای مرغی)
امیدوارم اساتید هم نظر خودشون رو بیان کنن تا اگر بنده اشتباه متوجه شدم به اشتباه خودم پی ببرم.
۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۱۲:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omid jalilian
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #3
با عرض سلام و خسته نباشید !
از انسان به پرنده که من تا حالا تجربش رو کسب نکردم ! ولی پرنده به انسان یک چیز غیر عادی هست ! بدن انسان اینقدر قوی هست که بتونه جلوی سر ما خوردگی پرندگان مقاوم باشه ! ولی این کنته رو به ذهن داشته باش که مطلب شما سرما خوردگی جزئ هست و در صورت مشاهده ی بیماری های دیگر باید با دامپزشک مشورت کرد که مثل تب کنگو نشه
۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۱:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Mohammad Karol ، omid jalilian
*
کاربر انجمن

هیچلم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 702
601 سپاس گرفته‌شده در 198 ارسال
ارسال: #4
بیماری های مشترک بین انسان و طیور :
بیماری های مشترک، بیماری هایی هستند که قابل انتقال بین انسان و حیوانات هستند. بچه های جوان و بزرگسالان پیر و افرادی که دچار فقر ایمنی هستند، بیشتر در معرض این گونه بیماری ها هستند. افرادی که فقر ایمنی دارند مانند کسانی که به بیماری های سرکوبگر ایمنی دچار هستند (ایدز) و یا کسانی که از دارو هایی که باعث ایجاد فقر ایمنی می شود (کورتون ها)، بیماری سرطان و یا کسانی که جنین سقط کرده اند، می باشد.

هر چند لیست تعداد بیماری هایی که مشترک است زیاد می باشد ولی به چند تا از آنهایی که اهمییت بیشتری دارند اکتفا می کنیم:

کلامیدیوز Chlamydiosis، کمپیلو باکتریبوزیس Campylobacteriosis، نیوکاسل New castles، آنفولانزا Influenza،
کلامیدیوز:
عامل این بیماری کلامیدیا پسیتا است و یک باکتری داخل سلولی می باشد. این بیماری در خانواده طوطیان و انسانها سیتاکوزیس نامیده می شود. این بیماری در طوطی سانان تب پاروت هم نامیده می شود.
کمپیلو باکتریوزیس:

این بیماری در اثر باکتری کمپیلو باکتر ژژونی رخ می دهد. این باکتری، گرم منفی و دارای اسپور غیر متحرک است. این باکتری انسانها و گونه های مختلفی از حیوانات را تحت تاثیر قرار می دهد بویژه طوطی سانان ( طوطی) و گنجشک سانان( فنچ و قناری). این باکتری در روده کوچک( ژژنوم و ایلئوم) و کولون ( روده بزرگ) زندگی می کند و به صورت فلور طبیعی بسیاری از پرندگان بشمار می رود. نگه داری پرندگان وحشی به صورت آزاد باعث گسترش بیماری و انتقال بیماری به صورت دهانی- مدفوعی می شود. علائم کلینیکی این بیماری هپاتیت، بی حالی و رخوت، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و اسهال زرد است. مرگ و میر هم ممکن است دیده شود.

نیوکاسل:

عامل بیماری نیوکاسل، پارامیکسو ویروس است که پرندگان و انسانها را بیمار می کند. این بیماری بیشتر در بین پرندگان وحشی عمومیت دارد. ویروس این بیماری از طرق دهانی، تنفسی و از طریق مدفوع منتقل می شود. علائم این بیماری، نشانه های تنفسی، اسهال و علائم عصبی از قبیل فلجی، سر نافرم( کله بادی)، حرکات چرخشی به دور خود و حمله بیماری به صورت یکدفعه می باشد. بعض از پرندگان زنده خواهند واند ولی تعدادی از آنها خواهند مرد.

افرادی که در خطر هستند معمولا افرادی هستند که با پرندگان و یا محصولات آنها سر و کار دارند. دوره کومون این بیماری فقق یکی دو روز است. کونژکتیویت و تب و لرز و بی حالی از علاءم این بیماری در انسان است. بازگشت سلامتی حدود 3 هفته طول خواهد کشید.

تشخیص قطعی این بیماری در انسان و یا پرندگان با جدا کردن این ویروس می باشد. درمان خاصی برای این بیمار وجود ندارد و با درمان های حمایتی مثل نوشیدن آب زیاد، استراحت و غذا های مناسب می توان به بهبودی نسبی رسید.

آنفلوانزاي پرندگان

ويروس H5N1 از طريق بزاق ، ترشحات بيني و فضولات پرندگان مبتلا منتشر مي شود. اولين بار در سال 1997 ميلادي ، 18 مورد ابتلاي انساني به آنفلوانزاي پرندگان در هنگ كنگ مشاهده شد كه 6 نفر از اين بيماران فوت كردند.در طي سالهاي 2005-2004 بيش از 120 مورد ابتلاي انساني به H5N1 از كشورهاي ويتنام ، كامبوج ، اندونزي و تايلند گزارش شده كه 60 نفر از آنها فوت كرده اند. بيشتر افراد مبتلا كساني بوده اند كه با طيور تماس نزديك داشته اند.

منبع :http://naeimco.epage.ir/fa/module.content_Page.21-01-74.html
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۲:۳۰ ب.ظ، توسط hamed.k.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۲:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان