زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۲:۱۱ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

چگونه بفهمیم یک کبوتر بی نطفه هست

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 74
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #1
چگونه بفهمیم یک کبوتر بی نطفه هست
سلام دوستان عزیز

دو سوال داشتم
چگونه بفهمیم یک کبوتر بی نطفه هست ؟
آیا راهی هست که بتوان یک کبوتر بی نطفه را به نطفه آورد؟

لطفا دوستان با تجربه راهنمایی کنید.
مرسی.:basa (159):
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۹/۱۷، ۱۰:۵۸ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۹/۱۷، ۰۳:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

كارشناسي
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #2
RE: چگونه بفهمیم یک کبوتر بی نطفه هست
سلام نميشه تشخيص داد كه نطفه داره يا نه فقط تنها راه اينه كه اگر جفت هستند و پشتي ميكنند اما تخم نطفه دار نميزارن ميشه فهميد كه كبوتر شما نطفه نداره كه معمولا به علت سن بالا و جوجه دهي زياد كبوتر نر از نطفه ميفته

اگر اينجوري بود بايد يك مدت از ماده جدا باشه و با دونهايي مثل گاودانه - قره ماش - گندم - ذرت و عدس بهش بديد تا خوب خوب مست بشه و تقويت بشه تا دوباره نطفه دار بشه

در ضمن زمستان فصل خوبي براي جوجه كشي نيست ميتوني تا بهار آمادش كني
۱۳۹۰/۱۰/۱۲، ۱۰:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: iranianpigeon
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 15
15 سپاس گرفته‌شده در 9 ارسال
ارسال: #3
سلام دوست عزیز
تنها راهش اینه جفت بدی اگه شرایط خوب بود و تخمش نبست بفهمی بی نطفه هسته البته حداقل با 2 تا ماده جفتش بده و بهش دانه مخلوط و انواع سبزی ها بده
اصولا کبوتر های پیر از نطفه میرن و من کمتر دیدم کسی بتونه کبوتری رو که از نطفه رفته رو خوب کنه به ندرت پیش میاد
۱۳۹۰/۱۰/۱۲، ۱۰:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

كارشناسي
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #4
من خودم يكي از پير ترين كبوتراي پلاكيم رو كه نطفه نداشت نطفه دار كردم مال سال 2003 بود از عربستان سعودي
اما چون خيلي ديگه پير شده بود فقط تونستم يكبار ديگه جوجه ازش بگيرم در كل شدني هست بستگي به استقامت, سن و مخصوصا نژاد كبوتر داره

همين مخلوطي كه گفتم رو بهش بده تمام طول زمستون و حتما رنگ هيچ ماده اي رو هم نبينه تا اوايل بهار اون موقع جفت اندازي كن ايشالا كه ميشه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۱/۱۴، ۱۰:۵۳ ق.ظ، توسط stuntman.)
۱۳۹۰/۱۰/۱۲، ۱۱:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
10 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #5
درود
کلا جوجه کشی خیلی درد سر داره فقط هواستون باشه به درد سر من دچار نشید چون من 2تا جا داشتم یکیش افتاب میخورد و اون یکی داخلش آفتاب نمیرف جونور در اورد و خیلی از جوجه هامو که کشت هیچی 3بار کلا بجای سم پاشی با سم شستمش با بدبختی بر طرف شد البته فعلا پس وقتی جوجه میکشید خیلی بیشتر از قبل باید تمیز کاری بکنید.
موافقم کفتر بی نتفه رو نمیشه نتفه دار کرد اما برای تست نهایی که بیخودی عیب روی پرنده نزاریم میشه تا دو هفته بهش گندم داد بعد کنار گندمش اندازه 20 یا30 تا دونه قره ماش بهش داد و حداقل یک ماهی باید جدا باشه!
بهترین راه جدا کردن کبوتر به تجربه خودم اینه که بزاریش زیر جعبه اگه توش تاریک باشه بهتره و فقط برای دون خوردن بیاد بیرون و به محض خوردن برگرده سرجاش و ابم که همیشه باید پیشش باشه.
دوستمون هم که گفت نتفه دار شده و فقط یکبار جوجه داده به احتمال زیاد مستی نداشته و وقتی اماده شده جوجه داده وگرنه نمیشه جوجه بده و بعد نده بعد دوباره جوجه بده بعد دیگه هیچ وقت نده یا میده یا اینکه کلا بازنشسته میشه
جفت کردن هم یکمی مهمه وقتی خواستی جفت بکنی هر دوتاشونو قیچی بکن نه کم نه زیاد که از پشت بوم بپرن چون وقتی کبوتر جفت میزنه با ماده هردوشون میکنن که باید هردوشون جلد باشن وگرنه میرن و گم میشن بعد سعی کن تو پشت بوم هیچ کبوتری بینشون نباشه بعدشم اینکه گرسنه باشن 10 دقیقه که پیش هم بودن بهشون دون بده وقتیم خوردن بزارشون زیر جعبه و دیگه دست بهشون نزار ابم از تو جعبه در بیار چون به محض ورود میریزنش بعد روز دوم فقط برای غذا بیارشون بیرون و یه چند باری که جفت گیری کردن بعدش ببرشون سرجاشون تا روز 3 و 4 که هم جفت همدیگرو شناختن و جعبه خودشونم یاد گرفتن دیگه در جعبه رو نبند بزار به حال خودشون باشن بعد، روز هفتم براشون جا تخمی یا همون کلک رو بزار
2 تا نکته مهم :1- کبوترایی که جفت ندارن و جوجه ها رو از اونهایی که جفت میکنی جدا بزار چون جوجه ها و بدون جفت ها میرن تو و تخم ها رو میشکنن و یسره دعوا و خون ریزی راه میندازن یا اینکه به ماده جفت میزنن و جوجه ها خراب میشن
2-هیچ وقت نر رو تو جعبه ماده ننداز یه جعبه برای نر بزار بعد همون جا جفتشون بکن موقع جفت کردنم نر رو بزار تو باشه بعد ماده رو بندازش تو جعبه بعد با یه اجری چیزی درشو ببند.
من این چیزا رو تو چند سالی که کبوتر داشتم و یچیزی حدود 300 تا کبوتر جلد که شاید نصفشو خودم جوجه کشیدم تجربه کردم اگه نتیجه داد حالشو ببر اگرم نداد فوشمون بده حلاله حلاله. در مورد تغذیه جوجه هام اگه سوالی داشتی بپرس تا بهت اصولیشو بگم(اینجا قم است صدای کبوتر بازان ایران)
۱۳۹۰/۱۲/۲۸، ۰۷:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: امیر صالحی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان