زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۳:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

چگونه سهره ای عالی داشته باشیم

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
چگونه سهره ای عالی داشته باشیم
سلام.بعضی از دوستان از سهره های خودشون راضی نیستن از اینکه پرندشون سالی سه چهار بار لک میخوره هیچوقت به اوج مستی و پررویی نمیرسه جفت نمیخوره سالی یکی دو ماه بیشتر نمیخونه و ...ناراحت و عصبانی هستند ولی باید اینو بدونیم که بعد از ذات خود سهره این نوع رسیدگی ماست که تعیین میکنه چطور سهره ای داشته باشیم در این بخش نکاتی که باعث میشه سهره خوبی داشته باشیم رو با هم مرور میکنیم.1-آب بازی.آب بازی در تمام فصول سال لازمه روی مستی سهره تاثیر داره باعث میشه زودتر از لک دربیاد پرنده رو سرحال و شاد نگه میداره.هفته ای دو سه بار آب بازی لازمه.2-گردوندن. گردوندن سهره باعث زودتر مست شدن پررو شدن و سرحال شدن سهره میشه.هفته ای یکی دو بار پرنده رو به باغ پارک کوه ویا بازار پرنده فروشها ببریم.3-تغذیه.در تغذیه سهره سعی کنید از میوه جات و سبزی جات به طور مناسب استفاده کنید کاهو سیب اسفناج خلفه گشنیز در برنامه غذایش قرار بدیم.دونه هم هر دونه ای که بهش میدیم حالا کتون یا شاهدونه در کنارش به نسبت فصلی که توش هستیم و شرایط حیوون از دونه های مکمل مثل تخم کاهو کاسنی کافیشه وغیره استفاده کنیم.4-ثابت نگه داشتن شرایط.سهره پرنده خیلی حساسی هست نباید یه دفعه شرایط رو براش تغییر داد تغییر دون تغییر محل نگه داری ،دما نباید یک دفعه انجام بشه اینکار باعث پس رفتن حیوون میشه5-لک خوردن.هر پرنده ای سالی یه بار لک میخوره و در این زمان خیلی حساس و آسیب پذیر میشه در زمان لک باید بیشتر به پرنده رسید و هر قدر در این زمان پول بدیم بعد از صاف کردنش آش میخوریم6-جفت خوردن.ما باید قبول کنیم که هر سهره ای جفت خور نمیشه تنها کاری که ما میتونیم انجام بدیم اینه که سهره رو به اوج مستی برسونیم و طبق اصول اونو جفت بزنیم اگه جفت خورد که بهتر ولی اگه نخورد نباید از دستش عصبانی شد چه بسیار سهره هایی که دهن های بسیار قشنگی دارند تیپ و قیافه خوشگلی داره دوازده ماه سال آواز میخونن ولی هیچ وقت با قناری جفت نخوردند.سهره عالی حتما نباید جفت خور باشه.7-مصرف مولتی ویتامین.بهتره در طول سال از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده بشه مولتی ویتامین باعث سلامتی و سرحالی و تامین مواد مورد نیاز پرنده میشه

8-شناخت عادات سهره خود.هر سهره ای عادات به خصوص خود رو داره که صاحبش باید اونا رو بدونه اینکار باعث میشه یه جور ارتباط ذهنی بین پرنده و صاحبش بوجود بیاد و آدم بفهمه که فلان موقع پرنده اش چی ازش میخواد.دوستان این نظرات و تجربیات من بود خوشحال میشم شما دوستان هم تجربیات و نظراتتون رو بگید تا بتونیم استفاده کنیم.با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۵/۲۸، ۱۲:۰۳ ب.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۱/۰۵/۲۸، ۱۱:۵۶ ق.ظ
سوابق
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 353
554 سپاس گرفته‌شده در 151 ارسال
ارسال: #2
RE: چگونه سهره ای عالی داشته باشیم
سلام مرسی از راهنماییتون
فقط کاشکی یه برنامه روزانه در هر فصل که خودتون به پرنده هاتون اختصاص دادید رو می گفتید تا یه برداشت کلی کنیم
۱۳۹۱/۰۶/۰۵، ۱۱:۰۸ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: پدربزرگ
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #3
سلام به دوست عزیز.هرکسی یه برنامه ای برا پرنده هاش داره که به منطقه آب و هوایی و همچنین انتظاری که از پرندهاش داره بستگی داره.من خودم سهره هامو دو دسته میکنم یکی اونایی که میخوام با قناری و سهره جفت بزنم یکی اونایی که میخوام دهن دارشون بکنم برای این دو گروه بعضی نکات یکسانه بعضی نکات هم نه.برای اونایی که میخوام جفت خورشون بکنم اکثرا از جوجگی میارمشون خونه اول یه ده روزی توی پرون یه جای خلوت نگهشون میدارم از نظر تغذیه خوب بهشون میرسم که رو فرم بیان دونه شاهدونه کتان کافیشه همیشه هست یه روز در میان یه مخلوط شامل سیاهدونه تخم کاهو کاسنی منداب شلغم برزک براشون میذارم سبزی جات هم کاهو اسفناج سیب خیار میذارم یه مخلوط هم شامل ماسه کف رودخانه با پوسته تخم مرغ پودر شده و کف دریا پودر شده و نبات کوبیده همیشه در دسترسشونه بعد از ده روز که همشون سبنه پر کردن دوتا دوتا میریزمشون تو قفس کوچیک و رو رام شدنشون تمرکز میکنم بعد از اینکه یه مقدار رام شدن و تقریبا اوایل شهریور شده اونا رو گله ای توی پارچه میپیچم و جای خلوت میذارم تا رنگ بیارن بعد از رنگ آوردن که تقریبا اوایل آبان هست همشون رو تک میکنم و روی مست شدنشون تمرکز میکنم.برا اونایی که میخوام دهن دارشون کنم از جوجه کال که هنوژ نوکش سیاه و نرمه و ته نوکش زردی داره چندتا پیدا میکنم میندتزمشون توی پرون مثل گروه اول بهشون میرسم توی ای مدت هر کدام ریز خونی کرد رو جدا کرده و به جای دیگه منتقل میکنم یه پارچه رو قفسش میندازم و سهره استاد رو بالا سرش میذارم تا تقریبا یک سالگیش که این کار هم زمانبره هم خیلی حوصله میخواد که منم زیاد روش حساسبت ندارم شاید فقط سالی دوتا جوجه دهن دار کنم ولی تمرکز اصلیم روی جفت خوردن و پررو بودن سهره است.برا جفت زدن حتما نباید از جوجگی سهره دستت باشه سهره کهنه شکار شده هم میشه من همیشه گفتم بعداز ذات خوده سهره این ما هستیم که تعیین میکنیم چطور سهره ای داشته باشیم.با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۰۵، ۱۱:۴۵ ق.ظ
سوابق
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 74
61 سپاس گرفته‌شده در 30 ارسال
ارسال: #4
با سلام
در گزینه 8 دوستان گفته اند که هر سهره عادات مخصوص به خود دارد
آیا دوستان در مورد این عادات میتوانند چند مثال بزنند و توضریح بیشتر بدهند
با تشکر
۱۳۹۳/۰۹/۱۴، ۰۵:۱۵ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #5
سلام
عادت بعضي از سهره ها مثلا دونه گرم اونها را به لك مي بره يا اينكه دونه سرد اون را به لك مي بره. يك سهره هست كه بيشتر بيرون از منزل دهن ميزنه ويكي هست كه داخل منزل هم خوب دهن مي زنه.يك سهره هست كه اصلا و ابدا آب تني نمي كنه ولي يه سهره هست تا شير آب باز ميشه ميره كف قفس ميشنه منتظر ميشه تا آب تني كنه. يه سهره هست كه خيلي نازنازيه وزود با ترس و يه جاجابي مي ترسه يا كت خالي مي كنه ولي يه سهره هست كه براي پرنده هاي بزرگتر از خودش هم مستي مي كنه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۰:۱۴ ق.ظ
سوابق
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #6
سلام
ضمن تشکر فراوان من فقط در سه مورد اول لازمه نکاتی رو یاد آور بشم

1-آب بازی.آب بازی در تمام فصول سال لازمه روی مستی سهره تاثیر داره باعث میشه زودتر از لک دربیاد پرنده رو سرحال و شاد نگه میداره.هفته ای دو سه بار آب بازی لازمه.

اگه منظور شما آب بازی تو استکانه موردی نیست اما راجع به آبتنی سخت یعنی اینکه برای پرنده وان بذاریم یا با اسپری کاملا خیسش کنیم هفته ای یک مرتبه کافیه بیشترش ضررم داره .

2-گردوندن. گردوندن سهره باعث زودتر مست شدن پررو شدن و سرحال شدن سهره میشه.هفته ای یکی دو بار پرنده رو به باغ پارک کوه ویا بازار پرنده فروشها ببریم.

گردوندن شرایطی داره : سهره ای که تولکه به هیچ وجه نباید گشت بخوره و سهره ای هم که تخت کرده و آروم میخونه نباید گشت بره وقتی شروع به بلند خوندن کرد اون موقع باید گشت بخوره اونم در صورتی که دوهوا نشه اگه دوهوا بشه حداقل تا سه چهار روز پس میفته تازه اگه سرما نخوره یا ورم روده نگیره . ممکنم هست در اثر ضعف پرنده لک بخوره .  بعضی پرنده ها بی بنیه و ضعیف و فوفولن که برای این دسته هفته ای یک بار گشت کافیه و بعضی پرنده ها قوی و بنیه دارو گردن کلفتن که اینا رو تا هفته ای دو بارم میشه گشت داد در کل باید توجه داشت که گشت زیادم پرنده رو خراب میکنه و سر صبح نباشه بهتره و حتما روی پرنده رو در طی مسیر بپوشونید و وقتی به پارک یا دامنه کوه رسیدین اونوقت روشو باز کنید و موقع بازگشت هم روشو بپوشونید . و زیادم جلو آفتاب نباشه بخصوص تو اردیبهشت و خرداد چون آفتاب مستقیم اونم به مدت طولانی موجب لک زودرس یا افد شدید پرنده میشه .

3-تغذیه.در تغذیه سهره سعی کنید از میوه جات و سبزی جات به طور مناسب استفاده کنید کاهو سیب اسفناج خلفه گشنیز در برنامه غذایش قرار بدیم.دونه هم هر دونه ای که بهش میدیم حالا کتون یا شاهدونه در کنارش به نسبت فصلی که توش هستیم و شرایط حیوون از دونه های مکمل مثل تخم کاهو کاسنی کافیشه وغیره استفاده کنیم.

باید توجه داشت دون اصلی پرنده شاه دونه است و دون فرعی اون سیاه دونه و کتان و ما بقی دونها بیشتر خاصیت دارویی دارن و خوراک پرنده محسوب نمیشن .
ما برای تغذیه با دو روش مواجه ایم یکی سنتی و دیگری صنعتی :
در روش سنتی ما از انواع و اقسام دونها و سبزیجات و میوه جات برای پرنده استفاده میکنیم که محاسن و معایب خودش رو داره
اما در روش صنعتی که من طرفدار اونم خوراک اصلی پرنده شاه دونه است و خوراک فرعی اون سیاه دونه و کتانه و مواد معدنی و کلسیم پرنده با ماسه کنار دریا و پوست تخم مرغ تامین میشه و نمک مورد نیازش با کف دریا و مابقی ویتامینها و اسید های آمینه و عناصر مورد نیاز بدنش از طریق یه مولتی ویتامین خوب مثل تابرنیل توتال یا ad3e یا کانتو  و یا نکتون S و نکتون R تامین میشه و دیگه نیازی به سبزی جات و میوه جات و استفاده از دونهای مختلف نیست .
الان دیگه تو تهران حرفه ای ها از روش صنعتی استفاده میکنن و تو شهرستانها بیشتر از روش سنتی استفاده میشه . معایب روش سنتی اینه که مریضی زیاد بوجود میاره و سیستم گوارشی پرنده رو تحریک وخراب میکنه و پرنده از نظر خوندن همیشه با افد مواجه میشه چون خوراکش یکنواخت نیست و این برای پرنده ای که تو قفسه اصلا خوب نیست. بعضی ها فکر میکنن خوراک پرنده باید متنوع و گوناگون باشه البته درست فکر میکنن ولی این برای پرنده وحشی خوبه نه برای پرنده ای که شرایط زندگیش یکنواخته و تو قفس زندگی میکنه. به همین خاطر من با دادن سبزی جات و میوه جات به پرنده مخالفم . 
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۲:۴۵ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، Mohmad Saadi ، Fazel Rh
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #7
سلام
در دو مورد بايد دقت كرد :
1- آب تني : بايد ديد توي چه فصلي هستيم  وسهره را كجا نگهداري مي كنيم بعد متناسب با همون فصل ومكان نگهداري آب تني بديم.
سهره اي كه در تبريز ه نگهداري ميشه با سهره اي كه در شيراز نگهداري ميشه يا سهره اي كه خارج از اتاق هست با سهره اي كه در فضاي آزاد هست ، نميشه براشون نسخه واحد پيچيد. سهره اي كه داخل اتاق هست دوبار آب تني كامل در هفته براش بسيار خوبه اگر فصل گرم باشه مثل تابستان سه بار بهتره.اما براي سهره اي كه در فضاي باز نگهداري ميشه مخصوصا توي فصل سرد يك بار در هفته اونهم زير نور خورشيد براش كافيه اگر تابستان باشه همون سه بار واجبه.
2- تغذيه :اين توي كشور ما هست كه دانه سهره فقط شاهد دانه ست وگرنه كشورهايي كه به پرنده بازي به صورت علمي وصنعتي نگاه ميكنن تاكيدشون روي متنوع بودن دانه وتغذيه هست واينقدر بديهي شده كه همه دارن به اون سمت ميرن. هم دانه هاي متنوع وهم ميوه وسبزي جات در پرورش سنتي وصنعتي واجبه فقط بايد بدونيم كي وچه مقدار از هر دانه و سبزي وميوه بايد استفاده كرد. اگر كسي ندونه چه موقع و چه دانه اي براي پرندش مناسبه اصلا فكر نگهداري صنعتي را نبايد بكنه.البته وقتي از نگهداري صنعتي حرف مي زنيم يعني سالن نگهداري از پرنده وگرنه با ده تا سهره نميشه گفت نگهداري صنعتي.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۷:۵۸ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: sitra3 ، ali maleki ، هیوا ، هیوا
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #8
سلام.من فكر ميكنم سهره رو هر جور بار بياريم به همون شرايط عادت ميكنه،خيلى ها سهره شونو كتان خور ميكنن خيلى ها هم شاه دونه خور،بعضى ها رو كه نگاه ميكنيم،فكر ميكنيم دارن اشتباه ميكنن در روش نگهدارى و تغذيه ولى به سهره هاشون كه نگاه ميكنيم ميبينيم جفت هم ميخورن،اينكه سهره فقط شاه دونه بخوره و نياز هاى بدنشو با ملتى ويتامين ها تامين كنه باعث ميشه پرنده حساس بشه به خوراك هاى ديگه و با يه كار اشتباه پس بره،خيلى از سهره ها بالاى 10 سالشونه و با همين روش سنتى زندگى كردن،به نظرمن بجز زمان پر ريزى تنوع براى سهره خوبه ولى با در نظر گرفتن فصل ودما و طبيعت مواد.
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۱۱:۴۹ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، hamid sokoot ، hamid sokoot
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #9
سلام
جناب بخشی شما یک بار این روشی رو که بنده گفتم امتحان کن اگه سهرتون بهتر نشد اونوقت نتیجه اش رو به همه دوستان اعلام کن بنده همه این راه هارو رفتم و بعد از چندین سال به این نتیجه رسیدم . شما توجه کنید که سهره توی قفس با سهره توی طبیعت خیلی فرق میکنه توی طبیعت سهره هر روز شایدم روزی چند بار آبتنی میکنه ولی اونجا خودش آقای خودشه و بلده کجا بره چکار کنه و چی بخوره تا مریض نشه یا پس نیفته اما تو قفس پرنده اختیاری نداره اعمال و رفتا ماست که روند زندگیش رو تعیین میکنه . اینکه من گفتم هفته ای یک بار برای تمام نقاط ایران و تمام شرایط اقلیمی و همه مکانهای نگهداری سهره گفتم و بازم میگم که هفته ای یک بار آبتنی برای سهره (البته سهره ای که قفسی و کهنه باشه ) خوبه و مفیده و بیشتر از اون خوب نیست . شما امتحان کن یک هفته به پرنده یک بار آبتنی بده و ببین خوندنش چطوره و تو یک هفته دیگه دو مرتبه آبتنی بده و ببین خوندنش بهتر میشه یا بدتر و تو یه هفته هم سه بار آبتنی بده و امتحان کن .... مطمئن باشید که سهره ای که هفته ای یک بار آبتنی میکنه شرائطش بهتره البته استثنا هم پیدا میشه ولی من برای اغلب سهره ها اینو بهتر میدونم . ممکنه یکی هم اهل مناطق گرمسیر باشه مثل خوزستان یا جاهای دیگه و اینطور تصور کنه که چون منطقه ما گرمه باید هفته ای سه بار آبتنی بدم و لی اینم اشتباهه چون اولا اونی هم که تو مناطق گمسیری سهره نگه میداره سهرش رو که زیر آفتاب نمیذاره  سهرش رو میذاره یه جای خنکتر و سایه ای کنار دیوار که در این صورت بازم همون یک بار آبتنی کافیه باید به این نکته توجه کرد که پرنده با محیطی که درش زندگی میکنه خودش رو وفق میده بعد از شش ماه یا نهایتا بعد از یک سال .
اگه میخواید پرندتون خوندنش افد نکنه و خوب بار بیاد تو هر شرایط و مکانی که بازی میکنید هفته ای یک بار آبتنی بهترین حالته امتحان کنید روی چند تا سهره بعد اگه اینطور نبود بیاد بگید فلانی اشتاه میگه و حرفش مفته . (بله یه مقع هم هست که شما اونقد به پرنده گرمی میدین که جوش میاره و مجبورین هفته ای سه بار آبتنی بدین و تازه پرنده با آبتنی دمای بدنش به حالت تعادل میرسه و بیشتر و بهتر میخونه و شما فکر میکنید این در اثر آبتنیه که خوندن پرنده بیشتر شده اما واقع امر اینه که روش تغذیه شما درست نیست )

در مورد تغذیه هم خدمتتون عرض کنم که هیچ جای دنیا سهره هایی به خوبی ایران بار نمیارن علتشم شاید یکیش همین باشه که شما گفتین خارجیا از دون متنوع و مخلوط یا احیانا از دون صنعتی اماده که نمیدونم اسمش چیه مثل دون پارسه البته مخصوص سهره و قناریه استفاده میکنن . چون شرایط زندگی پرنده تو قفس یک نواخته دونشم یک نواخت باشه بهتره و شاهدونه بهترینه چون هم چرب و محرک و پر کالریه وهم هضم و دفعش راحت تره و برای گوارش سهره مناسب تره و هم از بقیه دونها لذیذ تره بخصوص برای پرنده هایی که کم اشتها هستن . بازم شما امتحان کن روی دوتا سهره خوب که ذاتشون هم به هم نزدیک باشه به یکی فقط شاهدونه و ماسه و پوست تخم مرغ و کف دریا و مولتی ویتامین بده و به یکی هم انواع و اقسام دونها و سبزیجات و میوه جات و خلاصه هر چی که دوست داری بعد از یک سال ببین کدوم سر حال تر بود کدوم بیشتر و بلند تر خوند برات و کدوم ریتم زندگیش منظم تر بود یعنی به موقع مست شد به موقع رفت تو لک و به موقع از لک بیرون اومد . دوستمون جناب سیترا گفتن (اينكه سهره فقط شاه دونه بخوره و نياز هاى بدنشو با مولتى ويتامين ها تامين كنه باعث ميشه پرنده حساس بشه به خوراك هاى ديگه و با يه كار اشتباه پس بره)  این در صورتیه که از مولتی ویتامین انسانی یا تقلبی استفاده بشه یا اینکه از دوزاژ نادرستی در مصرف مولتی ویتامین استفاده بشه یا اینکه همرا با مولتی ویتامین از سبزی جات و میوه جات استفاده بشه .
بعدشم مگه پرنده به چه چیز خاصی احتیاج داره ؟ توی طبیعت پرنده دون انواع تیغها رو میخوره به موقعش هم مست شیش دونگه  حالا شما انواع دون تیغها رو بذار در کنار شاهدونه کدومش مقوی تر و پر کالری تر و غنی تره مسلما شاهدونه از هر دون تیغی بهتره . کی گفته که پرنده باید صد جور دون بخوره این دونها خواص دارویی برای پرنده دارن من منکر این نیستم ولی شما میتونی یک سال به سهره تخم کاهو بدی؟ یا تخم شلغم بدی؟ یا .... اما میتونی به سهره برای مدت طولانی و در حالی که از دون دیگه ای استفاده نکنی شاهدونه یا سیاهدونه یا تخم کتون بدی . البته سهره سیاه دونه خور از کتاه خور قوی تر و سر حالتره ولی شاهدونه چیز دیگه ایه و  مستی و خوندن سهره رو به اوج خودش میرسونه . فقط میمونه یه سری ویتامین ها که بایه مولتی ویتامین خوب تامین میشه .
خارجیا بیشتر دنبال تیپ و قیافه و سهره هیبریدی هستن و رو ژنتیک پرنده کار میکنن دنبال دهن بازی و مست کردن نیستن مگر به ندرت فقط اسپانیا رو این داره کار میکنه که اونم نه تو دهن و نه تو ذات سهره به ایران هرگز نخواهد رسید . اینطور با اطمینان میگم چون سهره های اونا هیچ وقت ذات سهره های مارو ندارن سهره های اروپا بلا استثنا مثل سهره های شمالی ما هستن که اصلا از نظر ذات صفرن و همین سهره های شمالی بخصوص سهره های آستارا و انزلی اگثرا مهاجر روسیه ان و حتی سهره های ترک هم مهاجرن و از ترکیه و جنگلهای روسیه وارد ایران میشن و ذات درستی ندارن . سهره رو باید از غرب کشور و از جنگلهای بلوط گرفت . سهره جنگلهای بلوطه که ما رو از نظر ذات سهره از اسپانیا هم جلو میندازه فقط چون کشورهای اروپایی پر آبه سهرشون بیشتر و زیباتره ولی سهره ما سرسخت تر و استقامتی تر و ذات دار تره شما یه تیکه از زغال جنگلهای گیلان و مازندران یا روسیه و کشورهای اروپایی مثل آلمان و سویس و فرانسه رو بیار با جنگلهای لرستان ایلام پارس بختیاری یا کردستان مقایسه کن ببین کدوم بهتره؟ سهره هم همینه . در واقع این آب و خاکه که سهره رو بوجود میاره و هر چی خشن تر و وحشی تر باشه سهره بهتری بوجود میاره .
 شما هم تجربه و امتحان کنید . ما که تجربه و امتحان کردیم استفاده از میوه و سبزیجات و دونهای متنوع و مختلف عوارضش بیشتر ار سودشه . شما هم امتحان کنید و بعد نتیجش رو به همه دوستان اعلام کنید .
درضم شما میتونی یه سوله سهره به صورت سنتی نگه داری کنی ولی مطمئنا آمار تلفات و مرگ ومیر زیادی خواهد داشت و همینطور دردسر بیشتری . نگه داری صنعتی به تعداد نیست به نحوه نگه داریه میخواد دوتا سهره باشه یادویستا .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۲۵، ۰۸:۴۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۳:۵۵ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، meysam_so ، salari far
ناظم انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 34
125 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #10
سلام

ببخشید آقا مهدی ولی حرفات پر از تناقضه خیلی 

بعدش بحث رو از کجا کشوندی به کجا

من زیاد پر چونگی نمیکنم ولی دوست عزیز نسخه ای که واسه اون زبون بسته ها پیچیدی رو اول رو خودت اجرا کن

از فردا میوه و سبزی نخور فقط مولتی ویتامین ببینم سیستم گوارشی شما چه جور میشه
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۵:۱۴ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: sitra3 ، محمدمهدی ، hamid sokoot

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان