زمان کنونی: ۱۳۹۶/۰۹/۲۳، ۱۲:۲۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی

*****
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۸
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3495 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
کاسکو, طوطی خاکستری آفریقایی
طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)، پرنده ای بسیار محبوب است. هوش بالا ، اهلی شدن آسان ، سخنگویی و تقلید با کیفیت بالای صدا به همراه درک مطلب از توانایی های کاسکو میباشد. کاسکو می تواند از صدای آب تا تلفن را تقلید کند، کاسکو پتانسیل یادگیری 3 زبان زنده دنیا و 3000 لغت را دارد. کاسکو می تواند با منقار خود به تمام نقاط بدن خود دسترسی داشته باشد و سر کاسکو قابلیت چرخشی 180 درجه ای دارد. کاسکو به دو دسته کاسکو دم قرمز یا کنگو و کاسکو دم شرابی یا تیمنه تقسیم می شود. نژاد کاسکو کنگو دارای جثه ای بزرگ تر نسبت به نژاد کاسکو تیمنه و هم چنین رنگ دمش قرمز روشن و رنگ کلی آن نسبت به کاسکو تیمنه روشن تر است اما کاسکو تیمنه دارای رنگی تیره تر و رنگ دمش معمولا قرمز تیره مایل به مشکی است، معمولا دم کاسکو کنگو کمی از کاسکو تیمنه بلندتر و در بین دو کاسکو، کاسکو دم قرمز تا زمانی که اهلی نشده از کاسکو دم شرابی بیشتر قار می کشد. طول بدن کاسکو دم قرمز در حدود 36 سانتی متر و طول بدن کاسکو تیمنه حدود 30 سانتی متر است. به طور معمول وزن کاسکوها بین 400 تا 500 گرم می باشد، در شرایط مناسب بین 60 تا 70 سال عمر میکند. کاسکو پرنده ای بسیار باهوش و احساسی، نیاز به دقت و رسیدگی بسیار و در صورت عدم رسیدگی مناسب پرنده پرخاشگر شده و شروع به پرکنی می کند، در واقع شایع ترین بیماری این پرنده پرکنی است.

کاسکو در طبیعت
کاسکو ها پرندگانی وحشی و زیستگاه آنها از آفریقای مرکزی شرقی تا غربی امتداد دارد. کشورهای کامرون، غنا و نیجریه از عمده ترین مراکز صید کاسکو در جهان به شمار می روند. کاسکوها در محیط زیست خود پرندگانی ترسو و نسبتاٌ خجالتی اما پس از صید و وارد شدن به محیط زیست انسان به علت عدم آشنایی با فضای اطراف خود بسیار پرخاشگر می شوند. کاسکوها در جنگل ها در میان شاخ و برگ درختان انبوه زندگی می کنند و غذای اصلی آنها میوه و بذر شاخه های درختان است. زمانی که مزارع به محصول می رسند، کاسکوها به صورت گله ای از غلات در مزارع تغذیه می کنند. جوجه کاسکوها در طبیعت بطور معمول تا 4 ماهگی توسط والدین تغذیه می شوند به این صورت که والدین غذا هایی را که خود در طبیعت مییابند در چیندان ذخیره نموده و به جوجه ها قپ می دهند (نوک به نوک). معمولا تا 4 ماهگی بال و پر جوجه بطور کامل رشد و آماده برای پرواز و یافتن غذای مورد نیاز خود در طبیعت می شود.

تشخیص سن کاسکو
برای تشخیص سن کاسکو راه های متفاوتی وجود دارد اما عمومی ترین و راحت ترین آن از طریق نگاه کردن به چشم کاسکو است. مردمک چشم کاسکو در تمام دوره حیات سیاه است اما رنگ حلقه دور مردک چشم بر اثر افزایش سن تغییر میکند.
 • رنگ حلقه دور مردمک در سنین متفاوت :
 1. شش تا هفت ماهگی = سیاه
 2. نه تا ده ماهگی = دودی تیره
 3. ده  ماه تا یک سال و چهار ماه = دودی روشن
 4. یک سال و نیم تا دو سال و نیم = سفید
 5. دو سال و نیم تا چهار سالگی = کرم
 6. چهار سال به بالا = زرد

 تربیت و نگهداری کاسکو
کاسکو ها، پرندگان وفاداری هستند شاید شما هم مانند بسیاری از کسانی که کاسکو نگه داری می کنند دوست دارید از پرنده خود بطور صحیح نگهداری کنید و به او مهارت های سخنگویی و بسیاری از شیرین کاری هایی را که در بسیاری از فیلم ها یا پرنده فروشی ها توسط یک کاسکو به نمایش گذاشته می شود را بیاموزید ولی فراموش نکنید که کاسکوها با هم متفاوت هستند. مانند همه جانداران، زمان یادگیری و همچنین علایق نسبی متفاوتی دارند.                        
محیط زندگی کاسکو
کاسکو ها جزوه طوطی سانان کوچک اندام نیستند با این که دمی بلند مثل یک ماکائو ندارند ولی نیاز به قفسی دارند که به راحتی بتوانند در آن بال های خود را باز کرده و حرکت کنند. اندازه قفس مناسب برای یک کاسکو حداقل باید 40*40 باشد و بهتر است برای طوطی های بزرگتر قفس بزرگتری تهیه شود. طوطی از نظر غریزی نیاز به جویدن دارد، هرگز طوطی خود را برای جویدن لوازمی که آن را دوست داشتید یا… تنبیه نکنید.

بیماری های کاسکو
اسهال، سرما خوردگی، بیماری های پوستی، بیماری های گوارشی، کبد چرب، قارچ، بیماری های مربوط به سو هاضمه، کمبود کلسیوم، مسمومیت ها.

تغذیه کاسکو
ابتدایی ترین سرگرمی برای کاسکو تغذیه است. خرد کرد دانه های خوراکی با منقار  مثل گردو برای کاسکو لذت بخش است .کاسکو ها از غلات ، میوه جات و سبزی جات مانند هویج ،سیب ،موز،پرتقال، گل کلم و ذرت و….تغذیه می کنند. اگر قصد دارید برای کاسکوی خود غذای آماده تهیه کنید به تاریخ مصرف آن توجه کنید. کاسکو بدلیل داشتن منقار قوی به راحتی میوه جات و غلات را خرد می کند.

       مواد غذایی مفید و سالم  برای کاسکو
 • میوه جات:
  انگور، طالبی، گلابی، آلو، انار، تمشک، توت فرنگی، کشمش، هلو، پاپایا، پرتقال، کیوی پوست کنده
 • سبزیجات:
  حبوبات پخته شده، چغندر، گل کلم هویج، کلم بروکلی، کدو سبز، سیب زمینی پخته، برگ کاهو،سبوس
 • مواد مغذی و مفید:
  برنج پخته بدون روغن و نمک، تخم مرغ آب پز، انواع آجیل خام و تازه
 • مواد غذایی مضر برای کاسکو
  پیاز، قارچ، بسیاری از مواد لبنی، انواع تنقلات مانند: چیپس و پفک و…
  شکلات و شیرینی جات صنعتی مشابه آن، کافئین و آوکادو

دمای مناسب برای نگهداری کاسکو
دمای مناسب برای نگهداری کاسکو بین 25 تا 40 درجه سانتیگراد است بنابراین از قرار دادن کاسکو در اماکنی که دمای پایین تری دارند خودداری کنید.

اسباب بازی مناسب  برای کاسکو
اسباب بازی را از فروشگاه مطمئن وبا برند اورجینال خریداری کند ، از کیفیت چوب ،رنگ و  مواد به کار رفته اطمینان حاصل کنید.
کاسکو نیاز دارد تا با منقار خود با قسمت چوبی و کنفی اسباب بازی بازی کرده و آن را خرد کند در واقع این همان کاریست که کاسکو در طبیعت نیز انجام میدهد.

کوتاه کردن بال کاسکو
ﭼﯿﺪن ﺑﺎل های طﻮطﯽ اﺳﺎﺳﺎ ﮐﺎر درﺳﺘﯽ ﻧﯿﺴﺖ. ﭼﯿﺪن ﺑﺎل های طﻮطﯽ ھﺎی ﺑﺰرگ ﺷﺎﯾﺪ ﻣﻌﻘﻮل ﺑﺎﺷﺪ وﻟﯽ ﮐﻮﺗﺎه ﮐﺮدن ﺑﺎل طﻮطﯽ ھﺎی ﮐﻮﭼﮏ ﺷﺪﯾﺪا رد ﺷﺪه و ﺗﻮﺻﯿﻪ نمی شود. طوطی های بزرگ به دلیل عدم کنترل به هنگام پرواز در اماکن کوچک ممکن است به خود آسیب وارد کنند بنابراین بهتر است بال هایشان به نحوه ی کاملا صحیح چیده شود. اگر بال کاسکو بطور صحیح چیده نشود باعث عدم رشد مجدد بال (اصطلاحا کور شدن) و نامنظم شدن بال کاسکو می شود.

آموزش سخنگویی کاسکو
اگر سعی بر این موضوع دارید  که کاسکو شما کلامی که شما می گویید را تکرار کند لازم است که آن را با تن صدا های مختلف تکرار کنید به طور مثال یک بار با صدای بم یک بار یا صدای زیر یک بار با صدای کودک ، عادی و … ، حتما وقتی کلمات را بیان می کنید به چشمان کاسکو نگاه کنید در این حالت کاسکو درک می کند که شما می خواهید مطلب بیان شده را بیاموزد و تکرار کند .
بسیاری از دارندگان کاسکو به توانایی هوشی و فهم این پرنده شک دارند و فکر می کنند که کاسکو صرفا حرف را تکرار می کند و معنای آن را به هیچ وجه نمی آموزد که این موضوع اشتباه است ، در صورتی که شما کاسکو خود را صحیح آموزش دهید و مطلبی که به او می گویید وجهاً به کاسکو نشان دهید ، کاسکو قادر است تشخیص دهد که شما در مورد چه موضوعی صحبت می کنید ، به طور مثال اگر شما به کاسکو بگویید اسباب بازی سبز و اسباب بازی سبز رنگی در دست داشته باشید که به او نشان دهید و اگر بعد از آن اسباب بازی قرمز را به او نشان دهید و بگویید اسباب بازی قرمز، بی شک پس از تمرینات منظم کاسکو فرق این دو را تشخیص خواهد داد و توانایی ادراکی آن برای شما ملموس خواهد شد.

خرید کاسکو در سن مناسب
برای خرید یک کاسکو باید به نکاتی بسیار مهم توجه کنید .شاید این سوال  که شما تا کنون از پرنده ای نگهداری کرده اید یا خیر، چه مقدار در روز می توانید برای طوطی خود زمان بگذارید ؟ و آیا حوصله ی بزرگ کردن یک جوجه طوطی که اهلی نباشد و صدایش زیاد باشد را دارید ؟ ،  بسیار هائز اهمیت است.
از خرید کاسکوی وحشی یا حتی نیمه اهلی با سن بالا خود داری کنید زیرا این کاسکو احتمالا مدتی طولانی در طبیعت بوده یا صاحبان قبلیش آن را خوب تربیت نکرده اند بنا بر این نگهداری و تربیت آن نیاز به صبری دو چندان دارد.
اگر در زمینه جوجه ی سرلاکی ( جوجه ای که کا ملا کال است و  دستی تغذیه می شود در رابطه با جوجه سرلاکی مفصلا مقاله مطرح کرده ایم   ) اطلاعات یا آشنایی از نحوه ی پرورش آن ندارید از خرید آن اجتناب کنید.
جوجه کاسکوها به چند دسته تقسیم میشوند که در قسمت تعیین سن به آنها اشاره شد. جوجه کاسکوهای چشم سیاه ، سن شان زیر یک سال است و   گزینه ای مناسب برای خرید نیستند و به علت ضعف جسمانی وحساس بودن در برابر عوامل محیطی بیش از 70 درصد آنها درزیر  دست خریداران یا مغازه داران نا آگاه  تلف می شوند. جوجه های چشم دودی بسیار مناسبتر ومقاومتر از جوجه های چشم سیاه بوده ولی از جوجه های چشم طوسی وکاسکوهای بالغ چشم سفید ضعیف تر هستند.
بهترین انتخاب جوجه های چشم طوسی هستند که پس از طی یک دوره سه ماهه برای اهلی شدن به سرعت به آموزش پاسخ میگویند و پتانسیل یاد گیری بالا تری نسبت به هم نوعان خود با سنین بالا و پایین تر دارند.

به تازگی یک جوجه کاسکو خریده ام ، آیا می توانم آن را در فضای باز بیرون از خانه بگذارم؟
باید به دمای هوا توجه داشته و از امنیت محیط اطمینان حاصل کنید، طوطی خود را نباید هرگز زیر آفتاب بگذارید و نکته ای مهم را توجه داشته باشید که کاسکو ها به راحتی صدا ها را می آموزند و ممکن است صدای دزدگیر، بوق ماشین یا… در ذهن طوطی شما جا خشک کند.
یکی دو روزی هست که یک کاسکو خریداری کرده ام ، کاسکوی من اهلی است ، به روی دستم می آید و اصلا گاز نمی گیرد ولی نمی دانم چرا اصلا حرف نمی زند؟
اگر می خواهید کاسکویی که خریداری کرده اید زود تر برایتان صحبت کند ، 2 هفته ی اول کاسکوی خود را از قفس خارج نکنید و اگر قفس بزرگتری برایش خریداری کرده اید ، کاسکو را به قفس بزرگتر انتقال ندهید، بگذارید کاسکوی شما برای جلب توجه شما به سخن در آید.
روزی چند ساعت کاسکوی خود را از قفس بیرون بیاوریم؟
کاسکوی خود را بیش تر از روزی یک ساعت و نیم آزاد نگذارید.
آیا چیدن بال کاسکو درست است؟
چیدن بال کاسکوی وحشی یا نیمه اهلی عملی کاملا اشتباه است، کاسکو تا قبل 2 الی 3 سالگی نیاز به چیده شدن بال هایش ندارد. در صورتی که چیده شدن بال های کاسکو به صورت صحیح انجام نشود امکان کور شدن بال کاسکو زیاد است، بنابرین هرگز شخصا این کار را انجام ندهید و حتما آن را به دست افراد آگاه بسپارید.
چیدن بال کاسکو فقط از یک نظر نسبتا توجیه پذیراست، آن هم زمانی است که کاسکو شما اهلی باشد و زمانی که آن را آزاد می گذارید با برخورد به دیوار و پنجره یا… به خود آسیب بزند.
۱۳۹۲/۰۷/۰۳، ۰۶:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۳/۰۴
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #2
RE: کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
با سلام و عرض تشکر از سایت خیلی خوبتان 
من یک ماهی است که یک جوجه کاسکو خریدم از غار زدن افتاده ولی اجازه نمی ده اصلا به قفسش نزدیک بشم اگه میشه راهنمایی کنید . با تشکر فراوان 

 
۱۳۹۳/۰۳/۰۴، ۰۱:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

lisans
تاریخ عضویت: ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 15
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #3
RE: کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
سلام
من شهرستان که زندگی میکنم امکان خرید جوجه کاسکو رو ندارم و نیست اینجا
اگه امکان داره قیمت جوجه کاسکویی که بخوام خودم تربیتش کنم رو بگین و یا اینکه آدرس اینترنتی و یا شماره تلفن یا آدرسی برای خرید و پست برام پیغام خصوصی کنین که اینجا تبلیغ برای کسی نشه
1393/10/13
۱۳۹۳/۱۱/۱۳، ۱۱:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۵
اعتبار: 69
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 9774
10370 سپاس گرفته‌شده در 3498 ارسال
ارسال: #4
RE: کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
سلام
تو سايت ديوار زياد آگهي ميزنن. اگر هم كاسكو بالغ مي خواي از آقاي سيدمحمدشريفي بپرس تا راهنمائيت كنه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر
             
دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۱/۱۳، ۱۱:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Angry Bird ، سیدمحمد شریفی ، jorahim
*
کاربر انجمن

diplom
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 18
50 سپاس گرفته‌شده در 36 ارسال
ارسال: #5
RE: کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
سلام اول این که ممنون بابت مطالب مفیدتون 
سوالی دارم در مورد گاز گرفتن کاسکو 
کاسکویی دارم ک بیشتر اوقات اقدام ب گاز گرفتن میکنه مثلا وقتی میگم دست بیا میخواد بیاد روی دست یه دفعه رفتارش تغییر میکنه و گاز میگیره به طوری  که یه تیکه از دستو میکنه 
بعضی وقتام میاد بالا و هیچ عکس العملی نداره 
از همه چی میترسه حتی وقتی میاد رو دست شروع میکنه به لرزیدن 
هرچی نشونش میدی میترسه 
با بعضی ها رفتارش خوبه با بعضی بد تر اما گاز گرفتنش فرقی نداره 
۱۳۹۳/۱۲/۱۶، ۰۲:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
****
ناظم ارشد

لیسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۰۳/۱۵
اعتبار: 39
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2185
2015 سپاس گرفته‌شده در 770 ارسال
ارسال: #6
RE: کاسکو ، طوطی خاکستری آفریقایی
با سلام کاسکو موقعی گاز میگیره که احساس کنه شما میخواهید اذیتش کنید،اگر فهمید که با این کار شما اذیت میشید تکرار میکنه ولی اگر موقع گاز گرفتن شما سماجت به خرج بدید و دستتون رو عقب نکشید دیگه از این حربه برا راندن شما استفاده نمیکنه،سعی کنید با دادن هدیه مثلا بادام زمینی خام یا پسته اعتمادشو جلب کنید،این کاسکو به نظرم به زور دستی شده البته به مرور درست میشه،برا شروع میتونید از دستکش نخی یا چرمی استفاده کنید،ضمنا همه کاسکوها از دستکش چرم وحشت دارند چون صیادها موقع صید از آن استفاده میکنند و تو ذهنشون میماند
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۴/۰۲/۱۶، ۰۷:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jorahim ، محمدمهدی ، محمدمهدی ، هیوا


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درمان پرکنی کاسکو ودیگر طوطی ها سیدمحمد شریفی 0 1,922 ۱۳۹۳/۱۱/۰۶، ۰۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: سیدمحمد شریفیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان