زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۰:۵۲ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

کتان یا شاهدانه می بایست به سهره بدهیم ؟

*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 445
420 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #1
کتـــــــــــــــــــــان یا شاهدانــــــــــــــــــه .......؟
با پیشکش سلام و درود خدمت شما دوستان ارجمند.
عزیزان میگن سهره ای که میره تو لک بهتره شاهدانه رو ازش بگیری و فقط بهش کتان بدی ، تا تولکش رو بهتر انجام بده و وقتی که تولکش رو کامل انجام داد کم کم کتان رو ازش بگیرید و بهش
شاهدانه بدین تا سهره زودتر مست بشه ............!
البته راستشو بخاین من این نظریه رو تکذیب میکنم ، لطفا شما هم نظرات خودتون رو اراعه بکنید تا حداقل برا من و بقیه شفاف سازی بشه .
ازتون ممنونم :a (18):
۱۳۹۰/۰۷/۲۳، ۰۷:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
کاربر افتخاری

فوق لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 686
1311 سپاس گرفته‌شده در 496 ارسال
ارسال: #21
RE: کتان یا شاهدانه می بایست به سهره بدهیم ؟
میشه هفت تخم وتخماسفناج داد.کلا سهرت همه چیز خور باشه بهتره.البته به مقدار کم بدین که لک نخوره یا اگه تو لک هست به هفت تخم عادت نکنه(با هفت تخم رو نیاد)هر 4/5 روز یک انگشتی کفایت میکنه.بهترینش هم مخلوطی از تخم کاهو.کتان.کاسنی و کافشه هست که سهره هر 4 تاشو خیلی دوست داره.حالا شما میتونید تخم اسفناج رو هم به میزان کم بهش اضافه کنید
۱۳۹۱/۰۵/۰۴، ۱۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: عمادذر
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 35
17 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #22
جناب ادمين عزيز فكر ميكنم اشتباهي صورت گرفته در هر صورت مشكوم از تذكرتون،در مورد خوراك بله مطالب زيادي نوشته شده من از اساتيد تقاضا كردم رژيم مورد نظر من رو روش نظر بدن
با تشكر
۱۳۹۱/۰۵/۰۴، ۱۰:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #23
سلام من کلا با کتون دادن به سهره مخالفم مگه در شرایط خاص مثه قبل از جفت زدن با قناری و تو لک.در زمان مستی یا بالا اومدن فقط شاهدونه و در کنارش دونه های دیگه به عنوان مکمل نه غذای اصلی
۱۳۹۱/۰۵/۱۷، ۱۲:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #24
معمولا کسانی که میخوان سهره جفتی درست کنن ازجوجگی به سهره کتان هم میدن تا دستگاه گوارشش عادت کنه به کتان تا وقتی جفت میندازن معمولا کتان هم هست تو قفس اگه تناقل کرد به مشکل نخوره ولک بیموقع نشه همین کتان دونه مخصوص قناری هست نه سهره .
۱۳۹۱/۰۵/۲۳، ۰۲:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 35
17 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #25
معايب ومضرات
سلام دوستانه عزيز با جمع بندي از فرمايشات اساتيد ميشه جمع بندي كرد كه دادن شاهدانه به سهره بهتر از كتان هست،اما ميخوام دوستاني كه اعتقاد دارن به شاهدانه دلايلشون رو بنويس و همين طر دسته ديگر،به اين معني كه معايب و مضرات شاهدانه و كتان رو تيتروار بگيد و نقش هركدوم ازمحاسن ومعاب را ذكر كنيدتا يه جمع بنديه كملتر برييم، تا هر كدوم از دوستان با دلايل منطقي اقدام به تغذيه حيوان خودشون بكنن
۱۳۹۱/۰۵/۲۶، ۱۰:۰۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #26
RE: معايب ومضرات
درورد دوست گرامی
شاهدانه دان بسیار چربی است که درصد پروتیین ان بسیار بالا می باشد یعنی سه قاشق مربا خوری شاهدانه دارای یازده گرم پروتیین ی باشد.
کتان در مقایسه با شاهدانه دارای درصد پروتیین بسیار کمتری است یعنی سهره ای که با این دان تغذیه بشه چربی نمیگیره
اما چون شاهدانه محرک تره برای بهتر مست شدن سهره شاهدانه استفاده میشه.
۱۳۹۱/۰۵/۲۶، ۱۱:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

P.H.D
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 385
535 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #27
این نظر شخصی و تجربه خودم هست
غذای سهره در تمام فصول از خرداد تا بهمن نسبت مساوی شاهدانه کافشه و دوبرابر کتون هست که غذایی مقوی و گرم و چرب هست و جلوگیری میکنه از لک های بی مورد سهره و چربی گرفتن سهره به حداقل میرسه
ازبهمن برای مستی و جفت کردن سهره از کافشه و شاهدانه به نسبت مساوی استفاده میکنم چون درصد چربی و پروتیین بیشتری دارن ار فروردین تا خرداد که اوج مستی سهره هست فقط شاهدانه میدم که هم گرم و چرب و مقوی هست هم تحریک پذیری سهره برای جفت یابی را بیشتر میکنه
از مخلوط قناری استفاده نمیکنم به دلیل اینکه دانه های گرم و سرد مخلوط شده و سهره را مست نمیکنه و دانگ خواندن به مراتب پایین تر هست
۱۳۹۱/۰۵/۲۶، ۱۱:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Arjon
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #28
سلام.بحث دادن کتان یا شاهدونه به سهره بستگی به خوده حیوون داره که توی چه فصل و چه شرایطی قرار داره.شاهدونه یه دانه بسیار چرب با درصد بالای پروتیین.که خاصیت محرکی هم داره.ولی کتان یه دونه روغنی با کربوهیدرات کم و چربی بالا است.تجربه ثابت کرده سهره شاهدونه خور سرحال تر و مدت زمان ببشتری در مستی قرار داره و همینطور سازگاری خوبی با آب و هوای سرد داره .حالا غذای حیوون هرچی میخواد باشه باید به تنوع غذایش توجه کرد.به نظر من دونه اصلی هر سهره ای شاهدونه است و در کنار شاهدونه باید از دونه های دیگه استفاده کرد مگه در مواقع خاص.مثلا من خودم یه سهره پنج ساله دهن دار دارم که چهار ساله جفت خوره قناریه غذاش همیشه شاهدونه بود تا پارسال که شروع کرد به چربی گرفتن چند بار چربیش رو آب کردم ولی به محض اینکه شاهدونه میخورد دوباره چربی میگرفت با کتون بو داده چربیشو آب کردم و بعد از اون فقط کتون بهش دادم دیگه چربی نگرفت ولی امسال سخت مست شد و جفت خورد.این مثال رو زدم که بگم شاید کتون دادن سهره رو سالمتر و بدون چربی نگه داره ولی روی خوندن و مستیش تاثیر منفی میذاره.نظر و تجربه من میگه دونه اصلی شاهدونه در کنارش به نسبت فصل وشرایط حیوون دونه های دیگه.با تشکر
۱۳۹۱/۰۵/۲۶، ۰۲:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدطاها اصفیاء
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 456
290 سپاس گرفته‌شده در 104 ارسال
ارسال: #29
به نظر من همش به این برمیگرده که از جوجگی سهره چی بهش دادیم اگه از وقتی که جوجه بوده غذای اصلیش شاهدونه بوده سخته دیگه بشه کتان خورش کرد یا اگه هم بشه مثل قبل نمیشه
۱۳۹۱/۰۵/۲۷، ۱۱:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: esfahan-canary
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 5
سپاس‌ها: 89
815 سپاس گرفته‌شده در 167 ارسال
ارسال: #30
درود به همگی.
من سهره هام وقتی که میرن توی لک ( معمولا سه ماه تابستون هم هستش ) همشون رو میریزم توی یه پرون و یک روز در مییون هم براشون آب میزارم تا حسابی آبتتی کنن. سبزیجات همه چی بهشون میدم. کاهو رو دو روز در میون.
حالا اگه توی پرون کنار شاهدونه کتان هم باشه، حیوون میخوره ( مخصوصآ اگه جوجه ماده قناری قناری ها هم تو پرون کنارشون باشن )
کتان کنار شاهدانه باعث براق شدن پرهای پرنده میشه.
واسه خنک شده پرنده هم از دونه های خنک مثل: کاسنی، کاهو، خرفه و.... استفاده میکنم.
:basa (58):
۱۳۹۱/۰۵/۲۸، ۰۵:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Arjon ، esfahan-canary ، عمادذر ، langarood ، ali_se65

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان