زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۶:۰۱ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

کتان یا شاهدانه می بایست به سهره بدهیم ؟

*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 445
420 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #1
کتـــــــــــــــــــــان یا شاهدانــــــــــــــــــه .......؟
با پیشکش سلام و درود خدمت شما دوستان ارجمند.
عزیزان میگن سهره ای که میره تو لک بهتره شاهدانه رو ازش بگیری و فقط بهش کتان بدی ، تا تولکش رو بهتر انجام بده و وقتی که تولکش رو کامل انجام داد کم کم کتان رو ازش بگیرید و بهش
شاهدانه بدین تا سهره زودتر مست بشه ............!
البته راستشو بخاین من این نظریه رو تکذیب میکنم ، لطفا شما هم نظرات خودتون رو اراعه بکنید تا حداقل برا من و بقیه شفاف سازی بشه .
ازتون ممنونم :a (18):
۱۳۹۰/۰۷/۲۳، ۰۷:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #41
RE: سهره کتان خور
ببخشید بنظر من شاید این جوری جواب بگیرید ولی توجه داشته باشید که سهره ای که چند سال توقفس بوده رام رامه وتحرکت نداره علت چاق شدنش همینه نه شاهدانه با این روش هم یه مدت جواب میگیرید ولی دوباره همون آش و کاسه مگه قناری چاق نمیشه باکتان
پس بنظر من باید تحرکش رو زیاد کنید کم تحرکی حتی تو تولید مثلش هم تاثیر میزاره شاهدانه تاثیر عفیونی داره با گرفتن اون سهره پس میره وهمین باعث لاغر شدن میشه . تازه رو طول عمر پرنده هم تاثیر میزاره دقت کنید بعضی ها با استفاده از مواد مخدر لاغر وضعیف میشن بعضیها چاقی کاذب میگیرن سهره شما از اون دسته موجودات هست وطبیعی .سعی کنید تحرک پرنده رو زیاد کنید مثل بزرگ کردن قفس . نه به این معنا که یه سایز بزرگ تر قفس جوجه پرون بهترین گزینه هست یه مدتی توی اون قفس باشه چربیش آب میشه بقول کبوتر بازا ساز ساز میشه.ودر کنار شاهدانه تخم کاهو هم بدین دیگه بر نمیگرده. درد پرندتون تنبلی هست
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۱۰:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

.....
ارسال: #42
RE: کتان یا شاهدانه می بایست به سهره بدهیم ؟
با عرض سلام به شما جناب خلیلی حق با شما هست نباید حاشیه رفت ولی بعضی وقتا یه نکته کوچیک باعث بازشدن یه عالمه گره میشه که شاید سوال خیلی از دوستان باشه.شاید سوال بنده ربطی به موضوع اصلی نداشته باشه .ولی روش پیشنهادی روشی هست که یکی از کار بران خوب مجموع داره ازش استفاده میکنه.وشاید دوستانی بخوان از این روش استفاده کنن .پس باید از عواقب اون هم مطلع باشن .یه دفعه برای امتحان نخوان از این مورد استفاده کنن پرنده دهن دارشون رو که براش از عمرشون مایع گذاشتن به تباهی بره .بااین هزینه های سنگین .ومشکلات انقراض . پرنده ای که ازسکه بی افته میشه اسباب بازی بچه ها. بازم من معذرت میخوام
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۱۰:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #43
به نظر من بزرگ کردن قفس چیز بی فایده است خودتون می فرمایید سهرتون تنبله خوب وقتی تنبل باشه قفس رو هم بزرگ کنیم نهایت روزی 10بار از این ور قفس بره اونور یا یه جور دیگه بگم از جا دان پاشه بره نزدیک جا اب پس با روزی انقد پرواز چیزی از چربی کاسته نمیشه من همه راه ها رو تجربه کردم حتی روزی 1ساعت هم تو خونه پروازش میدادم ولی بی فایده بود .به محض اینکه شاهدانه رو ازش گرفتم چربیش اب شد حتی دیگه یه بار هم پروازش ندادم و قفسش رو بزرگ نکردم. در مورد عمر پرنده هم من اگه شاهدانه رو ازش نمیگرفتم متمعنا الان از شدت چربی عمرش تموم شده بود چون دیگه از زیر گلوش تا مخرجش کاملا چربی کهنه بود.
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۰۱:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #44
سلام.بزرگ کرون قفس بی فایده است این پرنده بد شاهدونه شده همون کاری که من کردم رو بکن هم نتیجه میده هم غیر قابل بازگشته.در مورد صحبت دهن باز عزیز مربوط به بعضی نکته ها جای خاص نداره کاملا موافقم .موفق باشید
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۰۲:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

.....
ارسال: #45
ببخشید مثل اینکه سوء تفاهم شده شما دنبال یه راهی هستید که سریع به جواب برسید ولی راه حل من در طولانی مدت جواب میده یه پرنده که در این وضعیت چاق شده شاید تو30روز اول براش سخت باشه پرواز کنه شاید پیاده بره از این طرف به اون طرف ولی بالاخره پرنده هست وپرواز برای پرنده برای چی آقای ادمین میگن که در زمان لک قفس سهره رو بزرگ کنید .بخاطر اینه که سهره ها بیشتر در زمان لک چاق میشن .دوم سن وسال پرنده رو هم در نظر بگیرید .
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۰۲:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #46
سلام به دوست عزیزم دهن باز گل.حرف شما کاملا درست ولی در مورد همه سهره ها صدق نمیکنه.من این راه و پیشنهاد دادم چون برا خودم عینش پیش اومده.این سهره به شاهدونه حساس شده هرکاریش هم بکنی بعد از خوردن شاهدونه باز همین آش و همین کاسه.سهره شش ساله دهن دار خودم از سال پیش این مشکل براش پیش اومد قبل از اون غذاش فقط شاهدونه بود قفسش هم کوچک بود و فقط موقع جفت زدن مینداختمش تو قفس بزرگ.تا سال پیش که شروع کرد چربی گرفتن به صورت شدید به حدی که وقتی بیا میومد قشنگ حس میکردی که صداش گرفته سینه و مخرجش داشت از چربی منفجر میشد هر کاری به نظرت بیاد کردم قفس بزرگ تخم کاهو و ترب برگ ترب فایده ای نداشت به محض اینکه شاهدونه میخورد دوباره روز از نو کاری هم نداشت تو قفس بزرگ باشه یا کوچیک.با کتان بو داده چربیش رو آب کردم و بعدش فقط کتان بهش دادم قفسش هم کدچیک کردم تا الان دیگه چربی نگرفته البته یکم برا مست شدن اذیتم کرد ولی مست شد جفتم خورد جوجه هم داد.الانم تو لک بوده داره صاف میکنه دهنم میزنه سرحاله سرحاله.این تجربه من بود سهره دوستمون هم دقیقا شرایط این کهنه سهره مارو داره.بازم میگم حرف شما کاملا درسته و قبولش دارم ولی به شرط اینکه حیوون بخاطر کم تحرکی و کوچیکی قفس چاق شده باشه.با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۰۴، ۰۳:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamid sokoot ، ha_med ، سیدطاها اصفیاء
**
پژوهشگر انجمن

.....
ارسال: #47
سلام داداش گلم اگه شما تجربه کردی پس من هم به فاکتورهام حتما اضافه میکنم این مورد بازم مرصی بتونیم از اطلاعات هم دیگه استفاده کنیم برای بهتر زندگی کردن پرنده آرزوهامون.موفق باشید
۱۳۹۱/۰۶/۰۵، ۱۲:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #48
سلام.دقیقا همینطوره این بزرگترین امتیاز این انجمن هست که همه میتونیم از تجربیات هم استفاده کنیم و همین باعث میشه که به جرات بتوان این انجمن را کاملترین انجمن پرندگان ایران دانست من تا قبل از آشنایی با این انجمن فکر میکردم خیلی حرفه ای ام وهمه چی رو درمورد سهره میدانم ولی بعد از آشنایی با انجمن و شما دوستان و خوندن نظرات و تجربیاتتون دیدم واقعا هنوز خیلی از چیزا رو نمیدونستم از نظرات و تجربیاتتون استفاده کردم نتیجه هم گرفتم و جا داره همینجا از آدمین عزیز به خاطر راه اندازی این انجمن تشکر ویژه کنم و بهش دست مریزاد بگم.با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۰۵، ۰۱:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hossein Ghaemii
*
کاربر انجمن

.......
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 976
193 سپاس گرفته‌شده در 74 ارسال
ارسال: #49
سهره کتان خور
سلام خدمت دوستان عزیز
سوالی داشتم امید وارم به جواب برسم.
چرا به سهره شاه دانه میدن .با آنگه شاه دانه پر انرژی و گرم بوده وبرای پرندگان دیگر مصرف زیادش باعث چاقی میشود

اما برای سهره خیر .
سهره در طبیعت غذای اصلیش چی هست شاه دانه که نیست چون درشهرستان ماه دومین محصول اصلیی کشاورزان بعداز گندم. شاه دانه است اما دریق از یک سهره در آن حوالی یافت نمیشود .

و اگر به سهره کتان ارزن و از دانه های دیگر تغذیه کنیم چه میشود .

این طوری هم سهره بعداز جفت خوردن با غذای ماده قناری مشکلی ندارد .

اما وقتی که سهره شاه دانه خور را با قناری جفت میزنیم باید در ظرفی شاه دانه باشد و قناری هم که بدش نمیاد حسابی از خودش پذیرایی میکند.

1علت شاه دانه دادن به سهره چیست .

2 اگر کتان ارزن به سهره دهیم مشکلی ایجاد میکند .

3 خوردن کتان در مست شدن سهره تاثیر میگذارد .

4 سهره کدام فصل مرقوب تر است .

5چه رنگ ماده قناری با سهره بهتر جفت میخوره .

6ماده قناری باید تن نخوردن باشه یا خیر .

پیشا پیش تشکر میکنم از اساتیدان و دوستان عزیز
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۱/۱۹، ۱۰:۴۱ ق.ظ، توسط پدربزرگ.)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹، ۱۰:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: dr.ghermezii
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #50
سلام.دوست عزیز جواب تمام سوال هاتون داده شده فقط کافی بود جستجو کنید ولی بخاطر احترام به شما حقیر نظرات خود رو میگم.سهره در طبیعت غذاهای مختلفی مصرف میکنه از جمله جوانه درختان حشرات و از همه مهمتر تخم خاری هست که از نظر خواص شبیه به شاهدونه هست و گرم و چرب هست.تجربه ثابت کرده سهره شاهدونه خور بیشتر از سهره کتون خور میخونه و مست میشه.ارزن سیستم گوارشی سهره رو بهم میریزه و بهتره استفاده نشه.رنگهای تیره بهتر جفت میخورن و ربطی به باکره بودن ماده نداره ولی اگه باکره باشه بهتره.به خاطر اینکه سهره عاشق هوای سرد هست اکثر دوستان بیرون نگه میدارن سهره شون رو شاهدونه کمک میکنه گرم بمونه همچنین به بیشتر خوندن و زودتر مست شدن سهره کمک میکنه.در مواقع خاص مثل حساس شدن سهره به شاهدونه بهتره دونه اصلی سهره همیشه شاهدونه باشه.بهتر برای درک بیشتر موضوع بخشهای مختلف انجمن مطالعه بشه.با تشکر
۱۳۹۱/۱۱/۱۹، ۱۱:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان