زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۰۳:۵۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 10 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #91
RE: بلبل خرما
با سلام .من از دوستان می خوام که اگر تو شهرهای جنوبی زندگی می کنند و دسترسی به جوجه بلبل خرما که هنوز روی چوب نیومده به من اطلاع بدن البته چون اصفهان از محل زاد و ولد بلبل خرما دوره و پرنده فروشی ها هم به دلیل تلفات بالای جوجه بلبل اقدام به آوردن بلبل بالغ می کنند خیلی دوست دارم یه جونمرد اگه الان فصل جفت گیری شون هست یه جوجه نر مشتی واسم پیدا کنه
۱۳۹۰/۱۲/۲۳، ۰۱:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #92
(۱۳۹۰/۱۲/۲۳، ۰۱:۲۳ ب.ظ)دوستدار بلبل خرما نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام .من از دوستان می خوام که اگر تو شهرهای جنوبی زندگی می کنند و دسترسی به جوجه بلبل خرما که هنوز روی چوب نیومده به من اطلاع بدن البته چون اصفهان از محل زاد و ولد بلبل خرما دوره و پرنده فروشی ها هم به دلیل تلفات بالای جوجه بلبل اقدام به آوردن بلبل بالغ می کنند خیلی دوست دارم یه جونمرد اگه الان فصل جفت گیری شون هست یه جوجه نر مشتی واسم پیدا کنه

الان که نیست حدود دوه ماه دیگه بلبل میاد
دوم اینکه اون جونمرد با چه وسیله ای واست بیاره قبلش به این فکر کردی؟
اپلود که نیست واست اپلودش کنیم بیای سیو کنی یه موجود زنده است
اگه اتوبوس باشه که 10 ساعت تو راهه هواپیما هم همین حدودا یا طرف باید بزارش تو بلغش تو ماشین جلو مردم واسش سوت بزنه دهنش واشه غذا بخوره یا بدش یه مسافر بیاره که از گرسنگی بمیره
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۲۳، ۰۴:۵۲ ب.ظ، توسط اهواز قناری.)
۱۳۹۰/۱۲/۲۳، ۰۴:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #93
جناب دوستدار بلبل خرما
لزومی نداره که حتما جوجش رو بزرگ کنید
شما همون بلبل بالغ ولی دستیش رو بگیر هر جور که دوست داشتین میتونید تربیتش کنید

البه باز هم توصیه من به همه اینه که اصلا هیچ پرنده ای رو نخرند
۱۳۹۰/۱۲/۲۴، ۰۱:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #94
آقا می خوام ببینم این می تونه صدای بلبل خرما باشه یا مال یه پرنده دیگست یا ساختگیه ؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۱/۱۶، ۰۲:۰۱ ق.ظ، توسط jikjik.)
۱۳۹۱/۰۱/۱۴، ۰۲:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 576
132 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #95
(۱۳۹۰/۱۲/۲۴، ۰۱:۲۰ ق.ظ)titi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب دوستدار بلبل خرما
لزومی نداره که حتما جوجش رو بزرگ کنید
شما همون بلبل بالغ ولی دستیش رو بگیر هر جور که دوست داشتین میتونید تربیتش کنید

البه باز هم توصیه من به همه اینه که اصلا هیچ پرنده ای رو نخرند

خانم محترم لطفا با صراحت و به طور قطع نگید که " اصلا هیچ پرنده ای نخرید "
میتونید صحبتتون رو تکمیل کنید و بگید بلبل خرما،پرنده های شکاری و سایر پرنده هایی که پت محسوب نمیشن رو نخرید،
بعضی از این صحبتهای متعصبانه و افراطی جز تخریب فرهنگ حیوان دوستی و حمایت از حیوانات هیچ سود دیگه ای نداره.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۱/۱۷، ۰۸:۰۹ ب.ظ، توسط Mohammad Karol.)
۱۳۹۱/۰۱/۱۷، ۰۵:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 3
12 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #96
(۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ)mahdi_alavi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

با سلام.
تمام این اطلاعاتی که گفته شد درسته به غیر از سطر آخرش. جوجه بلبل خرما از لحظه ای که از تخم بیرون میاد تا زمانی که لونه رو ترک میکنه چیزی در حدود 1 هفته بیشتر طول نمیکشه. این اشتباه از طرف آدما خیلی رایجه و به نفع بلبل خرما. من اینا رو از خودم در نمیارم. این چیزایی که تجربه کردم و لازم دونستم توضیح بدم. سه شنبه هفته قبل 3 تا جوجه بلبل تازه از تخم در اومده دیدم دیروز که جمعه بود رفتم بازبینی این جوجه ها کاملا بزرگ شده و مطمئن باشین تا یک شنبه پیش رو اولین جوجه از لونه بیرون میره. یعنی چیزی حدود کمتر از یک هقته. البته نه اینکه کاملا مستقل شه. بعد از گذشت حدود یه هفته دیگه توسط والدین محافظت و تغذیه میشه و زندگی مستقل خودشو بعد از هفته دوم شروع میکنه. این داداشمون گفتن 1 ماه، در صورتی که بعد از 1 ماه این جوجه میتونه جثه ای به اندازه والدین خودش داشته باشه.
۱۳۹۱/۰۳/۰۶، ۱۲:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی ، مهدي عرفان
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 26
97 سپاس گرفته‌شده در 39 ارسال
ارسال: #97
با سلام خدمت دوستان
من خودم بلبل خرما دارم و از جوجگیش بزرگش کردم
واقعا پرنده باحالیه الان که دارم این مطلبو مینویسم رو شونم نشسته و داره تو گوشم نک میزنه ( کلا خوشش میاد از این کار ) :basa (92):
اگه از جوجگیش خودت بهش غذا بدی راحت بهت عادت میکنه من حتی میبرمش بیرون از خونه میره رو درخت لیمو میشینه یکم بازی میکنه میاد رو شونم دوباره الان نزدیک به 10 ماهشه
و در مورد نر و مادش نمیشه تشخیص داد که نره یا ماده ولی در کل فرقی هم نمیکنه چون تو قفس که جوجه نمیشه گرفت
ولی فک کنم نرش بهتر بخونه یه فیلم میگیرو ازش میزارم واستون ببینید چیکارا که نمیکنه :basa (135):
راستی اگه 2 تا بلبل کنار هم باشه وحشی میشن من خودن امتحان کردم اگه بخوای بخونه باید تو 2 تا قفس جدا گونه بزاری و همدیگرو نبینن
هر روز صبح تو حیاط 3-4 تا بلبل میان و یه جوری میخونن که ادم کیفش میگیره بره ورزش کنه
تویه بوشهر فک کنم از 10 تا خونه 6 7 تاشون بلبل داشته باشن که 90 % اشون تک هستن
اگه نزاد بلبلتون خوب باشه فک کنم تا 9 سال هم عمر کنه و اینکه خیلی هم سگ جونه م÷ل قناری نازک نارنجی نیست
راستی یادم رفت که بگم بلبلی که از همون اول تو دستت نباشه و بری بلبل 3-4 ماه بخری بلبل نمیشه واست . میخونه واست ولی دستی نمیشه
فکنم مادرم بلبله رو از من بیشتر دوست داشته باشه :basa (135):
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۸/۱۹، ۱۱:۳۲ ب.ظ، توسط eragon1085.)
۱۳۹۱/۰۸/۱۹، ۱۱:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانش اموز
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #98
سلام جوجه بلبلو کجا باید نگهداری کنیم؟توجعبه؟
۱۳۹۳/۰۳/۱۸، ۰۶:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #99
باید نور بهش برسه...قفش....فک نمیکنم هیچ موجود زنده ای تنفس و زندگی تو جعبرو دوس داشته باشه...البته فک کنم بهتر باشه تو قفس بذاریش و زیرش هم تمیز باشه
۱۳۹۳/۰۳/۱۸، ۰۸:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانش اموز
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #100
=15pxمن می خوام عادتش بدم که اگه رقتم بیرون وبردمش ازم فرر نکنه باید چی کار کنم