زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۱:۵۲ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

چرا این همه اختلاف نظر در پاسخ به یک سؤال وجود داره؟

*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #1
چرا این همه اختلاف نظر در پاسخ به یک سؤال وجود داره؟
سلام به همه دوستان.
حقیقتش توی این مدتی که دارم تو فروم های مختلف درباره نحوه نگهداری از قناری مطالعه و پرسش هام رو مطرح می کنم با مسئله ای ربرو شدم که تقریبا می تونم بگم برام عجیب هست و اون اینکه در پاسخ به یک سؤال معمولا نظرات مختلف و حتی در بعضی موارد میشه گفت متضاد وجود داره.
مثلا یک جا گفته میشه قناری های تیره رو با روشن جفت نکنید، یک جا گفته میشه اتفاقا بهتره تیره ها رو با روشن جفت کنید. یک جا گفته میشه شنیدن صدای آواز قناری برای قناری های جفت شده خوبه و باعث تحریکشون میشه، جای دیگه دقیقا برخلاف این نظر میگن که این کار خوب نیست. یکی میگه سیب و هویج آب پز شده به قناری بدین، یکی میگه نیازی به آب پز کردن و بخارپز کردن نیست و موارد دیگه که الآن حضور ذهن ندارم.
چیزی که به نظرم میرسه اینه که اکثر دوستان صرفا تجربه های شخصی خودشون که با آزمون و خطا بهش رسیدن رو بیان می کنن و روش استاندارد و علمی برای نگهداری از قناری وجود نداره.
البته این تجربه ها در جای خودش ارزشمند هست اما چه بسا دوست دیگری با تجربه ی متفاوت تری به نتیجه ای مشابه با دوستی دیگر دست پیدا کنه. و یا شاید اصلا اون چیزی که ما فکر می کنیم درست نباشه مثل شخصی که در جایی می گفت زندگی یک جفت قناری بعد از بزرگ کردن جوجه ها رسما پایان می پذیره ولی من در جای دیگری خوندم که قناری ها در طبیعت در طول عمر خود تنها یک جفت دارند.
البته منظور من این نیست که دوستان الآن بیان و به این سؤال ها پاسخ بدن بلکه میخوام بگم این نظرات مختلف گاهی گمراه کننده هم میشه و همین ها میشه یک آزمون و خطا برای افرادی که تازه شروع به نگهداری از پرنده کردن و منجر میشه به درست شدن یک تجربه جدیدتر. و اینکه این آزمون و خطاها معمولا منجر به تلف شدن چندین پرنده خواهد شد.
بنابراین میخواسم به مدیران و افراد باتجربه در این انجمن پیشنهاد بدم که تا اونجا که ممکنه به فکر ایجاد روش های استاندارد علمی برای نگهداری از پرنده باشن.
خوشحال میشم نظرات دیگر دوستان رو در این باره بدونم.
با سپاس.
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #2
RE: چرا این همه اختلاف نظر در پاسخ به یک سؤال وجود داره؟
ببینید دوسته عزیز هرکسی راه و روش خودش رو داره و این کاملا سلیقه ای هست حالا درست یا غلطش به میزان موفقیت اون شخق در این عرصه برمیگرده.
برای مثال قناری های من همگی از جوجگی دست من بزرگ شده اندو من حتی برای خریدهم جوجه قناری میخرم اگه بخوام بخرم که با راه و روش من بزرگ شه و من عاداتش رو بشناسم.قناری هایمحمدامین کاوسیبه روش او عادت دارندو... هرچند که پایه و اصول اصلیه نگه داری و مار ما یکیه.
راجع به اینکه گفتید برخی میگن قناری تیره باروشن جفت شه بهتون بگم که از نظر قیمتی قناری هاییکدست رنگ روشن گرونتر هستند و ارزش مالی بیشتری دارند...و رنگ قناری های یک شخص هم یک امر سلیقه ای و شخصیه...یا پخش آواز هم من این کارو نمیکنم اما دقت داشته باش که استاد بخشی هم فرمودن که اگر هم پخش نشه اونها جفت گیری میکنن و فقط جنبه ی تحریک داره اون هم در اول جفت گیری و تضادی با عزیز دیگری که گفته بود در زمانی که ماده رو تخم هست پخش نشه نداره که نظر هردو کاملا درسته.
اینجا لازم شد جواب شمارو بدم و ببخشید که طولانی ش و پوزش از اساتید که من بی ادبی کردم و جواب دادم
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۱:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #3
سلام:
دوست عزیز توی انجمن باب گفتگو برای همه بازه وغالباً در پایان گفتگو ها نظرها جمع بندی میشه و چه بسا یه فرد آماتور مسئله ای رو جواب بده که افراد با تجربه با اون برخورد نکردن.در تاپیکها گاهی پاسخ از طرف پژوهشگران وناظمین داده میشه گاهی هم از طرف سایر کاربران این بعهده شنونده هست که برای کدام پاسخ اهمیت بیشتری قائل بشه و بپذیره.معمولاً پاسخهای پژوهشگران مبنای علمی داره .البته سایر دوستان علاوه بر تجارب شخصی خود مبنای علمی رو هم چاشنی میکنند.ضمناً پاسخ بعضی از سئولات منطقه ای ویا شخصیه.بعنوان مثال کسی قناری ابلق دوست داره رنگ روشن رو با تیره جفت میزنه وشخص دیگری برای سلیقه بازار جفت میزنه و میره تو کار جفت زدن رنگهای روشن.شهری که گرمسیره شرایط نگهداری و تغذیه پرنده با مناطق معتدل و سردسیر فرق داره.نوع نژاد قناری هم در شرایط تغذیه و نگهداری تاًثیر گذاره.و......بنابراین طبیعیه که نظرات مختلفی مطرح بشه.موفق باشید. 

۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۱:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 449
573 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #4
اتفاقاً وجود اين همه تفاوت در ديدگاه هاست كه باعث شده اين انجمن از تمامي سايتها و انجمنهاي پرورش پرندگان متمايز بشه.
به طور مثال شما به يك سايت مراجعه ميكني يه مطلب در خصوص يك موضوع توش ميخوني و همونو در پيش ميگيري و بد يا خوب در نتيجه اش حاصل ميشه چه بسا كه تجربه تلخي از آب در بياد
اما اينجا در يك موضوع كلي نظر و ديدگاه در مورد اون كار رو ميخوني ، نتيجه هايي كه اعضا از عمل به اون توصيه به دست آوردن رو ميخوني در آخر يك تصميم واحد اخذ ميكني كه تجربه براي خود من نشون داده كه هيچ وقت از مطالعه اين همه نظر و بدست آوردن يك نتيجه نهايي ازشون ضرري در پي نداشته كه هيچ كلي هم مفيد واقع شده.

۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #5
سلام
پرنده بازي درس دانشگاه نيست كه بشيني پاي نت بهت بگه 2*2=4 بعدش پاشي بري والسلام.تازه اول راهه. شما به هر قناري باز حرفه اي بگي شاهدانه به قناري زياد بدي ميگه نه براش ضرر داره وچربي ومياره و... من قناري دارم بهش شاهدانه ميدي 1گرم به وزنش اضاف نميشه خوب اين بهش ميگن استثناء هر چند همين هم پاش جوش ميزنه.بعضي گفتن دم ماده را بكشي از مستي ميافته وبعضي هم مخالف بودن ولي من چون تجربش را نداشتم رفتم دم ماده را كشيدم ببينم تولك ميشه يانه ؟ علم پرنده شناسي يه علم تجربي هست بايد تجربه كني.اين وسط نميشه گلايه كرد كه چرا وچند وچون. يه اصول اوليه هست كه همه جا مشتركه واين 50درصد قضيه را تشكيل ميده 50درصد ديگش را خودت بايد آستين همت بالا بزني.من همين الان درباره سهره از همه سهره بازها پرس وجو مي كنم تا بهترين راهاي نگهداري را بفهمم وهر كسي هم تجربيات خاص خودش را داره.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۱:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #6
دوست عزیز سلام .دوستان تغریبا تمام دلایل اختلاف  در نظرات گفتن . من فقط یک نکته اضافه میکنم. شما با یک موجود زنده به نام قناری طرف هستید که  ملیونها عامل فیزیولوژیکی  درونی و ژنتیکی وعوامل محیطی بر اون تا ثیر میذاره نمونش دو نفر دوقلو را در نظر بگیر هر کدام خصوصیات و رفتار متفاوتی دارند چه برسه به اینکه از جنسیت ، نزاد و محیطهای مختلفی باشند  با افزایش  اختلاف در این عوامل موثر  اختلافشون در رفتار به صورت  تصاعدی اضافه میشه. قناری وهر موجود زنده دیگری مثلا فلز نیست که بگی در دمای 1700 درجه ذوب میشه. عوامل موثر  فراوان در هم تداخل کرده وبسته به شرایط نگهداری هر کس فرمولهای مختلفی ایجاد میشه . مثلا در  تاپیک غذای تخم مرغی   اقای بخشی یک فرمول ابداعی داشتند برای جایگزینی تخم مرغ ترکیبی از پودرهای بادام، پسته ، سویا و .. برای جایگزین تخم مرغ . یکی دیگه از اساتید انجمن به صورت خصوصی مشورت کردم با استفاده از سویا مخالف بود برای خودم هم به علنت امکان نفخ بر اثر سویا شک وجود داشت ( سویا از خانواده لوبیا است) و پسته رو هم گرمی میدونستم . از طرفی نمیتونم به جوجه هایی که تخم مرغ براشون واجبه تخم مرغ بدم (به علت تاول پا به علت گرمی ). جوجه ها هم  رسمی بلند و 35 الی 38 روزه و هنوز جای رشد دارند؟؟؟؟؟  و اگه غذای مقوی نخورند رشدشون میسوزه .چه کار کنم ؟؟؟؟ پروتئین مورد نیاز برای رشدشون رو با چی تامین کنم؟؟؟؟؟ چارش فکر کردن و پیدا کردن راه حل ابتکاری  و بومی ویژه خودمه. اول دل به دریا زدم ترکیب بادام زمینی وسویا رو با احتیاط ودر مقادیر کم بهشون دادم پسته رو حذف کردم چون به شدت گرمیشون شده وتاول زدند. و مدام وضعیت خودشون ومدفوعشون رو کنترل میکنم که مشکلی پیش نیاد  در ابشون  عرق کاسنی زیادی ریختم .  تخم مرغو به یک وعده کاهش دادم ( چون واقعا هیچ  قناری بازی جایگزین کامل وموثری برای تخم مرغ  نداره)  تخم کا هو جلوشون گذاشتم و ....  خوشبختانه کارهام تا الان جواب داده وتاولهای پای جوجه ها کاهش یافته  امیدوارم برای رشدشون هم مشکلی پیش نیاد.. الان هم دارم روی خصوصیا ت سویا وسایر جایگزین های احتمالی برای تخم مرغ تحقیق میکنم.  هر کس پیدا کرد شاهکاری رو که کرده به ما هم یاد بده( واقعا شاهکاره جایگزین تخم مرغ به صورتی که نقاط قوت تخم مرغو داشته باشه و  ومعایبشو نداشته باشه).

ببخشید دوستان اگه طولانی وداستان وار نوشتم و کمی بحث غذای تخم مرغی رو اینجا آوردم . میخواستم دوستان تاز ه  کار ( هر چند خودم هم تازه کارم) اهمیت تحقیق وتوجه و مطالعه  رو درک کنند.
۱۳۹۳/۰۵/۲۲، ۱۱:۵۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #7
پرورش در کشور ما سنتی هست و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشه سلیقه هاست که روشها رو تعیین میکنه.

بعنوان مثال ما هنوز برای دسته بندی دونه های مصرفی قناری(کلا همه ی مواد خوراکی) از طبع گرم و سرد استفاده میکنیم،در حالی که این دسته بندی در کشورهای پیشرفته اصلا معنی نداره و تعریفی از نظر گرمی و سردی ندارن!!
در واقع اونها بر اساس میزان خواص هر دانه دسته بندی و آنالیز میکنن و ترکیبات مختلف(دونهای مخلوط مختلف) طبق نظر کارشناسان تغذیه تهیه میشه و نه افراد غیر متخصص مثل من.
من خودمم هنوز این مسئله کاملا واسم تفهیم نشده و نتونستم باهاش کنار بیام چون هر سایت پارسی زبانی که مراجعه میکنم طبق گرمی و سردی دسته بندی میکنه.
بعنوان مثال:
آنالیز ارزن
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

آنالیز بزرک
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

پس یکی از دلایل به نظر من سنتی بودن هست.
۱۳۹۳/۰۶/۲۹، ۰۳:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #8
سلام
1- طب سنتي كه ما ايرانيها از اون استفاده مي كنيم ممكنه اونجا رايج نباشه پس دسته بندي طبع غذاها به گرم سرد نه تنها هيچ ايرادي نداره بلكه يه مزيت به حساب مياد.مثلا خيلي از افراد گرما زده ميشن چاره چيه ؟ خوب يه ليست وجود داره از عرقيات و دانه گياهاني كه ما بهشون ميگيم دانه خنك كه باعث بهبودي آثار اوليه ودر اكثر اوقات بهبود كامل بيماري مبشن.
2- هيچ كسي استفاده از علم وتجربه را نفي نكرده .دوستان مي توانن برن واز اين اطلاعات كمال استفاده را ببرن.اكثر عشق بازهاي ما پرنده را نه به خاطر كسب درآمد بلكه به واسطه دوست داشتن اون هست كه متقبل ميشن وبيشتر علم ما تجربيه.
پس شما بفرما تو اين زمينه پيشگام باش ويه مقاله علمي در اين باره در حد توانايي خودتون بنويسيد كه ما هم مستفيض بشيم ومطالب سايت هم غني بشه.يا علي
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۶/۲۹، ۰۶:۴۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #9
سلام.

من نظرات همه دوستان رو خوندم و به نظرم همه یه جورایی دارن درست میگن. شاید با شرایط موجود واقعا بهتر از این نشه عمل کرد با این حال هنوز معتقدم در مواردی مثل تغذیه، بهداشت، بیماری و درمان باید سلیقه ها رو به حداقل رسوند و این به دست نمیاد مگه اینکه کار کارشناسی در این زمینه انجام بشه.
۱۳۹۳/۰۶/۲۹، ۰۸:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، meisam_th1980

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان