زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۵، ۰۷:۰۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آیا مکان سهره در تغییر لحن و زنگ صدای سهره تأثیر دارد؟

*
کاربر انجمن

اعتبار: -3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 8
80 سپاس گرفته‌شده در 60 ارسال
ارسال: #1
آیا مکان سهره در تغییر لحن و زنگ صدای سهره تأثیر دارد؟
دوستان تو دهن بازی علاوه بر نت ها و دهنهای مشخص لحن نیز باید عالی باشه برخی دوستان میگن سهره باید تو فضای باز باشه برخی هم عقیده دارن این باعث از بین رفتن لهن ولهجه حیوون میشه از اساتید و صاحبنظرها تقاضا میکنم در این مورد گفتگو کنیم وتجربیاتشونو در میان بزارن
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۷/۰۴، ۱۰:۵۹ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۱۱:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #2
RE: سهره دهن دار لحن و زنگ صدا
سلام.اول از همه امیدوارم دوستان و اساتید تو این بحث شرکت کنن چون موضوع مهمیه.اینکه میگن حیوون بیرون نباشه بهتره تو زمان آموزش منظورشونه صداهایی که بیرون میاد ممکنه رو خوندن و یادگیریش تاثیر منفی بذاره ولی وقتی که دهن گرفت و آوازش تثبیت شد باید بیرون باشه.در مورد ریتم خوندن فقط نت قشنگ خوندن ملاک نیست باید اونا رو به جا و به موقع بخونه اول از همه با یه سر دهن قشنگ شروع کنه بعد بره تو دهن و ریتمهای دیگه رو به ترتیب بخونه.بعضی سهره ها استعداد یادگیری خوبی دارن هرچی براشون بذاری یاد میگیرین ولی شعور اینو که هر نت رو کجا باید بخونن رو ندارن این وظیفه سهره بازه که بفهمه سهره اش شعور ترکیب مناسب نتها رو داره یا نه
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۰:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368
*
کاربر انجمن

ارسال: #3
علیرضا جان یکی از دوستان میگفت حتی سهره 2 ساله رو هم نباید بیرون زد چون حیوون صداش رو ول میکنه واز لحن خودش در میاد البته یه مساله هم هست که حیوون تو اتاق سخت بالا میاد
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۰:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #4
دوست شما اشتباه گفته آرمان جان.یه نصیحت از برادر کوچیکترت همیشه حرف کسی رو قبول کن که خودش اون کارو انجام داده باشه نه شنیده باشه.سهره باید بیرون باشه سهره با قناری زمین تا آسمون فرق داره.برا آموزش میان جوجه رو میذارن یه جای خلوت و یکم تاریک و ساکت بعد از اتمام آموزش و تخت شدن دهن دیگه لازم نیست اونجا باشه بعدشم سهره ای که سال بخوره دیگه خیلی خیلی به ندرت دهنش تغییر بکنه.شاید یکی دوتا ریتم اضاف کنه ولی دهن خودش رو داره.سهره باید بیرون باشه تا صداش باز شه حنجره اش به اوج ظرفیت ذاتیش برسه.

مثلا یکی از سهره های من پنج سالشه از جوجگی پیشم بوده خودم دهندارش کردم از یه سالگی هم با قناری جفت خورده کنار قناری نر بوده کنار سهره دهن آشغال بوده به غیر از زمان جفت زدن هم بیرون تو حیاط تا الان یه ریتم از دهن هاش رو نه یادش رفته نه از بیرون یا پرندهای دیگه دهن گرفته.ولی سهره قناری جریانش با سهره متفاوته من دهن سهره قناری سه ساله رو کامل عوض کردم یعنی سه تا نت دهن قناری داشت تو لک اون سه تا رو حذف کرد چهارتا نت سهره اضاف کرد یعنی کامل دهن سهره شد.آرمان جان دهن بازی به صورت حرفه ای خیلی سخته و حوصله میخواد کار یه ساله .ولی میشه کاری کرد که حیوونت دهن آشغال نباشه و قشنگ بخونه که آدم لذت ببره ولی اینکه آدم بخواد کامل و بدون غلط بخونه یه مقدار سخته و احتیاج به صبر و حوصله زیاد داره چون مثلا امکان داره تو همه نکات لازم رو رعایت کنی ولی سهره ات بی شعور باشه نت ها رو پس و پیش بخونه یا سهره ات بی ذات باشه برای جلوگیری از این اتفاقات باید چندتا حیوون بذاری زیر دهن هرکدوم خارج خوند از دور آموزش خارج بشه و فقط بهترینها بمونن.اگه آدم درست پیش بره تو سن شش تا هفت ماهگی سهره دهنش کامله اون وقت حدود پنج شش ماه وقت داره رو تثبیت آواز و خارج کردن غلط خونا کار کنه.ناگفته نمونه بهتر برا آموزش از استاد استفاده بشه تا نوار یا سی دی.این چیزایی که گفتن همه برا دهن بازی حرفه ای هست نه اینکه فقط بخوایم حیوونمون دهم معمولی نباشه.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۰:۵۶ ق.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۰:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #5
(۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۰:۱۶ ق.ظ)علیرضا پوریان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.اول از همه امیدوارم دوستان و اساتید تو این بحث شرکت کنن چون موضوع مهمیه.اینکه میگن حیوون بیرون نباشه بهتره تو زمان آموزش منظورشونه صداهایی که بیرون میاد ممکنه رو خوندن و یادگیریش تاثیر منفی بذاره ولی وقتی که دهن گرفت و آوازش تثبیت شد باید بیرون باشه.در مورد ریتم خوندن فقط نت قشنگ خوندن ملاک نیست باید اونا رو به جا و به موقع بخونه اول از همه با یه سر دهن قشنگ شروع کنه بعد بره تو دهن و ریتمهای دیگه رو به ترتیب بخونه.بعضی سهره ها استعداد یادگیری خوبی دارن هرچی براشون بذاری یاد میگیرین ولی شعور اینو که هر نت رو کجا باید بخونن رو ندارن این وظیفه سهره بازه که بفهمه سهره اش شعور ترکیب مناسب نتها رو داره یا نه

سلام
ادم تا به این استادی برسه پیر میشه :))
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۱:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #6
اتفاقا خیلی هم راحته.باید بگردی آوازی که میخوای رو پیدا کنی بعد اینقدر بهش گوش بدی تا تمام ریتمها رو یاد بگیری اونوقت وقتی سهره دهن میزنه قشنگ میفهمی چی میگه اینگار دارین با هم حرف میزنین ناسلامتی انسان اشرف مخلوقاته و بالاترین استعداد رو داره.پیشنهاد میشه سبکهای مختلف خوندن سهره رو بریزین رو گوشی و موقع بیکاری با دقت گوش بدین اون وقت هر سهره ای دهن بزنه شما میفهمین چی میگه اگه دوستانی که خیلی به کامپیوتر واردن بیان اسم ریتمها با فایل صوتیش رو به ترتیب تو انجمن بذارن خیلی به فهم این موضوع کمک میکنه
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۱:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 224
156 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #7
سلام دوستان
به نظر من یه سهره دهن دار باید اول از چند تا بیا کشیدن شروع کنه قیس همراه چرخش و پهن کردن دم داشته باشه بعد سر دهن و بعد بره تو دهن و نت های مربوط رو به ترتیب اجرا کنه به ترتیب اجرا کردن نتهاس که به سهره ارزش می ده حالا اینکه تو دهن کدوم نت رو کجا بخونه و چجوری نتها رو اجرا کنه وظیفه سهره بازه که یادش بده چون من و شما توسط اوستا به جوجه دیکته می کنیم چجوری بخونه درسته که یه چیزایی خودش تو ذاتش داره و بلده ولی با آموزش صحیح می شه سهره دهن دار عالی تربیت کرد ولی اگر خود اوستا نتها رو سر جاشون نخونه یا تند تند آواز بخونه جوجه هر چقدر ذات دار باشه و با استعداد میشه مثل اوستاش.
در مورد زیر دهن گذاشتن جوجه باید بگم که من ترجیح میدم علاوه بر اینکه باید مکان آموزش از آرامش کامل برخوردار باشه و از صدا های زاید و هرز دور باشه جوجه بسیار کال تهییه کنم ترجیحا جوجه ای که تو قفس به دنیا اومده که از سن خیلی پایین آموزش شروع بشه و دهنهای هرز به گوشش نخورده باشه و یا حداقل کمتر شنیده باشه و ساعات آموزش در طول روز زیاد و مدت آموزش طولانی باشه مثلا یک سال یا بیشتر تا کاملا دهن قرص کنه و با افزایش سن امکان تغییر کردن دهنش کمتر بشه و اینکه به نظر من جوجه زیر دهن باید اوستاش رو ببینه تا نه تنها از خوندنش بلکه از رفتارش هم تقلید کنه مثلا یه بار یکی از 2 تا از جوجه هامو که زیر دهن بودند پیچوندم که زودتر رنگ بیاره بعد از رنگ آوردن گذاشتم جایی که اوستا رو نبینه ولی اون یکی رو گذاشتم جایی که اوستا رو میدید نتیجه این شد که اون که اوستا رو نمیدید قیس میکشه ولی چرخش نمیکنه و دمش رو هم پهن نمیکنه ولی اون یکی که اوستاش رو می دید دقیقا عین اوستاش دمش رو پهن میکنه و قیس میکشه
در مورد بیرون یا داخل گذاشتن سهره بارها تجربه کردم سهره ای که داخل منزل نگهداری میشه بر خلاف سهره ای که بیرون نگهداری میشه با نهایت ظرفیت تارهای صوتیش نمی خونه و صداش رو بالا نمیبره و حتی مقاومتش نسبت به تغییرات محیط کمتر . بیرون یا تو گذاشتن سهره هر کدوم محاسن و معایبی دارند که کسی که سهره نگه میداره باید با توجه به اونها و خواسته خودش از سهرش یکی رو انتخاب کنه
در آخر این رو هم بگم که به قول دوستمون آقا علیرضا همه جوجه های زیر دهن دهن دار نمیشن شاید از 50 تا جوجه یکی یا دوتاش عین اوستاش دهن بزنه
ببخششید پر چونگی کردم.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۲:۱۰ ب.ظ، توسط meysams65.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۲:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #8
ضمن تشکر از میثم عزیز بخاطر توضیحات کاملش در تکمیل صحبتهاش باید بگم تجربه ثابت کرده جوجه ای که زیر دهن استاد بالا بیاد نسبت به جوجه ای که زیر نوار و سی دی بالا بیاد هم زودتر دهنش کامل میشه و هم زودتر مست میشه هم هم ریتمها رو بهتر یاد میگیره.ولی اینم بدونیم نداشتن استاد بهتر از استادیه که خودش غلط داشته باشه .در مورد قیص کشیدن و دم کشیدن اینا شیرین کاریایی هست که سهره خوش ذات برا قشنگ تر شدن خوندنش میده بال میندازه دم میکشه قیص میکشه اگه استاد اینکارارو کنه جوجه حتما یاد میگیره.ولی خوب همه به استاد بی غلط دست رسی ندارن و مجبورن از صدای ضبط شده استفاده کنن ولی اولویت برا یه کار حرفه ای با استاده.
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۱۲:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: meysams65 ، mohammad20101368 ، رضا مهدیان
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #9
با سلام در مورد بیرون یا داخل گذاشتن سهره. معمول کار اینه که سهره بیرون باشه هوای تازه بهش بخوره هم زود مست میشه هم زود ازلکم بیرون میاد وکلا پرنده سالم تری دارید درمورد آوازش اگه یه هم صدا داشته باشه مشکلی پیش نمیاد این در مورد دهن های سنگین صدق میکنه نه هر دهنی ولی در مورد عوض کردن دهن .سهره هایی که با سی دی بالا بیان دقیقا مثل سهره قناری هستند ورو شون نمیشه حساب کرد یه دفعه دهن جا میزارن .شاید سهره ای باشه که عوض نکنه دهنشو من تا الان ندیدم .زیر دهن سی دی ریسک پذیر نیست . اگه سهره تو زمان لک ساکت بشه وهیچ دهنی نزنه وسهره ای باشه پیشش کلاس آوازش پایین تر از اون باشه یعنی نتهای راحتتری رو اجرا کنه حتما جای گزین دهن های سختش میکنه .با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۲۷، ۰۱:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، رضا مهدیان ، meysams65
*
کاربر انجمن

ارسال: #10
ممنونم از تمامی دوستان که تجربیاتشون رو در اختیار گذاشتن امروز چند ساعتی با دوستان بحث میکردیم وبهتر دیدم که خدمتتون عرض کنم اول اینکه بیرون زدن حیوون ایا باعث این میشه که حیوون لحن خوندنش عوض بشه حرفی بود که بچه ها میگفتن و میگفتن چون حیوون صداش رو ول میکنه باعث میشه چون حیوون زور دار میخونه جره بزنه و همچنین لحن خوندنش هم تغییر کنه ممنون مییشم در اینباره توضیح بدید
۱۳۹۱/۰۶/۲۸، ۰۱:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان