زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۵، ۰۹:۱۲ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری و طبیعت آنها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
انواع دانه های مورد استفاده برای قناری و طبیعت آنها
انواع دانه های مورد استفاده برای قناری : دقت در تنظيم يك رژيم غذايي متعادل و استفاده از دانه هاي مخلوط و رعايت اعتدال در خوراندن آن ، موجب مي شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفيد دانه ها ، به عوارض ناشي از مصرف زياد آنها نيز مبتلا نگردد. بهتر است براي اين منظور از ظروف انگشتي مخصوصي كه در فروشگاهها نيز وجود دارد استفاده كرده و در هر نوبت يك قاشق چايخوري از دانه مورد نظر به قناري داده شود

۱.دانه ها با طبیعت گرم : تخم كتان كه به دانه قناري مشهور است طبيعتي گرم دارد و حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني مي باشد. تخم شلغم
طبيعتي گرم داشته و سرشار از ويتامين C و املاح معدني و ضد چاقي بوده و برطرف كننده سرماخوردگي و آسم مي باشد
تخم منداب

طبيعتي گرم دارد و سرشار از املاح معدني بوده و مانع از پيچيدن تخم در شكم قناري مي شود
تخم گشنيز
طبيعتي گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است
تخم شاهدانه
طبيعتي گرم دارد . پرچرب و محرك است و بهتر است در جيره غذايي قناري كمتر وارد شود
تمامي اين دانه ها براي قناريها قابل استفاده مي باشند اما اگر توازني بين مخلوط اين دانه ها وجود نداشته باشد ميتواند موجب بيماري پرنده گردد

۲.دانه ها باطبیعت سرد: تخم ارزن
طبيعتي سرد و خشك دارد و دانه ايي است قليايي و سرشار از پروتئين و منبعي غني از ويتامين A و فسفر و املاح معدني گوناگون
. تخم كاهو
كه طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني غني ، تامين كننده آهن ، اشتها آور ، ضد يبوست و بر طرف كننده برونشيت است
تخم خرفه
طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني بوده و خاصيت تمييز كنندگي دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد
تخم كلم قمري
طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني مفيد بوده و يك پاك كننده موثر است
تخم اسفرزه
نيز داراي طبيعتي سرد بوده و حاوي املاح معدني و ويتامين هاي مختلف مي باشد

. ۳. دانه ها با طبیعت معتدل: تخم چغندر اين دانه معتدل مي باشد و سرشار
از ويتامينها و املاح معدني بوده و خاصيت پاك كنندگي دارد

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۰۸، ۰۱:۲۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۴:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 17 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #161
RE: انواع دانه های مورد استفاده برای قناری و طبیعت آنها
سلام
1- غير از خواص دانه ها، آب وهواي منطقه هم در استفاده از دانه هاي مختلف بايد مورد نظر قرار بگيره.مثلا الان شيراز هوا گرم شده وما مي تونيم دوبار در هفته به قناري ها وسهره ها مون تخم كاهو وكاسني وخرفه بديم تا گرما زده نشن ومست بمونن ولي كسي كه توي تبريز ويا شهر هاي سردسير هست مسلما بايد مقدار كمتري دانه سرد مصرف كنه. يا اينكه ما الان دانه هاي چرب وگرم را كمتر مصرف مي كنيم ولي در مناطق سردسير مي تونن مقدار بيشتري مصرف كنن.
2- شرايط نگهداري وسن پرنده ها هم در مصرف دانه وغذاها موثره.پرنده اي كه چربي داره وضعيتت غذاييش با جوجه كه در حال رشد هست واحتياج به پروتئين زيادي داره كاملا متفاوته . يا اينكه ماده كه داره به جوجه غذا ميده با ماده اي كه تولك هست از لحاظ تغذيه با هم متفاوت هستن.
3- نژاد قناري هم در نوع تغذيه بايد لحاظ بشه. رسمي معمولي با نژاد فري وهمچنين گلاستر متفاوت هست.

نتيجه: نميشه براي همه قناري ها نسخه واحد پيچيد وبراي همه به طور يكسان عمل كرد.پس بهتره قبل از هر عملي جوانب مختلف كار مد نظر قرارداده بشه. 

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۳/۲۱، ۰۸:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 5
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #162
سلام و خسته نباشید
به غیر از دان اصلی
کاهو_خرفه باید ترکیب مساوی داشته باشن درست؟
تخم کاسنی _تخم شلغم_جوپرک ترکیب اینها چطور باید باشه؟
همه این 5تا دان را میشه باهم مخلوط کرد و یک روز در میان در اختیار قناری قرار داد؟
۱۳۹۳/۰۴/۱۹، ۰۸:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 5
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #163
(۱۳۹۳/۰۳/۰۳، ۱۰:۱۸ ب.ظ)'محمدامين كاوسی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
قرص اکسی وت رو چهار قسمت کن هرروز یک قسمتشو بهش بده تا سه روز
دان ثابتش کتان وارزن باشه 
مولتی ویتامین هفته یک بار
 کاهو و ابتنی یک روز درمیان
همین جور حل میشه
موفق باشید

قرص اکسی وت  کجا میتونم پیدا کنم؟
۱۳۹۳/۰۴/۲۰، ۱۱:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #164
سلام
داروخانه دام وطیور داره
قرص اکسی وت 100mg
موفق باشید

امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۴/۲۰، ۱۲:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #165
سلام به همه دوستان 
تقریبا تمامی نظرات این تایپک رو خوندم.مطالب وتجربیات آموزنده ای داره.اما به نطر میرسه قاعده خاصی واسه استفاده از دانه ها وجود نداره و تقریبا قناریها رو عادت میدن به اونچه که بهشون جواب داده.بجز شاهدانه و خرفه که همه اعتقاد دارن خیلی کم مصرف بشه که اتفاقا قناری خیلی به شاهدانه علاقه داره.منم یه تجربه در مورد کتان و ارزن میگم شاید به دردتون بخوره.
من معمولا قناری که تازه میخرم یا جوجه های خودم رو یه مدت تک میکنم.یعنی تو قفس تنها باشه.بعد ارزن را جدا و کتان رو جدا واسش میذارم.در پایان روز دانه ها رو کنترل میکنم تا یک هفته.خوردن قناری به شما خواهد گفت چه نسبتی واسش فراهم کنید.بعد میتونید قناریا با ذائقه های مشابه رو پیش هم بذارین.کمی هم به قناریاتون فرصت انتخاب بدین.
اینو تست کنین نتیجه رو بهم بگین.تا بعد اگه دوست داشتین در مورد سایر دانه ها تجربه ام رو بگم.
موفق باشید
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، omidlord
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #166
(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۴۴ ق.ظ)'zaramidu' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان 
تقریبا تمامی نظرات این تایپک رو خوندم.مطالب وتجربیات آموزنده ای داره.اما به نطر میرسه قاعده خاصی واسه استفاده از دانه ها وجود نداره و تقریبا قناریها رو عادت میدن به اونچه که بهشون جواب داده.بجز شاهدانه و خرفه که همه اعتقاد دارن خیلی کم مصرف بشه که اتفاقا قناری خیلی به شاهدانه علاقه داره.منم یه تجربه در مورد کتان و ارزن میگم شاید به دردتون بخوره.
من معمولا قناری که تازه میخرم یا جوجه های خودم رو یه مدت تک میکنم.یعنی تو قفس تنها باشه.بعد ارزن را جدا و کتان رو جدا واسش میذارم.در پایان روز دانه ها رو کنترل میکنم تا یک هفته.خوردن قناری به شما خواهد گفت چه نسبتی واسش فراهم کنید.بعد میتونید قناریا با ذائقه های مشابه رو پیش هم بذارین.کمی هم به قناریاتون فرصت انتخاب بدین.
اینو تست کنین نتیجه رو بهم بگین.تا بعد اگه دوست داشتین در مورد سایر دانه ها تجربه ام رو بگم.
موفق باشید

سلام
با احترام به نظر شما با اينكه اجازه بديم پرنده دانه خودش را انتخاب كنه مخالفم.به عنوان مثال اگر كتان وارزن سه به يك باشه بايد مدتي كه لازمه تا جاداني به كمتر از نصف برسه سر برسه بعدا دانه جديد ريخت.به طور كلي نبايد دانه جوري در اختيار پرنده قرار بگيره كه در طولاني مدت نسبت  مصرف دانه ها به هم بخوره.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۶:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، هیوا ، omidlord
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #167
سلام:
با گفته های جناب بخشی کاملاًموافقم.یکی از قناریهای من با توجه به عادتی که از صاحب قبلی گرفته بود فقط ارزنها رو میخورد وکتون دست نخورده باقی می موند.فضله اش گچی ودائم پرریزی داشت که ناشی از ضعف بدنی بود.منهم تغذیه رو به فقط کتون تغییردادم بعداز2ماه کلی تغییرات فیزیکی داشت.فعلاً هم هر وقت مخلوط بهش بدم ارزن هارو میخوره.منهم فقط بوجاری میکنم ودوباره همونو براش میذارم تا کتونها هم تموم بشه.
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۲:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #168
(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۶:۴۴ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۴۴ ق.ظ)'zaramidu' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان 
موفق باشید

سلام
با احترام به نظر شما با اينكه اجازه بديم پرنده دانه خودش را انتخاب كنه مخالفم.به عنوان مثال اگر كتان وارزن سه به يك باشه بايد مدتي كه لازمه تا جاداني به كمتر از نصف برسه سر برسه بعدا دانه جديد ريخت.به طور كلي نبايد دانه جوري در اختيار پرنده قرار بگيره كه در طولاني مدت نسبت  مصرف دانه ها به هم بخوره.

سلام و تشکر
به نظر نتونستم مطلب رو اونجور که هست بگم.
در اینکه کتان دان اصلی هست و استفاده از ارزن در کنارش لازمه شکی نیس منم موافقم.اگه قرار باشه قناری هر چی دلش بخاد بهش بدی مسلما شاهدانه و دانه های چرب رو میپسنده
نظر من اینه که بعضی ها میگن نسبت کتان به ارزن 10 به 1 باشه  بعضی میگن 4 به یک باشه و هر کس نظری داره.واسه اینکه نسبت رو بهتر در بیاری من از این روش استفاده کردم .ضمن اینکه دان جدید هم اضافه نمیکنم.

(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۲:۰۸ ب.ظ)'هیوا' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام:
با گفته های جناب بخشی کاملاًموافقم.یکی از قناریهای من با توجه به عادتی که از صاحب قبلی گرفته بود فقط ارزنها رو میخورد وکتون دست نخورده باقی می موند.فضله اش گچی ودائم پرریزی داشت که ناشی از ضعف بدنی بود.منهم تغذیه رو به فقط کتون تغییردادم بعداز2ماه کلی تغییرات فیزیکی داشت.فعلاً هم هر وقت مخلوط بهش بدم ارزن هارو میخوره.منهم فقط بوجاری میکنم ودوباره همونو براش میذارم تا کتونها هم تموم بشه.

سلام .منم با شما موافقم.مطلبی که من گفتم واسه همین بود که بدونی صاحب قبلی پرنده رو چه جوری عادت داده.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۳۸ ب.ظ، توسط مهدیا.)
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omidlord ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #169
عرض سلام  و  احترام  و  تشکر از  همراهی و ارسال تجربیات شما  دوست گرامی ...

از نظر بنده این عقیده و برنامه غذایی که برای  ترکیب  کتان و ارزن و ... مثلا  بصورت 10 به 1 یا 6 به 1 یا 3 به 1 و ... که در سایتها و مقالات ذکر شده است ، یک قاعده کلی و  خلاصه می باشد نه دقیق و برای همه در هر شرایطی .

جهت موفقیت جلوگیری از بیماریها و مشکلات و بزبان ساده تر بصورت تخصصی و حرفه ای ، باید تغذیه پرندگان یا قناری یا هر موجودی  را بسته به فصل و شرایط اقلیمی یا  تولید مثل یا لک بودن و مهمتر از همه اینها  باید با توجه به نژاد و شرایط فیزیکی و حال و احوال و رفتار و علایم  آن پرنده و مختص تنظیم کرد .  

بنده هرگز به همه پرنده هایم یک نوع تغذیه و ترکیب نمی دهم و با توجه به موارد مذکور و زیر نظر گرفتن پرنده و  نیاز هایش تغذیه را تنظیم می کنم .

و اینکه نباید به پرنده ای که در قفس اسیر است قدرت و اختیار تصمیم گیری تام داد زیرا عواقب بدی دارد .

حداقل  تجربه این را برای خودم  یا مشورت با اکثر پرورش دهنگان ثابت کرده .

موفق باشید .
۱۳۹۳/۰۴/۲۲، ۰۳:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 773
18 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #170
با سلام بیشتر عکس بذر ها ودانه ها لینکشون خرابه یا هرکسی با یه اسمی معرفی کرده لطفا مدیر بخش یا لینک عکسها را بروزرسانی کنه یا یک سری عکس جدید آپلوید کنه. حیفه این سایت تو گوگل همیشه بالا باشه ولی لینکها واطلاعاتش ناقص باشه ممنون
۱۳۹۳/۰۹/۲۵، ۰۴:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان