زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۹:۰۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بهترین سهره برای عشقبازها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 38
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #1
بهترین سهره برای عشقبازها
سلام بر همگی....
بنظر من یه سهره خونه زاد میطونه اون چیزی که یه سهره باز میخواد چونکه هم دهن دوستا را راضی می کنه هم اونایی که عشقشون جوجه گیری هست
و بنظر من عشقبازها تو ایران مخصوصا استادان که جوجه میگرن را باید به روال بیشتری بندازند تا هم بیشتر لذت ببرند هم نسل سهره کمیاب تر نشه تو ایران
حالا هر کی تا حالا جوجه قفسی داشته میتونه از خاطراتش اینجا بگه یا کلا نظرتون در باره این تاپیک چیه Emo_im_smirk
۱۳۹۴/۰۶/۲۶، ۱۱:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی ، dorehamiha
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #21
RE: بهترین سهره برای عشقبازها
احسنت . بسیار عالی و درست میفرماید . 
راستش من خودم روشهای مختلفی رو روی چندتا سهره امتحان کردم . مثلا هفت تخم میدادم پف میکردن و فضله خراب میکردن و اسهالی میشدن . کتان خالی رو امتحان کردم اگر داخل خونه باشه و دماش مثل دمای محل نگهداری قناری باشه موردی نداره ولی سهره های کتان خور رو بیرون میبردم به شدت پف میکردن و اگر نمیاوردمشون تو حتما مریض یا تلف میشدن .
مخلوط کتان و شاهدونه رو هم به نسبت مساوی امتحان کردم پرنده اول شاهدونه ها رو تا دونه آخر میخوره و بعد وقتی شاهدونه ها تموم بشه خیلی بی رغبت کتان رو میخوره و کمی کم خوراک و ضعیف میشه . البته ممکنه گفته بشه که علتش این هست که پرنده به شاهدونه معتاد میشه ولی حقیقتش اینطور نیست پرنده خودش بهتر میدونه چه دونی باسیستم بدنیش سازگارتره و حقیقتا کتان باسیستم بدنیه سهره خیلی مناسب نیست و همونطوری که گفته شد دانه های روغنی و نرم با سیستم بدنیه سهره خیلی سازگارتره . و البته دانه های خنک هم خیلی مناسب نیست برای سهره . و شاهدونه خالی هم همونطوری که قبلا عرض کردم برای سهره دون معتدل محسوب میشه نه دون گرم که خیلی ها به اشتباه شاهدونه رو برای سهره گرم میدونن در حالی که به نسبت آب و هوای ایران شاهدونه برای سهره معتدل محسوب میشه . 

جا داره چند تا نکته رو خدمتتون عرض کنم :

اول اینکه شاهدانه با اقلیم ما مانسبتر هست . مثلا تو عراق یا عربستان شاید سهره با کتان خالی هم خیلی خوب بالا میاد ولی باید به این نکته توجه داشت که عراق بیشتر مناطقش از خوزستان ما هم گرمتره و عربستان هم که تقریبا جهنمه از شدت گرما .

دوم اینکه به نظر من  برای نرها با توجه به اقلیم کشورمون همونی که عرض شد خوبه . یعنی شاهدونه ریز و ماسه وکف دریا و هفته ای یکروز مولتی ویتامین و در زمان مستی ده روز یا دو هفته یکبار که بستگی به قوی یا ضعیف بودن نرما متغیر هست و هفته ای دوبار سبزیجات مثل هویج کاهو اسفناج جعفری و برگ تربچه . چیز خاص دیگه ای نیاز نداره برای پروبیوتیک ها هم میتونیم از عسل و سرکه سیب و آب لیموی طبیعی به نسبت فصل و موقعیت زمانی گه گاهی استفاده کنیم و برای مست شدن نرها بیشتر از هر چیز صبر و حوصله و گذر زمان لازم هست تا تغذیه خاصی چون هومنطوری که شما فرمودین و من هم قبلا عرض کرده بودم وقتی دون پایه و ثابت شاهدونه باشه خیلی محدودیت بوجود میاد و قدرت مانور روی تغذیه پرنده واقعا کم میشه . اگر بتونیم پرنده رو گشت ببریم ( از اول آذر تا آخر خرداد برای سهره ایکه بیرون هست و از زمان شکوفه زدن درختا تا آخر خرداد برای سهره ای که داخل خونه نگهداری میشه) که خیلی عالیه پرنده هم بیشتر مست میشه هم خیلی پر رو و سرحالتر میشه .  

سوم اینکه برای ماده ها من دوتا روش رو دارم حالا اینکه کدوم بهتره لطفا شما و سایر اساتید در این مورد نظرتون رو بفرمایید 

روش اول : اینکه ماده ها رو داخل خونه نگهداری کنیم و تو قفس بزرگ قناری( 52سانتی) و دونشون کتان خالی و هفته ای یک روز یه انگشتی شاهدونه یا یه انگشتی هفت تخم و هفته ای یکروز مولتی ویتامین و دو روز سبزیجات و قبل از جفت هم خوب آمادش کنیم حالا یا با معجون یا با نکتون و آنپروسول یا با آ د سه ایی به نظر من با هر سه تاش میشه پرنده رو فول مست کنیم جوری که روی چوب برای نرش تاتی بده ( البته آدسه ایی رو باید قبل از سفید شدن نوک پرنده یه دوره بدیم و بهتر با دوز کم باشه که یوقت تخم پرنده بیش از حد سفت و محکم نشه ولی اگر از نکتون یا آنپروسول استفاده بشه به نظرم به آدسه ایی نیازی نیست ) . و بعد از جفت از روزی که جوجه ها سر از تخم درآوردن هر روز تخم مرغ هویج و کاهو و یه روز در میون نکتون یا آنپروسول که به کبد و کلیه ماده و جوجه ها هم خیلی فشار نیاد البته برای روزهای اول هر روز هم میشه نکتون یا آنپروسول داده بشه .

روش دوم : اینکه ماده رو هم مثل نر شاهدونه خور کنیم و تک دونش کنیم به شاهدونه ریز و تو قفس بزرگ قناری بندازیم و هفته ای دو روز هم سبزیجات و یکروز هم مولتی ویتامین بدیم ولی برای مست کردنش نیاز به معجون و تخم مرغ نیست و همون نکتون یا آنپروسول(استیمول) فول مستش میکنه و از زمانی که جوجه هاش متولد شدن هر روز کاهو و هویج و هر روز نکتون یا آنپروسول ولی نیازی نیست بهش تخم مرغ بدیم و به جاش میتونیم از بیسکویت مادر یا بیسکویت مخصوص قناری استفاده کنیم .
نظر دوستان در این باره چی هست . امسال یکی از دوستام یه جوجه ماده داشت که از روز اول که کال بود دست خودش بود و دون هم فقط بهش شاهدونه و هفته ای یکی دوبار سبزیجات داده بود جوری مست شده بود که وقتی یه بار آوردش بیرون من ببینمش و نرش هم آورده بود قفسشو که میبردیم نزدیک نرش کامل میخوابید رو نی و جوری تاتی میداد که دل آدم واسش تنگ میشد ولی این بنده خدا دوستمون حوصله جوجه کشی نداشت و مادش تو اردیبهشت تخم گذاشت از روی مستی . 
غرض اینکه شاهدونه خالی ماده رو به نهایت مرتبه آماده و مست میکنه . خیلی خوشحال میشم نظر اساتید رو راجع به این دو  روش برای تغذیه ماده و جوجه گیری بدونم . ببخشید مطالب کمی تکراری بود خواستم کامل بیان کنم که برای همه دوستان مطلب روشن باشه .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۱، ۱۲:۰۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۷/۰۲، ۱۲:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #22
سلام
منم با نظر شما موافقم .فقط هنوز كمي ابهام دارم كه آيا اگر قبل از فصل مستي كتان خور باشه بهتر نيست؟ چون جناب هيوا تا برج10 همون تغذيه اولي كه شما گفتيد ميدن بعد كم كم شاهدونه خور مي كنن ويك ماه و نيم بعد هم بيشترشون روي تخم هستن
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۷/۰۴، ۱۱:۰۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #23
سلام 
این روشی هم که شما میفرماید خوبه ولی دیگه نمیشه به ماده غذای تخم مرغی بدیم چون به قول شما هم خودش و هم جوجه هاش به احتمال زیاد چربی میگیرن و بهتر از بیسکویت مادر و نکتون و سبزیجات استفاده کنیم برای بزرگ کردن جوجه ها .
و یه مشکل دیگه ای که داره اینه که وقتی سهره دونش شاهدونه باشه و دونش رو عوض کنیم و کتان خورش کنیم بدن خالی میکنه و ممکنه مریض یا خراب بشه . البته اگر به مرور زمان کتان خورش کنیم بهتره ولی در کل وقتی دون سهره از شاهدونه به کتان عوض بشه پرنده مریض و خراب میشه یا حداقل به شدت افد میکنه و پس میره . ( برعکس وقتی کتان خور باشه شاهدونه خوارش کنیم مست میشه و رو میاد ) 
به نظر من یا باید از اول تا آخر ماده ما کتان خور باشه که با این روش دستمون بازه و برای جوجه گیری میتونیم از غذای تخم مرغی استفاده کنیم . یا اینکه باید برای همیشه شاهدونه خورش کنیم ولی به جای غذای تخم مرغی باید از بیسکویت مادر استفاده کنیم برای جوجه گیری . بازم حالا اساتیدی که در این زمینه خبره هستن و تجربه دارن باید نظر نهایی رو بفرمایند
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۱، ۱۲:۱۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۷/۰۴، ۰۷:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان