زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۱۱:۱۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تایپیک جامع خواندن و نخواندن سهره

*
کاربر انجمن

دوم دبيرستان
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 51
5 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #1
سوالمشکل ریزه خوانی سهره)
باسلام یکجوجه سهره سرسیاه پارسال گرفتم کمی رنچ بود خلاصه حسابی بهش رسیدم گل تخت کرده هیکلش هم بدنیست ولی هنوزدهن جوجگی میزنه ازاساتیدوصاحبان فن ممنون میشم اگرکمک کنند وراهنمایی بفرمایند ارادتمندرضا
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۲/۳۰، ۰۹:۳۷ ق.ظ، توسط rmoosavi32@yahoo.com.)
۱۳۹۰/۰۲/۱۸، ۰۸:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368
صفحه 25 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #241
RE: تایپیک جامع خواندن و نخواندن سهره
سلام 
ربطي به اين موضوع نداره.لطفا رعايت كنيد
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۱۲:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #242
(۱۳۹۲/۱۲/۱۷، ۰۷:۵۹ ق.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
بهترين راهي كه من تا الان براي خوندن سهره تجربه كردم بردنش توي طبيعت وآب تني هست.

سلام 
در تکمیل فرمایش آدمین عزیز اضافه میکنم : 
دونش حتما شاهدونه ریز باشه 
قفسش کوچیک یا متوسط باشه ( کوچیک 20 تا 25 سانت - متوسط 30 تا 35 سانت ) 
هفته ای یکبار هم مولتی ویتامین به پرنده داده بشه 
۱۳۹۵/۰۷/۰۴، ۰۱:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 34
4 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #243
با سلام خدمت اساتيد ! جوجه سهره وقتي يك ميخه و شروع كرده به خوندن اما يكم ظعيف و كوتاه بلند ميخونه، براي تقويت خوندنش و بلند تر شدن صداش چه چيزي خوبه الان ؟
۱۳۹۵/۰۹/۱۳، ۰۱:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #244
سلام 
غیر از دونش که بهتر شاهدونه ریز باشه . مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها هفته ای یکروز و سبزیجات هفته ای دو تا سه روز 
ولی در هر صورت از جوجه ای که توی خونه باشه و استاد زنده هم بالا سرش نباشه تو این موقع از زمان نمیشه خیلی انتظاری داشت .
بیرون بردن مثلا روی پشت بوم خیلی تاثیر داره روی دهن باز کردن و بلندتر شدن صداش ولی اونم الان فصلش نیست و تا بهار نمیشه بیرون گذاشتش و همینطور پرنده ها رو با فاصله گذاشتن هم خیلی خوبه یعنی مثلا اگر شما دوتا دونه جوجه تو خونه داری وقتی از هم دور و با فاصله میخشون کنی مثلا یکی رو بذاری تو راه پله اون یکی رو بذاری تو سالن بلندتر میخونن و روی حنجره شون تاثیر داره و صد البته ذاتشون هم مهمه مثلا شمالی باشن حنجره ندارن معمولا و زاگرسی باشن معمولا حنجره دار تر هستن و از همون جوجه گی بلندتر دهن میزنن . خلاصه فقط به تغذیه بستگی نداره عوامل بیشماری در این مسئله دخیل هستن مثل منطقه و ذات جوجه - قوی و بدن دار بودن جوجه - تغذیه و میخ مناسب از نظر نور و دما - آب بازی طبیعی در وان و گشت و بیرون گذاشتن خلاصه همه اینا درش موثر هست و حتی استاد قوی و قدر . مثلا اگر یه استاد بالا سرجوجه باشه که حنجره ش ضعیف باشه جوجه ها هم ضعیف میخونن و در واقع ادای استاد رو درمیارن و اگر استادی بالاسرشون باشه که حنجره ش خیلی قوی باشه جوجه ها هم قوی میخونن حتی اگر ذاتا خیلی حنجره دار نباشن . خلاصه همه اینا درش دخیل هست . 
الان برای جوجه شما مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها - سبزیجات - و آب بازی طبیعی و جای خنک و صبر تا بهار وقتی بهار شد گشت و بیرون میخ کردن .
۱۳۹۵/۰۹/۱۳، ۰۱:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: pedram basirat ، محمدمهدی ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 10
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #245
صاف کردن دهن سهره
سلام یه سوال داشتم چه کار کنم سهره دهن صاف کنه آخه یه ریز خونی میکنه ولی صداش بلند نیست که واضح باشه دوستان یه راهنمایی کنید ممنون
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۵:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #246
RE: صاف کردن دهن سهره
سلام 
سهره اگر جوجه باشه باید استاد داشته باشه تادهن صاف کنه . همینطور باید تو فصل بهار بیرون تو هوای آزاد میخش کنی همراه با استادش و گشت بخوره و زمان بهش بخوره مثلا سال دوم به مراتب خیلی بهتر از سال اولش میشه . ولی اگر از روز اول بیرون باشه مثلا تو حیاط یا پشت بوم و جای مناسب داشته باشی و استاد هم بالا سرش باشه برای همون سال اول هم عالی میشه ولی جای مناسب و نگهداری خاص میخواد . منظورم اینه زحمت و مراقبتش بیشتر هست . 
اگرم وحشیه صید پاییزه هست باید فعلا یه میخ باشه در جای خنک و پرنور و از اسفند که هوا بهتر میشه باید ببریش بالا پشت بوم تا دهن باز کنه و بهار گشت ببریش ولی اگر دهن دار نباشه ممکنه اصلا هیچوقت اون سهره بخونی که میخوای نشه . خلاصه وحشی سخت تره و منطقه و ذاتش خیلی مهم هست . 
تو یک کلام بعد از ذاتش این شما هستی که باید درستش کنی . معمولا سهره های خونگی خوب دهن باز نمیکنن و به همین دلیل هست که اساتید سهره بازی میگن اولویت اصلیه نگهداری سهره بیرون و هوای آزاد هست ولی جای خوب میخواد . یعنی مثلا چه تو ایوون بذاریش چه تو بالکن چه تو حیاط یا پشت بوم باید جای شما بادگیر باشه و دوطرفش دیوار باشه و سقف داشته باشه و قسمت جلوش هم باید فنس یا تورسیمی یا تورآهنی باشه که گربه و کلاغ و پرنده های دیگه مزاحمش نشن . خلاصه جای مخصوص میخواد ولی اصل سهره بازی اونوقته که همچین جایی داشته باشی و بیرون نگهداری بشن . 

در هر صورت سهره برای سال اول چه جوجه باشه چه وحشیه صید پاییزه خیلی روش نمیشه حساب باز کرد مگر در دوحالت :
1- وقتی که جوجه باشه و زیر دهن یه استاد زنده بالا بیاد  2- وقتی که وحشیه صیده پاییزی باشه ولی منطقه دار و دهن دار باشه که همون شب عید دهن باز میکنن و معمولا جفت هم میشن اگر دست پرنده باز ماهر بیفته . 
اگر وحشی ای باشه که دهن دار نیست یا جوجه ای باشه که استاد نداره خیلی دلخوشی ندارن . البته میشه دهن دارش کرد ولی کار هرکسی نیست هم جای خاص میخواد هم صبرایوب و تجربه زیاد به همین دلیل من به کسی توصیه نمیکنم این راه رو بره البته در موردش توضیحاتی دادم تو همین قسمت ولی اگر بهترین راه رو بخوای این هست که یه استاد خوب آماده و حاضر که مثل توپ میخونه بخری و سالی چهارتا جوجه خوب بذاری زیر دهنش که اونم دو حالت داره یا توی فضای بسته نگهداری بشه که روشن و خنک باشه و بخاری نداشته باشه زمستونا یا بیرون بذاریش که توضیح دادم باید جاش به چه صورتی باشه و هر کدوم تغذیه خاص خودشو داره که راجع بهش صحبت کردم ولی بیرون باشه خیلی بهتره البته کمی هم سخت تره .  
حالا اگر از بین این مطالب که عرض شد جوابتو نگرفتی بازم من در خدمتم سوالی باشه .   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۹:۰۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۷:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، محمدمهدی ، امید رعدوبرق
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #247
البته چون شما دقیق نگفتید که پرنده تون چی هست و چند وقتشه و چه مدته دست شماست یا اینکه کجا میخش میکنی و شرایطش چی هست از جمله تغذیه ش و اینکه با استاد بالا اومده یا با نوار و ........ من سعی کردم جوری بنوسیم که بتونید جواب سوالتون رو بگیرید . 
حالا اگر دقیقتر بفرمایید و توضیحات بیشتری بدین جواب دقیق تری میتونم بدم . 
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۹:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، امید رعدوبرق
*
کاربر انجمن

ارسال: #248
با سلام و عرض ادب به شما
سهره صید شدس فک کنم یه بار لک خورده آخه از دوستم پرسیدم گفت سهره جوونیه با نوار براش صدا میزارم ولی ظهرا یه سهره همسایه بالا دستیمون داره دهن زنه میبرمش با اون روو کوه میگردونمشون اینم داره راه میفته حدود دو ماه هست دسته من هست در ضمن اینجا غیر از عصر وشب تقریبا دمای اتاق با بیرون بیشتر وقتا یکیه هوا خوبه و میزارمش یه یک ساعتی زیر بالکن (جای خوبیه ن پرنده میتونه بیاد ن گربه )
بعد از اون میبرمش گردش پرنده هم مال اطراف شیرازه تغذیه فقط شاهدونه هست و هفته ای یک بار مولتی ویتامین قطره ای .
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۹:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #249
سلام 
قفسش سهره ای کوچیک باشه - دونش شاهدونه ریز - مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها باشه مثل ویتالین بهتره - سبزیجات هم هفته ای دوسه بار بهش بدین بخصوص جعفری و اسفناج - فعلا اگر بیشتر یه میخ باشه بهتر هست - گشت زیاد براش خوب نیست - همیشه برای اینکه وحشی بهتر دهن بازکنه بهتره دوسه ماه اول یه میخ باشه و خوب تغذیه بشه تا هم قوی بشه و هم به شرایط قفس عادت کنه بعد یکدفعه ببریش بیرون مثلا روی پشت بوم تا بترکونه و دهن باز کنه . هفته ای دو بار گشت کافیه . 
سهره های وحشی صید پاییزه یا دهن دار و شیرین بخون هستن که بهشون دهن قشنگ هم گفته میشه یا دهن باغی هستن که قرقاطی دهن میزنن و خوندنشون ریتم خاص و قشنگی نداره . اگر دهن باغی باشن خیلی نمیتونی روی دهنش حساب باز کنی ولی اگر دهن قشنگ باشه سال به سال خوندنش بهتر میشه ولی سال اول شاید اونقد خوب نشه که انتظار داری . در هر صورت باید زمان بهش بخوره تا دهن باز کنه و بلند بخونه و دهنا رو کامل بزنه . اغلب وحشی ها سال اول خیلی خوب نمیشن . اونایی که از سال اول خوب دهن باز میکنن و بلند میخونن نابغه هستن . 
سه روز پشت سر هم بهش ویتالین بدین و بعدش همون هفته ای یکبار باشه کافیه . اگر یه پرنده کهنه یا بخون داشته باشید و با هم بیرون ببریشون برای گشت یا مثلا روی پشت بوم و با فاصله میخشون کنی بهتر و زودتر دهن باز میکنه . در هر صورت حالا حالا ها کار داره چون تازه گیر هست همین که ریزه خونی یا کوتاه بلند هم بخونه برای این مدت که فرمودین توی قفس بوده قابل قبول هست و زمان بهش بخوره بهتر میشه . اینکه گفتم زیاد گشت نبرید برای این هست که گشت زیاد پرنده رو ضعیف میکنه و پرنده هم که ضعیف بشه دیگه خوب دهن باز نمیکنه یا اگر دهن باز کرده پس میره ولی اگر یه میخ باشه و هفته ای دوبار ببریش بیرون بهتر دهن باز میکنه . اگر خودش دهن دار هست صداشو ضبط کن و صدای خودشو براش از دور بذار که بترکونه چون صدای خودشو بشنوه بهتر واکنش نشون میده مثلا وقتی بردیش گشت صدای خودشو با موبایل براش بذاری خیلی خوبه و بهتر جواب میده تا اینکه مثلا صداهای سخت براش بذاری . 
نکته آخر اینکه حنجره سهره تا حدود زیادی ذاتیه . یعنی منظورم اینه سهره هست که سه سال هم تو قفس باشه خوب نمیترکونه و خوب دهن باز نمیکنه ولی سهره هم هست که بعد از یکی دوماه تو قفس جوری دهن باز میکنه انگار سهره کهنه هست . 
در هر صورت من تا حدی که بلد بودم و ذهنم یاری کرد خدمت شما عرض کردم حالا بازم اساتید اگر نکته ای باشه میگن خدمت شما 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵، ۱۲:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #250
با سلام
ممنون از راهنمایی هاتون اگه لطف کنید یه توضیح به من بدین که فصل لک خور سهره کی و به چه صورت لک میخوره رو به من بگین ممنون میشم اخه مطالب در مورد لک رو که خوندم خیلی چیز خاصی نفهمیدم ممنون میشم یه توضیح مختصر و مفید به بنده بدین .
۱۳۹۵/۱۰/۲۵، ۰۵:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان