زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۱۰:۴۸ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تایپیک جامع خواندن و نخواندن سهره

*
کاربر انجمن

دوم دبيرستان
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 51
5 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #1
سوالمشکل ریزه خوانی سهره)
باسلام یکجوجه سهره سرسیاه پارسال گرفتم کمی رنچ بود خلاصه حسابی بهش رسیدم گل تخت کرده هیکلش هم بدنیست ولی هنوزدهن جوجگی میزنه ازاساتیدوصاحبان فن ممنون میشم اگرکمک کنند وراهنمایی بفرمایند ارادتمندرضا
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۲/۳۰، ۰۹:۳۷ ق.ظ، توسط rmoosavi32@yahoo.com.)
۱۳۹۰/۰۲/۱۸، ۰۸:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368
صفحه 26 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #251
RE: تایپیک جامع خواندن و نخواندن سهره
سلام 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

این قسمت رو مطالعه کنید خیلی کامل و مبسوط توضیح داده شده . ولی خلاصه شو بخوای تمام پرنده ها در سال یکبار پرهای تنشون میریزه و پر نو و جدید در میارن که در فصل گرم یعنی تابستان انجام میشه . 
برای سهره توی قفس اگر پایه دونش شاهدونه باشه و فصل رو گم نکرده باشه از اواسط تیر ماه لک شروع میشه البته بستگی به منطقه شما هم داره که گرمسیر باشه یا سردسیر و البته بستگی به میخ پرنده و نگهداری و مراقبت شما هم داره . ولی از اوایل تیر دیگه تقریبا برای تمام ایران یکی هست و پرنده ها لک میخورن . لک خوردن هم دو راه داره یا به صورت طبیعی که با تغذیه و نور خورشید و جای گرم صورت میگیره یا بصورت مصنوعیه که با پیچوندن حاصل میشه . توضیحات بیشتر رو در تاپیک مخصوص لک سهره و جوجه سهره مطالعه بفرماید . 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵، ۰۶:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 122
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #252
سلام
یک سهره سرسیاه دارم که بعداز لک خوردن به صورت طبیعی در خونه گل صورتش دراومده و داره کم کم تخت میکنه
در روز بعضی اوقات کف قفس میشینه و ریزخونی کوتاه وبلند میکنه و تو درخت از وسط فروردین تک میخ هست و دونشم شاهدونه ریز
هست و بغیرلز میوه و سبزیجات هفته یکبار دون کاسنی میدم و این هفته تخم کاهو دادم و خیلی علاقه به ابازی داره
بخاطر همین یکدرمیون ابتنیش میدم حال میخواستم چکار باید بکنم که زود تخت کنه و شش دانگ بخونه؟؟؟ باتشکر
۱۳۹۶/۰۲/۰۳، ۰۱:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #253
سلام الان موقع تخم کاسنی و کاهو دادن اینجوری نیست نهایت هفته ای یه انگشتی آببازی هم هفته ای یک یا فوقش دوبار.خنکی زیاد حیوون رو خراب میکنه همونطور که گرمی زیاد
۱۳۹۶/۰۲/۰۳، ۰۶:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #254
(۱۳۹۶/۰۲/۰۳، ۰۶:۵۱ ب.ظ)علیرضا پوریان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام الان موقع تخم کاسنی و کاهو دادن اینجوری نیست نهایت هفته ای یه انگشتی آببازی هم هفته ای یک یا فوقش دوبار.خنکی زیاد حیوون رو خراب میکنه همونطور که گرمی زیاد

سلام جناب پوریان عزیز
ممنون از راهنمایتون فقط اگه میگفتین چی باید به پرنده بدم تا زود تخت کنه و شش دانگ پر کنه ممنون میشم
و یه سوال دیگه داشتم چکار کنم که این سهره بدون استاد صدا بترکونه ؟؟
با تشکر
۱۳۹۶/۰۲/۰۹، ۰۲:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #255
سلام هفته ای یک یا دوبار آببازی.دون ثابت شاهدونه و هفته ای یکی دوبار سبزی گشنیز و یا اسفناج.تقریبا بلند کوتاه که خوند با گشت دادن حنجره میترکونه و نیازی به استاد نیست
۱۳۹۶/۰۲/۰۹، ۰۸:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #256
فرمایش آقای پوریان رو من کامل تایید میکنم ولی اگر بخوام تمام عواملی که توی ترکوندن حنجره سهره مفید و موثر هست رو بشمارم عبارتند از :
1- دونش شاهدونه ریز بودن 
2- تو هوای آزاد میخ کردن 
3- گشت دادن به موقع و به اندازه (هم زمانش مهم هست و هم میزان و مقدارش)  ..... برای سهره ای که بیرون هست از آذر ماه شروع میشه تا آخر خرداد و برای سهره ای که داخل فضای بسته و جای سرد هست از زمان شکوفه زدن درختا در بهار تا اول تابستون البته اگر منطقه شما زمستونهای سختی داشته باشه یا اصطلاحا سردسیر باشه ولی برای مناطق معتدل یا گرمسیری از بهمن و اسفند هم میشه گشت برد خلاصه نباید پرنده دوهوا و مریض بشه چون گشتی که پرنده رو مریض کنه ضررش بیشتر از سودشه ...... هفته ای دوبار خیلی مناسبه نهایتش هفته ای سه بار هست البته باید میزان قوی یا ضعیف بودن پرنده هم در نظر گرفته بشه ..... 
4- استاد حنجره داری که از جوجه گی بالاسر سهره ما باشه  
5- با فاصله هر چه بیشتر میخ کردن 
6- آب بازی طبیعی زیر آفتاب هفته ای یکی دوبار واجبه 
7- یه میخ بودن 
8- استفاده از ویتامین و سبزیجات و ماسه و کف دریا یا بلغور سنگ ریزه 
9- خوب و کامل و به موقع یعنی در فصل خودش لک دادن پرنده و تمیز و کامل و قوی از لک بیرون آوردن پرنده 
10- استفاده از قفس بزرگ برای سهره کهنه و یا سهره ای که مدت طولانی هست که توقفس کوچیک بوده .... البته به صورت موقت و مقطعی مثلا یکی دوماه در سال اونم نه برای سهره وحشی و چموش که هنوز خوی وحشی گری داره .... 
11- ذات سهره ما که اصلا بترکون باشه یا نه چون همه سهره ها ماله ترکوندن نیستن یعنی در واقع حنجره دار نیستن ....
12- چاق نبودن و چربی نداشتن سهره ما ..... چون سهره چربی گرفته خوب مست نمیشه و چون خوب مست نمیکنه خوبم نمیترکونه....
13- علاوه بر گشت بالا پشت بوم یا توی حیاط که پرنده آسمون رو ببینه هم خیلی مفید هست ..... چون اکثرا پرنده رو توی بالکن یا ایوان منزل میخ میکنن پرنده خیلی خوب نمیتونه آسمون رو ببینه و اگر هر از چند گاهی نیم ساعت جایی بذاریدش که سقف بالا سرش نباشه و بتونه آسمون رو ببینه خیلی تاثیر داره .... 
14- شلوغی و سرو صدا هم باعث میشه پرنده بلند تر بخونه و برعکس جای ساکت بخصوص اگر داخل فضای بسته باشه پرنده رو هم ساکت میکنه و میخوابونه و هم ولوم پرنده رو پایین میاره ..... 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰، ۰۲:۴۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۶/۰۲/۱۰، ۰۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #257
سلام.تمام فرمایشات مهدی عزیز درسته ولی من عقیده دارم برا حنجره ترکوندن نیازی به استاد نیست
۱۳۹۶/۰۲/۱۱، ۱۱:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #258
سلام علیرضا جان فرمایشتون کاملا درست هست ولی من مورد شماره 4 رو برای جوجه کال عرض کردم ..... همونطوری که خودتون بهتر میدونید جوجه کال اگر استادش نوار باشه یا اینکه اصلا استادی بالا سرش نباشه معمولا تو بهار دوم حنجره میترکونه .... ولی اگر استاد زنده حنجره دار بالا سرش باشه همون سال اول هم حنجره میترکونه بخصوص اگر کال و منطقه دار باشه چون جوجه کال مثل نوار خام هست و سعی میکنه از استادش تقلید کنه یعنی حتی ولوم استاد رو هم تلقید میکنه علاوه بر آواز و لحن و لهجه استاد ..... البته اگر در شرایط ایده آل و دست پرنده باز بالا بیاد ....
برای وحشی هم اغلب وحشی های صید پاییزی که من داشتم یا دست بچه ها دیدم سال دوم یعنی بهار دوم خوب حنجره ترکوندن و نیازی هم به استاد ندارن ... 

در مورد شماره 9 هم بارها دیدم پرنده ای که مثلا امسال عالی ترکونده ولی لک خوبی رو پشت سر نذاشته و از تو لک ضعیف بیرون اومده برای سال بعد هیچوقت مثل سال قبلش بلند نمیخونده ..... 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱، ۱۲:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #259
سلام
این سهره کرمونی ما از صبح تا شب یه دهنی میزنه نمیدونم چیه
از دوستان میخواستم بپرسم این داره ریز خونی میکنه و تو بهار درست میخونه؟
و باید چکار کنم تا دهنش درست بشه و درست بخونه
ممنون
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۶/۰۹/۱۰، ۰۳:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

m.s
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 1506
287 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #260
اره داره یه جورایی ریزه میخونه برا الان وضعیت خوندنش طبیعی است کم کم که بهار نزدیک میشویم هواگرمتر میشه طول روز بیشتر میشه و اگه شرایط مهیا باشه ۶دونگ میخونه الان تقریبا ۲دونگ صداش هست
در ضمن الان اگه صدای سره کرمونی که دوست داری روزها میتونی براش بگذاری تا با اون صدا بهار بیا بالا یه نکته دیگه فکر کنم توی فیلمتون صدای قناری هم میومد اگه صدای قناری بشنوه دهن قناری میگیره که خوب نیست
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰، ۰۶:۵۳ ب.ظ، توسط gholizadeh.)
۱۳۹۶/۰۹/۱۰، ۰۶:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان