زمان کنونی: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹، ۰۲:۰۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تغذیه قناری در زمان جفتگیری و جوجه کشی

*
کاربر انجمن

کاردانی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 136
78 سپاس گرفته‌شده در 24 ارسال
ارسال: #1
تغذیه جوجه ها
با سلام خدمت همه دوستان

میخواستم بدونم اگر قناری ماده در هنگام تولد - روز اول و دوم جوجه در دادن غذا به جوجه ها بی توجهی کند و به جوجه ها خودمون غذا بدیم مشکلی نداره - البته سا لهای قبل اینکار انجام دادیم ولی می خواستم از عزیزان بپرسم و مطمئن بشم مشکلی ندارد . با تشکر .
۱۳۸۹/۱۰/۲۷، ۰۸:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 9
14 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #2
RE: تغذیه جوجه ها
اگه کلا غذا نده مشکلی نداره
۱۳۸۹/۱۰/۲۷، ۱۰:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
280 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #3
RE: تغذیه جوجه ها
اگر به هر دلیل ( چه ماده غذا بده و چه نده ) جوجه ها رو جدا کردین ، می تونین خودتون بزرگشون کنین که بعد از بزرگ شدن خیلی رام و حتی دستی میشن.
۱۳۸۹/۱۰/۲۷، ۰۲:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۰۸
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5285 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #4
RE: تغذیه جوجه ها
روز اول نیازی نیست به جوجه غذا داده بشه حتی اگر والدین هم به جوجه غذا ندن. تنها کاری که شما باید انجام بدین اینه که یه برگ کوچک و تازه کاهو و سیب به قناری بدین تا تشویق بشه به جوجه ها غذا بده . غذا دادن در سه روز اول برای شما مشکله
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۳/۰۷، ۱۱:۳۹ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۷، ۰۴:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۰۶
اعتبار: 8
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 89
633 سپاس گرفته‌شده در 102 ارسال
ارسال: #5
RE: تغذیه جوجه ها
ساعات اولیه تولد جوجه هاي قناري بخصوص سه روز اول از دقايق حياتي محسوب مي شوند.
_ چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در مي آيند ، عصر روز سيزدهم با كمي غذاي تخم مرغي يا همطراز آن قناری ماده تغذیه شود تا برای غذا دادن به جوجه ها آمادگی لازم را داشته باشد .در سه روز اول مصرف غذای نرم ( تخم مرغی ) کمتر میباشد و برای نژادهای سنگین در حد یک قاشق مرباخوری برای هر جوجه قناری کفایت دارد . و پس از گذشت سه روز مصرف غذای نرم برای هرجوجه قناری از نژاد سنگین در حد یک جای تخم مرغی خواهد بود . برای نزاد های سبک مصرف غذای نرم قدری کمتر از این خواهد بود .
_چنانچه مشاهده شد كه ماده قناري در تغذيه جوجه ها كوتاهي مي كند بايد او را بوسیله تغذیه با برگ نازک کاهو و همچنین ایجاد فرصت برای آبتنی تحريك و تشويق نمود.
_ دانه اصلی قناری شامل تخم کتان و ارزن و تخم شلغم بهمراه هفت تخم در طول دوران رشد جوجه ها در اختیار قرار گیرد .
_ از روز سوم ميتوان به جيره غذايي قناري شاهدانه خرد شده اضافه كرد اما قبل از آنكه جوجه ها لانه را ترك كنند و ماده قناري شروع به ساختن لانه ي جديد نمايد ، بايد قطع شود.شاهدانه پوست شكسته يكي از غذاهاي مورد علاقه قناريها است. شاهدانه بر رشد بدني و چاقي جوجه ها موثر است. البته بايد از مرغوب بودن دانه ها اطمينان حاصل كرد.
_ غذاي تخم مرغي بايد تازه به تازه به قناري داده شود. بهتر است روزي سه مرتبه عوض شود تا از توليد باسيل كنه قناري در غذاي تخم مرغي و ظرف آن جلوگيري شود.
_ برای تغذیه جوجه ها و همچنین قناری تکه های سیب و همچنین هویج رنده شده غذای مکمل مناسبی میباشد .
_ موقعي كه جوجه قناريها تازه از تخم درآمده اند همواره بايد به آنها توجه داشت. بسيار اتفاق مي افتد كه جوجه اي از لانه به كف قفس مي افتد . در اين مواقع بايد سريعا آن را در ميان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدميد تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهيد.
_ در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازيد.
_ وقتي كه پر و شاهپر جوجه ها نمايان مي شود ممكن است قناري ماده پرهاي جوجه ها را بكند. اين عمل به واسطه دو عامل اتفاق مي افتد يكي بيماري و ديگري تهيه لانه جديد براي تخم گذاري مجدد مي باشد.
بيماري قناري در اين موقع بيشتر به خاطر پيدايش كنه قناري مي باشد و براي رفع آن بايد از داروي مخصوص استفاده شده و قناري و جوجه هاي آن را به قفس تميز ديگري منتقل نمود. چنانچه علت پركندن ماده قناري براي ساختن لانه ي جديد باشد در اينجا دو وضع پيش مي آيد. در صورتي كه جوجه ها به حد كفايت رشد كرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناري جدا نمود بايد آنها را به يك قفس ديگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد كفايت بزرگ نشده اند در اين صورت بايد براي آنها لانه تازه درست كرد و در لانه نيز پنبه و يا چيزهايي مشابه قرار داد تا قناري ماده را سرگرم كرده و از كندن پرها باز دارد. در اين هنگام در صورتي كه قناري نر از قناري ماده جدا مي باشد بايد آن را به قفس بازگرداند.
_ به جوجه هاي جدا شده از مادر ، بايد تا پایان هفته ششم غذاي نرم تخم مرغي یا همطراز آن داده شود. تازه بودن غذا بسيار مهم است.
_در صورتیکه قناری ماده تا قبل از رشد کامل جوجه ها تخم گذاری نماید می توانید جوجه ها را بهمراه قناری نر در قفس مجزا و در نزدیکی قفس قناری ماده نگهداری نمایید . تا مدت ده روز بعد از تولد جوجه های سری دوم نیاز به حضور قناری نر در کنار قناری ماده برای پرورش جوجه های سری دوم وجود ندارد .بدیهی است جوجه های سری اول در این مدت به حد کامل رشد رسیده اند و بصورت مستقل با دانه اصلی - دانه های کوبیده یا آسیاب شده - غذای تخم مرغی یا همطراز آن و مخلوط هفت تخم تغذیه خواهند نمود . جدا نمودن قناری نر و ماده در این دوران موجب میشود که قناری نر با آوازخوانی جوجه ها را تحت تعلیم آواز قرار دهد .
_ یادآوری میگردد با توجه به اینکه در دوران پرورش جوجه ها مجدد قناری ماده تخم گذاری می نماید لذا وجود کف دریا در قفس الزامی است .
_ تغذیه قناری ماده جداشده از قناری نر و جوجه ها که مشغول نگهداری تخم های جدید میباشد صرفا دانه اصلی و عمدتا تخم کتان میباشد . بدیهی است در طول هفته یک نوبت و به میزان یک قاشق چایخوری غذای نرم تخم مرغی یا همطراز آن فاقد ایراد است البته می توانید به جای استفاده از غذای تخم مرغی از مقدار بسیار کم سیب یا هویج رنده شده استفاده نمایید . با توجه به اینکه مدت زمان پرورش جوجه های سری اول یا دوم و شاید هم سری سوم طولانی میباشد و در این دوران غذای تخم مرغی یا همطراز آن همواره در دسترس میباشد لذا دوران تخم گذاری مجدد فرصت مناسبی برای تغییر جیره غذایی قناری ماده خواهد بود . در این خصوص به وضعیت قناری نر نیز در صورتیکه تعداد دفعات جوجه کشی افزایش یابد توجه خاص مبذول دارید .چنانچه امکان دارد برای مدت دو یا سه روز قبل از اینکه قناری ماده و جوجه های سری دوم ( و شاید سری سوم ) را به قفس قناری نر بازگردانید جوجه های سری قبل را از قناری نر جدا نمایید و جیره غذایی قناری نر را در فرصت بدست آمده صرفا دانه اصلی ( عمدتا تخم کتان ) تعیین نمایید .
_ هواي تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم براي تقويت ورشد جوجه قناريها مي باشند. در دوران تولک قراردادن جوجه های قناری در قفس بزرگ ( جوجه پران ) نتایج مطلوبی دارد .
_ دوران تولک قناري هاي جوان و سالم بين 8 تا 12 هفتگي آنها آغاز مي شود. دوران تولک جوجه های قوی زودتر خاتمه خواهد یافت .
_ در دوران تولک جوجه قناری لازم است نسبت به تغذیه جوجه ها توجه ویژه مبذول دارید و آنها را با غذای مقوی تغذیه نمایید .
_ تا قبل از خاتمه دوران تولک جوجه قناری مصرف سبزیجات توصیه نمیگردد.
_ لازم است تا هنگامي كه جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون كمك والدين تغذيه نمايند . روشنایی محل نگهداری بیشتر از حد عادی باشد ( تا ساعت 11 شب ) . در این صورت احتمال اینکه با تغذیه مناسب جوجه ها از پدر ومادر خود درشت تر شوند وجود دارد .
_تعویض لانه که آلوده به فضله جوجه ها شده است موجب بهبود وضعت بهداشتی خواهد شد لذا در طول دوران رشد جوجه ها یک یا دو بار اقدام به تعویض لانه نمایید .
_ حتی الامکان برای جوجه کشی از قفس های بزرگ استفاده نمایید .
_ رعایت نظافت و اصول بهداشتی بخصوص نطافت قفس جوجه کشی در طول دوران جوجه کشی باعث پیشگیری از بیماریها خواهد بود .
۱۳۸۹/۱۱/۰۷، ۱۱:۲۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2614 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #6
غذای تخم مرغی برای قناری
غذای تخم مرغی:
این مبحث به نظر من باید به طور کامل بررسی شود و از نقطه نظر تمامی دوستان استفاده بشه تا یک غذای کامل برای قناری مادر و پدر و جوجه ها درست بشه : البته شاید بعضی از دوستان در مورد استفاده یا جایگزین مناسب برای غذای تخم مرغی مطالبی مد نظر داشته باشند .در عین حال به نظر من حتی با توجه به مشکلات تمیز بودن ظرف غذای تخم مرغی و زمان زود فساد اون و عوارض جانبی فاسد شدن . هنوز جایگزین مناسبی برای اون من مشاهده نکردم و قابل استفاده ترین و محبوب ترین غذای قناری هاست . در عین حال باید دوز مناسب اون رعایت بشه. . اگه هرگونه میکروبی به غذای تخم مرغی وارد بشه در زمان کمی به قناری منتقل خواهد شد. پس همیشه دستها تون و ظروف اعم از رنده و ...تمیز و خشک باشد..و زمان نگهداری غذای تخم مرغی از 5 روز حتی در یخچال هم بیشتر نباشد..
این غذا ترکیبی است از:
1-تخم مرغ پخته رنده شده
2-هویج رنده شده که آب اون گرفته بشه و به عبارت دیگر خشک باشه
3- پودر سوخاری
4-تخم خرفه
5-بادام رنده شده: در یک تخم مرغ دوعدد
6-پسته :در یک تخم مرغ یک عدد
7-بعضی از سرلاک شیر خشک و گندم و عسل و یا سرلاک شیر خشک و موز استفاده میکنند.به مقدار یک پیمانه و یا یک قاشق چای خوری
8- روغن ماهی: به صورت هر دو یا سه روز یک بار به مقدار کم (روغن ماهی فقط باید در زمان استفاده قناری ترکیب شود)
9- پوست تخم مرغ به صورت پودر شده
10-اسپرولینا یا جلبک در کشورهای خارج استفاده میشود .ولی فکر کنم در کشور ما جهت قناری موجود نیست
11- از داروی های تقویتی و مکمل مثل نکتون هم طبق دستورالعمل آن استفاده میشود .
البته این پیشنهاد من است و امیدوارم بقیه دوستان به تکمیل اون کمک کنند
باتشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۰، ۱۰:۵۵ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۰، ۱۰:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۰۸
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5285 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #7
RE: غذای تخم مرغی برای قناری
قبلاً در این مورد در این مورد در انجمن بحث شده اما به طور خلاصه ترکیبات رو دوباره می نویسم
:a (24):
تركيبات آرد سوخاري
1000 گرم پودر نان سوخاري
100 گرم آرد برنج
100 گرم آرد جو
200 گرم پودر جوانه گندم
100 گرم سبوس

تركيبات غذاي نرم
3 عدد تخم مرغ آب پز
1 عدد هويج متوسط
30 گرم آرد سوخاري
10 گرم مخلوط خرفه خاكشير
5 گرم كنجد سفيد
5 گرم CALCILUX گرم
1 گرم MSA
يك قاشق چاي خوري روغن زیتون

خودم شخصاً در زمان جوجه کشی از پودر cria (از سه روزگی تا بالغ شدن جوجه ها) و روغن جگر ماهی (تا آماده شدن ماده ها) نیز استفاده می کنم و از آرد جو استفاده نمیکنم

البته از كلسي لوكس يا ام اس آ بصورت يك روز در ميان (يعني يك روز از هر كدام) استفاده كنيد و مقدار خرفه را نيز به نسبت دو برابر با خاكشير تركيب نماييد از سبزيجاتي مانند كاهو و اسفناج و سيب درختي به عنوان ميان وعده استفاده كنيد غذای نرم حداقل دو بار در روز در اختیار جوجه ها و الدین قرار بگیرد قبل از خاموشی هم ظرف آن از پس مانده غذای نرم تخلیه گردد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۱، ۰۳:۴۶ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۱، ۰۳:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2614 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #8
RE: غذای تخم مرغی برای قناری
با سلام به همه دوستان خوبم و مدير سايت: من خودم با دادن آرد برنج و آرد گندم موافق نيستم .چون فكر كنم در سيستم هضم مشكلاتي بوجود ميارود پارسال اين دو مورد رو دادم اكثرا قناري ها مشكل داشتند. امسال خيلي ساده تر و بدون ارد ميدم راضي ترم چون قناري ها رو فرم ترند.البته تجربه من است
موفق باشيد
۱۳۸۹/۱۲/۱۴، ۱۲:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۰۱/۰۹
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 0
16 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #9
تغذیه جوجه ها
با توجه به خواص دانه کنجد خام و دارا بودن پوسته ظریف و نازک استفاده از آن در تغذیه جوجه قتاری و والدین در شش هفته اول حیات جوجه ها توصیه میشود.از آنجا که از دانه های روغنی میباشد سهم چشمگیری در سیر نگاه داشتن جوجه ها ایفا میکند.البته استفاده از دانه های خنک مانند خرفه و خاکشیر جهت جلوگیری از کلافه شدن والدین ضرورت دارد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۱/۱۰، ۰۱:۳۲ ب.ظ، توسط Oskar.)
۱۳۹۰/۰۱/۰۹، ۰۹:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
****
کاربر افتخاری

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۹
اعتبار: 25
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2053
2901 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #10
RE: تغذیه جوجه ها
با سلام

به نظر من هم اگه ماده به جوجه ها غذا نمیده میتونین خودتون بهشون غذا بدین تا روزهای اول رو که خیلی حساسه پشت سر بذارن ومعمولا بعدش خود ماده غذابهشون میده

موفق باشید
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۱/۱۰، ۱۱:۱۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان