زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۲:۲۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

توضيح كامل درباره جفت انداختن سهره با قناري مي خواستم

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۹:۱۵ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۵، ۰۴:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: rshmobil ، sandbadd ، ali bitarafan
صفحه 22 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 54
4 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #211
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
خيلى ممنونم كه وقت گذاشتين و منو راهنمايى كردين .بادام و پسته ميخوام براى تقويت نطفه به سهرم بدم مشكلى نداره كه ؟منو ببخشيد واقعا با اين سوالها
۱۳۹۵/۱۰/۱۴، ۱۲:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #212
سلام . خواهش میکنم 
به نظر من اگر نوک سفید کرده و بلند و قرص میخونه نیازی نیست بهش بدین بخصوص که میخوای بیاریش داخل اتاق اگر بهش بادام و پسته بدی حتما چاق میشه و چربی میگیره . شایدم خراب بشه و لک بخوره . 
بادام و پسته رو من برای سهره ای که بیرون تو هوای آزاد نگهداری میشه مناسب میدونم اونم فقط تو سرمای زمستون ولی برای پرنده ای که داخل فضای بسته هست چربی میاره و بهتره برای تقویت نطفه از ad3e استفاده بشه اونم قبل از سفید شدن کامل نوک پرنده . چون ad3e هم اگر به پرنده ای که نوک سفید کرده داده بشه خرابش میکنه و در واقع پرنده اوردوز میکنه و لک میخوره و میخوابه 
اگر فقط با یه ماده میخوای جفت کنی و پرنده نرتون قوی و سرحال هست و نوکش سفید شده اصلا احتیاجی به بادام و پسته ندارین   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۱:۰۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۱۴، ۱۲:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali bitarafan
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 54
4 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #213
يك مقدار جلوى نوكش فقط سياه موردى نداره؟
۱۳۹۵/۱۰/۱۴، ۱۲:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #214
اگر خیلی کم باشه یه خط نازک مشکلی نداره . ولی باید ته نوکش کچی نباشه و سفید سفید باشه و برای ماده بپیچه اگر عکس بذاری دوستان بهتر میتونن راهنمایی کنن . 
البته چون میخوای بیاریش داخل اتاق خطر دادن بادام و پسته برای چاق شدن بیشتر هست ولی اگر توی همون راه پله باشه و اصلا داخل نیاریش میتونی به مقدار خیلی کمی بهش بدی مثلا یکچهارم یه انگشتی ولی بازم اگر بهش زمان بدی مطمئن تره و خودش برای دوماه دیکه کامل نوک سفید میکنه . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۱:۰۵ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۱۴، ۰۱:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali bitarafan ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #215
RE: توضيح كامل درباره جفت انداختن سهره با قناري مي خواستم
سلام 
اگر روی نوکش هنوز کمی خط سیاهی وجود داره میتونید برای تقویت نطفه از ad3e استفاده کنید ولی با دوز خیلی کم و حداقلی باید باشه ولی اگر نوک پرنده کامل سفید شده باشه جوری که هیچ رده سیاهی روش نباشه به هیچ وجه نباید از ad3e استفاده بشه چون پرنده لک میخوره . 
۱۳۹۵/۱۰/۱۴، ۱۲:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali bitarafan
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #216
سلام
به نظر من سهره نر تا لون اول با همون شاهدانه ومولتي ويتامين و هفته اي يك بار هم سبزيجاتي مثل كلم بروكلي واسفناج بالا بياد بهتره. بادام و پسته ممكن هست باعث چربي گرفتن ودر جاي گرم باعث لك خوردن هم بشن. براي لون دوم  تخم مرغ و بادام وپسته و هويج  هم بخوره خوبه.(معجون)
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۱۸، ۰۸:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali bitarafan
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #217
سلام  
من خودم به شخصه برای سهره ای که پایه دونش شاهدونه هست با تخم مرغ و پسته و بادام و معجون کاملا مخالفم بویژه برای سهره ای که داخل فضای بسته نگهداری میشه . مگر اینکه پرنده بیرون تو فضای باز و هوای آزاد باشه که اون بحثش جدا هست

اگر هدف عشقبازی باشه و پرنده ما هم یه پرنده دهندار یا یه پرنده باارزش باشه که حالا یا براش زحمت کشیدیم و درستش کردیم یا اینکه قیمت بالا خریدیم بهتره با دوتا ماده بیشتر جفتش نکنیم و به این صورت نه به غذای تخم مرغی نیاز هست نه به معجون و پسته و بادام . به هیچ وجه هم پرنده ما نه از تیپ میفته و چاق میشه نه خراب میشه نه ضعیف میشه و هیچ مشکلی براش بوجود نمیاد کم هم نمیاره از نظر نطفه و مستی . فقط باید بعد از لون اول یک هفته ده روز به نرمون استراحت بدیم . و تو این یکهفته دوتا آب تنی خوب بهش بدیم . دوتا گشت خوب بخوره (البته نه جوری که پرنده رو خسته کنیم که از مستیش کم نشه همون در حد یکی دوساعت تو یه پارکی یا فضای سبزی ببریم کفایت میکنه) . دون و تغذیه خاصی هم نمیخواد . همون شاهدونه و سبزیجات و مولتی ویتامین ساده براش کافیه

ولی اگر هدف تجاری و کسب درآمد و شغل باشه و پرنده ما هم یه نر وحشی دهن باغی یا نهایتا یه نر وحشی دهن قشنگ باشه اونوقت هیچ اشکالی نداره که نرمون رو با ده تا ماده هم جفت کنیم . هرچی هم دوست داریم میتونیم بهش غذای تخم مرغی و معجون بدیم . پرنده اگرم خراب بشه مهم نیست سال دیگه پاییز بهترش رو میخریم . مهم اینه که ما بتونیم جوجه های بیشتری بگیریم و درآمد بیشتری کسب کنیم

به نظر بنده بین عشقبازی و تجارت خیلی تفاوت وجود داره . عشقباز به هیچ قیمتی حاضر نمیشه پرنده شو به خاطر یه لونه بیشتر جوجه گرفتن در خطر و ریسک بندازه حتی اگر این ریسک فقط کمی پرنده شو از تیپ میندازه هیچوقت حاضر نمیشه این کار رو انجام بده ولی اونی که هدفش فقط تولید و تکثیر هرچه بیشتری هست اون حاضره هر کاری بکنه تا تولیدش بالا بره . متاسفانه من بر طبق سبک خودم بلدم پرنده بازی کنم و نسخه بپیچم و راه های دیگه رو هم بلدم ولی خیلی قبول ندارم و به هیچ کس هم توصیه نمیکنم

پس نتیجه اینکه اول ما باید راه و هدفمون رو مشخص کنیم وقتی هدف و راه رسیدن به هدف مشخص شد همه چیز معلومه هیچ چیز پیچیده ای نداره . علت همه دعوا ها و بحث ها بین اساتید همینه که راهشون با هم فرق داره . اگر راه یکی باشه تفاهم و همدلی وجود داره ولی اگر راه دوتا شد نه تفاهمی هست و نه همدلی یکی به سمت شرق در حرکته و اون دیگری به سمت غرب و این وسط هم هیچی جز سرگردانی برای بیننده و شنونده وجود نداره . چون مثلا با خودش میگه استاد x میگه تغذیه باید اینطور باشه و استاد y جور دیگری دستور تغذیه میده ولی از این نکته ای که بنده اشاره کردم در غفلت هست و همین موجب میشه در راهش موفق نباشه.

پس اگر ما عشقبازیم و چهارتا دونه پرنده برای دلخوشی و سرگرمی و به عنوان یه تفریح سالم نگهداری میکنیم باید بشینیم پای حرف اساتید عشقباز . و اگر ما یه پرورش دهنده حرفه ای هستیم و یه سالن پرنده داریم قطعا یه سالن پرنده برای عشقبازی نیست برای فروش و کسب درآمد هست که اون دیگه تکنیکها و فوت و فنهای خاص خودشو داره که باید از اهلش یاد بگیریم . ای کاش به این نکته بیشتر توجه میشد . 
ببخشید غرض و روی سخنم هیچ شخص خاصی نیست حرف دل و بیان واقعیت بود که گفته شد . امید وارم تصور بدی بوجود نیاد . من صادقانه و خالصانه این مطلب رو بیان کردم شاید برای اهلش مفید باشه . یا علی 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۱:۱۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۱۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، ali bitarafan
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #218
سلام
هر چيزي يك راهي داره وتا قدم در اون راه نگذاريم نميشه فهميد درست چيه وغلط كدامه. من اصلا كاري به بحث عشق بازي يا تجارت ندارم .به طور كلي توليد مايع جنسي در نر ، بدن پرنده را ضعيف مي كنه چه يك لانه چه چهارتا .هر چه بيشتر بشه ضررش بيشتره. پرنده اي كه جفت مي خوره حتي اگر دهن دار هم باشه بايد تقويت بشه كه كم نياره وسال بعد درست بالا بياد. استفاده از غذاي تخم مرغي و معجون راه داره .به نظر من واجب هست اما به روش درست واصولي خودش . بين دو لانه جفت زدن بايد فاصله باشه و حداقلش يك هفته است.بعداز اون كه نر جدا شد حداكثر دو مرتبه بايد غذاي تخم مرغي كه نصفش هويج باشه بخوره تا دچار ضعف بدني نشه . اندازه بايد يك شصتي و اين يك شصتي هم نبايد بيش از دو ساعت جلوش باشه تا دچار بيماري نشه.كف قفس هم بعدش بايد نظافت بشه تا اضافه غذا در قفس نباشه.اگر شاهدانه خندان دانه اصلي سهره هست كه اصلا وبه هيچ وجه نبايد تخم مرغ يا بادام وپسته بهش داده بشه چون كبدش چرب ميشه وبهتره كه دانه پرنده شاهدانه ريز باشه اونم از تابستون نه اينكه وسط سال دونش تعويض بشه.
اگر پرنده در قفس هاي خيلي بزرگ باشه باز هم تغذيش تفاوت داره .ميشه به همراه شاهدانه ، غذاي تخم مرغي هم بهش داده بشه.من در يوتيوب فيلم جفت زدن سهره زياد نگاه كردم و در همه اونها در كنار شاهدانه يا از كرم ويا از تخم مرغ استفاده مي كردن. حالا اگر كسي هم لازم نميدونه كسي مجبورش نكرده . براي يك لان جفت زدن هم اصلا تخم مرغ و اين چيزا لازم نيست . ولي اگر جفت ماده سهره باشه بايد وحتما و اجبارا بايد تخم مرغ يا كرم وجود داشته باشه چون بدن ماده نيازش به پروتئين چندين برابر ميشه واگر تغذيش درست نباشه احتمال مرگش هم هست.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۱۲:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #219
سلام و عرض ادب 
بنده منظورم فقط و فقط راجع به تغذیه سهره نر بود . و اینکه عرض شد نیازی به معجون و غذای تخم مرغی نیست در صورتی که ما یک نر رو فقط با دوتا لونه بخوایم تن کنیم . تازه اگر نر ما قوی هم باشه شاید سه و حتی چهار لونه هم بدون تخم مرغ و معجون بتونه دوام بیاره 

سهره نری که غذا و خوراکش شاهدونه ریز باشه و مست کنه و دوسال یا بالاتر سن داشته باشه مثل آب خوردن دو لون رو جواب میده و به هیچ خوراک دیگری غیر از همون شاهدونه و سبزیجات و مولتی ویتامین و ماسه و کف دریا احتیاجی نداره و برای سال بعد نه تنها ضعیف نمیشه اتفاقا سهره جفتی سرمست تر از بقیه سهره ها میشه و سال بعد هم بهتر از سهره ای که جفت نخورده بالا میاد و مست میکنه فقط باید تولک بهش مولتی ویتامین و سبزیجات مرتب داده بشه (البته به شرطی که همون یکی دو لون جفت رفته باشه نه بیشتر). مطمئن باشید این مطلب درسته و خدای نکرده از سر لج بازی یا کل کل کردن بیان نمیشه . 
اون روشی هم که شما بیان کردین درسته در صورتی که سهر رو تو قفس بزرگ قناری بندازیم و تو یه خونه بدون بخاری نگهداری کنیم (جای سرد) و بخوایم تعداد بالا ازش جوجه بگیریم که در واقع راه و روش پروش دهنده هاست که بیشتر از هر چیز افزایش تولید براشون مهم هست و اغلب هم از سهره وحشی صید پاییز برای این کار استفاده میکنن یا از سهره وحشیه صید پاییز سال قبل که در واقع بهش میگیم کهنه قفس . 
اما خارجی ها پایه دون سهره هاشون کتان هست و در واقع مثل قناری نر رسمی تغذیه میشه و غذای تخم مرغی و معجون هم برای سهره کتان خور حتما واجب هست اگر بخوایم جفتش کنیم چه نر باشه چه ماده و نیازی هم نیست که جای سرد باشه اتفاقا دمای محیط باید بالای 20 درجه باشه برای سهره ای که پایه دونش کتان هست دقیقا مثل قناری . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۰۶:۱۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۰۱:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، gholizadeh ، ali bitarafan
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #220
البته بازم تاکید میکنم این که گفته شد سهره شاهدونه خوار با معجون و غذای تخم مرغی چاق میشه و از تیپ میفته این برای سهره ای هست که داخل خونه یا فضای بسته نگهداری میشه و اگر پرنده ما بیرون و تو فضای باز نگهداری بشه (با رعایت شرایط و نکاتش) اونوقت استفاده از غذای تخم مرغی و معجون برای سهره ای که میخوایم جفتش کنیم چاق و خرابش نمیکنه البته به شرطی که بازم اصولی و به اندازه داده بشه .

البته ممکنه دوستان این مطلب رو بیان کنن که گفته شد داخل خونه بدون بخاری و جای سرد هم میشه از معجون و غذای تخم مرغی استفاده کرد و در این صورت هم پرنده خراب نمیشه بویژه اگر قفسش هم بزرگ باشه و......   بله درسته ولی نکته ش اینجاست که باید یه خونه بدون سیستم گرمایش و بخاری باشه نه اینکه یه اتاق از یه ساختمون که کل ساختمون سیستم گرمایش داره ولی فقط اون اتاق بخاری و سیستم گرمایش نداره 
مثلا خونه ما الان سیستم گرمایش روشن هست ولی سیستم گرمایش اتاق پرنده م رو خاموش کردم و دما تو فصل پاییز و زمستون اغلب روی 19 درجه هست حالا برف هم بیاد و یخ بندان بشه سردتر هم میشه مثلا 18 یا حتی 17 (البته پنجره منزل ما دوجداره و کیپ هست حالا شاید اگر از پنجره های معمولی استفاده بشه دما خیلی پایین تر از این باشه) ولی تو همچین دمایی هم معجون و غذای تخم مرغی پرنده رو چاق میکنه . اگر دما 14 یا 15 درجه باشه خوبه و بیشتر از 15 باشه به نظر و تجربه من چاق و خراب میکنه اگر زیر 10 باشه اصلا بدون معجون شاید حتی خوب هم مست نشه و اگر دما زیر 10 باشه و پرنده بیرون خونه باشه بدون معجون احتمال تلف شدن پرنده هم وجود داره بخصوص برای جوجه قفسها و جوجه قفسی ها و پرنده های ضعیف حالا بعضی از معجون استفاده نمیکنن و فقط از کافیشه در کنار شاهدونه استفاده میکنن و برخی هم فقط از معجون استفاده میکنن که به نظرم موردی نداره چون پرنده بیرون هست و دمای بیرون متغییر هست و هوا جریان داره پرنده کالری زیادی میسوزونه و اصلا و ابدا حتی سر سوزنی چربی زائد جذب نمیکنه و مفیدش هم تبدیل میشه به انرژی و شادی و مستی و نشاط در پرنده . 
اما با این حال فرض کنیم ما جای سرد هم داشته باشیم داخل خونه که دماش مثلا تو دی و بهمن بیشتر از 15 درجه نباشه بازم استفاده از معجون و تخم مرغ برای پرنده ارزشمند ریسک چاق شدن و چربی گرفتن رو داره و راه مطمئنی نیست به همین خاطر بهتره از یه نر وحشی صید پاییزه استفاده بشه حالا یا صید امسال باشه یا صید سالهای قبل . در واقع تمام حرف بنده همین بود و هست که این کار و این راه ریسک داره برای پرنده ای که عشق دل شماست و اگر خراب بشه موجب غصه خوردن برای صاحبش میشه . منظورم از عشقباز همین بود . پرنده که برای دلت نگهداریش میکنی و دوسش داری و حاضر نیستی که کوچکترین مشکلی براش پیش بیاد اون پرنده عشق دل هست و شما هم عشقبازی ولی اگر برات مهم نباشه و اینطور فکر کنی که اگر خراب شد شد سال دیگه بهترش رو میخرم اونوقت هدف و راه شما تجارت و تولید بیشتر هست و اون پرنده عشق دل شما نیست مال و داریی شماست 
پس عشقباز چون عاشق پرنده ش هست حاضر نیست ریسک کنه . مگه میشه آدم برای عشقش ریسک کنه وقتی براش ریسک کردی و راه سعی و خطا رو در پیش گرفتی یا راهی که نتیجه ش برات معلوم نیست اونوقت دیگه معلوم میشه اون پرنده عشق شما نبوده مال و دارایی مادی شما بوده . فرق است بین عشق و مال دنیا . برای این بود که من گفتم باید راهمون مشخص باشه وقتی راه مشخص شد هر راهی فوت و فن و ابزار کار خودش رو داره . ابزار کار جوجه گیری بصورت عمده نر وحشی صید پاییزه هست حالا چه صید امسال باشه چه صید سالهای قبل . اگرم خراب بشه خیلی جای غصه وجود نداره سال بعد چندتا دونه بهترش هست برای خرید .
منظورم من این بود . و در واقع من راه مطمئن رو که یقین دارم پرنده به هیچ عنوان خراب و مریض نمیشه رو به دوستان عشقباز توصیه میکنم . 
مثلا فرض کنید شما یه نر دهن دار چند ملیونی تو خونه داری حالا میخوای جفتش کنی و من بیام به شما بگم بهش معجون بده و شما هم طبق نسخه من عمل کنی و بعد پرنده شما چربی بگیره و خراب بشه تو دلت به من لعنت و نفرین نمیکنی ؟ قطعا میکنی . یا من وجدانم قبول میکنه راهی رو که عاقبتش معلوم نیست به شما معرفی کنم یا روشی رو برای شما بیان کنم که ریسک داره . من راهی رو اینجا بیان میکنم که سرسوزنی توش ریسک نباشه چون همونطوری که برای پرنده خودم ارش قائل هستم برای پرنده دیگران هم ارزش قائلم در واقع خودم رو میذارم جای طرف و اینطور تصور میکنم که پرنده خودم هست و هر طور برای پرنده خودم عمل میکنم به دوستی که سوال میپرسه جواب میدم . یا روشی رو در تغذیه و نگهداری بیان میکنم . 
حالا فرض کنید هدف شما فقط تکثیر و تولید جوجه باشه چه سهره قناری چه سهره قفسی برای این کار ده تا نر وحشی صید پاییز بخری آخر آخرش میشه یک میلیون از این ده تا نر پنج تاش هم برای شما کار کنه چندین برابر پولی که برای خرید نرها دادی سود میکنی و از این پنج تا سه تاش هم خراب بشه آخر دنیا نمیشه سال دیگه چندتا نر بهتر میتونی بخری و بازم بیشتر از سال قبل سود کنی . البته گناه نیست خطا هم نیست اشتباه هم نیست ولی دوتا راه متفاوت هست که من در ارسال بالا گفتم باید راهمون مشخص باشه اونوقت روش نگهداری و تغذیه کاملا مشخص هست منظورم این بود 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۱:۲۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۰۷:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان