زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۷:۰۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 10 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
کاربر افتخاری

فوق لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 686
1311 سپاس گرفته‌شده در 496 ارسال
ارسال: #91
RE: ضد شپش
(۱۳۸۹/۱۱/۰۹، ۰۸:۴۲ ب.ظ)mahdi_alavi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
براي شپش نزدن پنبه دانه لانه قناري چه ميشه كرد؟

قدیمیهای این کار به لابلای پنبه دانه توتون و تنباکوی خشک میزنند
۱۳۹۰/۱۰/۰۷، ۱۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #92
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام دوستان..امروز 1قناری 1سر جیبر گرفتم که باسه قرنطینش 1پودر از دامپزشکی به اسم پروپوکسور 1% گرفتم..واسه ضدعفونی ازش استفاده کنم؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۰۷، ۰۹:۴۱ ب.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۰/۱۰/۰۷، ۰۹:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #93
با سلام
با وجود اینکه از اوی اسپری و ایور مکتین استفاده مینمایم ولی وجود شپشک رو باتوجه به رفتار قناری احساس میکنم این شپشک فقط در روز میباشد و شب پرنده راحت میخابد و تاکنون موفق به از بین بردن و یافتن این موجود ناشناش نشده ام و احتمال میلبه پا و صورت رو میدم
علائم جستجو پرها و تکان دادن خود و بعضی موقها خاراندن سر توسط نی به ضد عفونی و نظافت نی و قفس هم اهمیت زیادی میدم دوستان از چه دارویی باید استفاده کنم با تشکر
۱۳۹۰/۱۰/۰۹، ۰۸:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #94
دوست عزیز چند روز یکبار داخل نی را نگاه کنید اگر قناری شما هنوز شپشک داشته باشد معلوم می شود. بهتر است از نی سفید رنگ استفاده کنید
۱۳۹۰/۱۰/۰۹، ۱۰:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
ارسال: #95
(۱۳۹۰/۱۰/۰۹، ۱۰:۱۳ ب.ظ)admin نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز چند روز یکبار داخل نی را نگاه کنید اگر قناری شما هنوز شپشک داشته باشد معلوم می شود. بهتر است از نی سفید رنگ استفاده کنید

با سلام
هر سه چهار روز یک بار نی رو نگاه میکنم و با اب جوش و ریگا میشورم تازه یکی دو ماهه از شر شپشک قرمز راحت شدم این یکی رو نمی دونم چیه از اوی اسپری هنوزم بصورت مستقیم زیر پر و بال پرنده هر دو هفته یکبار استفاده میکنم بخاطر اینکه زیاد پرندهارو نمیخوام بگیرم مشکلات پا هم دیده میشه دور چرخهای جوجه پرون هم پودر پروپکسور ریختم حتی جاشونو یک هفته تغیر دادم البته با جوجه پرون اما این داروها هیچ اثری نداره موندم با چی طرفم با تشکر
۱۳۹۰/۱۰/۰۹، ۱۱:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
کاربر افتخاری

كامپيوتر
اعتبار: 34
سپاس‌ها: 317
2009 سپاس گرفته‌شده در 524 ارسال
ارسال: #96
سلام
من پارسال با اين مشكل روبرو شدم اين نوع از شپشك شبها استراحت مي كنه و مي ره تو ني زير پاي قناري و اگه رو جوجه باشه قناري مي رن پايين پنبه دونه براي خلاصي بهترين كار اينه كه قبل از غروب آفتاب توي ني زير پاي قناري و دور تا دور لون پودر ضدشپشك بريزي روز بعد هم آب آبخوري رو عوض كن 90% پرنده درخواست آبتني مي ده به اندازه يك نخود پودر ضدشپشك تو وان مخصوص قناري بريز تا آبتني كنه پودر رو كامل تو آب هم بزن كمي آب قهوه اي مي شه بعد از آبتني ظرف آبتني رو بردار تا ازش آب نخورن .
موفق باشيد
۱۳۹۰/۱۰/۱۰، ۱۰:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: nazmi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 27
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #97
کمک طرقه من شپش گذاشته و ضعیف شده
سلام
طرقه ام شپش گذشته و ضعیف شده .
رفتم پرنده فروشی یه اسپری بهم داده به نام کاوالیر اما مثل اینکه جواب نمیده
الان نمیتونه پرواز کنه و داره میمیره
دونه هم همه چی دارم. دونه پارس . کتون . هفت تخم و...
یه چیزی بگید که سریع خوب بشه
:basa (166):
۱۳۹۰/۱۰/۲۴، ۰۵:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #98
RE: کمک طرقه من شپش گذاشته و ضعیف شده
والا اگر اشتباه نکنم کمی شن ماسه بریز کف قفسش یکم پرای خودش رو توش حموم بده چون خاک خیلی خوبه واسه این کار تو افتاب هم بزاریش فکر نکنم بد باشه
۱۳۹۰/۱۰/۲۴، ۰۶:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hadi-3at
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
ارسال: #99
با سلام
اسپری کاوالییر مخصوص پشه و مگس میباشد نه برای پرنده تازه برای مگس و پشه هم خوب جواب نمیده امتحان شده مفت نمیارزه از اسپری و پودر ضد شپشک مخصوص پرندگان استفاده کن از داروخانه دامپروری بگیری بهتره قفس و ظروف و نی رو هم با اب جوش بشور یکبار روز و یک بار شب بهتره با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۲۴، ۰۶:۳۲ ب.ظ، توسط nazmi.)
۱۳۹۰/۱۰/۲۴، ۰۶:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #100
سلام
به نظر من قفس طرقه رو بزار داخل آفتاب به مدت سه روز و در این مدت ماسه نرم (ماسه کویری)براش بزار
اگه برات امکان داره قفسش رو عوض کن . بهتر جواب میده
۱۳۹۰/۱۰/۲۶، ۱۰:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان