زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۶:۲۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 10 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #91
RE: نگهداری و پرورش طرقه
با سلام.من هم طرقه یک ماه ونیمه دارم که کم غذا وبی صدا شده مرا راهنمایی کنید
۱۳۹۳/۰۴/۱۰، ۱۲:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #92
(۱۳۹۳/۰۴/۱۰، ۱۲:۱۵ ب.ظ)'سیدمجتبی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام.من هم طرقه یک ماه ونیمه دارم که کم غذا وبی صدا شده مرا راهنمایی کنید

سلام 
غذا چي بهش ميدي ؟ گوشت سينش كم شده ؟ رنگ فضلش تغيير كرده ؟ پف مي كنه ؟

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۰، ۱۲:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #93
ممنون/غذاسیب دانه پارس/خیلی کم شاهدانه/خورده نان/پف میکنه/چرت میزنه/گوشت سینه را متوجه نمیشوم
۱۳۹۳/۰۴/۱۱، ۰۱:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #94
سلام
دانه پارس را كه خيس مي كني يا بايد توي يخچال نگهداري كني يا بايد تازه مصرف بشه. رنگ فضله را نگفتي. گوشت سينه پرنده معلومه كه كجاست.قسمت سينه پرنده.جناق پرنده نبايد دورش لاغر باشه.سفيده تخم مرغ هم با دانه پارس قاطي كن بهش بده.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۱، ۰۶:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #95
سلام
ممنون/رنگ مدفوع سبزباروکش سفید/جناق سینه تقریبالاغر/نوای قناری وبلبل روزی یک ساعت ونیم/3 عکس براتون باgmailفرستادم.
۱۳۹۳/۰۴/۱۱، ۰۱:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #96
با سلام
لطفا سریع تر بگین باید چه کار کنیم.آیا دارویی لازم است به او بدیم یانه.دیگه تقریبا میشه گفت هیچ صدایی نمیکنه خیلی کسل است وگوشه ی قفسش چرت می زنه.

۱۳۹۳/۰۴/۱۲، ۰۲:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #97
سلام
تا 5روز بهش اوكسي وت بده هر چند كه دقيقا نفهميدم بيماريش چيه. سبزي وميوه هم بهش نده.مقدار خيلي كمي گوشت چرخ شده بدون چربي را هم با دانه پارس خيس شده قاطي كن بهش بده. ظرف آبش نور بهش نخوره توي اين 5روز.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۴، ۰۷:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، هیوا ، derik_best
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #98
با تشکر از شما 
لطفا بگویید که چه توضیحات دیگری می خواهید تا بتوانید بیماریش راتشخیس دهید. بگویید تامن برایتان شرح دهم

۱۳۹۳/۰۴/۱۴، ۰۱:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

LICENS
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #99
فرمایش شما کاملا درسته و باید بگم دیروز طرغه من پرید و فرار کرد متاسفانه اما رفتم یک جوجه طرقه خریدم اما این دون خور هست وبه گفته فروشنده 3ماهش هست و از وقتی که آوردمش در خانه از این طرف قفس میره ان طرف قفس و از هر طرف که من باشم فرار میکنه میره اون طرف و هی میخوات با نوکش میله های قفس رو باز کنه ؟ من عکسش رو میزارم اول دیگه ناراحت نمیشم بگید شاه مرغ نیست اما بگید هست شاه مرغ یا نه ؟ چون میتونم پسش بدم ؟ و اینکه چیکار کنم که از این حالت در بیات ؟ حتی جیک جیک نمیکنه و نه ریز خوانی 
کمک 
لطفا عکس هارو ببینید
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۱۲:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #100
سلام
به نظر من اگر امروز تا فردا آرام نشد برو پسش بده .جوجه اي بخر كه كاملا رام وآرام باشه.من يكي داشتم از بس وحشي بازي درآورد نصف قيمت فروختمش واز خريدن جوجه طرقه توبه كردم.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۱:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، Basem Poshtiban

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان