زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۳:۳۶ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تولید مثل فنچ

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
تولید مثل فنچ
یک جفت فنچ هنگامی که می‌خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می‌دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند.بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود.اگر آنها چیزی برای جمع آوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه‌ها استفاده خواهند کرد.هر چیزی می‌تواند برای ساخت لانه در گوشه قفس یا حتی در لانه‌ای که صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود.وقتی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند.این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد.این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ‌ها در نظر گرفته شده باشد.اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند.در طول دوران لانه سازی هر دو وقتشان را در طول شب در کنار لانه صرف می‌کنند.

لانهٔ فنچوقتی لانه مورد قبول واقع شد و هر شب را در آن سپری کردند، آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه‌های نرم برای کف لانه از برگ و رشته‌های مثل نخ و شاخه‌های نرم می‌کنند.آنها موادی را ترجیح می‌دهند که یک جفت از آنها بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر طول نداشته باشد طول نخ اگر بیشتر از 2.5 سانتیمتر باشد باعث قره خوردن به انگشت فنچ می شود، و از هر نوع و رنگی از مواد نرم استفاده می‌کنند.لانه با کوچکترین چیزهای ممکن که برای ساختن لانه مناسب هستند در یک هفته قبل از تخم گذاری بسته می‌شود.در هر دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۱۲ تخم گذاشته می‌شود.

جوجه فنچفنچ نر و ماده ممکن است از ۳ تا ۱۲ تخم در دوره‌ای که برای تخم گذاری فعال هستند بگذارند.جوجه‌ها به ترتیب تخم گذاری سر از تخم در می‌آورند.معمولا یک یا دو تخم بدون آنکه جوجه‌ای از آن بیرون بیاید باقی می‌ماند تا والدین تغذیه جوجه‌ها را شروع کنند.لانه باید تنها به طور کامل به حال خود رها شود، در واقع بعد از آغاز دوره تخم گذاری و تا زمانی که جوجه‌ها جرات کنند خودشان از آن بیرون بیایند، نباید کاری به لانه پرنده داشت.چون ممکن است از روی تخم خود بلند شوند و دیگر روی آن ننشینند.مدت زمانی که تخم‌ها گذارده شود تا اینکه جوجه‌ها جرات کنند از لانه بیرون آیند متغیر است ٬اما معمولاً تخم‌های خوب ۱۴ تا ۱۶ روز طول می‌کشد تا جوجه‌ها از آن بیرون بیایند و همچنین ۳ تا ۴ هفته از دنیا آمدن جوجه‌ها زمان نیاز است تا آنها از لانه بیرون بیایند.فنچ‌ها معمولاً والدین بسیار خوبی هستند و با میل و اشتیاق به نوبت بر روی تخم‌ها و همینطور بعد از آن کنار جوجه‌ها ‏می‌نشینند و آنها را به نوبت تغذیه می‌کنند.
تا وقتی که همه جوجه‌ها از لانه بیرون نیامدند و بدون وابستگی به پدر و مادرشان بر روی میله ننشسته‌اند، لانه نباید از قفس خارج شود.بعد از بیرون آمدن همه جوجه‌ها، فنچ مادر به سرعت برای دوره بعدی تخم گذاری به لانه بر می‌گردد.وقتی که ماده شروع به تخم گذاری می‌کند، تنها جفت او اجازه خواهد داشت در لانه باشد.شروع دور بعدی تخم گذاری هنگامی که هنوز جوجه‌های قبلی در لانه باشند باعث می‌شود که استرس و فشار زیادی به پرنده‌ها وارد شود.پرنده نر اجازه نخواهد داد هیچ پرنده‌ای در نزدیکی لانه در هنگام تخم گذاری باشد.پرنده نر در این هنگام شروع به نزاع با سایر پرندگان و سر و صدا و حمله کردن به آنها می‌کند.

۱۳۸۹/۱۲/۰۶، ۱۰:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
2 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #2
RE: تولید مثل
با سلام خدمت همه.من دو تا فنچ دارم که تخم گذاری کرده اند و هر دو به نوبت بر روی تخم ها می خوابیدند تا این که امروز متوجه شدم که فنچ نر پوست یکی از تخم ها را داشت می خورد با دقت که توی پایین قفس نگاه کردم دیدم که جوجه ی اونا زنده بود و داشت تکان می خورد منم فورا اون رو به داخل لونه انداختم.حالا نمی دونم چیکار کنم آیا خطری متوجه دیگر تخم ها می شود و یا اونا دیگر جوجه هار بزرگ خواهند کرد؟ لطفا هر چه زود تر مرا راهنمایی کنید.
با تشکر
۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۴:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #3
(۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۴:۵۲ ب.ظ)sina7 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت همه.من دو تا فنچ دارم که تخم گذاری کرده اند و هر دو به نوبت بر روی تخم ها می خوابیدند تا این که امروز متوجه شدم که فنچ نر پوست یکی از تخم ها را داشت می خورد با دقت که توی پایین قفس نگاه کردم دیدم که جوجه ی اونا زنده بود و داشت تکان می خورد منم فورا اون رو به داخل لونه انداختم.حالا نمی دونم چیکار کنم آیا خطری متوجه دیگر تخم ها می شود و یا اونا دیگر جوجه هار بزرگ خواهند کرد؟ لطفا هر چه زود تر مرا راهنمایی کنید.
با تشکر

با سلام

فکر نمیکنم مشکلی باشه دوست عزیز آخه فنچ ها پرنده های اجتماعی و جوجه دوستی هستند و اکثر پرنده ها بعد از تولد جوجه ها پوسته تخم رو میخورن و اینکه جوجه پایین افتاده بوده احتمال داره به پای پدر مادرش گیر کرده و یا به پوسته تخم چسبیده بوده وکاردرستی کردین که گذاشتینش توی لونه انشااله مشکلی نیست و بزرگشون میکنن . در مورد تغذیه جوجه ها هم اگه گاهی بهشون تخم مرغ آب پز و جوانه دونه ها و سبزیجات بدین زودتر جوجه ها بزرگ میشن.

موفق باشید

:a (18):
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۵:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 38
17 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #4
سلام به همگی
من 2 تا فنچ  خریدم 1 هفته هست  
چند روز اول توی لونه  نمیرفتن اما  با تغییراتی  که به جای لونه دادم الان چند شبه که  میرن  توی  لونه  می خوابن.از نظر نر و  مادگی 100% اطمینان  دارم  حتا این چند روز شاهد جفت گیریشون  هم بودم
فنچ  نر در طول روز لونه سازی میکنه  اما فنچ  ماده فقط جلوی لونه  میشینه و تماشا میکنه و توی  روز  خیلی  کم  پیش  میاد توی لونه  بره.آیا امیدی هست به تخم گذاشتن و  جوجه  دادن؟
در ضمن یک روز  در میان بهشون تخم  مرغ آب پز میدم  کاملا میخورن.هر روز هویج  رنده شده بهشون  میدم   و باز هم  هر روز پوست تخم مرغ هم  کمی میخورن.از کف دریا  استفاده  نکردم چون  پوست  تخم  مرغ رو هر روز توی غذاشون استفاده  میکنن.آیا مشکلی از این نظر نیست  ؟
سوال  بعدی اینکه الان که به لونه  سازی مشغول هستن نمیشه  حمام آب انجام بدن  ؟
دوستان به  کرات گفتن که سرکشی نکنم اما  از کجا بفهمم  تخم گذاشتن ؟ یا چه موقع تخم  آخر رو گذاشته؟ توی لونه  که معلوم نیست  که چه برسه  به  تخم هاشون!!!!!!!!
در مورد لونه هم  باید بگم از پنبه  و روزنامه و  دستمال کاغذی خرد شده استفاده کردم  .فنچ نر هم بیشتر علاقه به لونه  سازی با پنبه رو داشته تا الان.
لطفا اساتید منو  برای نتیجه  گیری بهتر راهنمایی کنین
ممنون
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۴/۱۱، ۰۸:۵۰ ب.ظ، توسط Jik Jik.)
۱۳۹۲/۰۴/۱۱، ۰۸:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 416
1519 سپاس گرفته‌شده در 504 ارسال
ارسال: #5
سلام دوست من
اینکه میفرمایید به لانه سازی پرداخته اند خبر خوبیست ودر این مدت ماده شروع به اماده سازی تخم میکند و زمانش که برسد شروع به تخم گذاری میکند و بین 2 تا 30 روز طول میکشد و شما همان تخم مرغ و هویج را بده و کار دیگری لازم نیست انجام بدی و اصلا لازم نیست تا بفهمی اخرین تخم را گذاشته است.
من یک جفت داشتم که هر روز سر کشی میکردم و 5 تخم گذاشته بودند ولی اخر سر 2 تا جوجه داد ولی یک جفت دیگر داشتم که 6 تخم گذاشتند و اصلا به انها سر کشی نمیکردم و حتی به نظر خودم رسیدگی کافی هم نمیکردم ولی 5 تا جوحه داد.
کف دریا هم من تا به حال به فنچ ندادم مولتی ویتامین وغیره نیز ندادم و تا به حال مشکلی نداشتم همان تخم مرغ و هویج نیازهای فنچاتون را براورده میکند
۱۳۹۲/۰۴/۱۱، ۱۰:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Jik Jik ، Nader Shahabi ، Nader Shahabi
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #6
الان   که دقت کردم  ماده  فنچ  شب رو  توی  لانه  خوابید اما   نر بیرون بود دیشب
ماده در طول روز  توی لونه  نمیره  حتی  اگه هم  بره  زود میاد بیرون اما نر  کلا  مشغول درست کردن  لونه هست
آیا امیدی هست  ؟
۱۳۹۲/۰۴/۱۲، ۱۱:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #7
سلام
فنچ های من حدود 10 روز الی 2 هفته هست که هر شب با هم توی لونه می خوابن اما خبری از تخم نیست.دلیلش چیه؟( نر و ماده 100%)
غذاشون هم ارزن با مخلوط تخم کتان هست.یک روز در میان هم هویج رنده شده.تخم مرغ آب پز و پوست تخم مرغ میدم.مولتی ویتامین هم تو آبشون میریزم.ایا امیدی هست ؟
من جوجه میخوااااااااااااااااااااااااااام :))))))))))))))))))) :((((((((((((((
۱۳۹۲/۰۴/۱۹، ۰۵:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #8
من ندیدم فنچ کتان بخوره همون ارزن تخم مرغ و هویج رنده کرده کافیست اگر سرک کشیدنت را کم کنی حتما تخم میکنه
۱۳۹۲/۰۴/۱۹، ۰۷:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Jik Jik ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #9
سلام
فنچ های من 2 هفته هست هر شب تو لونه میخوابن اما خبری از تخم نیست.
تغذیه 100% کامل
نر و ماده 100%
دمای هوا معمولی
نور کافی
فقط هر چی پنبه میدم به نر همه رو میبره تو لونه.به طوری که سقف لونه فنچ هم با پنبه پر شده.باز بهش پنبه بدم یا نه ؟ انگار پنبه ها رو میخورن :دی
۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۱۱:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #10
سلام پنبه را از تولون در بیار و فقط مقداری باشه که کف لون را پر کنه و کمی هم گودباشه و یک مقدار خیلی خیلی کم بزار تا ببر تو لون بعضی از نر ها هر چی پنبه بدی میبرن تو لونه و بعد از تخم. گذاری هم دست از پنبه بازی بر نمیدارن و میبینی که تخمها رو زیر پنبه دفن کرده

در ضمن فنچ پرنده بد قلقی نیست فقط باید احساس امنیت کنه همین
امضای جلال لطفی کوروش کبیر:
ازسه صدا می هراسم،
صدای کودکی از بی مادری. صدای متهمی از بی گناهی.صدای عاشقی از جدایی .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۷:۰۰ ب.ظ، توسط جلال لطفی.)
۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۶:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Jik Jik

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان