زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۲، ۰۷:۵۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 45 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #441
RE: شپش و ضد شپشک ها
دوستان در نظر داشته باشند ضد عفونی کننده هایی مثل جرمی ساید ترکیبات آمونیوم گلوتار آلدهید و حتی ترکیبات نقره ضد عفونی کننده هستند و میکروبها رو از بین میبرند و نه حشره هارو حواسمون باشه جابجا استفاده نشه.
در مورد داروهای ضد حساسیت که رد قناری استفاده کردند بهتره عامل خارش شدید یا شپشکها از بین بروند خارش خودش خوب میشه و نه استفاده از ضد حساسیت.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۰۸:۰۷ ق.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۰۸:۰۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، hidrane ، shams ، sahar gharebaghi
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 43
70 سپاس گرفته‌شده در 25 ارسال
ارسال: #442
سلام به همه دوستان
با توجه به فرا رسیدن گرما و تولک قناریها من برای رفع شپشک نمیخوام  از داروهای شیمیایی استفاده کنم البته نظافت هفتگی رعایت میشه شپشک دیده شده از سیر رنده شده در قسمتهای مختلف پارچه زیر قفس استفاده میکنم ولی برای قناریها من در موقع آبتنی از سرکه سیب به مقدار کم محلول در آب استفاده میکنم و بمدت 20 دقیقه قفس ماده‏ ها رو توی آفتاب که نصف قفس در سایه باشه میذارم. فکر میکنم در زمان پرریزی قناری قفس قناری نباید جابجا بشه آیا آبتنی محلول سرکه سیب برای رفع شپشک کافی است ؟  نسبت سرکه سیب به آب چقدر باید باشه؟
۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۵:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #443
سلام
اگه این تاپیک رو بخونید خیلی کمک میکنه 
به نظر بنده  کلا چیزی بااب ابتنی قاطی نشه بهتره چون قناری ها قبل حمام کردن ازش میخورن
از پارچه هم واسه زیر قفس ها استفاده نکن خودش مکان مناسبیه واسه شپشک ها 
یک قطره ایرو مکتین بزن پشت گردنشون وتا 6 ماه از شپشک خیالت راحت باشه خیلی هم استفاده شده ومشکلی نداشته
ولی این رو هم عرض کنم که از هر 100 قناری 3 قناری بااین دارو حساسیت دارن که بنده یکی ازشونو دارم و وقتی استفاده میشه تا 3 روز حالت تهاجمی میگیرنو پف میکنن   در زمان مشاهده این مشکل خیلی سریع ابتنی بهشون باید داده بشه   وجلو افتاب گذاشته بشن
موفق  باشید
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۶:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
11 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #444
سلام و درود 
دوستان قناری نر من پر های زیر گردنش ریخته البته برای لون دوم 2 هفته است که جفت خورده به نظر شما شپشک یا داره میره تولک?
۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۸:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
ارسال: #445
سلام
احتمال داره گرمی زیاد بهش دادین اینجور شده
اگه پرریزی شدید داره و شاهپر هم میریزه  تولک شده. الان هم اگه جفتگیری نمیکنن و کم تحرک شده وجفت خوردنشون هیچ پیشرفتی نکرده پس تولکه
یخورده شرایطشو بیشتر شرح بدین
موفق باشید
امضای محمدامين كاوسی
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۸:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: rona2 ، محمدمهدی ، هیوا
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
11 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #446
درود بر شما
دقیقا همینطوری که فرمودید خیلی کمک تحرک و خیلی وقت هم هست که جفتگیری نکردن و دایم پرهاشو خودش میکنه اول فکر کردم شپشک قطره زدم ولی ادامه داد به خارش خودش ولی ماده پی لونس
چی کار کنم به نظر شما?
۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۹:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
ارسال: #447
سلام
پس حتما تولک شده اگه تخم هم بذارن بی نطفس
نر مست بگیر جفت ماده بزن
موفق باشید
امضای محمدامين كاوسی
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۹:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، shahin20
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #448
من امروز یه داروی زد شپشک عرفامکتین گرفتم که ضد شپشک و انگل...یه قطره ریختم پشت گردن قناریا...البته تو پرانتز نوشته آیور مکتین...از جای معتبر هم گرفتم...دوستان چیزی شنیدید راجع بهش؟
۱۳۹۳/۰۳/۰۳، ۰۸:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
ارسال: #449
سلام شهاب جان
بله چند جور مینویسن ولی همشون کارشون یکیه وخیلی هم خوبن( آیرومکتین.آیرو کتین.(عرفا مکتین(اسم شرکت سازندس))
6ماه یبار به پرنده هات بزن ودیگه مشکلی پیش نمیاد
از هر 100 قناری سه قناری به این دارو حساسیت دارن وقتی بهشون میزنی پف میکنن حالت تهاجمی میگرن  کز میکنن .از حالت طبیعی در میان و بعد چند روز خوب میشن بهتره واسه این پرنده ها خیلی کم از دارو بااب قاطی بشه و اسپری بشه روشون
وقتی که دارو رو بهشون میزنی تا 10 روز ابتنی بهشون نده
موفق باشید
امضای محمدامين كاوسی
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۳/۰۳، ۱۰:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #450
خوب شد گفتی اب تنی نده محمدجان...مرسی...به یکیشون اومدم بزنم در رفت از دستم که رفت تو اطاق خودم خسته شد گرفتمش...فک کنم تولک بره یه ذره ترسیدش
۱۳۹۳/۰۳/۰۳، ۱۰:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان