زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۹، ۰۴:۴۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 50 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #491
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام به همه.امسال مایتها بد جوری به قناریام حمله کردن.از اسپری تابرنیل هم استفاده کردم که کامل حل نشد.بعد از مدتی یه دستگاه از سایت ایران دی اچ خریدم که نوشته بود کاملا بی ضرر برای پرندگان خانگی که از سیستم صوتی برای فراری دادن مایتها استفاده میکنه.معقول به نظر میرسه. بعد گذشت مدت تعیین شده کاملا مشهوده که مایتها کمیاب شدن.هر چند بهداشت رو هم رعایت میکنم.حالا اگه واقعا بی ضرر باشه که دمش گرم.اینم تجربه من.منتظر شنیدن نظرات شما هستم

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۲:۰۰ ق.ظ، توسط مهدیا.)
۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۱:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #492
سلام
5مورد هست كه بيشتر به شما كمك ميكنه :
1-تهويه مناسب اتاق ونور خورشيد
2- سم پاشي اتاق بدون حضور پرنده ها در اتاق 
3- استفاده از قطره آيورمكتين 1%
4- قرنطينه پرنده تازه خريده شده و واكسيناسيون آن در برابر مايت وشپشك
5- دور كردن حيوانات وپرندگان وحشي مثل گنجشك يا پرندگان اهلي مثل كبوتر ومرغ از اتاق نگهداري
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۶:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، gholizadeh ، هیوا ، omidlord
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #493
دورود ..

از نظر بنده استفاده از دستگاه صوتی با فرکانس های مختلف جهت دفع حشرات در محیط نگهداری حیوانات خانگی خصوصا قناری که بسیار حساس است ، مناسب نیست .
وقتی برای حل مشکلات راههای تجربی و بهتری هست چرا از روش های تایید نشده و غیر معمول استفاده کنیم ؟!
۱۳۹۳/۰۴/۱۷، ۰۴:۲۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 15
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #494
سلام دوستان و اساتید عزیز 
من سعی کردم بیشتر صفحات این تاپیک رو بخونم که از سوال بی جا پرهیز کنم ، توی مطالعه این تاپیک این سه تا دارو که پودر و محلول هست و عکسشو میزارم تهیه کردم که توصیه شده بود چند جا ، خواستم خواهش کنم اگه امکان داره عصبانی نمیشید دعوا نمیکنید طریقه مصرف و دوز صحیح رو مختصر یکی از اساتید زحمت بکشه بگه چه برای استفاده مستقیم روی پرنده یا آبتنی یا اندازه پودر برای لون تخم گذاری که اجمالی یه جا باشه و فکر میکنم به کار دوستان مبتدی مثل من بیاد .ممنون
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۹:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #495
(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۹:۵۱ ق.ظ)'haminam7' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان و اساتید عزیز 
من سعی کردم بیشتر صفحات این تاپیک رو بخونم که از سوال بی جا پرهیز کنم ، توی مطالعه این تاپیک این سه تا دارو که پودر و محلول هست و عکسشو میزارم تهیه کردم که توصیه شده بود چند جا ، خواستم خواهش کنم اگه امکان داره عصبانی نمیشید دعوا نمیکنید طریقه مصرف و دوز صحیح رو مختصر یکی از اساتید زحمت بکشه بگه چه برای استفاده مستقیم روی پرنده یا آبتنی یا اندازه پودر برای لون تخم گذاری که اجمالی یه جا باشه و فکر میکنم به کار دوستان مبتدی مثل من بیاد .ممنون

دوست عزیز جرمی ساید یه محلول شویندست. بر خلاف نظر برخی از دوستان که به طور مستقیم به قناری اسپری می کنند بنده معتقدم صرفا برای شستشوی لوازم و دیواره و ... باید استفاده بشه. دومی همون ایورمکتینه که یه قطره پشت گردن قناری و یا پرنده های هم وزن قناری استفاده میشه. البته این محلول برا تزریق دامی هست روش پشت گردنی ابتکارات دوستان قناری بازه! وگرنه اگر هزینه براتون مهم نیست با حدود 20 هزار تومن می تونید آوی مک ترکیه ای یا مشابه دیگه ای که برا پرندگان زینتی ساخته شده تهیه کنید. سومی هم فکر می کنم درجه سمی بودنش بالاتر از تحمل پرندگان حساسی مانند قناری باشه. شنیدم به عنوان ضد شپشک زیر چال استفاده می کنن ولی خودم استفاده نکردم و تا حالا هم مشکلی نداشتم. امیدوارم توضیحاتم مفید بوده باشه.

۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۱:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، haminam7
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #496
سلام
آقاي باقري عزيز آوي مك همون آيورمكتين هست كه پالونشو عوض كردن وهيج ابتكاري اتفاق نيافتاده.

فقط در آيوكتين يك درصد در هر ميلي ليتر 10ميلي گرم آيورمكتين هست ولي در آوي مك در هر ميلي ليتر يك ميلي گرم آيورمكتين وجود داره يعني غلظت آوي مك 1/10 آيوكتين هست واين در زمان مصرف بايد لحاظ بشه.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۱:۴۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، mohsenb150 ، haminam7 ، هیوا
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #497
(۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۱:۴۹ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
آقاي باقري عزيز آوي مك همون آيورمكتين هست كه پالونشو عوض كردن وهيج ابتكاري اتفاق نيافتاده.

فقط در آيوكتين يك درصد در هر ميلي ليتر 10ميلي گرم آيورمكتين هست ولي در آوي مك در هر ميلي ليتر يك ميلي گرم آيورمكتين وجود داره يعني غلظت آوي مك 1/10 آيوكتين هست واين در زمان مصرف بايد لحاظ بشه.

درست می فرمایید. خاصیت ضد انگل در آیورمکتینه وگرنه بقیه اسامی نام های تجاریه. عرض بنده اینه که غلظت این نوع محلول ها مانند آوی مک به وسیله حلال هایی برا پرنده های تزیینی مناسب شده. از عرفان مکتین هم استفاده کردم. پرنده هام کچلی موضعی محل ریختن قطره و تا چند روز مشکل تعادل داشتن شاید در مواردی زیادی هم مشکلی ایجاد نکنه ولی به نظر من به خطرش نمی ارزه. ممنون از توضیحات شما.
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۱۲:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #498
سلام
آيوكتين بايد يه قطره ريز استفاده بشه.من تا حالا مشكلي ازش نديدم.نكته همون مقدار استفاده هست.زيادش همين جوري كه شما مي فرماييد بسيار مضره.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۱:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، haminam7 ، هیوا
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 15
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #499
سلام 

میشه لطفا در مورد پودر پروپکسور1% هم توضیح و تجربتون رو بفرمایید آیا تو لون تکتیر استفاده بشه یا خیر ؟...
۱۳۹۳/۰۴/۲۱، ۰۳:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #500
سلام ..

داروهای بهتری چون ایورمکتین جرمی ساید و ... معرفی شده و تاثیر مثبتی و عوارض کمتری دارند .. در قناری هم با رعایت دوز موردی ایجاد نمی شود ،  اما پودری که می فرمایید در صفحات ابتدایی انجمن توضیحاتی در این باره داده شده . بهتر است استفاده نکنید یا در شرایط خاص مثل مشکلات پر ، پوسیدگی ، انگل و حشرات موزی بیش از حد  ،  به مقدار کم و  گونه ای باشد که وارد تغذیه دان یا آب قناری نشود چون خطرناک است .
۱۳۹۳/۰۴/۲۲، ۰۳:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، MIG_MIG ، haminam7 ، هیوا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان