زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۴، ۰۴:۳۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 22 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 83
84 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #211
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام
دوستان تا کی این قطره پشت گردنیو رو بزنم
الان حدودا دو ماه میشه ولی هنوز از پرهای دوره گردن و سره قناریم خبری نیست
هرچی هم تقویتش میکنم فرقی نمیکنه هر کاری بلد بودم کردم ولی جوابی نگرفتم
واقعا دیگه کلافه شدم نمیدونم چی کار کنم.
دوستان اگه تجربه این مشکلو داشتن کمک کنند
با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۱۵، ۰۱:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #212
(۱۳۹۱/۰۶/۱۵، ۰۱:۵۷ ب.ظ)MSCanary نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دوستان تا کی این قطره پشت گردنیو رو بزنم
الان حدودا دو ماه میشه ولی هنوز از پرهای دوره گردن و سره قناریم خبری نیست
هرچی هم تقویتش میکنم فرقی نمیکنه هر کاری بلد بودم کردم ولی جوابی نگرفتم
واقعا دیگه کلافه شدم نمیدونم چی کار کنم.
دوستان اگه تجربه این مشکلو داشتن کمک کنند
با تشکر
با سلام
دوست عزیز قطره پشت گردنی ایوکتین رو برای این قناری بیش از حد استفاده نکنید یکی از علت ها ریختن پر دور گردن و سر مشکلات ناشی از وجود شپشک میباشد و علتهای زیاد دیگر که بیشتر بر اثر کمبودها (ویتامین املاح معدنی و اسید امینه) یا زیاد کار کشیدن از پرنده و وجود فضله ابکی طولانی مدت در پرنده و یا بیماریهای قارچی و پوستی بوجود می ایند و نیاز به زمان بیشتر و تغذیه مناسب و رفع کمبودها و باید منتظر تو لک رفتن خود پرنده برای بازسازی شد با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۱۵، ۰۵:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: DRaiush
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #213
سلام.دوست عزیز کچلی گردن و پشت سر یکی از مشکلات شایع قناری سهره و سهره قناری میباشد که وجود شپش تنها یکی از دلایل آن است.این قطره ای که شما استفاده میکنید من هم استفاده کردم در بدترین شرایط پرنده جوری که وقتی تو دست میگرفتمش جرب قرمز یا همون شپشک خودمون به تعداد زیاد رو دستم راه میرفتن استفاده کردم یه روز در میون یه قطره پشت گردنش ریختم به ده روز نکشید خوبه خوب شد تا الان هم دیگه مشکلی نداشته برا شپش بیشتر دو هفته استفاده نکن این از شپش.برای کچلی گردن پیشنهاد میشه اونو تک میخ کن دونه ثابت و تنوع دونه نداشته باشه آب باری کمتر تا جوونه زدن پرها.از قطره گریزوفون یا به چی تو همین مایه ها دقیق اسمش یادم نمیاد تو داروخونه انسانی داره استفاده کن قول میدم خوب میشه.این قطره رو من برا یه جیبر که سر و گردنش کامل لخت لخت بود استفاده کردم به دو هفته نکشید پر دراورد.موفق باشی
۱۳۹۱/۰۶/۲۲، ۰۳:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #214
دوستان عزیز به عنوان تاپیک توجه کرده و از موضوع خارج نشوید.
۱۳۹۱/۰۶/۲۲، ۰۴:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 790
861 سپاس گرفته‌شده در 286 ارسال
ارسال: #215
.........
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۰۳، ۰۴:۳۳ ب.ظ، توسط امیر محمدی.)
۱۳۹۱/۰۶/۲۲، ۰۷:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدطاها اصفیاء
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
25 سپاس گرفته‌شده در 18 ارسال
ارسال: #216
سلام به همه دوستان، من به یه مشکل خوردن از شما اساتید میخوام کمکم کنید
من از آیور مکتین استفاده میکنم چند لحظه پیش واسه قناریهام استفاده کردم چون من با سرنگ پشت گردنشون میریزم میخواستم یه قطره بچکونم که نمیدونم چی شد یه دفعه ای تقریبا نصف سرنگ روی قناری خالی شد پشت گردنش،روی بالها و روی سرش. تاجایی که تونستم پاک کردم فکنم توی چشمش هم رفت الان قناری گیچ میزنه میخواستم شما بگید چکار کنم که واسه قناری مشکلی پیش نیاد؟
لطفا کمکم کنید
۱۳۹۱/۰۶/۲۳، ۰۱:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
سپاس‌ها: 9
25 سپاس گرفته‌شده در 18 ارسال
ارسال: #217
از اساتید کسی نیست جواب ما رو بده
۱۳۹۱/۰۶/۲۳، ۰۶:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 217
96 سپاس گرفته‌شده در 45 ارسال
ارسال: #218
قطره ایو مکتین ریختم پشت گردن قناری فری روز بعد تمام پرهاشو کنده بدنش هم میخاره بدنش روبا اب شستشو دادم چند دفعه اب تنی دادم ولی بازهم می خارونه استادان عزیز بفرمائید حساسیت است یا باز هم شپش داره از همگی دوستان سپاس موفق باشید
۱۳۹۱/۰۷/۱۲، ۱۱:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 353
554 سپاس گرفته‌شده در 151 ارسال
ارسال: #219
سلام به همه دوستان

طبق تاپیکی که لینکِش رو در زیر می گذارم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سهره من بعد از لک صاف کردن دیگه نمی خونه و همش میشینه کف قفس و پُف می کنه که دوست عزیز و گرامی من اقای علیرضا پوریان گفتند که سهره شپشک زده منم رفتم دار, ایرومکتین ایرانی {عرفا مکتین} که عکسِش در پایین قرار دادم رو گرفتم زدم پشت گردنِش فقط یه چیزی حِس می کنی اون قطره که زدم پُشت گردنِش داخلِِش هوا بود و به صورت حباب در امده بود و فکر میکنم درست روی پُستِش نچسبید ولی بازم می گم شک دارم که چسبید یا نچسبید
الان دو روز گذشته هنوز بعضی وقت ها که نگاهش می کنم پُف کرده به همین خاطر شک دارم که قطره نچسبیده به پوست گردنش -

حالا به نظر شما دوباره بگیرمش تو دست و یه قطره دیگه بندارم پُشت گردنش؟؟؟

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۷/۲۷، ۰۴:۵۴ ب.ظ، توسط moh3nshirazboy.)
۱۳۹۱/۰۷/۲۷، ۰۱:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 82
12 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #220
سلام دوستان من امروز واسه پیشگیری رفتم پودر دایناسور گرفتم پرنده فروش گفت با اب ابتنی قاطی کن بزار ابتنی کنن میتونی با اب قاطی کنی و اسپری کنی کسی تا حالا از این پودر گرفته و تجربه ای داره؟
۱۳۹۱/۰۸/۱۶، ۰۶:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان