زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۳۱، ۰۶:۵۷ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 25 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 435
1988 سپاس گرفته‌شده در 432 ارسال
ارسال: #241
RE: شپشک ها
(۱۳۹۱/۱۰/۰۸، ۰۵:۱۰ ب.ظ)msn_967 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان لطفا سوال درست بخونین
من تمام قسمت قبلی خوندم فقط داروها ضد شپشک نوشتین
من میخوام بدونم علایم شپشک چی?
از کجا بفهمم شپشک داره یا نه به جز این روش پارچه سفید روش دیگه هم برا فهمیدن هست?
این علامت ها که گفتم علامت شپشک یا نه?

شب که چراغ رو خاموش میکنی چند ساعت بعد یه سری بزن اگه رو میل مشغول جستجو توی پراش بود حتما شپشک داره
از نگاه کردن زیر پراشم میتونی متوجه شپشک بشی .
موفق باشی . در ضمن یادت باشه کسی اینجا بشما بدهکار نیست . یه خورده بهتره رعایت کنی .
۱۳۹۱/۱۰/۰۸، ۰۷:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Navid_IT ، msn_967 ، nazmi ، sina2009 ، langarood ، emad rad
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #242
RE: شپش و ضد شپشک ها
با سلام
خواب نا ارام افتادن از میل در تاریکی و بهنگام خواب پرنده و در روز جستجوی سریع پرها و بالها و تکاندن خود مثل بعد از ابتنی از مشخصهای بارز شپشک میباشد
۱۳۹۱/۱۰/۰۸، ۰۸:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sina2009 ، msn_967 ، محمدمهدی ، langarood
*
کاربر انجمن

اعتبار: -3
سپاس‌ها: 38
15 سپاس گرفته‌شده در 9 ارسال
ارسال: #243
: شپش و ضد شپشک
سلام به همگی
قناری من کم میخوند
يه چند وقتی بود خودش تکون میداد میخاروند
تو سایت از دوستان پرسیدم گفتن شپشک
داره
دارو. ایوکتین 1% گرفتم یک شنبه صب ریختم پشت گردنش
قفسشم شستم
ولی تغییر نکرده بازم خودش میخارونه
دیگه اصلا نمیخونه
به نظرم لاغرم شده?
چکار باید بکنم?لطفا کمک کنید
۱۳۹۱/۱۰/۱۲، ۰۵:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #244
RE: : شپش و ضد شپشک
(۱۳۹۱/۱۰/۱۲، ۰۵:۳۱ ب.ظ)msn_967 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همگی
قناری من کم میخوند
يه چند وقتی بود خودش تکون میداد میخاروند
تو سایت از دوستان پرسیدم گفتن شپشک
داره
دارو. ایوکتین 1% گرفتم یک شنبه صب ریختم پشت گردنش
قفسشم شستم
ولی تغییر نکرده بازم خودش میخارونه
دیگه اصلا نمیخونه
به نظرم لاغرم شده?
چکار باید بکنم?لطفا کمک کنید

باسلام
دوست من شما از ضدعفونی کننده جرمی ساید پی استفاده کنید . اسپری کردن این محلول بر روی پرنده کاملا بی خطره
قفس و پرنده رو با هم کاملا ضدعفونی کنید فقط به چشمها و دهانش نزنید و دونخوری و آبخوری رو هم بردارید .
موفق باشین .
۱۳۹۱/۱۰/۱۳، ۰۲:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، msn_967 ، langarood
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 230
202 سپاس گرفته‌شده در 67 ارسال
ارسال: #245
با سلام
ديشب بطور اتفاقي لونه قناريهام كه دوتا جوجه 23 روزه توش بود رو چك كردم ديدم واي چه افتضاحي شده پر بود از حشرات ريز مشكي شايد هم قرمز كه در سايز كوچك و بزرگ بودند. كوچيكها به اندازه سر سوزن و بزرگها به اندازه دونه خرفه. بزرگها سر و دست و پا شون قابل تشخيص بود و به رنگ مشكي بودند اما كوچيكها بيشتر به قرمزي ميزدند. لونه رو با پنبه هاش برداشته و پنبه ها رو دور ريختم و لونه رو با تايدوآب داغ شستم. ابر و كمي پنبه جديد گذاشتم. جوجه ها و والدين رو با ايورمكتين (AVI MEC) واكسينه كردم. (پشت گردنشون يك قطره چكاندم). جادوني و ني رو عوض كردم پارچه رو برداشتم با آبداغ شستم و گذاشتم فضاي باز خشك بشه. فعلا پارچه ندارند. به قفس كمي حشره كش (پيف پاف) زدم. شب كه پا شدم چراغ قوه انداختم ديدم روي پارچه ساير قفسها جانوراهاي مذكور رو ديدم.
حالا چند سوال دارم:
1- اينها چي هستند؟ شپش هستند، هيره هستند يا كنه؟
2- بزرگها همون بالغ شده هاي كوچيك هستند يا دونوع مختلف هستند؟
3- آيا دارو محافظ جوجه ها و والدين دربرابر حشره ميتونه باشه؟ زمان استفاده دير نشده؟ موثره يا نه؟
4-چيكار كنم كه شرشون كنده بشه؟ البته نگيد برو مطالب قبلي رو بخون چونكه خوندم و اكثرا ميگن جرمي سايد . لطفا دوستان تهراني بگيد كجا گيرم مياد بخرم؟ آدرس و شماره تلفن و قيمت تقريبي لطفا بديد.
5- فعلا كه جوجه كشي ميكنم درصدد ريشه كني برنيام و فقط كنترلشون كنم (با سم پاشي موضعي و مقطعي و دادن آبتني) ميتونم فصل جوجه كشي رو پشت سر بگذارم و بعد اقدام كامل كنم(كل قفسها ضد عفوني و وسايل تعويض بشن و فضا سم پاشي بشه)
۱۳۹۱/۱۰/۲۷، ۰۳:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #246
(۱۳۹۱/۱۰/۲۷، ۰۳:۲۴ ب.ظ)sae نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
ديشب بطور اتفاقي لونه قناريهام كه دوتا جوجه 23 روزه توش بود رو چك كردم ديدم واي چه افتضاحي شده پر بود از حشرات ريز مشكي شايد هم قرمز كه در سايز كوچك و بزرگ بودند. كوچيكها به اندازه سر سوزن و بزرگها به اندازه دونه خرفه. بزرگها سر و دست و پا شون قابل تشخيص بود و به رنگ مشكي بودند اما كوچيكها بيشتر به قرمزي ميزدند. لونه رو با پنبه هاش برداشته و پنبه ها رو دور ريختم و لونه رو با تايدوآب داغ شستم. ابر و كمي پنبه جديد گذاشتم. جوجه ها و والدين رو با ايورمكتين (AVI MEC) واكسينه كردم. (پشت گردنشون يك قطره چكاندم). جادوني و ني رو عوض كردم پارچه رو برداشتم با آبداغ شستم و گذاشتم فضاي باز خشك بشه. فعلا پارچه ندارند. به قفس كمي حشره كش (پيف پاف) زدم. شب كه پا شدم چراغ قوه انداختم ديدم روي پارچه ساير قفسها جانوراهاي مذكور رو ديدم.
حالا چند سوال دارم:
1- اينها چي هستند؟ شپش هستند، هيره هستند يا كنه؟
2- بزرگها همون بالغ شده هاي كوچيك هستند يا دونوع مختلف هستند؟
3- آيا دارو محافظ جوجه ها و والدين دربرابر حشره ميتونه باشه؟ زمان استفاده دير نشده؟ موثره يا نه؟
4-چيكار كنم كه شرشون كنده بشه؟ البته نگيد برو مطالب قبلي رو بخون چونكه خوندم و اكثرا ميگن جرمي سايد . لطفا دوستان تهراني بگيد كجا گيرم مياد بخرم؟ آدرس و شماره تلفن و قيمت تقريبي لطفا بديد.
5- فعلا كه جوجه كشي ميكنم درصدد ريشه كني برنيام و فقط كنترلشون كنم (با سم پاشي موضعي و مقطعي و دادن آبتني) ميتونم فصل جوجه كشي رو پشت سر بگذارم و بعد اقدام كامل كنم(كل قفسها ضد عفوني و وسايل تعويض بشن و فضا سم پاشي بشه)

پایین تر از میدان توحید کوچه نادر پلاک 4
بنطر من جرمی ساید تنها راهه قیمت حدود 15 تومن .
یک قاشق سوپخوری در یک لیتر حل کن و قفس وپرنده رو باهم اسپری کن .
موفق باشی .
۱۳۹۱/۱۰/۲۷، ۰۹:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood ، sae
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #247
سلام همون آيورمكتين را در آب حل كن اسپري كن به تمام زواياي قفس.يك قطره هم بنداز توي آب بگذار باهاش حمام كنند.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۱/۱۰/۲۸، ۱۱:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: karaz ، sae
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 217
96 سپاس گرفته‌شده در 45 ارسال
ارسال: #248
د وست عزیز قناری شیراز لطف کنید بفرمایید در هر لیتر اب چقدرایو مکتن برای اسپری بریزیم سپاس
۱۳۹۱/۱۰/۲۸، ۰۴:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #249
سلام
يك سي سي در يك آب پاش
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۱/۱۰/۳۰، ۰۷:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: karaz
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 230
202 سپاس گرفته‌شده در 67 ارسال
ارسال: #250
ضمن تشكر از همه دوستان علي الخصوص ayhn و قناري شيراز عزيز. خوشبختانه رفتم داروخانه دامپزشكي تهران (پائين تر از ميدان توحيد-نبش كوچه نادر) جرمي سايد يك ليتري خريدم 7500 تومن. در ضمن از يه جاي ديگه پودر "الدايناصور" خريدم. اونهم 7000 تومن.
فقط يك خواهش از دوستان دارم، كساني كه از اين دو مورد استفاده كردند كاملا واضح توضيح بدن اثرش چه جوريه و چطور بايد استفاده بشه تا مطمئن باشيم به قناري آسيب نميرسه و شپش ها باحتمال بيشتري نابود ميشن.
آيا پودر رو توي آب بريزم آبتني كنن خطري براي قناري نداره؟ ممكنه ازش بخوره.
الان قناريهاي من 9 تا هستند كه دوتا جفت تخم دارند. سمپاشي با جرمي سايد براشون خطري نداره؟ اگه آب و دون رو بردارم و سمپاشي كنم كافيه و قناريها با وجود استفاده از آيوكتين و جرمي سايد و الدايناصور ديگه بار عايت بهداشت مبتلا به شپشك نخواهند شد؟
۱۳۹۱/۱۰/۳۰، ۰۲:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان