زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۳۰، ۰۶:۰۵ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 23 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 435
1988 سپاس گرفته‌شده در 432 ارسال
ارسال: #221
RE: شپش و ضد شپشک ها
دوست من
این دایناسور و عرفا چیه که شما ریسک میکنی و استفاده میکنی .
اگر همین تاپیک رو بدقت ملاحظه کنی هم محلول ضدعفونی جرمی ساید پی و هم ایورمکتین 1% معرفی شده که شکی هم
در مصرفش نیست و اکثر دوستان از اونها استفاده کردن و مورد تایید اساتید واقع شده .
البته قطره ایورمکتین با نام بیورومکتین هم در بازار وجود داره که با هم فرق زیادی نداره . در هر صورت لطفا تاپیک رو مرور کن تا
نتیجه بهتری بگیری .

موفق باشی .
۱۳۹۱/۰۸/۱۶، ۰۸:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدطاها اصفیاء
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #222
تو یه سایت دامپزشکی که آدرسش ذکر شده به یه مطلب در مورد آیورمکتین برخوردم. امیدوارم مفید باشه.
"آیورمکتین برای نابودی انگل های داخلی و خارجی بدن به کار میرود .در پرندگان این دارو درمان انتخابی برای گونه های کنیدوکپتس پوستی و مایت های نایی ( استرنوستوما تراکئوم ) بوده و برای نابودی یا کنترول طیف وسیعی از سایر آلودگی های انگلی مصرف می شود . فراورده تجاری گاوی این دارو به میزان 1 درصد ( 10 میلی گرم / میلی لیتر ) است که برای تعیین مقدار دقیق دارو به نسبت 1 به 4 در پروپیلن گلیکول رقیق می شود . فراورده تزریقی اسبی ( که قبلا موجود بود ) که گاهی اوقات به عنوان محلول در آب بیان شده بود لیکن پروپیلن گلیکول بهترین رقیق کننده می باشد . آیورمکتین را می توان خوراکی از طریق آب آشامیدنی برای شرایط گروهی ، زیر جلدی یا داخل عضلانی تجویز نمود .تجویز زیر جلدی که به عنوان کمتر تحریک کننده ذکر شده است و جذب بهتری در مقایسه با تجویز عضلانی ایجاد می کند .، راه انتخابی در پرندگان کوچک می باشد .
در گونه های بسیار کوچک پرندگان آیورمکتین به صورت موضعی روی ورید وداج راست به میزان مقدار محاسبه شده یا استفاده یک قطره از فراورده رقیق شده به کار رفته است . متاسفانه غلظت های مختلفی از فراورده رقیق شده در مقالات گزارش شده است .
در یک مطالعه که در مورد کارایی آیورمکتین علیه اکسی اسپروریدهای چشمی در کبک های تاجدار جنگلی و جوجه مرغ انجام گرفت تجویز مقادیر ینج صدم میلی گرم تا پنج هزارم میلی گرم در کیسه ملتحمه انگل را از بین برد . لیکن تجویز مقدار یک صدم میلی گرم دارو از راه خوراکی یا عمومی اثری نداشت . سمیت چشمی در جوجه مرغ های درمان شده با مقادیر تا یک میلی گرم دارو از راه چشمی یکبار در روز برای مدت 10 روز متوالی گزارش نشد. درمان عمومی با آیورمکتین در مقادیر استاندارد در نابود کردن کرمهای حشرات از زخم ها مفید است
آیورمکتین در مقادیر زیاد یک میلی گرم /کیلوگرم زیر جلدی برای کنترول نمودن ساتو اسپیکولوم سیوراتی ، یک کرم رشته ای کیسه هوایی ، و کاپیلاریا در شاهین ها وشاهین های دورگه مختلف موثرشناخته شد. تجویز خوراکی مقدار مشابه دارو کاملا غیر موثر بود.
آیورمکتین ظاهرا در از بین بردن میکروفیلاریای گردش خونی و بافتی به ترتیب در لک لک منقار پشت خمیده و طوطی بزرگ دم بلند گردن زرد موفقیت آمیز بوده است . "
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۱/۰۸/۲۴، ۱۰:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 790
861 سپاس گرفته‌شده در 286 ارسال
ارسال: #223
سلام خدمت همگی دوستان

من از این ایوکتین خریدم و به هرکدوم از قناریها یک قطره پشت گردنشون چکوندم همچنین اسپری تابرنیل هم خریدم و به قناری ها و

وسایلشون زدم اما هنوز بعد از دو هفته قناری ها به طرز مشکوکی خودشونو میخوارونن حدس میزنم بازهم شپشک وجود داشته

باشه....درون لوله ها رو هم نگاه کردم چیزی نبود. اگه اساتید محترم سایت راههای دیگه ای هم بلدن پیشنهاد بدن؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۰۳، ۰۴:۵۰ ب.ظ، توسط امیر محمدی.)
۱۳۹۱/۰۹/۰۳، ۰۴:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

DiplomaAbove
اعتبار: 64
سپاس‌ها: 967
5513 سپاس گرفته‌شده در 908 ارسال
ارسال: #224
امیر جان از پودر مخصوص شپشک استفاده کن.
۱۳۹۱/۰۹/۰۳، ۰۴:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 790
861 سپاس گرفته‌شده در 286 ارسال
ارسال: #225
متاسفانه پودر شپشک پیدا نکردم.
۱۳۹۱/۰۹/۰۳، ۰۵:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 56
39 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #226
سلام
کسی از دوستان باتجربه از تنباکو برا ی شپشک استفاده کردن یا نه .اگر کسی چیز خاصی میدونه لطفا بگه چون من استفاده از روشهای طبیعی از استفاده ضد شپشک های شیمیایی و بیشتر میپذیرم.
البته چیزایی در موردش خوندم ولی زیاد ندیدم مرسوم باشه
۱۳۹۱/۰۹/۰۷، ۰۸:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: moh3nshirazboy
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 435
1988 سپاس گرفته‌شده در 432 ارسال
ارسال: #227
(۱۳۹۱/۰۹/۰۷، ۰۸:۵۱ ب.ظ)selena نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
کسی از دوستان باتجربه از تنباکو برا ی شپشک استفاده کردن یا نه .اگر کسی چیز خاصی میدونه لطفا بگه چون من استفاده از روشهای طبیعی از استفاده ضد شپشک های شیمیایی و بیشتر میپذیرم.
البته چیزایی در موردش خوندم ولی زیاد ندیدم مرسوم باشه

باسلام
دوست من منم امروز بفکر استفاده از تنباکو افتادم . اونو توی یه بطری ریختم که دو روز بمونه بعد برای آبتنی و اسپری
ازش استفاده کنم چون از قطره پشت گردنی و جرمی ساید نتیجه ای نگرفتم . در ضمن از دوستمون otodemo میخوام که اگر از پودر دایناسر استفاده کردن لطفا نتیجه اونو اعلام کنن تا چنانچه موثر بوده بقیه دوستان هم مورد مصرف قرار بدن .

موفق باشی .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۰۸، ۰۱:۳۷ ب.ظ، توسط ayhn.)
۱۳۹۱/۰۹/۰۷، ۰۹:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: selena
*
کاربر انجمن

کاردانی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 1202
698 سپاس گرفته‌شده در 207 ارسال
ارسال: #228
درود بر ayhn
من پارسال پودر دایناسور را از نمایشگاه قناری قم خریدم و استفاده کردم.ولی نتیجه نگرفتم.از تنباکو هم استفاده کردم.ولی اونم نتیجه نداد.بهتره از قطره پشت گردنی هلندی ساخت شرکت پروتکس استفاده کنی.من که تا حالا راضی بودم و دیگه شپش و کنه تو قناری هام ندیدم.از همدان خریدم.4 راه تختی.خیلی عالیه.35 هزار تومن هم قیمتشه.تو سایتش هم رفتم.مخصوص قناریه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۰۹، ۰۸:۵۲ ب.ظ، توسط 10reza10.)
۱۳۹۱/۰۹/۰۹، ۰۸:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی ارش
سپاس‌ها: 92
14 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #229
با سلام خدمت اساتید
استفاده از تنباکو همونطور که خیلی از دوستان و اساتید در تاپیک گفتن در قدیم خیلی رایج بوده و برای ضد عفونی خیلی استفاده می شده مخصوصا برای ضد عفونی لونه پرنده، به این شکل که پنبه یا پنبه دانه رو با آب تنباکو برازجانی خیس می کردن و بعد از خشک شدنش اون رو توی لونه قرار می دادن. روش مناسب و کارایی برای شپشک نزدن لونه هست.
۱۳۹۱/۰۹/۱۳، ۰۹:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood ، emad rad
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 230
202 سپاس گرفته‌شده در 67 ارسال
ارسال: #230
سلام
ديروز فتم قناري فروشي يه قناري نسبتا كشيده به قيمت مناسب ديدم خريدمش. نره و نزديك به قرص.
فقط يه مسئله نگرانم كرده اونهم اينكه مغازه داره دوستمه و اونهم يك دوستي داره كه خيلي وارده. وقتي توي مغازه بودم دقت كرد و گفت چرا حيونهاي يكي از جوجه پرونها كسل هستند. دوستم گفت نميدونم چندروزه اينطورن. بعد دقت كرد روي ني و سيني زير قفس گفت شپشك گرفتن. بعد گفت بايد سيني ها رو برداريم و روي بخاري بذاري داغ بشه و شپشك ها بميرن. حالا سوال من اينه: من قناريم رو از يه قفس ديگه كه 15 تا قناري توش بودن و از قفس مذكور(شپشك دارها) فاصله داشت خريدم. ممكنه توي قفس قناري من هم بوده باشه؟ من توي خونه خيلي به نظافت اهميت ميدم. اگه قناري بيارم خونه ممكنه شپشك با خودش بياره؟ طرف ميگفت اصلا نگران نباش شپشك توي روشنايي مغازه ميره توي ني و درزهاي قفس و شب مياد تن قناري. پس امكان نداره شپشك بياره خونه ات! درست ميگفت يا نه؟ تازه ميگفت اگه خيلي نگراني دو سه بار آبتني بدي شپشك ها ميرن. حالا موندم قناري رو بيارم خونه يا نه؟ من اسپري avispray دارم. اگه به قناري بزم ميتونم خيالمو راحت كنم يا نه؟ پودر شپشك همدارم بريزم توي آب آبتني كنه؟ چكار كنم؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶، ۰۹:۳۸ ق.ظ، توسط sae.)
۱۳۹۱/۰۹/۲۶، ۰۹:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: