زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۱، ۰۵:۳۵ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تغذيه زمان تولک قناري

*
کاربر انجمن

كارشناسي
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #1
تغذيه قناري در زمان تولك رفتن
سلام به همه دوستان

ميشه لطفا يه جمع بندي كلي از تغذيه قناري واسه زمان تولك رفتن بذاريد؟
در ضمن هرچي غذاها طبيعي تر باشن بهتره چون من خيلي به غذاهايي مثل مولتي ويتامين و ... اعتقادي ندارم و كلا اينجا نسبت به شهرهاي ديگه كمتر گير مياد

و يك سوال ديگه قناري من 2 روزه كه ميبينم پرهاش داره ميريزه . جنب و جوشش هم كمتر شده و خيلي كمتر هم ميخونه حتي خودش كمك ميكنه پرهاشو بكنه
به نظر شما تو لك رفته؟
آخه هنوز نه فصلش رسيده نه آنچنان هوا گرم شده!!
اما بقيه قناري هام اينطوري نشدن

ممنون ميشم راهنمايي كنيد در دو مورد
۱۳۹۰/۰۲/۰۸، ۱۱:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
صفحه 10 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #91
RE: تغذيه زمان تولک قناري
مهدیای عزیز برنامه ای که آقای حسن پور تدوین کردند یه پایه و base میباشد.در کل به نظر من یک برنامه مدون برای قناری وجود نداره.چون شرایط هرروز قناری باهم متفاوته.اما درکل آقای حسن پور تمام موارد را در نظر گرفتند و یه برنامه ای تدوین کردند که جای تقدیر و تشکر داره.
بازهم میگم ابتدا هرکس باید طبق عادات غذایی پرنده خود و شرایط تغذیه قناری رو مهیا کنه.
ممنون و باتشکر

یه موضوع دیگه که به ذهنم رسیداینکه برای پرنده های نر ایشون بادام رنده شده رو ذکر نکردن که فکر میکنم هر ده روز باید برای تقویت نطفه به پرنده های نر داده بشه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۱۰، ۰۹:۱۰ ق.ظ، توسط shahabbatista.)
۱۳۹۳/۰۵/۱۰، ۰۹:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #92
سلام

ممنون از جناب هیوا وسایر  دوستان  که در خصوص جدول تغذیه ای که تهیه کردم نظر دادن با استفاده از نظرات این دوستان جدولو اصلاح کردم امیدوارم مفید باشه. باز هم اگه اساتید اشکالی در این جدول که برای تغذیه ایام تولک تهیه کردم دیدن لطف کنند ونطر اصلاحیشون رو اعلام کنند .

تغذیه ایام تولک قناری.pdf
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
148 183.24 KB .pdf
۱۳۹۳/۰۵/۱۵، ۰۶:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #93
سلام

تشکر و عرض تبریک و تشویق جهت طراحی و ویرایش چنین جدولی خدمت جناب حسن پور .
از این جدول و برنامه بصورت کلی و پایه برای قناری رسمی تا حدودی می توان استفاده کرد .

با احترام به تلاش شما و نظرات دوستان ، از نظر بنده ترکیب هفت تخم جهت تغذیه تولک مناسب نیست . مثلا مقدار بزرک زیاد است ، یا خرفه ربع تا نیم کیلو در مقادیر مذکور کفایت می کند ، منداب در این زمان نیاز نیست و بمقدار خیلی کمتر قبل از تخم گذاری در هفت تخم به جفت می دهند ، نیجر هم باید بمقدار خیلی کمتر و در مواقع حاد یا ضعف جسمانی استفاده شود ، زیرا جز دانهای بسیار بسیار گرم و مقوی با درصد چربی و پروتئین بالا است که با کمی بی توجهی در مقدار مصرف منجر به عوارض گرمی التهاب چشمی یا جوش پا و بالها و یا تجمع زیر جلدی اورات یا نقرس خواهد شد . مقدار کم کافشه ، کمی شاهدانه در زمان تولک مفید است بعلاوه کمی تخم ترب جهت دفع احتمالی چربی اضافه . بهتر است دان هایی مثل کاسنی ، تخم کلم قمری ، کمی تخم خشخاش سفید و ... دان های خنک به ترکیب اضافه کنید تا دان مخلوط معتدل تر شود .

با استفاده و اجرای چنین برنامه منظم و تغذیه کاملی نیازهای بدن به ویتامین ها ، اسیدهای امینه ، عناصر کمیاب و املاح بصورت طبیعی از طریق همین غذای تخم مرغی ، دان مخلوط و میوه ها و سبزیجات برطرف می گردد ، پس بهتر است از مکملها و داروهایی شیمیایی شامل ویتامین و ... کمتر استفاده کنید ، مثلا در ماه یک الی دو بار .

ذکر چند نکته در خصوص تغذیه قناریها از نظر و تجربه بنده :

- تغذیه قناری ها باید با توجه به شرایط فیزیکی و علائم و رفتار آنها تنظیم شود . طبق تجربه ناچیز بنده ، از بین ده قناری شاید 6 یا 7 عدد در یک دوره یا فصل ، دارای شرایط مشابه باشند و سه یا چهار عدد باقیمانده نیازها ، رفتار و حالات متفاوتی خواهند داشت .
- تغذیه نژادهای مختلف مثل جیبوس و جیبر ، یورک ، لانک ، گلاستر و .. خاص می باشد و باید رعایت شود .
- حتی در مواردی تغذیه قناری نر با ماده فرق دارد .
- روش تغذیه هر پرورش دهنده با دیگری متفاوت است و پرنده نیز کم کم به روش صاحبش عادت می کند .
- برنامه تغذیه در دوران جوجگی تا بلوغ هر چه باشد ، باعث میشود که سیستم گوارش پرنده به آن برنامه وفق پیدا کند و به همان تغذیه تا آخر عمر نیاز داشته باشد.
- شرایط آب و هوایی و اقلیمی ، حداقل و حداکثر دمای محل یا محیط پرورش ، ضریب سختی آب و املاح در تغذیه موثر است و باید در برنامه لحاظ شود.
- برخی پیشکسوتان و پرورش دهندگان معتقدند که پرندگان نیز مانند انسانها دارای طبع و مزاج بوده و به سردی یا گرمی عکس العملهای متفاوتی نشان می دهند .
- آلرژی یا حساسیت های غذایی و دارویی در پرندگان نیز وجود دارد و گزارشاتی حاکی از این امر درج گردیده .

با احترام مجدد ... موفق باشید
۱۳۹۳/۰۵/۱۷، ۰۵:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #94
سلام آقا امید ممنون از نظر لطفت واینکه در بحث شرکت کردی ولی فکر کنم. در مورد نیجر کمی زیاده روی شده. من مخصوصا رفتم یک شصتی از ترکیبی که 500 گرم نیجر داشتو برداشتم ودانه های نیجرشو شمردم. تغریبا 90 دونه بود هر شصتی برای 4 قناری در هفته میشه 22 الی 23 تازه اگه همشو بخورند. اگه مخلوط 250 گرم نیجر استفاده کنیم. میشه 11 الی 12 . فکر نمیکنم 11 الی 12 دونه نیجر در یک هفته تازه وقتی که این همه تخم کاهو و سایر دونه های خنک وسبزیجان به قناری میدیم تاثیری داشته باشه مضاف اینکه من عرق کاسنی هم به توصیه دوستان به قناریهام میدم. در مورد کافشه هم باید بگم کافشه از خانواده افتابگردان بوده وبسیار چرب وسرشار از امگا6 است(چربی مضر) شاهدونه رو نمیدونم. من اگه بخوام نیجرو با چیزی جایگزین کنم اون کنجده که سرشار از امگا 3 است. اقا امید منم مثل خودت عاشق تحقیقات ومباحثه دانشجویی هستم یه موقعه بهت بر نخوره . کلا اگه روی موضوعی بحث نشه . موجب تعالی نمیشه. باز هم اساتید گرامی  رو به مباحث دعوت میکنم .ما اگرچه شاگرد شما هستیم ولی بعضی وقنتها سوالهایی رو میپرسیم که شما برای جواب دادن به اونها اطلاعاتتون به روز شده وفکر میکنید ودر ذهنتون جرقه ایجاد شده وتولید علم ودانش جدید میشه. این تجربه منه به عنوان کسی که سالها در انواع سطوح تحصیلی ( دبیرستان ودانشگاه ) درس دادم باور کنید اینقدر که از شاگردهام چیز یاد گرفتم ( به همون روش سوال از اونها . فکر وجواب ازمن ) ار اسایدم چیز یاد نگرفتم.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۲۰، ۰۱:۵۶ ب.ظ، توسط hassanpour.)
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۰:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #95
سلام
در جواب آقا آرش
يك قاشق چايخوري پسته+دو قاشق چايخوري بادام+يك قاشق چايخوري شاهدانه+يك قاشق چايخوري تخم خشخاش+دو قاشق چايخوري سويا+يك قاشق چايخوري هم جو پرك ميكس كن از حالا هفته اي يك شصتي براي هر قناري شروع كن بهش بده وقتي خوب صاف شد وهوا رو به خنكي رفت هفته اي دو شصتي بده اگر نر باشه زود به خوندن ميافته وگرنه توي مهرماه برو يه نر بخر كه توي صورت خودت بخونه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۹، ۱۲:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #96
جناب بخشی نمیتونه از کانتو استفاده کنه؟
۱۳۹۳/۰۵/۱۹، ۱۲:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: seraj
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #97
سلام
كانتو من استفاده نكردم ولي از كانتو قوي تر براي سهره استفاده كردم خوب بود وراه افتاد.(لطفا اسمش را نپرسيد).
قناري اگر سالم باشه بعد از لك خودش به خوندن ميافته واحتياجي به اين چيز ها نيست.فقط كافيه در دوران لك تغذيه مناسب داشته باشه كه نه چاق بشه ونه ضعيف بمونه.سيب ،كاهو ، هويج همين معجوني كه گفتم اگر بود مولتي ويتامين ،كف دريا ،آب تني ،دماي مناسب وتهويه و محيط بدون استرس اگر باشه قناري نر بخون .اگر قناري با اينها راه افتاد عاليه وگرنه بايد از شرش راحت شد كه غير از عذاب هيچي نداره.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۹، ۱۲:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

محصل...
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 89
30 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #98
سلام جناب هیوا
آبلیمو به چه منظور استفاده میشه 
و به چه مقدار 
با تشکر
۱۳۹۳/۰۵/۲۱، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #99
(۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۰:۳۲ ب.ظ)hassanpour نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام آقا امید ممنون از نظر لطفت واینکه در بحث شرکت کردی ولی فکر کنم. در مورد نیجر کمی زیاده روی شده. من مخصوصا رفتم یک شصتی از ترکیبی که 500 گرم نیجر داشتو برداشتم ودانه های نیجرشو شمردم. تغریبا 90 دونه بود هر شصتی برای 4 قناری در هفته میشه 22 الی 23 تازه اگه همشو بخورند. اگه مخلوط 250 گرم نیجر استفاده کنیم. میشه 11 الی 12 . فکر نمیکنم 11 الی 12 دونه نیجر در یک هفته تازه وقتی که این همه تخم کاهو و سایر دونه های خنک وسبزیجان به قناری میدیم تاثیری داشته باشه مضاف اینکه من عرق کاسنی هم به توصیه دوستان به قناریهام میدم. در مورد کافشه هم باید بگم کافشه از خانواده افتابگردان بوده وبسیار چرب وسرشار از امگا6 است(چربی مضر) شاهدونه رو نمیدونم. من اگه بخوام نیجرو با چیزی جایگزین کنم اون کنجده که سرشار از امگا 3 است. اقا امید منم مثل خودت عاشق تحقیقات ومباحثه دانشجویی هستم یه موقعه بهت بر نخوره . کلا اگه روی موضوعی بحث نشه . موجب تعالی نمیشه. باز هم اساتید گرامی  رو به مباحث دعوت میکنم .ما اگرچه شاگرد شما هستیم ولی بعضی وقنتها سوالهایی رو میپرسیم که شما برای جواب دادن به اونها اطلاعاتتون به روز شده وفکر میکنید ودر ذهنتون جرقه ایجاد شده وتولید علم ودانش جدید میشه. این تجربه منه به عنوان کسی که سالها در انواع سطوح تحصیلی ( دبیرستان ودانشگاه ) درس دادم باور کنید اینقدر که از شاگردهام چیز یاد گرفتم ( به همون روش سوال از اونها . فکر وجواب ازمن ) ار اسایدم چیز یاد نگرفتم.

سلام
بنده طبق تجربه شخصی عرض کردم و نظرم دادم ... با استفاده از این دوز نیجر پس از گذشت مدتی احتمال ظاهر شدن عوارض و نتایج منفی آن بر قناریها وجود خواهد داشت .
البته فرمایش شما برای استفاده از دانهای خنک در کنار آن و شمارش تعداد کم در هفته کاملا متین و منطقی است . اما من چون تجربه خوبی از این دان ندارم حساس به مقدار آن شده و ترجیح میدهم به نسبت مضراتش ریسک نکنم .
موفق باشید .
۱۳۹۳/۰۵/۲۲، ۱۲:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #100
(۱۳۹۳/۰۵/۱۷، ۰۵:۵۵ ق.ظ)'omidlord' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام

تشکر و عرض تبریک و تشویق جهت طراحی و ویرایش چنین جدولی خدمت جناب حسن پور .
از این جدول و برنامه بصورت کلی و پایه برای قناری رسمی تا حدودی می توان استفاده کرد .

با احترام به تلاش شما و نظرات دوستان ، از نظر بنده ترکیب هفت تخم جهت تغذیه تولک مناسب نیست . مثلا مقدار بزرک زیاد است ، یا خرفه ربع تا نیم کیلو در مقادیر مذکور کفایت می کند ، منداب در این زمان نیاز نیست و بمقدار خیلی کمتر قبل از تخم گذاری در هفت تخم به جفت می دهند ، نیجر هم باید بمقدار خیلی کمتر و در مواقع حاد یا ضعف جسمانی استفاده شود ، زیرا جز دانهای بسیار بسیار گرم و مقوی با درصد چربی و پروتئین بالا است که با کمی بی توجهی در مقدار مصرف منجر به عوارض گرمی التهاب چشمی یا جوش پا و بالها و یا تجمع زیر جلدی اورات یا نقرس خواهد شد . مقدار کم کافشه ، کمی شاهدانه در زمان تولک مفید است بعلاوه کمی تخم ترب جهت دفع احتمالی چربی اضافه . بهتر است دان هایی مثل کاسنی ، تخم کلم قمری ، کمی تخم خشخاش سفید و ... دان های خنک به ترکیب اضافه کنید تا دان مخلوط معتدل تر شود .

با استفاده و اجرای چنین برنامه منظم و تغذیه کاملی نیازهای بدن به ویتامین ها ، اسیدهای امینه ، عناصر کمیاب و املاح بصورت طبیعی از طریق همین غذای تخم مرغی ، دان مخلوط و میوه ها و سبزیجات برطرف می گردد ، پس بهتر است از مکملها و داروهایی شیمیایی شامل ویتامین و ... کمتر استفاده کنید ، مثلا در ماه یک الی دو بار .

ذکر چند نکته در خصوص تغذیه قناریها از نظر و تجربه بنده :

- تغذیه قناری ها باید با توجه به شرایط فیزیکی و علائم و رفتار آنها تنظیم شود . طبق تجربه ناچیز بنده ، از بین ده قناری شاید 6 یا 7 عدد در یک دوره یا فصل ، دارای شرایط مشابه باشند و سه یا چهار عدد باقیمانده نیازها ، رفتار و حالات متفاوتی خواهند داشت .
- تغذیه نژادهای مختلف مثل جیبوس و جیبر ، یورک ، لانک ، گلاستر و .. خاص می باشد و باید رعایت شود .
- حتی در مواردی تغذیه قناری نر با ماده فرق دارد .
- روش تغذیه هر پرورش دهنده با دیگری متفاوت است و پرنده نیز کم کم به روش صاحبش عادت می کند .
- برنامه تغذیه در دوران جوجگی تا بلوغ هر چه باشد ، باعث میشود که سیستم گوارش پرنده به آن برنامه وفق پیدا کند و به همان تغذیه تا آخر عمر نیاز داشته باشد.
- شرایط آب و هوایی و اقلیمی ، حداقل و حداکثر دمای محل یا محیط پرورش ، ضریب سختی آب و املاح در تغذیه موثر است و باید در برنامه لحاظ شود.
- برخی پیشکسوتان و پرورش دهندگان معتقدند که پرندگان نیز مانند انسانها دارای طبع و مزاج بوده و به سردی یا گرمی عکس العملهای متفاوتی نشان می دهند .
- آلرژی یا حساسیت های غذایی و دارویی در پرندگان نیز وجود دارد و گزارشاتی حاکی از این امر درج گردیده .

با احترام مجدد ... موفق باشید

سلام آقا امیدتشکر مجدد از توجهت وعلاقت واینکه تجربه های مفیدتو که حتما به سختی ودر طول چند سال به دست اوردی در اختیار ما قرار میدی. این نقرس قناری و جوش پا که گفتی  میشه  بیشتر از نشانه هاش  بگی واگه تصویری ازش داری بذاری ممنون میشم . سایر دوستان هم اگه اطلاعی دارند لطفا بگن.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۲۲، ۱۰:۴۶ ق.ظ، توسط hassanpour.)
۱۳۹۳/۰۵/۲۲، ۱۰:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، رضا شاهيده ، meisam_th1980

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان