زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۱۲:۴۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل

مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #1
روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل
با سلام به دوستان خوبم :
كم كم به پايان فصل توليد مثل نزديك ميشيم و بايد جداسازي نر و ماده رو آغاز كنيم
و به نظرم رسيد از همراهي همه دوستان در اين روش استفاده بشه :
1-در اين بين عده اي پيشنهاد ميكنند كه كه پس از گذشت دوهفته از تولد جوجه ها ماده رو با جوجه ها بزاريم و نر رو جدا كنيم ...
2-عده اي برعكس پيشنهاد ميكنند كه جوجه ها رو با نر جدا كنيد و ماده رو به قفس جوجه پران ببريد
3- عده اي روند جدا سازي همراه با تغيير در نحوه غذا و روشنايي رو پيشنهاد ميكنند.
چون اين جدا ساز ي معمولا با
مشكلاتي همچون ادامه روند تخم گذاري ماده در بعضي مواقع همراهه .
به عبارت ديگه مكانيزم بدن ماده فعال باقي ميمونه و بعد از جدا سازي از نر بازهم تخم گذاري رو انجام ميده و
ضعيف ميشه . ضمن اينكه پرهاي خودش و بقيه جوجه ها رو ميكشه (در قفس جوجه پران) لذا پيشنهاد شما چيه و معمولا از چه روشي بهتر نتيجه گرفتيد؟

ممنون.موفق و پيروز باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۱/۱۷، ۰۴:۴۵ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۰۱/۱۷، ۰۴:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 14 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #131
RE: روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل
(۱۳۹۳/۰۷/۰۹، ۰۷:۳۴ ب.ظ)mohsenz2006 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.

امروز داشتم تو فروم های انگلیسی زبان می گشتم و در مورد نحوه نگهداری قناری ها می خوندم و با مطالبی روبرو شدم که واقعا منو گیج کرده. بنابراین تصمیم گرفتم این ها رو با دوستان به اشتراک بگذارم تا دوستان هم نظرات خودشون رو اعلام کنن....

به پرنده بان خوش آمدی برادر :)
خوشحالم که یه ارسال خیلی خوب داشتی و من از کل این ارسال لذت بردم، نیازی نیست نظر خودمو بدم چون با خیلی از حرفا و مخصوصا احساساتش موافقم.
امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۲:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #132
سلام
در همين مورد مطلبي را ذكر مي كنم دوستان خودشون نتيجه گيري كنن.
وقتي دوتا قناري نر وماده را كنار هم مي گذاريم دو حالت داره :
1- با هم جفت ميشن وجفت گيري مي كنن.
2- با هم جفت نميشن ودعوا مي كنن كه بايد جدا بشن وبا يكي ديگه جفت برن.(اين حالت كمتر پيش مياد)
پس اگر جفت كنيم بعد از مدتي جفت گيري مي كنن.بعداز عمليات جفتگيري :

1- ماده سالم حتما تخم گذاري مي كنه. ودر تمام طول سال وضعيت همينه يا ماده روي تخمه يا داره جوجه بزرگ مي كنه. قناري نر هم يا داره جفت گيري مي كنه يا داره جوجه بزرگ مي كنه يا مثل قناري من هر دوتاش همزمان انجام ميده.

2- ماده مريضه يا مشكل داره وفقط نر هست كه داره جفت گيري مي كنه و نطفه هزينه مي كنه براي هيچ.

فكر مي كنيد با وضعيت بالا يك جفت قناري چند سال دوام ميارن ؟ لطفا دوستان در اين مبحث نظر بدن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۸:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 227
152 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #133
سلام
با توجه به متنی که آقا محسن ارسال کردن میشه گفت برای جلوگیری از تخم گذاری میشه لونه رو برداشت.
اگه از نظر تغذیه خوب باشن فک نکنم مشکلی پیش بیاد .در طبیعت فک کنم یه  جفت در تمام طول سال با هم باشند { البته از نظر تغذیه اونجا همه چی هست}

مبحث خوبیه ممنون میشم بقیه دوستان هم نظراتشونو اعلام کنند
Emo_im_happy
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۸:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #134
سلام
در طبيعت گنجشك سانان فقط در فصل توليد مثل با هم به صورت جفت هستن ودر ساير اوقات به صورت گروهي وبدون عمل جفت گيري زندگي مي كنند. هر كسي كه قناري داشته باشه ميدونه قناري چه با لانه وچه بدونه لانه تخم گذاري مي كنه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۸:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #135
سلام خدمت دوستان
بنده هم نظر خودمو عرض میکنم
دررود بر محسن عزیز که این بحث رو باز کردند
به نظر بنده کار کاملا اشتباهه که تمام سال قناری نر وماده پیش هم باشند واصلا کار درستی نیست
واشتباه تر از این اینکه زندگی قناری در قفس رو بازندگی در طبیعت مقایسه کردن
اینکار حتی تجربه کردنش هم درست نیست ،چون بشدت به قناری صدمه وارد میشه
هرچند که وقتی نر وماده مستیشون تموم میشه شروع به دعوا کردن میکنن البته اگه تموم بشه ولی میشه به زور دان گرم ومولتی ویتامین مستیشون از بین نره و تمام سال مست باشن که دقیقا تنظیم بدنشون بهم میخوره
اینکه لونه برداشته بشه ماده تخم نمیذاره خنده داره.اگه هیچی تو قفس هم نباشه کف قفس تخمشو میذاره
 اگه اینکار انجام داده بشه ظلم در حق قناری ها ولی مطمئنن جوجه های بیشتری میدن هرچند که جوجه جفتی که تو اوج مستی جفت باشن خیلی قوی تر وسالم تر هستن
مستی کشیدن نر وماده اگه بیش از حد باشه خوب  نیست(احتمال پس رفتن هست)ولی یکمش خیلی هم خوبه ومشکلی نداره 
سپاس
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۹:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 43
184 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #136
زندگی تو قفس با زندگی تو طبیعت قابل قیاس نیست 
به نظر من حتما باید نر و ماده به جز در فصل جوجه کشی از هم جدا باشن و فقط تو دوران تولک بصورت تعداد در جوجه پرون اونهم ترجیحا نر و ماده ها جدا از هم باشند ولی اگر نشد نر و ماده ها با هم در پرون در دوره پرریزی اشکال نداره اما تفاوت این هست ( تجربه من ) اگه نر و ماده ها جدا از هم تو پرون باشن زودتر آماده میشه و نرها خیلی زودتر مستگیر و پررو میشن
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۱۲:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، هیوا ، mohsenz2006
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #137
سلام.

ببینید من فکر میکنم چند تا بحث اینجا مطرح میشه. من تمایل دارم اول به صورت تئوریک رو این موارد بحث کنیم بعد ببینیم در عمل امکان پذیر هست یا نه؟ در صدد اینم نیستم که بگم دوستان یا اصلا همه قناری بازها و پرورش دهنده های قناری از اول تا آخر همه دارن اشتباه می کنن. بلکه منظورم روشن شدن مسئله هست هم برای خودم هم برای بقیه. ضمن اینکه تو این جور بحث ها هر کدوممون ممکنه چیزهای جدیدتری یاد بگیریم.

در ضمن دوستان اگه فکر می کنن جای این بحث اینجا نیست میتونن یه تاپیک جدا برای این موضوع انتخاب کنن.

یه موضوع این هست که آیا یه جفت قناری تا هر وقت با هم هستن تخم میذارن؟

چیزی که برای من عجیبه اینه که دوستان جوری درباره تخمگذاری قناری صحبت می کنن که انگار تخم گذاشتن برای قناری یک کار ارادی هست. یعنی مثلا اگه بخواد تخم میذاره اگه نخواد نمیذاره. مثلا یکی از حرف ها اینه که سه روز بعد از جفت شدن براشون لونه بذارید. خوب اگه دو روز بعد از جفت شدن لونه بذاریم چی میشه؟ یا اصلا یه هفته قبل از جفت شدن؟ بعد این میشه که دوستان قناری هاشون رو جفت می کنن و گاهی تا ده روز و یا حتی یک ماه بعد هم ماده تخم نمیذاره. به نظر من دلیلش اینه که تخم گذاشتن دست ماده نیست.
اصلا همین که قناری ماده بدون جفت هم تخم میذاره دلیل خوبی هست برای اینکه بدونیم عمل تخم افشانی (یا تخمک گذاری) در بدن ماده غیر ارادی هست.
پس ما قناری رو به صورت تکی هم نگهداری کنیم مست میشه و اگه ماده باشه تخم میذاره. درست مثل مرغی که چه خروس داشته باشه چه نداشته باشه تخم میذاره.
یه مطلبی بود می خوندم (البته درباره مرغ خانگی) که می گفت مرغ برای اینکه تخمک گذاری در بدنش انجام بگیره نیاز داره حداقل 14 ساعت تو روز در معرض نور باشه. احتمالا به تنظیم شدن هورمون های بدنش مربوط میشه. و نوشته بود اگه این میزان کمتر بشه مرغ خونگی هم تا دو ماه تخم نمیذاره.
بنابراین شاید یکی از دلایل همیشه تخم گذاشتن قناری ماده همین درست تنظیم نکردن میزان نوردهی باشه نه همیشه با هم بودنشون. البته بازم میگم بحث من فعلا فقط جنبه تئوریک داره.

اما فرض کنیم که ماده قناری تا هر وقت جفت داشته باشه تخم میذاره. منم قبول دارم باید جلوی این کار رو گرفت. اینجا بحث رو روش جدا سازی متمرکز میشه. اینکه اصرار داریم که مثلا نر و ماده همدیگه رو نبینن. بعد هم جوری میگیم که انگار اگه ببینن یه وقت یه طوری میشه. دیگه قناری ها خراب میشن و مست نمیشن. نر بالا نمیاد و از این جور حرف ها. میشه برای یکی دو ماه گذاشتنشون تو دو تا قفس کنار همدیگه.

چه خوبه که واقعا نحوه نگهداری از این پرنده تو همچین زمینه هایی سلیقه ای بشه. ولی وقتی به صورت قانون درمیاد (مثلا میگن بهتره نر و ماده همدیگه رو نبینن) باید دلیلش رو واضح و روشن مشخص کرد. نمیشه گفت نحوه نگهداری از قناری سلیقه ای هست ولی همین سلیقه ای که ما داریم درسته.

یه باوری هم وجود داره که اگه قناری نر به اوج مستی برسه نطفه قوی تری داره در نتیجه جوجه های بهتری هم میده. به نظر من این حرف علمی نیست. ضعیف و قوی بودن نطفه به تغذیه مربوط میشه نه درجه ی مستی. حداقل تو انسان ها که این طوریه.
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۱:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
مدیر بازنشسته

کارشناسی
ارسال: #138
سلام
آقا محسن پرورش قناری (تغذیه نظافت نور و دما )همش سلیقه ی هستش 
یعنی هرکسی یجور پرنده هاشو بالا میاره مهم اینکه روشی که استفاده میشه همه جوره خوب باشه قناری ها سالم بمون نتیجه بدن وبیماری  به حداقل برسه
درمورد فرمایش اولتون عرض کنم که قناری تا هرموقه باهم باشن تخم میذارن؟خیر اینجور نیست مثلا اگه چند لون(زیاد)از ماده کار کشیده بشه احتمال داره پیش نر باشه ولی واسه لون بعدیش لونه گود نکنه وتخم نذاره این یعنی داره میگه کم اوردم نمیتونم و واسه سال بعدش خیلی ضعیف میشه مثلا دیر رو میاد ویا تخم هاش پوستشون نرمه ویا پوسته ندارن ویا خودش کچل میشه 
تخم گذاشتن ارادی هست  یا خیر؟ ببینید وقتی همه شرایط نور دما تغذیه برا قناری ماده مساعد باشه وبالغ باشه همه شرایط هست یه نر تو اون نزدیکیا هست کم کم شروع به اماده شدن میکنه ومیخاد که تخم بذاره یعنی اگه نخاد تخم بذاره اماده نمیشه وبدون فعالیت درحد خوردن دون اب تو قفس تحرک داره پس یعنی خودش خواسته تخم بذاره؟حالا بنده از شما سوال میکنم که ارادی هست یا خیر؟؟
درمورد لانه معمولا میگن که 5 روز بعد جفت زدن لانه گذاشته بشه حالا اگه دوروز باشه چی  میشه ،،، قناریا معمولا سه روز طول میکشه تا جفت بخورن پس تا جفت نباشن لانه به دردشون نمیخوره و اضافس ،احتمال داره ماده از مستی زیاد لانه رو ببینه وقبل جفت خوردن لانه درست کنه وبخوابه و تخم بذاره (هرچند که ماده وقتی مستیش زیاد باشه واسه تخم گذاشتن نیازی به وجود لانه نمیبینه)ولی وجود لانه ماده رو تحریک به تخم گذاشتن میکنه ولی تا 5 روز بعدش اگه مست باشن مطمئنن جفتگیری انجام میشه و ماده اگه تخم بذاره تخم ها نطفه دارن،،این  روش ها تجربین یعنی یکی یبار تو 2 روز لانه گذاشته نتیجه ی داشته و یکی تو 5 روز لانه گذاشته ونتیجه ی داشته حالا بعد که دیدن 5 روز بهتر بوده دیگه میگن بعد 5 روز لانه گذاشته بشه ،واین خیلی به نفع افرادی مثل بندس ونیازی ن داره تجربه کنم وضرر بدم از مطالب انجمن استفاده میکنم ونتیجه میگیرم با کمترین ضرر
ماده ی هم که جفت میشه وتا یک ماه بعدش تخم نمیذاره شک نکیند که مشکل داره وکسی که جفتشون زده یجای کارش اشتباه بوده نتونسته تشخیص بده که امادن یا نه یا اینکه ماده چک نشده که سالم(چربی و...)هست یا خیر ،من نر وماده رو انداختم پیش هم دقیقا بعد 6 روز اول تخمشو گذاشت و4 تخم پشت سرهم گذاشت 
اینکه ماده بدون جفت تخم میذاره از نابلدی پرروش دهندس وتغذیه اشتباهه شرایط وتغذیش اشتباهه،اگه تو طبیعت باشه اینجور مشکلی نداره،مثلا سهره این طرفا زیاد هست کسی ندیده که سهره بجز فصل جفت تو فصل های دیگه تخم بذاره 
درمورد دیدن نر وماده اینم امتحان شده وقتی هیچکدوم از پرنده ها همدیگرو نبینن بهتر وزودتر رو میان ،مثلا سهره هارو نمیذارن همدیگرو ببینن وفقط صدا هم میشنون بیشتر میخونن وبیشتر لج میکشن،وقتی که قناری نر  ماده رو نمیینه وفقط صدا  همدیگررو میشنون بهتر وبیشتر عکس العمل نشون میدن وزودتر مست میشن ومست بودن خودشونو بیشتر نشون میدن  نر با صدای بلند میخونه ماده بیشتر سوت میکشه که اینکار واسه هردوشون خوبه ماده با صدا  پر حرارت نر مست میشه ونر هم با سوت های پی در پی ماده بیشتر میخونه
همنطور که اول هم عرض کردم سلیقه ی هستش واسه اینکه با  سلیقه های بیشتری اشنا بشین همین سایت از مطالب سایت استفاده کنید ماشالله خیلی هم زیاد هستن هرروشی که به نظرتون بهتر بود استفاده کنید 
درمورد نطفه نر در اوج مستی:؟یک قناری نر در چهار فصل نطفه داره فقط در فصل جوجه کشی فعال تر هستش و ه و ر م و ن  بیشتری ترشح میکنه مثلا از سر مستیش یعنی از اول مستیش تا اوج مستیش نطفش فعال ترهست واگه تا حد قانونی مستی بکشه یعنی اوج مستی واوج قوی بودن نطفش اگه تو این حالت جفت بشه هم جوجه هاش قوی تر  هستن وهم به نطفش لطمه وارد نمیشه وضعیف نمیشه وخیلی زود با تغذیه درست دوباره نطفش تقویت میشه ولون های بیشتر رو میشه جفت بمونه وتخم پر کنه 
تو  انسان اینطور  که شما میگید نیست و بعضی موارد به درجه مستی مربوط میشه  توضیحش اینجا نمیشه برادر :)
ممنون محسن جان دوباره تشکر میکنم بخاطر باز کردن این بحث 
از اساتید خواهش دارم شرکت کنند تا افرادی مثل بنده به جواب خیلی از سوال هاشون برسن 
الان هم نزدیک فصل جفت زدنِ ونیاز میشه
سپاس

امضای محمدامين كاوسی
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۰۲:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #139
دوست عزیز امین آقا، منظور من از اینکه پرسیدم قناری ماده تا هر وقت جفت داشته باشه تخم میذاره در واقع این بود که بدونم این صرفا جفت داشتنه که باعث تخم گذاشتن قناری ماده میشه؟ مایلم یکی از دوستان که تجربه این کار رو داره بگه تا حالا بیشترین تعدادی که از یه قناری ماده جوجه گرفته چند لون بوده؟ و بعد چه اتفاقاتی برای قناریش افتاده. خودش جداش کرده یا قناری ماده دیگه تخم نذاشته؟

در مورد ارادی یا غیر ارادی بودن تخم گذاشتن ماده اول باید این توضیح رو بدم که میدونیم قناری نر چه ماده نزدیکش باشه چه نباشه مست میشه. فکر نمی کنم قناری ماده هم از این امر مستثنی باشه. به هر حال هر موجود زنده ای بعد از بالغ شدن میل به تولید مثل پیدا میکنه و در قناری به صورت مست شدن خودش رو نشون میده. این حالت معلول ترشح هورمون ها هست و ربطی به خواستن یا نخواستن اون موجود زنده نداره.

توی پرنده های خونگی مثل مرغ به این صورت هست که ماده تخم میذاره. چه جفت گیری کنه چه نکنه. چه خروس پیشش باشه چه نباشه. تو پرنده های وحشی رو نمی دونم. اما با توجه به اینکه میگن قناری تخم هرز یا در واقع بدون نطفه میذاره، بعید نیست که اونها هم به همین صورت باشه.

پرنده های ماده از زمانی که شروع به ساخت لانه می کنن تا زمانی که آماده تخم گذاری می کنن، یک پروسه ای رو طی می کنن که واقعا نمیدونم چه مدت طول میکشه. چون اونها باید دونه به دونه چوب های لونه رو با منقارشون جمع کنن و برای ساختن لونه ببرن. این جوری نیست که براشون با پنبه دونه و الیاف لانه نسبتا آماده بذارن. معمولا نرها هم بهشون کمک میکنن. بنابراین میشه نتیجه گرفت اینها اول جفت میشن بعد اقدام به لانه سازی می کنن و بعد تخم گذاری می کنن.

به نظر من موضوعی که پیش میاد اینه که افراد باتجربه قناری هاشون رو تو مرحله آخر که مرحله تخم گذاری هست جفت می کنن، افراد کمتر باتجربه تو مرحله لانه سازی (برای همین طول میکشه تا قناریشون تخم بذاره) و افراد بی تجربه تو مرحله اول آمادگی که قناری ها با هم جفت می شن. خیلی افراد هم هستن که اون قدر معطل می کنن که ماده تخم خودشو میذاره. البته این تقسیم بندی ماهاست وگرنه تو هر مرحله ای که قناری ها جفت بشن دارن یه پروسه ی طبیعی رو طی می کنن.

بله منم قبول دارم قناری ها همدیگه رو نبینن زودتر مست می شن و به قول شما زودتر رو میان. خوب همین کارها رو می کنیم که قناری ها در طول سال بیشتر از اونی که باید جوجه میدن ;)

کلام آخر اینکه منم با شما کاملا موافقم که نباید گذاشت قناری ها زیاد جوجه بیارن چون هم جفت گیری و هم تولید تخم انرژی زیادی از قناری ها می گیره و اونها رو ضعیف میکنه.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۱۱:۰۰ ب.ظ، توسط mohsenz2006.)
۱۳۹۳/۰۷/۱۰، ۱۰:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا
مدیر بازنشسته

کارشناسی
ارسال: #140
سلام
نظر بنده اینه که بهتره از مطالب سایت استفاده کنیم تا به جواب خیلی از سوال هامون برسیم ودیگه روش اشتباهی رو امتحان نکنیم 
محسن جان برادر ،تو ارسال قبلی هم عرض کردم که بحث جفت داشتن نیست اگه یسری چیز ها مهیا بشه ماده تخم میذاره پس بهتره این شرایط زمانی که جفت هست وقبل جفته مهیا بشه تا تخم بذاره واماده تخم گذاری بشه 
ماده دوستم 7 لان جفت بود و17 تا جوجه بالا میل اورد ولون اخر یعنی هشتم کنارنر بود همه چی مهیا بود ولی دیگه تخم نذاشت این یعنی اوج نامردی در حق این بی زبون 
هرموجودی بعد بلوغ میل به تولید مثل داره البته اگه شرایطش واسش جور باشه
لانه سازی وچوب کشیدن مال پرنده های که تو طبیعت هستن ونباید مقایسه کرد با پرنده  های قفسی  پس نیاز به مقایسه ویا بحث درمورد این قسمت سوال نیست چون ما داریم رو پرنده های قفسی کار میکنیم
واسه جفت زدن هم بهتره پیچیدش نکنیم همین که هردو اماده شدن کامل قفس هاشونو نزدیک هم بذاریم تا باهم اشنا بشن ودعواشون به حداقل برسه وبعد بندازیم پیش هم دیگه همه چی حل میشه
موفق باشید محسن جان
امضای محمدامين كاوسی
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۷/۱۱، ۱۲:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان