زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۳:۳۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل

مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #1
روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل
با سلام به دوستان خوبم :
كم كم به پايان فصل توليد مثل نزديك ميشيم و بايد جداسازي نر و ماده رو آغاز كنيم
و به نظرم رسيد از همراهي همه دوستان در اين روش استفاده بشه :
1-در اين بين عده اي پيشنهاد ميكنند كه كه پس از گذشت دوهفته از تولد جوجه ها ماده رو با جوجه ها بزاريم و نر رو جدا كنيم ...
2-عده اي برعكس پيشنهاد ميكنند كه جوجه ها رو با نر جدا كنيد و ماده رو به قفس جوجه پران ببريد
3- عده اي روند جدا سازي همراه با تغيير در نحوه غذا و روشنايي رو پيشنهاد ميكنند.
چون اين جدا ساز ي معمولا با
مشكلاتي همچون ادامه روند تخم گذاري ماده در بعضي مواقع همراهه .
به عبارت ديگه مكانيزم بدن ماده فعال باقي ميمونه و بعد از جدا سازي از نر بازهم تخم گذاري رو انجام ميده و
ضعيف ميشه . ضمن اينكه پرهاي خودش و بقيه جوجه ها رو ميكشه (در قفس جوجه پران) لذا پيشنهاد شما چيه و معمولا از چه روشي بهتر نتيجه گرفتيد؟

ممنون.موفق و پيروز باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۱/۱۷، ۰۴:۴۵ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۰۱/۱۷، ۰۴:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 16 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #151
RE: روش جدا سازي نرو ماده در پايان زمان توليد مثل
سلام.

من در سایت دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به مطلب جالبی درباره موضوعی تحت عنوان "تخمگذاری مزمن" برخوردم که تصمیم گرفتن ترجمه بخش هایی از اون رو طی یک پست انتشار بدم. دوستانی که امکانش براشون هست در صورت تمایل می تونن این پست رو به تاپیک دیگه ای انتقال بدن.

فقط اینکه در این متن هر جا از "من" استفاده شده، منظور نویسنده اصلی هست. نکته جالب برای من اینه که جدا کردن جفت ها از ماده ها رو بعنوان آخرین راه حل این معضل عنوان کرده.

تخم گذاری مزمن

عوامل متعددی وجود دارد که پرنده ی ماده را ترغیب به تخم گذاری می کند. لازم نیست که تخم او قبل از گذاشته شدن بارور شده باشد. در واقع پرنده ماده برای تخمگذاری نیازی به جفت گیری کردن ندارد.
تخمگذاری مزمن موجب تحلیل رفتن کلسیم می شود و مشکلات فراوانی برای سلامتی پرنده به بار می آورد. یکی از این مشکلات وضعیتی است که به آن هیپوکلسمی می گویند. در این حالت با کاهش سطح کلسیم، عضلات رحم قادر به منقبض شدن و راندن تخم به بیرون نمی شوند در نتیجه پرنده به گیر کردن تخم (Egg binding) دچار می شود.
نخستین قدم برای درمان تخم گذاری مزمن این است که پرنده را در یک رژیم غذایی کامل قرار دهید. اگر پرنده رژیم غذایی متعادلی داشته باشد سلامتی اش کمتر به خطر می افتد و به مشکلاتی چون تخم گذاری مزمن دچار نمی شود.

کارهایی که می توان برای بازداشتن پرنده از تخم گذاشتن انجام داد

• تخم هایی که گذاشته را برندارید
بعضی وقت ها ساده ترین راه برای بند آوردن چرخه تخم گذاری آن است که بگذارید پرنده ماده روی تخم هایش بنشیند. اگر احتمال بارور شدن تخم ها وجود دارد و شما جوجه نمیخواهید و یا نگران بوی بد تخم ها در اثر فاسد شدن هستید می توانید تخم ها را با تخم مصنوعی عوض کنید. راه دیگر این است که قبل از خوابیدن پرنده روی تخم ها آنها را تکان دهید و با این کار رشد جنین متوقف می شود.

• لانه و یا مواد لانه سازی را بردارید
پرنده ماده را از محیط هایی که از آنها برای لانه سازی استفاده می کند دور کنید. مثلا طوطی ها را از مکان های تاریک دور نگه دارید.

• روز را برایش کوتاه تر کنید
ساعات تاریکی را افزایش دهید. بگذارید تا پرنده زوتر مثلا ساعت 5 یا 6 بعد از ظهر به خواب برود. طول روز بلند یکی از مهمترین نشانه های محیطی برای پرنده است که او را به تخم گذاری ترغیب می کند. وقتی اجازه می دهید تا پرنده تا دیر وقت بیدار بماند بلندی روزهای بهار و تابستان برای او تداعی می شود و پرنده گمان می کند فصل تولید مثل فرا رسیده است. زود خوابیدن فعالیت هورمون های تولید مثل را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که او به تاریکی مطلق و محیط ساکت نیاز دارد.

• دسترسی به غذا را محدود کنید
پرنده ها در حیات وحش معمولا در فصل بهار که غذا به وفور یافت می شود مبادرت به تولید مثل می کنند. در سایر فصول بخش عمده ای از وقت آنها در طول روز صرف جستجو برای یافتن غذا می شود. بنابراین زمانی به فکر تشکیل خانواده می افتند که غذا برای تغذیه خود و جوجه هایشان به آسانی در دسترسشان باشد. شاید یکی از کارهایی که بخواهید برای جلوگیری از تخمگذاری مزمن انجام دهید این باشد که ساعات تغذیه قناری را به 12 ساعت در روز کاهش دهید. غذا را بعد از صبحانه بردارید و بعد از ظهر دوباره در قفس قرار دهید. من خودم اگر امکانش باشد پرنده ماده را وزن می کنم تا ببینم از وزنش کم شده است یا نه. پرنده ها معمولا صبح ها و عصرها غذا می خورند. در هر صورت موجود بودن غذا در طول روز این پیغام را به آنها می رساند که غذای کافی برای تشکیل خانواده وجود دارد.

چنانچه کاستن دسترسی پرنده به غذا هم نتوانست موجب توقف تخمگذاری مزمن او شود پرنده دارها با رژیم غذایی به اصطلاح "ریاضتی" موفق به متوقف کردن این مسئله می شوند. یعنی غذاهای کم پروتئین شامل گونه های محدودی از دانه و آب را در اختیارشان می گذارند و نه چیز دیگر (منظور نویسنده همان چیزی استکه ما به آن غذاهای سرد می گوییم - مترجم) . رژیم غذایی ریاضتی به مدت یک ماه و به منظور کاهش چربی بدن، متوقف کردن جریان هورمونی و استراحت دادن به اندام های تولید مثل پرنده های بالغ صورت می گیرد. همچنین از این رژیم غذایی می توان به مدت دو هفته برای واداشتن پرنده به پرریزی (تولک شدن) استفاده کرد. ناگفته نماند که درباره چنین رژیم غذایی یک سویه ای نگرانی ها عمیقی وجود دارد و من شخصا از این رژیم غذایی استفاده نمی کنم مگر آنکه جان پرنده بعلت تخمگذاری مزمن در خطر باشد و از راه های دیگر نتوان جلوی او را گرفت.

فردی یک پرنده در خطر مرگ را (که از تخمگذاری مزمن رنج می برد) به مدت چند هفته تحت رژیم غذایی ارزن قرار داد. در این مورد ویژه، این رژیم غذایی جلوی تخم گذاری پرنده را می گرفت اما به محض آنکه غذاهای دیگری به او داده می شد تخمگذاری را شروع می کرد. پس از یک ماه چرخه تولید مثل او پایان یافت و او به رژیم غذایی متعادلش برگشت.

• دامپزشکی پیشنهاد تبدیل روز به شب را داد
تا از این طریق چرخه تولید مثل پرنده متوقف شود. او پیشنهاد داد تا اتاق قناری را در طول روز کاملا تاریک کنیم :/.. سپس به مدت هشت ساعت در شب به پرنده روشنایی کامل دهیم.  گفته می شود که این راه کاملا مؤثر است.

• جای وسایل درون قفس و یا محل قفس را تغییر دهید
پرنده شما احتمالا در قفسی که برای مدتی بدون تغییر بوده است تخمگذاری می کند. اگر پرنده تان را در قفس دیگری بگذارید و یا محل قفس را تغییر دهید به تخم نگذاشتن او کمک خواهد کرد. تغییر دادن وسایل درون قفس هم کمک کننده خواهد بود.

• اگر لازم شد او را از جفت جدا کنید
من از جدا کردن جفت ها خوشم نمی آید ولی اگر جان پرنده ماده در خط باشد شاید راه دیگری جز دور کردن آن از جفتش نداشته باشید. داشتن جفت یک محرک قوی برای تخم گذاشتن پرنده است. این جفت می تواند یک پرنده نر، یک پرنده ماده دیگر و یا پرنده ای از یک گونه دیگر باشد.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۳/۰۷/۱۷، ۱۰:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #152
منظور از جفت در آخرین مورد فقط جفت نر و ماده ای که برای جوجه کشی کنار هم میندازیم نیست،منظور نویسنده تک کردن قناری هست! ولی همیشه گفته میشه ماده ای که مست هست رو باید تو گله جوجه ها یا گله ماده ها انداخت،این مورد یکم جالب به نظر نمیاد!
در کل من خودم اون مورد کاهش مدت نوردهی امتحان کردم و کاری هست که همه پرورشدهنده های حرفه ای انجام میدن بعد از پایان فصل جوجه کشی،برای من که همه ی قناریا بدون استثنا تولک رفتن بدون هیچ گونه کار اضافی.

مرسی از آقا محسن بابت زحمت ترجمه این متن مفید.
امضای saeednikzad
استاندارد جهانی قناری فرم بدنی خاص

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۳/۰۷/۱۷، ۱۱:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 8
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #153
سلام نر من به جوجه ها غذا نمیده اگه بخوام جداشون کنم که تخم نزاره ماده (ماده خیلی ضعیف شده و نر مست همش با هم دعوا میکنن) ماده رو با جوجه ها بزارم نر رو جدا کنم یا نر با جوجه ها باشه ؟ اگه نر با جوجه ها تنها بشه غذا میده ؟؟؟ممنون
۱۳۹۳/۰۸/۱۲، ۰۶:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #154
نر رو سوا کنید و اجازه بدید ماده به تنهایی جوجه هارو بزرگ کنه.یه ماده دیگه هم برای نرتون بگیرید که بیکار نمونه.البته خوب تقویتش کنید
۱۳۹۳/۰۸/۱۲، ۰۶:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 110
97 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #155
سلام من اولین باره که دارم از قناریام جوجه میگیرم ولی دوست ندارم پشت سر هم جوجه کشی کنم بدلایل مختلفی من جمله کمبود جا و بی تجربگی و اینکه قناریامو واسه تکثیر نمیخوام حالا خواستم بدونم اگه جوجه هارو توی قفس معمولی پنجاه سانتی بدارم مشکلی پیش میاد? چون قفس بزرگ جوجه پران نمیتونم بزارم.
سوال بعدی اینکه میشه نر و ماده جفت بمونن ولی دیگه تخم نزاره ماده? حدودا یک هفته دیگه جوجه ها دنیا میان ولی دیگه نمیخوام بعدش باز یه لون دیگه تخمگذاری کنه میخوام استراحت کنه تا اواخر تابستون
۱۳۹۴/۰۱/۱۷، ۰۲:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #156
سلام
تا چهارتا جوجه ميشه تو قفس قناري نگه داشت.شما اول بذار ببينيم چي ميشه بعد برو سراغ مراحل بعدي .نر وماده تا وقتي با هم باشن جفتگيري مي كنن وجوجه ميدن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۱/۱۷، ۰۷:۲۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: AArash ، jorahim
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 25
140 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #157
با سلام .سوای مشکلات جدا سازی نر و ماده و جوجه ها ،مسئله ای که برای بعضی از دوستان پیش امده زمان جداسازی و دست کشیدن از جوجه گیری جفت هاست و هر کس نظر و عقیده خود را دارد بعضی از دوستان با نزدیک شدن تیر ماه کم کم دست از جوجه کشی می کشند و بعضی دیگر تا زمانی که جفت ها کار می دهند جوجه می گیرند که در نهایت به ازبین رفتن نر و ماده و عدم نتیجه گیری از انها در سال بعد می انجامد و شاید هم بخاطر ضعف و ازبین رفتن بنیه دچار بیماری شده و کلا تلف شوندو یا قابل درمان نباشند به نظر من بهترین زمان جدا سازی جفتها البته همراه با رسیدگی خوب بعد از 4 دوره جوجه کشی می باشد که هم قناری های مولد قابل تقویت شدن و روبراه شدن هستند و هم از فرسودگی انها جلوگیری می شود  و کلا زمانی که مولدین از ناحیه سر و گردن شروع به خالی کردن از پر می کنند این نشانه ضعف و کمبود عناضر مختلف می باشد که راه عاقلانه جداسازی انها با وجود اماده بودن انهاست
۱۳۹۴/۰۱/۱۷، ۱۰:۵۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: AArash ، محمدمهدی ، jorahim
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 164
93 سپاس گرفته‌شده در 49 ارسال
ارسال: #158
سلام دوستان ،یه جفت که لون دوم یه جوجه دادن (لون اول هیچ)،ا بعد اینکه جوجه از لون اومد بیرون اصلا غذاش نمیدن نر همش پر هاشو میکنه ماده هم بی تو جه هست!! جوجه هم شدیدا ضعیف شده ،لطفا اگه کسی راهکاری یا این تجربه رو داشته راهنمایی کنه؟؟؟
۱۳۹۴/۰۲/۱۷، ۰۱:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

محصل
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 102
136 سپاس گرفته‌شده در 64 ارسال
ارسال: #159
سلام به جفت کاهو وغذا های مختلف بده تا تحریک بشن به جوجه غذا بدن وکندن پر هم دوتا دلیل داره1:شپشک 2:می خوان لونه سازی کنن واگر مورد دوم هست مواد لونه سازی براشون بزار بعضی وقتا هم نر جوجه رو یزنه که خودش غذا بخوره ومستقل بشه
۱۳۹۴/۰۲/۱۸، ۱۲:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #160
سلام من یک نر قناری و یک ماده قناری دارم و با هم جفت کردم و یک بچه که الان سه هفته هست
یک سهره نر هم دارم که الان فصل جفت گیریش نیست بهار مست میشه
قناری ماده سر و صدا میکنه مشخص هست مست هست و آماده جفت گیری
سوال چه زمانی من میتوانم قناری ماده را از بچه و قناری نر جدا کنم ( میخواهم با سهره نر جفت کنم )
لطفا راهنمایی کنید
۱۳۹۷/۰۸/۳۰، ۰۷:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان