زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۱۱:۴۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

کتان یا شاهدانه می بایست به سهره بدهیم ؟

*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 445
420 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #1
کتـــــــــــــــــــــان یا شاهدانــــــــــــــــــه .......؟
با پیشکش سلام و درود خدمت شما دوستان ارجمند.
عزیزان میگن سهره ای که میره تو لک بهتره شاهدانه رو ازش بگیری و فقط بهش کتان بدی ، تا تولکش رو بهتر انجام بده و وقتی که تولکش رو کامل انجام داد کم کم کتان رو ازش بگیرید و بهش
شاهدانه بدین تا سهره زودتر مست بشه ............!
البته راستشو بخاین من این نظریه رو تکذیب میکنم ، لطفا شما هم نظرات خودتون رو اراعه بکنید تا حداقل برا من و بقیه شفاف سازی بشه .
ازتون ممنونم :a (18):
۱۳۹۰/۰۷/۲۳، ۰۷:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 6 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

P.H.D
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 385
535 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #51
RE: سهره کتان خور
بیشتر سوالاتون تکراری هست با یک سرچ میتونستید همه را پیدا کنید و از تکرار مکررات پرهیز بشه
1.چون سهره در طبیعت نیاز خودش را میدونه و بذر هایی با انرژی زیاد میخوره پس در قفس باید شاهدانه بهش داد
2.اگر از جوجگی عادت دهیم میشه ولی مستیش از سهره شاهدانه خور کمتره و در زمان جفت تقریبا به سهره مخلوط شاهدانه و کتان میدن و تا حالا ندیدم سهره کتان و ارزن خالی بخوره و مست بشه
3.فکر نمیکنم تاثیر بزاره ولی واسه مواد غذایی که داره هفته یک بار یک شصتی بهش میدن و واسه مستی هفته دو بار دانه های سرد به اندازه شصتی میزارن
4.مرغوبیت از نظر دهن یا نژاد و ذات و رنگ و...بررسی میشه که بسته به نیاز هست مثلا واسه دهن گرفته سهره بهار بهتره چون هر دهنی میشه یادش داد ولی اگر تاج بلند و زیبا میخواید سهره پاییز بگیرید
5.سلیفه ای هست ولی معمولا پرتغالی و سرخ جوجه های زیبا تری میدن
6.هر قناری که با سهره جفت بشه مشکل نداره ولی معمولا ماده جفت نشده یا ماده جفت شده با سهره را استفاده میکنن
۱۳۹۱/۱۱/۱۹، ۱۱:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: پدربزرگ ، محمدمهدی ، 10reza10
*
کاربر انجمن

.......
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 976
193 سپاس گرفته‌شده در 74 ارسال
ارسال: #52
تشکر از دوستان
بنده اکثر بخشهای راجبع سهره را در همین سایت مطالعه کردم. این سوالهای بنده ام

جمع بندی کلی بود که در هر بخشی میخواندم در ذهنم شکل میگیرفت تا برای حل این افکار

پست ایجاد کردم .

چون در پستها نظرها متفاوت بوده نتونستم جواب بگیرم.

وعلت این جواب نگرفتن بنده و دوستان دیگر و تذکردادن اساتیدان برای سرچ کردن یک مورد میباشد که.

(اعتبار) ویا (رتبه ) به پاسخ در سایت نداریم. که به صحت گفته های دوستان پی ببریم. با دادن رتبه به پست های کامل به این نتیجه میرسیم. که اکثریت گفته این دوستمون را تعید کردن .
۱۳۹۱/۱۱/۱۹، ۱۱:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: 10reza10 ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 5
سپاس‌ها: 89
815 سپاس گرفته‌شده در 167 ارسال
ارسال: #53
1_ علت شاه دانه دادن به سهره چیست .
سهره توی طبیعت انواع دانه هارو میخوره از تخم آفتاب گردان و حشرات ریز تا خار و پوست درخت. چون ما توی قفس نمیتونیم همه دونهایی رو که تو طبیعت میخوره رو براش مهیا کنیم؛ بهش شاهدونه میدیم که از همه چی بی دردسرتره.
ضمن اینکه اگه رواسه سهره توی قفس ماسه نزاری چربی میگیره.

2 _اگر کتان ارزن به سهره دهیم مشکلی ایجاد میکند .
ارزن رو به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم. ولی کتان رو میتونی بهش بدی، البته فراموش نکن که کنار کتان حتمآ از دونهای تقویتی مثل کافشه، کتان سیاه ( نیچر )، بزرک، تخم کاسنی ( البته توی تابستون ) تغذیه کنی.

3_ خوردن کتان در مست شدن سهره تاثیر میگذارد .
100$ واضحه که کتان اندازه شاهدانه نمیتونه سهره رو مست کنه.

4_ سهره کدام فصل مرغوب تر است .
ربطی به فصل نداره. معمولآ سهره رو اواسط پاییز شکار میکنن؛ باید بتونی مستش کنی، بشرطی که سهره تازه سید شده فصل جفتگری که همون بهار هستش رو گم نکنه. واسه همینه که اکثر سهره بازها سهره رو سرما میدن، یعنی کل زمستون پرنده رو پیرون نگهداری میکنن.

5_ چه رنگ ماده قناری با سهره بهتر جفت میخوره .
اصلا به رنگ قناری ارتباطی نداره. شرط اول سهره هستش که باید بقدری مست باشه که نوع و رنگ پرنده ماده براش مهم نباشه.

6_ ماده قناری باید تن نخوردن باشه یا خیر .
این هم فرقی نمیکنه، قناری باید آروم باشه. قناری های سبز پرستار واسشون جوجه مهمه تا نری که جفتشه. من با هردوش جوجه کشیدم.

اما وقتی که سهره شاه دانه خور را با قناری جفت میزنیم باید در ظرفی شاه دانه باشد و قناری هم که بدش نمیاد حسابی از خودش پذیرایی میکند.
ماده قناری دو یا سه ساله، چون سنش بالاست و چندسال کتون خورده، اگه توی یه قفس هم کتان باشه هم شاهدانه، اولش ده دواززده تایی شاهدونه میخوره ولی دیگه بهش اهمیتی نمیده.

کل این نوشته ها تجربه شخصی بنده هستش و توی دوازده سال پرنده بازی کسب کردم.
امیدوارم کمکت کرده باشه

شادزی/
آبتین////
۱۳۹۱/۱۱/۲۲، ۰۹:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناس ارشد
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 396
340 سپاس گرفته‌شده در 117 ارسال
ارسال: #54
سوال: دادن همزمان کتان وشاهدانه به سهره
سلام
سوالی داشتم
میشه به سهره همزمان کتان وشاهدانه داد
البته تو ظرف جدا جدا
من جدیدا کشف کردم به سهرهام وقتی کمی کتون می دم
صداشون باز میشه و دهن می زنن!!!
۱۳۹۲/۰۱/۰۵، ۰۷:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad8366 ، shams
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 171
73 سپاس گرفته‌شده در 32 ارسال
ارسال: #55
RE: سوال: دادن همزمان کتان وشاهدانه به سهره
سلام دوست عزیز
آره میشه .
تو شهر خودمون این روزها پیش هر پرنده فروشی که رفتم میبینم که جای شاهدانه کتون میزارن پیش سهره . پرسیدم چرا ؟؟ همه گفتن که اینا رو کم کم به کتون عادت دادن تا اینکه الان دیگه کتون خور شدن و بهتره . حالا دلیل بهتری رو نمیدونم ولی اینجور واسه جفت انداختن با قناری دردسر و مشکلات کمتره . موفق باشی:basa (159):
۱۳۹۲/۰۱/۰۵، ۰۸:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علی کلاهی
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
84 سپاس گرفته‌شده در 28 ارسال
ارسال: #56
سلام خدمت دوستان
دوست عزیز دانه سهره تو قفس فقط شاهدانه هستش اگه کتان هم کمی کنار شاهدانه بهش بدی خوبه
سهره کتان خور فقط موقع جفت زدن با قناری برات خوبه ولی از چند بابت دیگه سهره و خراب میکنی... سهره تو طبیعت از تیغ تغذیه میکنه که از همه نظر خاصیتهاش مثل شاهدانه هستش.
همیشه کمی کتان داخل شاهدونش بریز
۱۳۹۲/۰۱/۰۵، ۰۹:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علی کلاهی ، 10reza10 ، shams
کاربر افتخاری

فوق لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 686
1311 سپاس گرفته‌شده در 496 ارسال
ارسال: #57
برای این کار باید سهره رو از جوجگی عادت داد و با این دو نوع دانه به لک برد و با همین دو نوع هم از لک در آورد و مست کرد که کاملا عادت کنه
۱۳۹۲/۰۱/۱۱، ۰۳:۴۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mojtaba_Torghe ، علی کلاهی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان