زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۸، ۰۶:۳۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

جوجه گیری از سهره توی قفس

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
جفتگیری سهره با سهره در قفس
از اونايي كه تو قفس از سهره جوجه گرفتن خواهش ميكنم روشش رو توضيح بدن و از تجربياتشون ديگران رو آگاه كنند
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۲۷، ۰۲:۳۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۶:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 24 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #231
RE: جوجه گیری از سهره توی قفس
سلام ما همچنان منتظر تجربیات شما هستیم
۱۳۹۵/۱۰/۰۳، ۱۱:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #232
درود خدمت همه دوستان
من برای بار اولم بود این تجربه رو انجام میدادم و واقعا نیت انجام این کار رو داشتم برا همین تجربه های همه دوستان و اساتید و تمام اتفاقهایی که در این مورد رخ داده بود رو مد نظر خودم قرار دادم شاید باورتون نشه حدود یک سال همه مطالب رو خوندم و هی مرور کردم
همه نکات رو دوستان و اساتید گفتن 
وقتی شروع به تکثیر سهره کردم چندین قناری ماده جفت خور سهره داشتم که اماده شده بودن و فقط تخم هرز میزاشتن ولی طمع نکردم و با سهره جفتشون نکردم و خاستم به هدفم برسم و برای حمال ازشون استفاده کردم
کم تجربگی توی این مورد هم داشتم
توی یک ارسال نمیشه بگم چه کارها و چه سعی و خطاهایی انجام دادم ولی مسلما سوال پیش میاد و منم تجربه خودم و تجربه هایی که دوستان و اساتیدی که در این مورد موفق بودن  و در اختیار من قرار دادن خدمت دوستان عرض میکنم
اولین و مهمترین موضوع توی این زمینه  عجله نکردن و صبر و حساس نشدن به سریعتر جفت زدن هست
ماده سهره ها حتما باید به محلی که قراره جفت زده بشن احساس امنیت کنن
من برای تغذیه ماده هام شاهدونه که غذای اصلی بوده و از هفت تخم به عنوان غذای کمکی استفاده میکردم از انواع دانه های موجود هم استفاده کردم ولی افراط نمیکنم
از معجون استاد هیوا هم استفاده کردم
مکان جفت به جز خودم از دو ماه قبل کسی رفت و امد نمیکرد
نور اتاق رو تامین کردم مخصوصا از بعد ظهر تا شب
سعی نکردم به سهره ها فشار مضاعف بیارم ( از نظر تغذیه ) که سریعتر اماده بشن کم کم و طبق روال پیش رفتم
نر ها ماده ها رو نمیدیدن ولی توی محل بودن و کم کم نر ها که داشتن مست میشدن ماده ها هم بیتابی میکردن ولی گهگاهی نر و ماده ها رو پیش هم میزاشتم شور و عطش توی سهرها بیشتر میشد
از سبزیجات و میوه طبق روال استفاده کردم 
نکته ها زیاد هستن اکثرتون هم دارید انجامشون میدین  بطور کلی از همه موارد نگهداری سهره استفاده کردم ولی با حساسیت و دقت بالاتر
ماشالاه همتون استادین و اماده شدن ماده رو به چشم میبینید وحس میکنید
عمل جفت گیری سهره خیلی راحت انجام میشه اصل دردسر از اون به بعده که اگر اماده نباشیم زحمت یک ساله توی یک لحظه از دست میره من توی دو جفت هر اتفاقی که ممکن بود بیفته رو دیدم و لمس کردم 
حتما چند تا ماده قناری حمال مطمعن داشته باشین اگر جفت قناری باشه جوجه ها بهتر تغذیه میشن
امادگی بزرگ کردن جوجه با دست رو داشته باشین من خودم  توی یک چال این کار رو انجام دادم
چال و محل و جنس ان مهمه  من هم از چال داخل قفس استفاده کردم هم بیرونی ولی چال داخل قفسی چک کردن تخم ها و جوجه ها رو سخت میکنه
من از هر نوع موادی که یک سهره میتونه باهاش چال درست کنه استفاده کردم
یکی از ماده های من توی یک هفته چال بست و تخم گذاشت یکی دیگه توی 10 روز چال رو تکمیل کرد و یک هفته بعد از تکمیل چال تخم گذاشت
در  تغذیه زمان جفت گیری تا اتمام اخرین روز تخم گذاری روزانه از غذای تخم مرغی استفاده کردم 
ماده ها معمولا صبح پس از روشن شدن هوا تاتی میدن
صبح تخمگذاری باید نور اتاق طوری باشه که   ماده بتونه بره داخل چال و تخمگذاری کنه
من تخمها رو برگردون میکنم خیلی خیلی حساس هستند مواظب باشین و با دست این کار رو انجام ندین
ماده سهره های من خیلی بهتر از قناری روی تخم میخابیدن جوجه رو هم خوب بیرون میاوردن ولی بعد از یکی دو روز دیگه داستان تغییر میکرد و جوجه ها رو ول میکردن اینجاست که باید شرایطی که گفتم رو اماده کرده باشین و ازش استفاده کنید
.
.
.
کوچکترین نکاتی که شاید اصلا براتون مهم نباشه توی این مورد مهمه و غفلت هم باعث ازدست دادن یک چالی که براش کلی زحمت کشیدین میشه

همه حرفهام تکراری شد و ناقص ایشالاه کم کم پیش میریم و از تجربیات هم استفاده میکنیم  و همه موارد رو با کمک هم کامل میکنیم
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۱۲:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #233
سلام 
آقا علیرضا ممنون به خاطر مطالبی که مرقوم فرمودین . فکر کنم کلیدی ترین نکته برای جوجه گیری استفاده از ماده قناری حمال باشه چون قناری هم بهتر روی تخم میخوابه و هم بهتر و بی دردسر تر جوجه بزرگ میکنه فقط بدیش اینه ممکنه جوجه ها بیا و چور قناری رو یاد بگیرن . اگر دقت کرده باشین خارجی ها اغلب سهره هاشون بیای قناری داره که فکر میکنم علتش همین باشه و اونایی هم که تعداد بالا جوجه میگیرن برای فروش احتمالا بیشتر از ماده قناری استفاده میکنن . سپاسگذارم  . خیلی لطف کردین . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۲:۱۹ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۱۲:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #234
آقا علیرضا شما در کنار شاهدونه از غذای تخم مرغی استفاده کردین پرنده ها خراب نشدن ؟ یعنی چربی بگیرن ؟ یا اینکه مثلا کز کنن ؟ چون همونطوری که خودتون بهتر میدونید وقتی به سهره که با شاهدونه مست کرده تخم مرغ داده بشه میخوابه و لک میخوره یا اینکه به شدت چربی میگیره . یا ممکنه مشکل کبدی پیدا کنه یا ممکنه جوجه ها به شدت چربی بگیرن و خراب بشن و........   خلاصه تخم مرغ و شاهدونه اصلا با هم جور نیستن . 
و به نظر شما بهتر نیست ماده ها رو کتان خور کنیم که دستمون باز باشه برای استفاده از غذای تخم مرغی و معجون برای ماده ها ولی نر همون دون خودش شاهدونه و روال تغذیه استاندارد خودش رو داشته باشه ؟ در واقع مثل زمانی که سهره قناری میگیریم عمل کنیم . (البته اگر نخوایم از قناری حمال استفاده کنیم) نظرتون چی هست ؟
البته میدونم در این صورت شاید مست و آماده کردن ماده ها کمی سخت تر باشه ولی بهتر از این هست که بعدا جوجه هامون چاق و خراب بشن و یا حتی ممکنه اینکه ماده سهره ها خوب روی تخم نمیخوابن یا خوب جوجه رو بزرگ نمیکنن استفاده از شاهدونه باشه در غذای ماده چون ماده با شاهدونه مست میشه وقتی هم مست بشه در واقع از اون حالت مادری که ما بهش میگیم (کرچی) خارج میشه و عشق و حشرش دوباره بالا میزنه و دوست داره دوباره جفت بخوره و نسبت به خوابیدن روی تخم یا بزرگ کردن و غذا دادن به جوجه ها بی رغبت و سرد میشه .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۲:۰۲ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #235
سلام
با توجه به تجربه اي كه پارسال داشتم اگر غذاي ماده سهره مخلوط كتان و شاهدانه ريز باشه با استفاده از معجون كبدش خراب نميشه اما اگر شاهدانه خندان و يا درشت باشه از معجون كمتر ميشه استفاده كرده و هفت تخم هم نبايد داد در عوضش بايد سبزيجات بيشتر بخورن تا اثر تخم مرغ را كمتر كنه.در زمان جوجه داري هر روز بايد يك برگ كاهو در اختيارشون باشه .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۹:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #236
مشکل اینجاست وقتی مخلوط کتان و شاهدونه جلوی ماده میذاریم خیلی به ندرت کتان میخوره و بیشتر شاهدونه ها رو میخوره به همین خاطر من فکر میکنم دون ماده رو کتان خالی کنیم با غذای تخم مرغی خیلی بهتره . در واقع باید به چشم سهره بهش نگاه نکنیم باید به چشم ماده قناری بهش نگاه کرد و همونطوری که یه ماده قناری رو تغذیه میکنیم و آمادش میکنیم عمل بشه . فقط برای ماده سهره بهتره هر ماده تو یه قفس تکی سهره ای باشه و یکی دوماه قبل از جفت به قفس بزرگ قناری منتقلش کنیم چون ماده ها رو اگر دسته جمعی تو قفس بزرگ بذاریم معمولا ضعیف تر میشن و خوب تغذیه نمیشن ولی وقتی تو قفس تکی باشن و هرچی هم قفسشون کوچیک باشه یعنی همون قفس سهره ای باشه بهتر رو میان و زودتر مست و آماده میشن . 
خلاصه تجربه من میگه یا باید دون ماده شاهدونه خالی و سبزیجات باشه مثل نر که در این صورت پرنده به بهترین شکل مست و آماده میشه ولی برای روی تخم خوابیدن و جوجه بزرگ کردن مشکل بوجود میاد که باید از قناری حمال استفاده کرد . و یا باید ماده رو کتان خور کنیم که در این صورت به راحتی شاید مست نشه و باید با غذای تخم مرغی و معجون مستش کنیم ولی در عوض دستمون برای تغذیه ماده در زمان جوجه دار شدن بازتر هست و میتونیم در زمان جوجه دار شدن با خیال راحت به ماده غذای تخم مرغی و دون مخلوط معتدل بدیم و دقیقا مثل قناری ماده وقتی که سهره قناری میگیریم باید عمل کنیم .   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۲:۲۵ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۱۱:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #237
اگر بخواهيد به سهره ماده كتان بديد پس سهره نر را چكار مي كنيد ؟ ماده سهره قبل از جفت زدن ميشه كتان خور باشه ولي دوماه قبل از جفت بايد كم كم شاهدونه خور بشه تا كامل مثل نر شاهدونه خور باشه.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۱:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #238
سلام بله این روشی که میفرمایید درسته ولی به شرطی که از حمال استفاده کنیم . خلاصه برای تغذیه جوجه ها به مشکل میخوریم .

ولی اگر ماده ما کتان خور باشه از دی و بهمن با هفته ای یک بار غذای تخم مرغی یا معجون میتونیم مستش کنیم وقتی هم نر رو به قفس ماده منتقل کنیم دوتا جادونی میذاریم یکی شاهدونه و یکی کتان . نر که بعیده کتان بخوره تا زمانی که شاهدونه جلوش باشه ماده هم اگر کتان بخوره که دون خودش رو خورده اگرم شاهدونه بخوره هیچ مشکلی نیست چون هم مست تر میشه و بهتر برای نرش میخوابه و هم قوی تر میشه برای تخم گذاری . وقتی که ماده همه تخم ها رو گذاشت نر رو همراه با جادونیش که شاهدونه هست از قفس ماده خارج میکنیم و دون ماده بر میگرده به حالت سابق خوش یعنی کتان خالی با سبزیجات و مولتی ویتامین هفته ای یکی دوبار .
وقتی هم جوجه ها از تخم بیرون اومدن هر روز غذای تخم مرغی با هویج یا کاهو حتما براش میذاریم ......
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۱:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #239
به استناد گفته خودتون ماده سهره اگر شاهدونه تو قفس باشه كتان نمي خوره پس اينكه يك مرتبه از كتان سوئيچ كنه روي شاهدونه ضررش بيشتره.اگر ماده سهره دونش شاهدونه ريز باشه مشكلي پيش نمياد.قفس هم بهتره بزرگ باشه مثلا جوجه پران كه تحرك ماده داخلش زياد باشه تا كبدش خراب نشه .
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #240
سلام 
به نظر حقیر تو این شرایط که گفته شد اگر ماده حتی فقط شاهدونه بخوره نه تنها هیچ مشکلی بوجود نمیاد بلکه خیلی هم مفید و لازم هست چون هم مست تر میشه و بهتر و بیشتر برای نرش میخوابه و هم کمبودهای غذاییش با خوردن شاهدونه برطرف میشه و دیگه نیازی نیست بهش معجون هم بدیم تا بهتر تخم بذاره . واگر مقدار کمی هم چربی ذخیره کنه هیچ اشکالی نداره چون ممکنه در زمانی که روی تخم میخوابه اون چربی زائد رو کامل یا تا حدودی آب کنه . 
زمانی برای پرنده مشکل بوجود میاد که عادت به خوردن یه دونی نداشته . مثلا ماده ای که از روز اول عادت کرده به خوردن شاهدونه و الان یکدفعه دونش رو عوض کنید و براش کتان بذارید نه تنها پس میره بلکه بدن هم خالی میکنه . ولی سهره ای که از روز اول کتان خور بوده و الان در زمان جفت یکدفعه بیایم دوهفته بهش شاهدونه بدیم در حالی که دون اصلی خودش یعنی همون کتان هم در اختیارش باشه مشکلی بوجود نمیاد که هیچ پرنده کمبود عذاییش هم تامین میشه و چون از روز اول یا ماه ها به خوردن کتان عادت داشته وقتی که یکدفعه شاهدونه رو از جلوش برداریم مشکل خاصی بوجود نمیاد . 
البته هدف مشارکت و همدلی و همفکری هست که بتونیم به بهترین روش برسیم نه اینکه بخوام بگم حرف من درسته . نظر من این هست حالا بازم رفقا و دوستان نظر بدن . 
ممکنه با چندین روش هم بشه بهترین جوجه رو توی قفس تولید کرد ولی ما باید همفکری کنیم تا به بهترین روش برسیم . 
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۲:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان