زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۵:۵۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

دقت در تهیه دانه ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 130
162 سپاس گرفته‌شده در 51 ارسال
ارسال: #1
تفاوت کتان اردبیل با کتان عراقی
چند روز پیش مشهد از پرنده فروشی کتان خریدم فروشنده گفت کتان عراقی 3000 تومان ، کتان اردبیلی 4000 تومان . تفاوت دانه ها در چی میتونه باشه و چطوری میشه اینها رو از همدیگه تشخیص داد . ممنون
۱۳۹۱/۰۳/۲۳، ۱۰:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood
صفحه 7 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 124
31 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #61
RE: دقت در تهیه دانه ها
سلام به همه به نظر من ماها داریم زیاد وس واس به خرج میدیم یکی از دوستهای من قناری تولید میکنه ازش پرسیدم میگه من فقط کتان اردبیلی میخره به قناریهاش میده هیچ وقت هم از این کارها نرکده برای زده عفونی دانه ها
۱۳۹۲/۰۶/۰۹، ۰۹:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #62
عزیزدل برادر کریم جان ودوستان ویاران مهربان
اون دسته از دوستانی که تاحالا کتون رونشسته تحویل پرنده هاشون میدادن برای تجربه هم که شده یکبار یک کیلو کتون ولو بهترین وگرونترین نوعش هم باشه را بریزید توی یک تشت واب لوله رو روش باز کنید کمی بعد خوب همش بزنید اون موقع خواهید دانست که کتون چه الودگیهایی با خودش به همراه داره فقط یه ظهر تاعصر بزارید توافتاب بمونه وگاهگاهی زیر وروش کنید تا همه ش افتاب بخوره وخشک بشه قول میدم بعد ازاین کار حاضر نباشید به دوبرابر قیمت هم اون یک کیلو رو بفروشید البته اون مقداری که روی سطح اب شناور میمونه دانه های نامرغوبند که حاضر به ته نشین شدن نیستند اونا رو بردارید وبدین گنجشکای محل حالشوببرن وکتون ته نشین شده رو بعد از چند بار ابکشی توی یک الک بریزیدو بعد توی یه سینی بزرگ پهن کنید تاخشک خشک بشه براای اطمینان بیشتر فردا ظهرش هم بزارید افتاب بخوره دقت در تهیه دان باوسواس فرق میکنه کریم جان از دوست گرامیتون در باره تلفاتش هم بپرسید وباش درددل کنید باید حرفای شنیدنی ای داشته باشه موفق باشید
۱۳۹۲/۰۶/۰۹، ۰۹:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: abbass11 ، jiber
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #63
عجب اوضاعی شده ... ! این جریان دان تازگیها خیلی دردسر ساز شده ، هرچی گرونتر میشه کیفیتش هم میاد پایین تر ، خیلی ها می نالن که تا دان تازه خریدم اوضاع پرنده هام ریخته بهم و ...
خیلی در خرید دقت کنید و از جای معتبر تهیه کنید . کتون و ارزن سالم وقتی بین انگشت فشار میدی نباید پودر بشه یا بشکنه ، بعضی ها هم یمقدار از ارزن میریزن دهنشون میجوند بعد بیرون میارند نباید جویده شدش به رنگ سبز باشه ، رنگ سالمش تقریبا زرد رنگه . کنون رو هم میشه با این روش تقریبا تست کرد .
۱۳۹۲/۰۶/۱۰، ۰۸:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: abbass11 ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

کاردانی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 1202
698 سپاس گرفته‌شده در 207 ارسال
ارسال: #64
در اراک کتان جدیدی آمده با نام کتان طارم.میگن کشت ایرانه.من نمیدونم کجا کشت شده ولی کیفیت بی نظیری داره.از کتان اردبیل که قبلا میگفتن هم خیلی بهتره.کیلویی 6 هزار تومن هست.من 25 کیلو خریدم.خیلی هم راضیم ام.نیاز به شستن هم نداره
۱۳۹۲/۰۶/۱۰، ۱۱:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
ارسال: #65
رضا جان شما که خریدی کاش با کتان اردبیلی دقیق از لحاظ سایز رنگ شکل و ... مقایسه میکردی با عکس .
از کجا میشه تهیه کرد و تشخیص داد که طارمه ؟
چند وقت اومده و شما مصرف میکنید ؟
مطمئنی اسمش طارم ه چون بعضی فروشنده ها خودشون اسم میگذارن !
خیلی جالبه اگه از اردبیلی بهتر باشه که ...
۱۳۹۲/۰۶/۱۱، ۰۳:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کاردانی
ارسال: #66
تازه چند روزه اومده.نمیدونم که طارم واقعی هست یا نه.اما قناری ها خیلی استقبال کردند.اصلا هم دان تلخ از توش در نمیاد.یعنی پرنده ها کامل میخورن.تو شهر ما اراک یه دان فروش خیلی معروف هست که همه ی قناری بازهای بزرگ ازش خرید میکردند.من پارسال به گفته یکی از اساتید از ایشون کتان اردبیل به قیمت 4.5 خریدم اما قناری هام اصلا استقبال نکردند و خیلی هم دون تلخ یا همون دان های قهوه ای از توش در آوردند.اما این کتان از لحاظ ظاهری و کیفیت خیلی بهتر از کتان اردبیل هست.این فروشنده که من یکسالی میشه ازش خرید میکردم هم آشناست.کتان خیلی خیلی براق با دانه های پر و درشت.خیلی خوبه.
۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۰۷:۴۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، omidlord
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #67
با سلام
چرا همه میگن دون خارجی بده؟مگه میشه مثلا کتون کانادایی که توی تمام مراحل از کاشت و داشت و برداشت تا انبارداری و صادرات مکانیزه و اصولی کار میشه بدتر از دونی باشه که به طور سنتی میرسه دست ما؟
یه مثال میزنم ازین تخمه آفتابگردونای طوطی که درشتو و دو رنگه چند بار از چند جای مختلف ایرانیشو که فله و باز بود خریدم انصافا آشغال بود پر از دونه های قارچی و کپک زده تلخ گفتم یه بارم از این آرژانتینیا بگیرم که 25 کیلو بستش و تاریخ تولید و انقضا داره و تازه هست نیم کیلو شو تفت دادم همشو خوردم یه دونه خراب و تلخ نداشت
حالا کلاه خودتونو قاضی کنید خیلی وقتا من دیدم خیلی از گفته های به قول معرف پرنده بازای قدیمیو معروف درست نیست و انگار دهن به دهن چرخیده و کسی خودش امتحان نمیکنه
با تشکر
۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۱۲:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کاردانی
ارسال: #68
بله آقا مسعود.شما درست میفرمایید.شاید در تخم آفتاب گردان این کار درست بوده باشه.اما کتان را نگاه کنید از وقتی که از یه کشور خارجی شروع به بسته بندی میشه تا بیاد و بدست ما برسه چقدر زمان میبره.چقدر دست به دست میشه.چه بلاهایی سرش میاد؟
از همه ی اینها که بگذریم کیفیت کار را خیلی راحت با چشم میشه دید.پرنده ای که از این دان به عنوان غذا استفاده میکنه میفهمه که کدوم خوبه.خیلی نیاز به تحقیقات و بررسی آنچنانی نداره
۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۰۳:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omidlord ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

مهندسی
ارسال: #69
تشکر رضا جان .. اگر اطلاعات بیشتری بدستت رسید ما رو هم در جریان بگذار .
در رابطه با دان کانادایی نظر منم همینه ... خود فروشنده دقیقاً همین حرف رو میزد : " که اردبیلی بهتره و از تاریخ تولید و تازه بودن دان کانادایی اطمینان ندارم ، چون معلوم نیست چقدر در انبار و گمرک و ... مونده تا ترخیص و بدست ما برسه "
۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۰۷:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: کریم700 ، abbass11 ، محمدمهدی ، 10reza10
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #70
یعنی میفرمایید بسته های کتون کانادایی که اونها هم 25 کیلوییش هست تاریخ تولید و انقضا نداره دوستان؟؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۱۰:۲۰ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۶/۱۲، ۱۰:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان