زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۹، ۰۹:۴۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 52 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #511
RE: شپش و ضد شپشک ها
(۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۱:۳۱ ق.ظ)'مهدیا' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به قول دوستمون الان چه وقت لان گذاشتنه؟
آقای کاووسی درست میگن.من از پروپکسور استفاده کردم میشه گفت خوب بوده اما جهت اطلاع دوستانی که محصول رو ندیدن عرض کنم :پروپکسور 1% همونطور که روی بسته بندی نوشته بیشتر برای انگلهای جلدی طیور و حیوانات خانگی و سگ و گربه و خرگوش و...استفاده میشه که به صورت تماسی و گوارشی عمل میکنه.پودر روی بدن حیوان پاشیده و خلاف جهت پرها یا موها مالش داده.بسته به شدت حمله  انگلها یک تا دو بار در هفته.ضمن اینکه محیط باید با سم مایع دیگری سمپاشی شود.استفادش برای پرنده بیمار ممنوع و استفاده همزمان با داروی مشابه نیز ممنوع.
شرمنده خلاصه نوشتم.

با سلام و سپاس.
راستش تو یه تاپیک دیگه توضیح دادم که وقتی خریدمشون (حدود یکماه پیش) جفت خورده بودن و من اصلا از گذشته شون خبر ندارم و نمیدونم تولک رفتن یا نه و وقتی دیدم با هم مشکلی ندارن و حتی جفتگیری هم میکنن گفتم چه کاریه جداشون کنم. در واقع به خودم گفتم شاید اون پرنده ها خودشون بهتر از وضعیت خودشون خبر داشته باشن.
در مورد پروپوکسورا میشه بگین شما برای چه کار استفاده کردین و طریقه استفاده کردنتون چطوری بود؟ منامروز لانه رو چک کردم و شپشکی ندیدم و مقداری از این پودر زیر پنبه دانه ها ریختم؛ دور تا دور لانه. نمیدونم کفایت میکنه یا نه.
۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۸:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #512
سلام دوست عزیز
بنظر من قناریاتو جدا کن بذار تولک برن که این تایپک جاش نیست.
پروپکسور برای شپشکها و مایتهای بدن قناری کاربرد داره.روش استفاده رو هم عرض کردم کمی روی پرهای قناری بپاش و دستت رو خلاف جهت پرها بکش تا پودر به پوست قناری برسه.میتونی زیر بال و نزدیک مقعدش هم بمالی.هفته ای یک تا 2 بار کافیه.ابتنی نده تا دوره دارو تموم بشه.میتونی داخل لان و پنبه دانه و داخل نی هم بریزی.
اساتید بنده در این تایپک تجربیات گرانقدر خودشون رو ارائه کردن.مطالعه بفرمایید.اگه سوالی بود بفرمایید اساتید کمک میکنن
ارزوی سلامتی
۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۴:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenz2006 ، meisam_th1980 ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #513
درود ..

دوست گرامی تا زمانیکه شپشکی ندیدی و قناریها هم پوسیدگی یا شکنندگی پر ، طاسی یا مشکل حادی ندارند ، لزومی به استفاده از دارو نیست .

جهت دفع و ازبین بردن شپشک و انگلها بهترین گزینه مناسب ایورمکتین میباشد که عارضه آنچنانی ندارد و 4 تا 6 ماه در بافتهای بدن پرنده ماندگاری دارد ، اما پودرهای مذکور همانطور که در صفحات قبل توضیح داده شده ، ممکن است در مواردی مصمومیت برای قناری که بسیار حساس است ایجاد کند ، چون پرنده مدام پرها را به نوک می کشد و یا با نوک در حال آرایش و مرتب کردن آنهاست براحتی پودر به سیستم گوارش منتقل می شود . مگر اینکه روی محصول مصرف خواراکی ذکر شده باشد .
۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۶:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenz2006 ، هیوا ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #514
(۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۶:۳۶ ب.ظ)'omidlord' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود ..

دوست گرامی تا زمانیکه شپشکی ندیدی و قناریها هم پوسیدگی یا شکنندگی پر ، طاسی یا مشکل حادی ندارند ، لزومی به استفاده از دارو نیست .

جهت دفع و ازبین بردن شپشک و انگلها بهترین گزینه مناسب ایورمکتین میباشد که عارضه آنچنانی ندارد و 4 تا 6 ماه در بافتهای بدن پرنده ماندگاری دارد ، اما پودرهای مذکور همانطور که در صفحات قبل توضیح داده شده ، ممکن است در مواردی مصمومیت برای قناری که بسیار حساس است ایجاد کند ، چون پرنده مدام پرها را به نوک می کشد و یا با نوک در حال آرایش و مرتب کردن آنهاست براحتی پودر به سیستم گوارش منتقل می شود . مگر اینکه روی محصول مصرف خواراکی ذکر شده باشد .

ممنون دوست عزیز ولی پیشگیری همیشه بهتر از درمان نیست؟ به ویژه برای یه تازه کار؟ اونم تازه کاری که دسترسی به منابع دارویی و دامپزشکی نداره؟
در زمینه شپشک نزن بهترین راه پیشگیری چیه؟
راستی فروشگاه آن لاین مطمئن برای خرید دارو و ویتامین برای قناری هست؟ به فروشگاه های پرنده میشه اعتماد کرد؟ من یک جا رفتم مولتی ویتامین بگیرم بهم دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

)
داد. منم استفاده نکردم چون تو اینترنت سرچ کردم دیدم نوشته این دارو هست نه مولتی ویتامین.
۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۸:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #515
سلام  محسن جان
به نظر بنده برید قطره آیرو مکتین بخرید ویک قطره ریز (توجه :قطره ریزه چون زیادش  مشکل ایجاد میکنه) بندازید پشت گردن بین دوتا کتف قناریتون وتاشش ماه بعد دیگه خبری از شپشک نیست وبعد شش ماه دوباره استفاده کنیدفقط وقتی دارو رو استفاده کردید تا 10 روز به قناری هاتون آبتنی ندین
بهترین راه همینه الانم خداروشکر لانه شپشک نزده دفه های بعد که خاستین لانه بذارید چند قطره از دارو رو بزنید به کف لانه وبعد پنبه رو بذارید 
هرچقد که بحث ادامه داده بشه بیشتر سردرگم میشید 
فرمایشتون صحیحه پیشگیری بهتر از درمانه آیرو مکتین رو استفاده کنید پیشگیری انجام شده
موفق باشید

امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۸:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #516
درود ..

منظور بنده این بود که لزومی به استفاده از پودرهایی که در پستهای اخیر معرفی شده برای شما نیست ، نه ایورمکتین . چون استفاده از پودرهای مذکور تجربه می خواهد و ممکن است خطر ساز باشد .
در رابطه با پیشگیری چندین و چند بار درصفحات همین تاپیک بصورت مفصل ذکر کردیم که از ایور مکتین چگونه استفاده کنید که خیالتان از بابت انگلها و شپشک راحت شود . اگر صفحات را مرور کرده بودید جای هیچ سوال و نکته مبهمی برایتان نمی ماند .

دوستان حتی الامکان سعی کنید داروهای مورد نیاز یا مولتی ویتامین و سایر مکملها را از داروخانه تهیه کنید ، به تاریخ حتما توجه کنید . ضمنا هزینه تهیه از داروخانه بسیار کمتر از پرنده فروشی ها یا واسطه می باشد .

در خصوص داروهای کمیاب هم با مدیریت و دوستان همین انجمن هماهنگ کنید ، سریعتر و مطمئن تر و با هزینه کمتر نیازتان برطرف می شود .
۱۳۹۳/۰۵/۱۷، ۰۳:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #517
سلام
اگر بهداشت رعايت شود ديگر نياز به استفاده از آيوكتين هم نيست.خودم آيوكتين خريدم ولي استفاده نشده توي كمد گذاشته .تهويه مناسب ورعايت بهداشت وآب تني حداقل يك بار در هفته باعث ميشه كه شپشك از اون طرف رد نشه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 23
6 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #518
با سلام خدمت دوستان و اساتید
توی همین تاپیک خوندم که محلول آیوکتین 1% نباید وارد دهان قناری بشه و طریقه مصرفش هم یک قطره کوچیک پشت گردنی هست.
ولی چون معمولا اگه پرنده رو دست بگیریم و ولش کنیم بعدش پرهاش رو با نوکش تمیز و صاف میکنه. همینطور اگه چیزی روی پوستش یا بدنش احساس کنه باهاش ور میره.
حالا این برام سواله که اگه از این محلول استفاده بشه ممکنه با نوکش اونو بخوره و از طریق دهان وارد بدنش بشه.
آیا راهی برای حل این مشکل هست؟
۱۳۹۳/۰۶/۰۹، ۱۱:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، taghinaghi53@yahoo.com
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #519
سلام:
خودتون هم گفتید که یه قطره پشت گردن.چطور پرنده میتونه پشت گردن خودشو نوک بزنه؟

۱۳۹۳/۰۶/۰۹، ۰۶:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 23
6 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #520
(۱۳۹۳/۰۶/۰۹، ۰۶:۳۲ ب.ظ)'هیوا' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام:
خودتون هم گفتید که یه قطره پشت گردن.چطور پرنده میتونه پشت گردن خودشو نوک بزنه؟

خب خودتون بهتر میدونید پرنده ها میتونن سرشونو بچرخونن و اینکارو بکنن.
حالاممکنه بطور کامل اینکارو نکنن ولی تا حدودی میتونن.

۱۳۹۳/۰۶/۰۹، ۰۶:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان