زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۱۲:۲۷ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

لاغری, سبکی, پف کردن و سینه کارد

مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #1
لاغری, سبکی, پف کردن و سینه کارد
با سلام خدمت دوستان عزیز

هر کدام از دوستان که در کار پرورش قناری ، سهره و حتی کبوتر هستند به احتمال زیاد با این بیماری مواجه شده اند
علائم این بیماری :
پرنده صحیح و سالم است اما ناگهان پف میکند
بعد از چند روز تمام گوشت سینه اش رو از دست می دهد و بسیار لاغر می شود
و نهایتاَ طولی نمی کشد که پرنده می می میرد
در بعضی جا ها از این بیماری تحت عنوان بیماری لاغری و تحلیل رفتن قناری نام برده شده و راه حلهایی هم گفته شده که زیاد عملی نیستند و کارایی ندارند و در جایی دیگر این بیماری را نیوکاسل روده ای نامگذاری کرده اند

درمان :
گرم نگه داشتن محیط نگهداری قناری (حدود 30 درجه)(در صورت امکان از لامپ مادون قرمز برای گرم نگه داشتن پرنده استفاده کنید چون بسیار مؤثر است)
دادن دانه هایی مانند شاهدانه و کافشه به پرنده (اضافه بر دان اصلی) . البته دان اصلی را هم عوض کنید ممکن است دان قبلی فاسد و یا کهنه بوده و باعث بروز بیماری شده باشد.
استفاده نکردن از میوه جات و سبزی ها تا پایان درمان

به کار بردن یکی از روشهای زیر :

1- استفاده از داروی دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

)
(تقریباً اندازه سه دانه عدس در نصف ظرف)
2- استفاده از قرص اکسی وت به صورت پودر شده و ریختن در ظرف آبخوری (تقریباً اندازه سه دانه عدس در نصف ظرف)
3- استفاده از جنتامایسین
4- چکاندن اکسی وت تزریقی صبح و شب هر بار یک قطره در دهان ظرنده و ریختن ب کمپلکس در ظرف آبخوری
5- استفاده از پودر نئوکسی وت ( ریختن در ظرف آبخوری تقریباً اندازه سه دانه عدس در نصف ظرف)
تا بهبودی کامل (حدود دو هفته )
امیدوارم دوستانی که در این مورد تجربه دارند و راه حلی برای پیشگیری و از همه مهمتر درمان این بیماری پیدا کرده اند اینجا مطرح کنند.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۷/۰۳، ۰۳:۲۰ ق.ظ، توسط محمد تقی کریمی.)
۱۳۸۹/۱۲/۰۴، ۰۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 24 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 297
219 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #231
RE: بیماری مهلک و کشنده قناری و سهره- لاغری، سبکی ، پف کردن
دوست عزیز قناری اهواز چند بار سوال تون رو میپرسید
به نظر من سریع همه پرندهاتون رو قرنطینه کنید تا احتمال ایینکه دوباره قناری ها بمیرن کاهش پیدا کنه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۲/۳۰، ۰۶:۵۳ ب.ظ، توسط amir bagheri.)
۱۳۹۲/۰۲/۳۰، ۰۶:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #232
(۱۳۹۲/۰۲/۲۹، ۱۰:۱۰ ب.ظ)10reza10 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام امید جان
من هم از داروی تایلوزین استفاده کردم.روی 2 تا جوجه 5 ماهه که هر دو ورم روده داشتند و همین طور سینه شون کمی خالی شده بود.بعد از یک هفته که روزی 1گرم در یک لیتر آب حل میکردم .مشکل یکی از جوجه ها کاملا بر طرف شد ولی دومی همچنان ورم روده و لاغری سینه را داره.
سلام رضا جان شما تایلوزین فسفات استفاده کردی یا تایلوزین تارتارات ؟
والا من تایلوزین تارتارات استفاده کردم .. و بیماری قناریم هم ورم روده نبود .. قناری من سینه کاردی شده بود بدون اشتها و مدفوع سبز و ... البته موفق شدم کاملا درمانش کنم و خوشبختانه الان بهتر از قبل و تقریبا آماده جفتگیریه
واسه ورم روده داروهایی هست که بهتر از تایلوزین جواب میده و در انجمن ذکر شده (یک قطره شیری رنگ که بعضی جاها بنام کد 016 میفروشن)

(۱۳۹۲/۰۲/۳۰، ۰۶:۲۵ ب.ظ)اهواز قناری نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ابتدا قناری پف میشه
مدفوع سفید ابکیه
مث یبوست به سختی مدفوع دفع میشه
قناری خیلی سریع لاغر لاغر میشه بی حال میشه نمیتونه بیاد سر چوب
روز سوم قناری چشماشو نمیتونه باز کنه
و میمیره ..............
تا حالا 10 تا قناریام مردن
چه کنم؟

خدمت اهواز قناری عزیزهم سلام عرض میکنم با عرض تاسف بابت تلفات قناریهاتون
دوست من این علائمی که شما گفتید در چندین نوع بیماری مشترکه ( در ضمن بعضی ها قابل انتقال به انسان و خطر ساز ) برای اینکه بشه بهتر تشخیص داد شما این علائم رو هم بررسی کن ببین کدام رو قناریها دارن ، بعد خبر بده شاید بتونم کمکی کنم :

مشكلات تنفسي ، عطسه ، سرفه ، صداي خس خس در هنگام نفس كشيدن ، آبريزش از چشم و بيني ،‌ تجمع مواد چركي و كورت بستن در كناره هاي چشم و بيني (اینجور که توی عکس دیدم اینو دیدم و مشکوکه) ، پرنده پف میکنه ، تب دارد ،‌ در گوشه اي مي نشيند یا کز میکند و اغلب اسهال داشته (البته حالت و رنگ اسهال مهمه آبکی سفید یا سبز و زرد یا دان هضم نشده در مدفوع) و به تدريج لاغر شده یا ظرف دو سه روز گوشت سینه ریخته
زیر یا پس قناری حتما نگاه کن و رنگ پوست شکم و سینه ببین تیره شده یا نه ، نباید هیچگونه لکه یا تیرگی وجود داشته باشه
اطراف چشمها و پلک پر ریخته یا تورم و چرک داره ؟ رنگ نوک و انگشتان قناریهای بیمار یا تلف شده چطور بود ؟ پرها هم اگه شکستگی یا پوسیدگی داره عنوان کنید .

فعلا قناریها بیمار جدا کنید و اگر پودر تایلوزین تارتارات دارید در اکثر موارد درمان کننده ست ، یا از نوعی تتراسایکلین مثل اکسی وت یا داکسی سیلین تا تشخیص دقیق در آب استفاده کنید . روزانه یکی دو ساعت آفتاب بسیار موثره .

بامید درمان قناریها و سلامتشون .
۱۳۹۲/۰۲/۳۱، ۰۸:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: 10reza10
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #233
قناری ها بعضایشون گلوشون خس خس میکنه بعضیا نه
بعضیا چشماشون اینجور میشه بعضیا نه

قناریا همه تو لک هستن
قناری مدفوعش فقط یه مایع سفید که به سختی دفع میشه و اثرش رو مخرج باقی میمونه یعنی همه نوع مریضی تو این بیماری هست اسهال ورم روده مشکل چشم اسم سرما خوردگی
اکسی تتراساکلین دادمشون فرقی نکردن , اریترومایسینم دادم فرقی نکردن داکسی ساکلین هم تاثیر نداشت
اصلا انگار نفرین شدن امروز دوازدهمین قناری مرد چندتا دیگه هم وخیمن
بعضیا میگن این کار کسایی که دون میفروشن خیلیا ملیونی ضرر کردن شاید قناری هم مافیا داره
یعنی اسمشو باید بزارن طاعون قناری
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۳/۰۱، ۰۶:۴۶ ق.ظ، توسط اهواز قناری.)
۱۳۹۲/۰۳/۰۱، ۰۶:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

مهندسی
ارسال: #234
(۱۳۹۲/۰۳/۰۱، ۰۶:۴۵ ق.ظ)اهواز قناری نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
قناری ها بعضایشون گلوشون خس خس میکنه بعضیا نه
بعضیا چشماشون اینجور میشه بعضیا نه

قناریا همه تو لک هستن
قناری مدفوعش فقط یه مایع سفید که به سختی دفع میشه و اثرش رو مخرج باقی میمونه یعنی همه نوع مریضی تو این بیماری هست اسهال ورم روده مشکل چشم اسم سرما خوردگی
اکسی تتراساکلین دادمشون فرقی نکردن , اریترومایسینم دادم فرقی نکردن داکسی ساکلین هم تاثیر نداشت
اصلا انگار نفرین شدن امروز دوازدهمین قناری مرد چندتا دیگه هم وخیمن
بعضیا میگن این کار کسایی که دون میفروشن خیلیا ملیونی ضرر کردن شاید قناری هم مافیا داره
یعنی اسمشو باید بزارن طاعون قناری

واقعا متاسفم و حالم گرفته شد با دیدن این عکس و خوندن نوشته هاتون

دوست من تمام علائم که گفتید با این عکس و بیماری که امیدوار بودم نباشه یکی هستش ! تقریبا 90%
اول بگید شما توی خونه غیر قناری پرنده دیگه هم دارید ؟ طوطی مرغ عشق یا ...

در ضمن قناری های بیمار (حتی قناریها سالم ولی در تماس با این بیماری) هر چه سریعتر قرنطینه و اگه توی خونه هستن ببرید بیرون و از محل زندگی خودتون دور کنید چون برای انسان هم مشکل سازه این بیماری بخصوص اگه نوزاد یا بچه توی خونه باشه ( در انسان علائمي شبيه ذات الريه (pneumonia) همراه با سرفه هاي شديد و تب ايجاد مي كند ) .
شرمنده م الان دارم خواب میرم از خستگی ، فردا میام هماهنگ میکنیم هر چه اطلاعات دارم در اختیارتون میذارم ... بامید سلامتی
اگه امکانش داری فعلا پودر كلرتتراسيكلين تهیه کن و 50 ميلي گرم توی هر 100 گرم دان مخلوط کن بذار واسشون تا بعد ... !

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۳/۰۳، ۰۶:۰۸ ق.ظ، توسط omidlord.)
۱۳۹۲/۰۳/۰۳، ۰۶:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #235
دوست عزیز قناری اهواز سلام متاسفانه قناری شما مشکوک به آبله هست
۱۳۹۲/۰۳/۰۳، ۱۲:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #236
گویا واقعا آبله قناریه میگن شیوع پیدا کرده
واکسنشم مفته 700 تومن الانم بگیری بزنی فایده ای نداره
۱۳۹۲/۰۳/۰۳، ۰۱:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

مهندسی
ارسال: #237
با سلام و عرض معذرت
به نظر من و با نشانه های مذکور اول منم شک به آبله کردم بعد شکم به عفونت مايكوپلاسمایی برد تا وقتیکه گفتید اسهال سبز و لاغری و سینه کاردی شدن و ...

( ویرایش 92/03/05 : بدلیل اشتباه خواندن من در پست قبلی ، رنگ اسهال سفید ذکر شده بود که بنده با گمان سبز بودن اسهال شک به بیماری ذیل بردم ، دوستان بیماری آبله رو تشخیص دادند کاملا درسته ولی ای کاش نبود )

بیماری اورنیتوز که دست کمی از آبله نداره بسیار مهلک و کشنده ست و خیلی کم پیش میاد که قناری مبتلا به این بیماری بشه و بیشتر خاص طوطی سانان هستش با نام (Ornithosis)
(البته امیدوار هستم هیچکدوم از اینها نباشه ولی نمیشه بی خیال هم شد)

من با بیماری سینه کاردی و تحلیل رفتن چند وقتی درگیر بودم ( پستهای قبلی هم گفتم) که متوجه شدم چندین نمونه بیماری مختلف هستش با نشانه های بسیار شبیه هم که باعث سینه کاردی و تلفات میشه ولی هر کدام درمان و داروی خاص خودش رو داره که یکی از بیماریها همین اورنیتوز هستش ، پست شما رو که خوندم یادم به گزارشی افتاد ( از دکتر موذن ) که شباهت زیادی با بیماری و علائم قناریهای شما داشت خلاصه بیماری اینه :

اگه کمکی نکرد به شما حداقل اطلاع رسانی هستش واسه سایر دوستان و عاشقهای قناری

" ... بیماری اورنیتوز : مهمترین موردی که در همه گزارشات نوشته اینه که از پرندگان به انسان منتقل مي شه و همانطور که گفتم در انسان علائمي شبيه ذات الريه همراه با سرفه هاي شديد و تب ايجاد مي كنه ، معمولاً راه انتقال بيماري از طريق خشك شدن مدفوع و ترشحات آلوده پرندگان مبتلا و بعد استنشاق آن ها توسط انسان يا پرنده حساسی چون قناری مي باشد. (پس کف قفسها هر روز نظافت و خشک بشه ) هم چنين از طریق گاز گرفتن پرندگاني همچون طوطي ، بيماري به ساير حيوانات منتقل مي شود ( واسه همین پرسیدم پرنده دیگری هم دارید یا نه ؟ که جوابی ندادید )
شكل خفيف بيماري : پرنده پس از مدتي خود به خود بهبود و ایمنی يافته ولي هيچگاه از عامل بيماري پاك نمی شود و با ظاهری سالم براي ساير حيوانات و انسان خطر آفرين مي گردد . زيرا به طور دائم يا متناوب عامل بيماري را از طريق مدفوعش در محيط پخش مي كند.
در مواردي كه بيماري پيشرفت كرده باشد ، عوارض زير را مي توان در كالبدگشايي مشاهده كرد : افزايش حجم و پرخوني طحال و گاهي نقاط خاكستري ناشي از نكروز در سطح آن ،‌تورم ، افزايش حجم ، زرد شدن و گرد شدن لبه هاي كبد و گايه كانون هاي نكروزي خاكستري رنگ در سطح آن ، تجمع ترشحات چرکي در كيسه هاي هوايي و كدورت و ضخامت آن ها ، ترشحات سروزي و فيبريني در حفره پريكارد قلب و بالاخره پرخوني دستگاه گوارش . معمولاً‌ ريه ها دارای ضايعات ماكروسكپيك نمي با شند .
جهت درمان اين بيماري مي توان از آنتي بيوتيك هاي خانواده تتراسيكلين استفاده كرد. درمان دقيق براي پرندگان مختلف ،‌متفاوت بوده و نیازمند تحقیقات و بررسی دقیقتر و آزمایشات مدفوع و کالبد شکافی تلفات است و حتماً‌ بايد تحت نظر دكتر دامپزشك متخصص تعيين گردد ، چرا كه با درمان نامناسب ممكن است عوارض درمانگاهي بيماري از بين رفته ولي پرنده به صورت ناقل بيماري باقي بماند و اطرافيانش را بيمار سازد
همانطور که در پست قبلی هم گفتم براي قناري مي توان 50 ميلي گرم كلرتتراسيكلين را در هر 100 گرم دان مخلوط نموده و حداقل به مدت 30 روز متوالي در اختيار او قرار داد. "

در صورت بررسی و اطمینان از بیماری جهت ارسال باقی مطالب و گزارشات در خدمتم ، با آرزوی موفقیت در تشخیص و درمان !
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۳/۰۵، ۰۴:۵۰ ق.ظ، توسط omidlord.)
۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۵:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mojtaba_Torghe ، محمدمهدی ، سوته دل
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #238
مدفوعشون سبز نیست گچی و ابکیه ولی مث یبوست به سختی میاد بیرون و در مخرجشون میچسبه
دیگه زیاد ازشون نمونده صبح چهار تاشون مردن
تو چندتاشون ابله دیده میشه
میگذره پولش به درک دیدن مردنشون اعصابمو داغون میکنه ...........................
۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۶:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omidlord
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #239
دوست عزیز همونطور که گفتم بیماری آبله هست من پارسال تلفات سنگینی رو این بیماری دادم متاسفانه وقتی شیوع پیدا میکنه تا 100درصد تلفات هم میده چقد خوبه قناری هامون رو واکسن بزنیم که از این اتفاقها نیفته بهترین کار پیشگیری از طریق واکسن و بهداشت هست
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۸:۴۵ ق.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۷:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omidlord ، 10reza10 ، پارسا ایرانی
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 297
219 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #240
با سلام
دوستان عموی من یه سالن پروزش قناری داره که اطراف اون پر درخت میوه هست
دو روز پیش این درخت هارو سم پاشی کرده و از دو روز پیش تا به حال تمام قناری ها حالشون بد شده
مشکل قناری ها اینکه نمیتونن مدفوع کنن و خیلی زور میزمن و تا حالا 4 قناری مرده
دوستان اگه کسی راه درمان این بیماری رو میدونه بگه ممنون میشم.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۸:۴۳ ق.ظ، توسط amir bagheri.)
۱۳۹۲/۰۳/۰۴، ۰۸:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لاغری, سبکی, پف کردن و سینه کاردی TURK 45 153,753 ۱۳۹۶/۰۵/۱۹، ۰۸:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان