زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۴، ۱۱:۰۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
ریختن پرها در اثر ترس
علائم : پرنده یکباره بیشتر پرهای خود را از دست میدهد

علل : ترسیدن ناگهانی ، عکس العمل در مقابل دشمن (مثل گربه و ...)

اقدامات اولیه :
1 - آرامش مطلق
2 - گرما
3 - تغذیه با مواد حاوی ویتامین
4 - تغذیه با دانه های خیس خورده و سبز شده
۱۳۸۹/۱۱/۰۶، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 77 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #761
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
سلام
شما هر سوال يا مشكلي داشته باشي تو واتس آپ هم گروه داريم مي تونيد بپرسيد .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۳/۲۹، ۰۹:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Morteza Abbaszad
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 22
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #762
سلام امروز یه جا واس سره هام درست کردم که صبا ۲ساعت بهشون آفتاب بتابه و بعدش آفتاب جابه جا میشه و تو ساین که مجبور نباشم جابه جا کنمشون واسشون آبم گذاشتم که آبتنی کنن آیا قفسشون کنار هم باشه واس لک خوردن مشکل بوجود میاد؟و اینکه تا چند وقت طول میکشه برن تو لک و پر ریزی کنن و تو این مدت غذا چی بهشون بدم و چیکار کنم که هم خوب لک بخورم هم خوب صاف کنن لطفا دوستان کمک کنن و اگه مطلبی نزدیک به این موضوع به ذهنشون رسید بهم بگن و نشونه های لکم بهم بگید چون یکی از حیوونام کچله نمیتونم بفهمم که تو لکه یا واس تغذیش بوده البته دوستان راه حل دادن و یا قطره پشت گردنی موهاش یکم در اومده،یکم واس مدت لک و از لک دراومدن هم راهنمایی کنید ممنون از همتون
۱۳۹۵/۰۳/۳۰، ۰۷:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 22
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #763
بعضی از دوستان نظرات مختلفی دارن اینکه یکی گفته تو تابستون تخم کاهو خوبه و هفته ای دوبار باید به پرنده داده بشه و یکی نوشته از اول تیر واس لک خوردنش کتان سیاه که گرمه تا دوهفته با شاهدانه یکی نوشته دودفعه تا سه دفعه آبتنی یکی نوشته هر روز و آفتاب خلاصه یکم گیج کنندست،موندم چیکار کنم که راحت برن تو لکو راحت تخت بشن من دوتا سهره دارم گذاشتمشون بالا پشت بوم جاشونم تو پیام قبلیم گفتم چجوری درست کردم و اینکه ما زیاد بالا پشت بوم رفت و آمد نداریم مشکلی که بوجود نمیاد؟یکی از حیوونام رامه اما اون یکی یکم ازم میترسه نمیدونم چیکارش کنم اگه دوستان کمک کنن نهایت لطفشونه و شرمندمون میکنن
۱۳۹۵/۰۳/۳۱، ۰۱:۳۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #764
سلام
1- وقتي هوا گرم بشه خودشون تولك ميشن فقط شما از حالا ديگه دانه خنك بهشون نديد.
2-جاي خلوت خوب لك مي خورن فقط كمي وحشي ميشن
3- وقتي لك شروع شد شما كمي كتان وكافشه به دانه اصلي اضاف كنيد.
4-آب تني يك روز در ميان خوبه.
5- اونكه وحشي هست مي تونيد تا قبل از لك رامش كنيد.براي رام كردن هر روز ببريد از خونه بيرون ونيم ساعت بچرخونيد .اگر حوصلشو نداريد بذاريد جايي كه رفت و آمد زياده
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۳/۳۱، ۰۸:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Morteza Abbaszad ، hamid sokoot ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #765
سلام 
وقتی که پرنده هنوز پر ریزیش رو شروع نکرده میشه بهش دون گرم داد مثل کافشه و نیجر ولی کافشه امکان چاق کردن سهره رو داره به همین دلیل نیجر ( سیاه دونه ) بیشتر توصیه میشه . دو تا سه هفته اول تیر ماه و در هر هفته دو وعده دو روز درمیون که جمعا چهار تا شش وعده میشه بهش نیجر بدین و همین اندازه کافیه . هر وعده یک سوم انگشتی رو پر کنید و جلوش بذارید هرچی خودش دوست داشت بخوره .

وقتی هم پرنده شروع به پر ریزی کرد به هیچ وجه نباید دون خنک بهش بدین تا زمانی که کاملا لخت بشه چون موجب کند شدن روند لک در پرنده میشه و پرنده بد لک میشه . 

اما وقتی پر ریزی کاملا تموم شد و پرنده شروع به صاف کردن کرد باید تک دون بشه به شاهدونه ریز تا یه وقت خدای نکرده لک تولک نشه اما اگر جا و منطقه شما خیلی گرم باشه اونوقت میشه در کنار شاهدونه مقدار کمی کتان یا تخم کاهو بهش بدی تا بوسیله دون خنک تعادل دمایی در پرنده بوجود بیاد و دوباره در اثر گرمای زیاد لک نخوره .

دوست عزیزمون آقا محمد مهدی فرمودن :
3- وقتي لك شروع شد شما كمي كتان وكافشه به دانه اصلي اضاف كنيد.
ببخشید من با این موافق نیستم چون وقتی لکش شروع بشه بهش کتان بدین استوپ میکنه و یا بد لک میشه و اگر در این شرایط به پرنده کافشه بدین حتما چربی میگیره چون پرنده نه خوندن داره و نه جنب و جوش به همین دلیل خطر چربی گرفتن بالا میره . 
وقتی لک شروع شد باید تک دون و یه میخ باشه نه دون گرم میشه بهش داد و نه دون خنک . چون تو این زمان دون گرم چاقش میکنه و دون خنک بدلکش میکنه . فقط باید هفته ای دو سه بار آفتاب بهش بدی تا هرچی بهتر و سریعتر لخت بشه . وقتی هم داره صاف میکنه باید یه میخ باشه تا زمانی که شروع کنه به خوندن با صدای بلند . چون اگر در زمان صاف کردن جا بجاش کنی دوباره پر میریزه و اگر در زمانی که شروع میکنه به ریز خونی جابجاش کنی پس میره.

آب بازی هم اگه تو استکان باشه هر روز هم اگه باشه مشکلی نیست ولی اینکه براش وان بذاری و بذاریش جلوی آفتاب هفته ای یکبار یا نهایتا دوبار خوبه . و اگه هر روز یا یه روز درمیونش کنی اگر تو بهار باشه پرنده پس میره . اگه اواخر بهار و اوایل تابستون باشه لک میخوره . و اگر اواخر تابستون و اوایل پاییز باشه ممکنه دوباره پر ریزی کنه و لک تو لک بشه و پس بره . اگرم پاییز یا زمستون باشه بی شک سرما میخوره . البته باعرض پوزش .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۱۱، ۱۲:۵۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۳/۳۱، ۱۱:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Morteza Abbaszad
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #766
البته من با نکته چهارم که جناب مدیر فرمودن تو این برهه از زمان کاملا موافق هستم . فقط تا زمانی که پرنده کاملا لخت بشه و از زمانی که پر ریزی پرنده تمام شد و پرنده شروع کرد به صاف کردن همون هفته ای یک یا دوبار آفتاب و آبتی ( آبتنی با وان منظور هست ) کافیه . 
این مطلبی هم که در مورد آب بازی عرض شد در واقع توضیح مطلب بود . 

ولی نکته ای که فراموش کردم این بود که : آب بازی سخت ( جلوی آفتاب و با وان ) هر روزه یا یه روز درمیون دو موقع خوبه 1- وقتی که بخوای جوجه سهره رنگ بندازه ( که باید هر روز آفتاب بدی همراه با وان آب از اول تیر تا اول شهریور اما از اول شهریور بهتره طبق روال عادی باشه یعنی همون هفته ای یک یا دوبار ) . 2- وقتی که بخوای سهره کهنه رو لخت کنی و لکش بدی که بازم وقتش از اول تیر تا نیمه مرداد هست و بعد از پونزده مرداد بهتره طبق روال عادی باشه . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۵/۱۸، ۰۱:۰۰ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۰۱، ۱۲:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Morteza Abbaszad ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #767
سلام
به نظر بنده پرنده در زمان لك نه تنها نبايد تك دون باشه بلكه بايد دانه ها وسبزيجات متنوع بخوره.اينو اگر خودم تجربه نكرده بودم اصلا توصيه نمي كردم. بدن پرنده در زمان پرسازي نياز به مواد معدني و ويتامين داره كه با يك دانه به دست نمياد.من خودم قبل از شروع لك كاهو و برگ ترچه ميدادم .به همين علت اصلا چربي نگرفتن.شانزده تا سهره را فقط پارسال با همين روش لك دادم.تازه من هفت تخم هم ميدادم . براي جوجه از كتان ،نيجر ،كافشه ، شاهدانه استفاده مي كنم و براي كهنه ها اگر خالي نكن و بخوام خودم استارتش را بزنم از همين دانه ها ميدم و بعد شروع لك كمترش مي كنم.معمولا كتان وكافشه را كمتر مي خورن. اگر برگ ترچه حداقل سه بار در هفته بهشون داده بشه وداخل قفس كوچك نباشن چربي هم نمي گيرن.كتان باعث توقف لك نميشه بلكه تغيير ناگهاني شرايط نگهداري هست كه باعث توقف لك ميشه.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۴/۰۱، ۱۲:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Morteza Abbaszad ، سیدمحمد شریفی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #768
سلام 
تنوع در دان و تغذیه سهره بویژه در زمان پر ریزی واقعا کار اشتباهیه . و در زمان صاف کردن هم کار مطمئنی نیست چون ممکنه پرنده چاق یا لک تو لک بشه ( دون گرم بدی چاق میشه و دون خنک بدی لک تو لک میشه بخصوص وقتی منطقه شما سردسیر باشه . حتی برای جایی مثل شیراز هم خطرناکه چون در شهریور ماه حتی اگه روزها گرم باشه شبها کمی خنکه و سهره ای که بیرون باشه رو ممکنه خراب کنه )
شما حرف منو قبول نداری . موردی نیست ولی فکر کنم حرف جناب علیرضا پوریان عزیز رو قبول داشته باشی . 
ایشون در تاپیک مربوط به تولک سهره و جوجه سهره در نکته شماره 3 اینچنین فرموده اند : 3. در مواقعی که حیوون داره پرمیریزه نباید تنوع غذایی داشته باشه تک دان باشه و از دادن دانه خنک پرهیز شود.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ما اینجا راجع به قناری یا سهره کتان خور صحبت نمیکنیم که دستمون برای استفاده از انواع دانه ها خیلی باز باشه . خودتون استادین ما راجع به سهره ای صبحت میکنیم که فوق العاده حساسه و وقتی که دونش رو شاهدونه کنیم حساس تر هم میشه و زمانی که دوران لکش باشه بازم به مراتب حساس تر میشه .
تو شهرستانها بیشتر به این سبکی که شما فرمودین عمل میشه ولی تو تهران خبره ها اغلب به روشی که خدمت دوستان عرض کردم عمل میکنن .  
تو تهران همه میگن بهترین دون برای سهره شاهدونه ریز هست از مغازه دار بگیر تا دلالها و از افغانی ها که استاد رام کردن و مست کردن سهره هستن تا پیشکسوتا و قدیمی ها و دهنبازا  همه و همه میگن دون سهره شاهدونه ریز هست . و درست هم میگن سهره شاهدونه خوار هم بانشاط تره و هم مست تر و پر روتره و هم بیشتر و بهتر دهن میزنه . حالا هنر اینجاست که بتونی با شاهدونه سهره رو بار بیاری جوری که نه چاقش کنی و نه ضعیفش کنی و نه لک تو لکش . 
البته برخی از دلالها و برخی از مغازه دارها چون شاهدونه براشون صرف نمیکنه هر چی گیرشون بیاد به سهره میدن وقتی هم ازشون بپرسی چرا این دون رو میدی یه دروغ دغلی سر هم میکنن که مثلا به این دلیل  ولی پرنده بازهای کاردرست و عشقبازا تا اونجایی که من دیدم و میدونم همه شاهدونه ریز میدن و برای تامین بقیه مایحتاج بدن پرنده ماسه کنار دریا و کف دریا و سبزیجات میدن و انواع ویتامین ها ( مولتی ویتامین +اکترولیت . مولتی ویتامین +مینرال . مولتی ویتامین +آمینه اسیدها . مولتی ویتامین + ب کمپلکس ) برخی هم که پرنده گرون قیمت و با ارزش دارن سبزیجات یا اصلا نمیدن یا خیلی به ندرت و در مواقع اضطرار مثلا پرنده یبوست بگیره یا شدید گر بگیره . این ساده ترین راه و مطمئن ترین راهه که پرنده شما نه چاق میشه و نه ضعیف یه عمر هم تو قفس شاداب دوام میاره هر بهار هم حداقل میتونی با دوتا تا چهارتا ماده تنش کنی که البته بستگی به گردن کلفت بودن سهره و ذاتش هم داره .   
حقیقت مطلب اینه که وقتی دون پایه و ثابت سهره شاهدونه باشه در نگاه اول کمی ساده به نظر میاد . درسته ساده است ولی ریزه کاریهای خودشو داره که اگه رعایتش نکنی با همین راه ساده پرنده خراب میشه .
وقتی هم پرنده داره صاف میکنه اگه دونش شاهدونه ریز باشه و هیچ دون دیگه ای هم بهش ندید دو حالت پیش میاد : 1- وقتی که سهره شما چاق باشه چربی هاش میسوزه و آب میشه و پرنده با شاهدونه سازگاری پیدا میکنه و دیگه با شاهدونه چربی نمیگیره مگر اینکه دوباره ما با تغذیه پرکالری و چرب مثل بادام و پسته و کافشه و آفتابگردان دوباره خرابش کنیم 2- وقتی که سهره شما کمی ضعیف و لاغر باشه که با مولتی ویتامین و اگر شدید باشه با ب کمپلکس قوی میشه و بدن پر میکنه . 
شاهدونه اونقد چرب و پرکالری و غنی هست که به تنهایی میتونه تمام نیاز پرنده رو برای صاف کردن تامین کنه فقط پرنده ممکنه از نظر ویتامین و کلسیم و مواد معدنی کم بیاره که با میوه و سبزیجات و مولتی ویتامین و کف دریا و ماسه بادی و نور آفتاب جبران میشه 
من طبق روش تهران خدمت دوستان عرض کردم و به زور هم نمیشه گفت بر طبق نظر من عمل کنید . البته من بر طبق روش حرفه ای های تهران خدمت دوستان عرض کردم نه دلالها و فروشنده های خلیج .                  

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹، ۰۸:۲۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۰۲، ۱۲:۴۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #769
سلام
حرف شما متين .اينجا يك نكته فني وجود داره.تنوع دانه براي سهره اي ممكنه مشكل به وجود بياره كه تك دون بوده بعد وسط لك بخوايم دونش را متنوع كنيم .اما سهره اي كه متنوع دانه مي خورده وبا همون رژيم غذايي وارد لك ميشه براش مشكلي به وجود نمياد. شما فرمودي عليرضا پوريان گفته .اما من خودم گفتم فقط پارسال 16 تا سهره جوجه و كهنه را همين جوري لك دادم.نه لك تو لك شدن ونه چربي گرفتن.در مورد شاهدانه ريز حق با شماست .اكثر سهره ها با شاهدانه ريز چربي نمي گيرن.اما استثنا هم وجود داره.سهره داشتم كه با كتان هم چربي شديد گرفت در حالي كه تو قفس بزرگ هم بود.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۴/۰۲، ۰۹:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، سیدمحمد شریفی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #770
سلام و عرض ادب خدمت مدیر محترم انجمن
داداش این راهی که شما میفرمایید دیگه یه روش سلیقه ای میشه .
خوب اگه اینجور باشه شاید یکی بگه من دوست دارم به سهره مخلوط کتان و نیجر به نسبت مساوی بدم و دیگری بگه که من مخلوط بذرک و کنجد به نسبت مساوی میدم و شخص سومی بگه من هفت تخم میدم و همه این سه نفر هم از پرنده هاشون راضی باشن در عین اینکه سه جور تغذیه متفاوت داشتن . 
اینکه بنده کلی توضیح دادم و سر شما و دوستان رو بدرد آوردم که اینجا اغلب سهره بازا نظرشون بر این هست که دون ثابت و اصلیه سهره بهتره شاهدونه ریز باشه در واقع میخواستم اینو خدمتتون عرض کنم که ما در قدم اول باید ببینیم نرم بازار و جامعه سهره بازا برای تغذیه سهره چی هست؟ خوب وقتی معلوم شد که نرم اغلب سهره بازا شاهدونه ریز هست حالا ما باید بر مبنای نرم و عرف بین اکثریت سهره بازا نسخه بپیچیم و بر مبنای اون حرکت کنیم و قواعد و قوانین اون روش رو رعایت کنیم که مثلا یکیش همون نکته سومی هست که جناب پوریان فرمودن . تمام عرض بنده همین بود و الا اینکه حالا یکی بیاد بگه ما دون ثابت سهرمون کافشه هست و سهره هامونم خیلی خوبه و ازشونم خیلی راضی هستیم اون دیگه میشه یه راه و یه کار انفرادی و سلیقه ای و اگر بر مبنای سلیقه خودمون نسخه بپیچیم فقط موجب گیج تر شدن دوستان میشه . اصلا اینکه این همه دعوا بین پرنده بازا پیش میاد که مثلا هرکی یه چیز میگه علتش همینه که دوستان سلیقه ای عمل میکنن و به اصول کار پایبند نیستن . اگه همه بیان اصول پرنده بازی رو تو هر سبکی رعایت کنن حرف همدیگه رو خیلی بهتر میفهمن و بهتر میتونن همدیگه رو درک کنن . ولی وقتی به اصول پرنده بازی پایبند نباشم اونوقته که نمیتونیم حرف همو بفهمیم و خیلی از مسائل همیشه برامون مبهم باقی میمونه . 
شاید بفرمایید پرنده بازی کلا سلیقه ایه . درسته ولی تو فروع کار سلیقه ایه نه تو اصول . اگه ما تو اصول کار سلیقه ای عمل کنیم منزوی میشیم اونوقت دیگه نه ما حرف سایر پرنده بازا رو میفهمیم و نه اونا متوجه منظور ما میشن و فقط ما هستیم و پرنده ما حتی اگر تو کارمون به نهایت مرتبه موفق باشیم . مثلا شما فرض کن یه نفر یه سهره بگیره دستش ببره بازار و دون حیوونش بذرک و کنجد باشه و طرف هم خدای سهره بازی باشه سهرشم فوق العاده عالی و پر رو و بخون باشه یکی ازش میپرسه دادش سهره چند؟ میگه 500تومن . بعد خریدار که قفس رو دستش میگیره تا خوب پرنده رو نگاه کنه میبینه دون پرنده متفرقه است و با خودش میگه حتما یه چیزی به خورد پرنده داده و یا آموپولی بهش زده که پرنده اینجور مسته و بخون و بعد از خرید پرنده منصرف میشه حالا فروشنده هی آیه و قسم بیاره که من والا بلا به این دلیل این دون رو جلوش گذاشتم کی باور میکنه . حالا من اینو به عنوان ساده ترین مثال خدمت شما عرض کردم . و قدیمی ها اکثر دونها رو به سهره دادن و بعد از یه عمری این نتیجه حاصل شده که بهترین دون برای سهره شاهدونه ریز هست و اگر یکی بخواد تمام دونها رو روی سهره تجربه کنه اولا کلی از عمرش رو باید تلف کنه و یه پنجا تا سهره رو هم باید موش آزمایشگاهی کنه آخرشم برگرده سر خونه اول .
تغذیه سهره . اندازه قفسش . اولویت نگهداری تو هوای آزاد . گشت . رعایت کردن دما ( اگه پرنده تو فضای بسته هست ) . دو هوا نکردن پرنده ( اگه پرنده تو محیط بسته هست ) . رعایت نظافت و بهداشت پرنده . اینا جزو اصول کاره که باید بیشتر مورد توجه باشه 

حالا اینکه شما میفرمایید پرنده قبل از زمان لک دونش متنوع باشه منظورتون چیه ؟ 
چون قبل از زمان لک پرنده در فصل بهار اوج مستیشه و در این برهه از زمان دون گرم (مثل کنجد یا کافشه یا نیجر) که به هیچوجه نمیشه جلوی سهره شاهدونه خوار گذاشت چون اوج مستیشه و با این دونا میخوابه و خراب میشه . ( خراب میشه یعنی مثلا مقدار خیلی کمی از این دونا بهش میدی یهو میبینی پرنده از فردا دیگه یا نمیخونه یا خیلی کم میخونه و کمی کز میکنه یا مثلا گر گرفتگی پیدا میکنه یا مثلا دیگه فقط سر دهنا رو میاد تو دهن به ندرت میره و یه وقت هم میبینی پرنده مخش داغ میکنه و سهره دهندار ردی میزنه یا مثلا پرنده یه عادت جدیدی از خودش نشون میده مثلا تا حالا کف قفس نمیرفته از این به بعد هی میره کف قفس یا هی آوزیون میشه به قفس و با نوکش میله های قفس رو فشار میده یا مثلا از زور مستی میزنه یه انگشت خودشو قطع میکنه و میخوره یا مثلا دون بالا میاره از زور مستی که همه اینا میشه خراب شدن و دهها مورد دیگه که الان حضور ذهن ندارم و من همه اینا رو تجربه کردم )
دون خنک هم (مثل تخم کاهو یا کتان یا کاسنی)بخصوص برای مناطق سرد اگه درش زیاده روی بشه پرنده رو شل میکنه و موجب افد پرنده میشه . حالا خطر دون خنک تو بهار و بخصوص تو اردیبهشت و خرداد خیلی کمتره ومن خودم هم هفته ای یکی دوبار با انگشتی به پرنده هام میدم البته نه اینکه صبح تا شب دون جلوش باشه سه چار ساعت میذارم جلوش هر چی خودش دوست داشت میخوره ولی دون گرم اگه یدونه هم بدم باید فاتحه پرنده رو هم باهاش بخونم . ولی همین دون خنک رو هم اگه همیشه جلوش باشه مثلا فرض کنید تو یه جادونی غیر از دون اصلیش که شاهدونه هست تخم کاهو یا کاسنی یا کتان بذاریم و جلوش باشه خوب به این ترتیب بازم پرنده احتمال خراب شدنش زیاده بخصوص سهره ای که بیرونه . و اگه دو سه روز یه بار براش بذاریم خوبه. ولی وقتی پرنده استارت لک رو میزنه همین دوسه روز یکبارم باید قطع کنیم و تک دون باشه به شاهدونه ریز و چند روز آفتاب خوب بدیم تا هر چی زودتر لکش شروع بشه .
حالا میخواستم بدونم دقیقا منظورتون چیه که باید قبل از لک دون پرنده متنوع باشه ؟ مگه شما به سهره هاتون شاهدونه نمیدین ؟
اگه شاهدونه میدین در کنار شاهدونه چی و به چه مقدار بهشون میدین ؟ و به چه صورت ؟
یه سوال دیگه هم از محضرتون داشتم اینکه این 16 تا سهره رو بیرون میذارید ؟ یا داخل خونه هستن ؟
ببخشید اگر پر حرفی یا بی ادبی شد . قصدم روشن شدن مطلبه .  

۱۳۹۵/۰۴/۰۳، ۰۲:۲۶ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان