زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۰۹:۳۱ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
ریختن پرها در اثر ترس
علائم : پرنده یکباره بیشتر پرهای خود را از دست میدهد

علل : ترسیدن ناگهانی ، عکس العمل در مقابل دشمن (مثل گربه و ...)

اقدامات اولیه :
1 - آرامش مطلق
2 - گرما
3 - تغذیه با مواد حاوی ویتامین
4 - تغذیه با دانه های خیس خورده و سبز شده
۱۳۸۹/۱۱/۰۶، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 81 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #801
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
سلام 
حدودا از چند روزگی پرنده شروع به پرریزی میکنه؟؟؟تو این مدت اگه پرنده رو برای ابتنی جابه جا کنم لکش خراب میشه اگه جواب مثبته از چند روزگی مجاز هست؟؟؟و ایا این کار لازمه یا اگه نکنیم مشکلی نداره من ساکن شیرازم و هوا تا اواخر مهر هنوز گرم هست

مطلقا برای همه پرنده ها یکسان نیست چون از نظر ذات و شرایط نگهداری با هم یکسان نیستن ولی معمولا بعد از سه هفته شروع میکنه به پر نرمه ریختن و بعد از پنج هفته شروع میکنه به ریختن بال و دم و این روند پر ریزی تا هشت هفته ادامه داره ولی خوب درعین اینکه پرهای کهنه رو میریزه همزمان پرنو هم درمیاره . من جوجم الان هشت هفته هست که زیر پارچه هست تمام پرهاش حتی دم وبالهاش کامل پر جدید در آورده و داره تخت میکنه گل صورتش هم 70درصد در اومده .
لکش خراب نمیشه . من چون میترسم پرندم سرما بخوره یا دو هوا بشه جانب احتیاط رو رعایت میکنم و تو این دوماه آبتنی نمیدم مشکلی هم پیش نمیاد . شما هر جور صلاح میدونی عمل کن . آبتی کلا در زمانی که پرنده رو پیچوندین لازم و ضروری نیست و حتی ندین بهترم هست چون ممکنه پرنده دوهوا بشه یا اینکه استرس بهش وارد بشه . آبتنی ماله وقتیه که پارچه رو به طور کامل بر دارین وقتی که پر ریزیش کاملا تمام شده و بال و دمش تقریبا تخت شده .

تو این مدت که حدودا دو ماه طول میکشه تغذیه و استفاده از مولتی ویتامین باید چطوری باشه الان فقط شاهدونه خندان تو دون خوریش هست(از چه دونه هایی و چندبار در این دوره لک)؟؟ایا تو این مدت براش اواز سهره بزارم خوبه و در طول شبانه روز هر چند ساعت ؟؟؟و سوال اخرم پرنده ذلیل میشه یعنی چکار کنیم اینطور میشه تا انجام ندم؟؟؟ 

دون استاندارش شاهدونه ریز باید باشه . شاهدونه خندان یه هفته ده روز بیشتر بهش ندین چاق میشه . بعد از ده روز شاهدونه ریز بهش بدین . اصلا هم دون خنک براش نذارید . کمی سیاهدونه بهش بدین هفته ای دوتا انگشتی . البته فقط تو پنج هفته اول بعدش دیگه ندین چون دوباره پر میریزه . مولتی ویتامین هفته ای یکروز بهش بدین چهار قطره تو نصف جا آبی . ماسه و کف دریا هم براش بذارید . کف دریا رو میتونید رنده کنید با ماسه قاطی کنید براش بذارید . چون ممکنه براش کف دریا بذارید بترسه یا نخوره . 
آواز هم دو تا سه ساعت صبح و ظهر و عصر میتونی براش بذاری . دوساعت براش آواز گذاشتی دوساعت هم باید سکوت باشه یکسره براش آواز نذاری ذهنش خسته و کلافه میشه . 
ذلیل میشه یعنی مثلا شما یه بچه پلنک از کوهستان میاری تو خونت و جوری باش رفتار میکنی که لوسش میکنی و مثل یه گربه دستی و ملوسش میکنی . اگر بهش زیاد توجه کنی و هی نازش کنی یا بندازیش تو یه کارتون که حیون غرور و شخصیتش رو از دست بده و بخصوص وقتی تک باشن این حالت بیشتر پیش میاد . سهره هم همینطوره اگه دستیش کنی ذلیل میشه یا اگه خیلی کال باشه مثلا دم کوتاه یا نوک سیاه باشه بپیچونیش و بذاریش جای خیلی تاریک بخصوص اگه یکی باشه ذلیل میشه . البته وحشیا به هیچ وجه ذلیل نمیشن حتی اگه دوسال هم زیر پارچه باشن و این فقط ماله جوجه هاست والبته نه همه جوجه ها . جوجه هایی که خیلی سرسخت و دیر رام هستن اصلا ذلیل نمیشن و معمولا جوجه هایی که خیلی زود رام هستن ذلیل میشن حالا یا به این دلیل زودرام هستن که سنشون خیلی کم بوده صید شدن یا ذاتشون جوریه که خیلی سرسخت نیستن و معمولا سهرهای سردسیری خیلی سرسخت تر هستن . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۰۱، ۱۲:۳۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #802
سلام
يكي از موارد ذليل شدن جوجه سهره اين هست كه جوجه تازه صيد شده نيم لك باشه .حالا دوباره بايد لك بخوره . جوجه را داخل كاتن بذاري ، جاي شلوغ باشه نيم لك بخوره واستوپ كنه به اينا ميگن ذليل شدن
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۱۳، ۰۸:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh ، Hossein Dastbaravardeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #803
سلام
اینم جوجه امسال که پیچوندم  . الان بیشتر از 8 هفته هست که زیر پارچه هست و دیگه پرریزیش تمام شده و داره تخت میکنه . اصلا هم نه آب بازی دادم و نه آفتاب . و این عکسها رو برای این گذاشتم که خدمت دوستان عرض کنم اگه پرنده رو خوب و کامل بپیچونیم به چه صورتی رنگ میاره .   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲، ۱۰:۲۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴، ۱۲:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 122
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #804
سلام
ببخشید دوباره مزاحم شدم.واقعا راهنمایی شما بزرگواران خیلی به من کمک کرد
من ار این قفس گنبدی برای پرنده استفاده میکنم و ابخوریش از این استکانیها هست
چند قطره مولتی ویتامین بندازم تو این ابخوری؟؟بعدش رفتم عطاری سیاهدونه بگیرم بهم کتان قرمز داد گفتش با کتان سیاه هیچ
فرقی نمیکنه منم نصف انگشتی با شاهدونه ریز مخلوط کردم شما این کتان قرمز رو تاید میکنید؟یا جداش کنم فقط شاهدونه ریز تا اخر لک جلوش باشه؟بعد از اینکه شروع به پریزی کرد و کامل پر ریخت و شروع به دراوردن پر کرد قفس رو از زیر پارچه در بیارم و تک میخ کنم ؟یا تا تخت شدن زیر پارچه باشه؟وقتی لکش تموم شد فقط از شاهدونه ریز به عنوان دون اصلی استفاده کنم حالا تو هر فصلی از سال که باشیم؟؟
پاینده باشید
۱۳۹۵/۰۶/۱۴، ۰۶:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #805
سلام 
بهتره از استکان برای آبخوری استفاده نکنید . از همین جا آبی های معمولی که از بیرون قابل جازدن هست استفاده کنید هم بهداشتی تره و هم راحت تر میتونید آبشو عوض کنید . استکان معمولا برای گشت بردن سهره استفاده میشه اونم برای یه سهره کهنه برای جوجه یا وحشی خطر خفگی درون استکان هم وجود داره . تو یه جاآبی پر 8 قطره و تو نصف جاآبی 4قطره . اگرم در هر صورت دوست دارید از استکان استفاده کنید باید طبق ظرفیت استکان از مولتی ویتامین استفاده کنید . یه جا آبی بزرگ و پر آب 100 سی سی میشه حالا شما با این مقیاس میتونید اندازه گیری کنید که استکانتون چند سی سی آب توش جا میشه . 
نمیدونم منظور از کتان قرمز چی هست ولی سیاهدونه این شکلیه . 

تا آخر لک اگه فقط شاهدونه ریز هم جلوش باشه هیچ موردی نداره . فقط دون خنک بهش ندین . و دون گرم مثل سیاهدونه هم فقط تا هفته پنجم بهش بدین . تا تخت شدن هم زیر پارچه باشه بخصوص اگه بیرون میخش کنید چون هوای آزاد هست هیچ مشکلی پیش نمیاد . اصلا بعضیا که سهره رو بیرون میخ میکنن از این شرتهایی که من استفاده کردم برکس میکشن روی قفس و با روکش بیرون میخش میکنن علتشم اینه که پرنده استرسش کمتر باشه و همینطور شیطنتش کمتر بشه و زودتر مست بشه و دیرتر از مستی بیفته تمام طول سال با روکش پرنده رو میخ میکنن . هیچ موردی هم نداره .
دون استاندارد و معتدل برای سهره شاهدونه ریز هست برای تمام فصول . و اگه در کنار شاهدونه هفته ای یکروز ویتامین به پرنده بدین هیچ کمبودی براش پیش نمیاد . ولی اگه پرنده ضعیف باشه برای جوجه کشی یا کم بیاره تو سرمای زمستون میتونید با دونهای کمکی مثل سیاهدونه و کنجد یا بادام و تخم مرغ هویج تقویتش کنید . البته بادام و تخم مرغ خطر چاق شدن و چربی گرفتنش برای پرنده خیلی بیشتره و باید به میزان بسیار اندک و با فاصله زمانی مناسب به پرنده داده بشه چون دون اصلیه سهره که شاهدونه است خودش به غایت مرتبه چرب و پرکالری هست و تمام نیازهای پرنده رو بر طرف میکنه و برای استفاده از دونهای دیگه باید با احتیاط عمل بشه که پرنده چربی نگیره و خراب نشه .  

۱۳۹۵/۰۶/۱۴، ۱۰:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #806
با سلام با کمال احترام به دوستان من با آببازی دادن جوجه سهره ای که پیچیده شده باشه مخالفم و انجام نمیدم .نظر و تجربه هر کس قابل احترام و افزایش بار علمی همه هست
۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۰۷:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 122
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #807
سلام
اول تشکر کنم از دوستان بابت راهنمایی و ببخشید دوباره مزاحم شدم
امروز که رفتم دون سیاه بخرم از دوتا مغازه دار که تو مغازش سهره زیاد داشت گفتم این دون سیاه رو برای لک سهره
میخوام استفاده کنم و اون در جواب بهم گفت از این دون اصلا استفاده نکن چون هم چربه و هم گرمه و پرنده رو خراب میکنه
و همینطور چون این دون لذیذ هست پرنده سراغ شاهدونه نمیره و به این دون عادت میکنه و اگه یکدفعه قطعش کنی پرنده خراب میشه
میخواستم ببینم دوستان این حرف رو تایید میکنن یا خیر؟؟.البته من یه یک ونیم انگشتی جلوش گذاشتم
ویه سوال دیگه من جای جوجه سهره رو عوض کردم و الان تو انباری گذاشتم که هم تاریک و هم گرمه
با اندازه گیری که کردم دمای قفس زیر ملحفه نزدیک به 40 میرسه این برای پرنده مضر که نیست؟
پاینده باشید
۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۰۲:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #808
سلام دمای 35 درجه برا تو لک رفتن کافیه و گرمای زیاد هم به بدن پرنده آسیب میرسونه و همچنین دادن نیجر هر روز  به مقدار زیاد برا حیوون خوب نیست
۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۱۰:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #809
سلام خدمت شما دوست عزیز 
عرض کنم اولا سعی کنید از دونفروشها که فقط دون میفروشن دانه رو تهیه کنید چون معمولا بهداشتی تر هست . گفته فروشنده هم درسته و هم غلط . 
بله اگر دون سیاه رو دون اصلی و پایه پرنده قرار بدین چون نرمتر و خوش خوراک تر هست اونوقت شاهدونه خوردن براش سخت تر میشه و کمتر شاهدونه رو میخوره ولی وقتی دون اصلی و پایه پرنده رو شاهدونه قرار بدین و در هفته دو مرتبه با انگشتی بهش دون سیاه بدین این مشکل پیش نمیاد . 
شما یه جوجه رو که تازه میخرید یا تازه صید میکنید برای اینکه دون خوربشه یک هفته بهش مخلوط کاهو و نیجر بدین تو یه ظرف کوچیک در کنار دون اصلیش که شاهدونه باید باشه ... بعد از یک هفته تا ده روز کاهو نیجر رو حذف کنید و باید جلوش شاهدونه ریز باشه فقط و هیچ دون دیگه ای هم براش نذارید . و بعدش سه چهار روز در میون یک انگشتی سیاهدونه جلوش بذارید برای پنج شش هفته اول اونم علتش اینه که پرنده هر چه زودتر و بهتر لخت بشه و لک بخوره و بعدش دیگه لازم نیست دون سیاه بهش بدین . بویژه از زمانی که پرنده رو به مستی و نوک سفید کردن میره حتی یکدونه سیاهدونه هم نباید بهش بدین چون خرابش میکنه . ( خلاصه باید بلد باشی چطوری و به اندازه و چه موقع از دون سیاه استفاده کنی که پرنده خراب نشه )
دون سیاه رو در هفته دو روز با انگشتی جلوش بذارید . البته فقط یه صبح تا غروب نه اینکه بذارید جلوش بمونه . به این صورت هیچ مشکلی پیش نمیاد . و پرنده به خوردن شاهدونه ریز عادت میکنه و دون سیاه هم براش میشه یه مکمل و تقویتی . ولی اگه به صورت دائم جلوش دون سیاه باشه همونجوری میشه که فروشنده گفته .یعنی به سیاه دونه عادت میکنه و شاهدونه رو خوب نمیخوره . 

اگر دمای شما بالای 35 درجه باشه اصلا لازم به دون سیاه دادن نیست و همون شاهدونه خودش پرنده رو کامل لخت میکنه .   

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۷/۲۰، ۰۶:۵۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۱۰:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #810
در پایان این بحث لازمه یه نکته از مو باریکتر رو خدمت دوستان عزیزم عرض کنم و اونم اینکه : وقتی پرنده رو میپیچونید و بخصوص اگر مثل عکسی که بنده گذاشتم کامل پیچیده بشه یعنی راه در رو برای هوا وجود نداشته باشه . از زمانی که پرنده شروع میکنه به پر جدید در آوردن یعنی از همون هفته چهارم یا پنجم به بعد یه گرد سفیدی توی قفس بخصوص روی جادونی یا جا آبی مشاهده میشه و نباید اینو با مایت و شپش یا تخم شپش اشتباه گرفت . البته اوایل که من جوجه میپیچیدم فکر میکردم مایت هست ولی از یه رفیق که سوال کردم ایشون فرمودن وقتی که پرها شروع به در آومدن میکنن مثل گیاهی که از توی ساقه اش در میاد پرها هم همینطورن . و این ساقه پر دور پر رو به صورت کامل احاطه کرده و هر چی پر بیشتر بیرون میاد ساقش هم باهاش بیرون میاد و وقتی که پرنده شروع میکنه به پرزدن این ساقه پر به گرد تبدیل میشه و با پرپر کردن پرنده این گرد که سفید رنگ هم هست بار الکتریسیته پیدا میکنه و به همین جهت به لوازم پلاستیکی بیشتر میچسبه . و از زمانی که پرنده 100% تخت میکنه دیگه هیچ خبری از این گرد سفید رنگ وجود نداره و اگر مثلا مایت میبود میبایست بعد از تخت کردن پرنده بازم این گرد رو داشته باشیم . 
خلاصه اگر دوستان پرنده رو پیچوندن و دیدن گرد سفیدی روی جا آبی و جا دونی همیشه هست نگران نباشن این مایت و شپش نیست چون من از سالهای قبل تجربه اینو داشتم خواستم این نکته رو خدمت دوستان عزیزم تذکر بدم .
اینم عکس گرد سفید روی جاآبی که در حقیقت ساقه ی پر پرنده هست که تبدیل به گرد سفید میشه . 

۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۱۱:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان