زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۰۶:۲۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
ریختن پرها در اثر ترس
علائم : پرنده یکباره بیشتر پرهای خود را از دست میدهد

علل : ترسیدن ناگهانی ، عکس العمل در مقابل دشمن (مثل گربه و ...)

اقدامات اولیه :
1 - آرامش مطلق
2 - گرما
3 - تغذیه با مواد حاوی ویتامین
4 - تغذیه با دانه های خیس خورده و سبز شده
۱۳۸۹/۱۱/۰۶، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 80 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #791
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
(۱۳۹۵/۰۶/۰۸، ۰۶:۴۵ ق.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۵/۰۶/۰۷، ۰۳:۲۰ ب.ظ)علیرضا پوریان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کاملا درسته و حتی ممکنه باعث ناراحتی دستگاه گوارش و تغییر رنگ مدفوع بشه

گاهي در اثر استفاده از نيجر وكافشه وشاهدونه فضله سبز رنگ ميشه وحتي ممكنه آبكي بشه .اين نشانه اينه كه داره به كبد پرنده فشار مياد.

و گاهی هم به خاطر فاسد شدن دون بخصوص کافشه هست چون روغنیه وقتی درباز میشن خیلی سریع فاسد میشن .
منکه کافشه رو کلا از رژیم غذایی پرنده هام برای همیشه حذفش کردم . 
غیر از کافشه تخم کاهو هم خیلی سریع فاسد میشه و تلخ میشه که دوستان باید توجه داشته باشن . و اصلا یکی از عواملی که وقتی به پرنده هفت تخم داده میشه پرنده فضله خراب میکنه فساد کافشه و تخم کاهو هست که خیلی زود فاسد میشن . 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸، ۱۱:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 122
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #792
درود
اقا من یه جوجه سهره خریدم و میخوام ببرمش تو لک اجباری و اصلا تا الان از این کارها نکردم و فقط شنیدم
دورش یک پارچه پیچید و یه جای گرم و تاریک گذاشت واقعیتش کل 80 صحفه رو خوندم تا به این کار 100 درصد مطمئن شدم
در طول خوندنم شخص عزیزی بنام اقای خلیلی مثل اینکه عکسی از طریقه پیچیدن پارچه دور قفس گذاشته بوده و هرچی ما گشتیم
پیدا نکردیم مثل اینکه حذف شده بود از دوستان تقاظا دارم اگه کسی برام این عکس ها رو بزاره ممنون میشم
با سپاس
۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۰۹:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #793
سلام
عكس لازم نيست شما فقط يك پارچه تيره رنگ بذاريد رو قفس ويك روز درميان زير نور بهش آب تني بديد وآبشو عوض كنيد. دانه هم شاهدانه ،كتان،نيجر .تا زمان صاف شدن
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۱۲:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، Hossein Dastbaravardeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #794
سلام 
دونش همون شاهدونه هم باشه مشکلی نداره . دوماه تمام باید زیر پارچه باشه بعدش ابتدا یکطرف پارچه رو بدین بالا برای ده پونزده روز و سپس کل پارچه رو بردارین ولی بازم نباید جابجاش کنید چون ممکنه دوباره پر بریزه . باید تا یکی دوماه کاملا تقویتش کنید اونوقت میشه جابجاش کرد ولی به شرطی که دوهوا نشه . در طول این دوماه که زیر پارچه هست آب بازی ندین بهتره بخصوص تو ماه اول چون پرنده بهتر لخت میشه فقط باید نظافت رو خوب رعایت کنید تا شپش نزنه . برای آب بازی هم باید مراقب باشین به پرنده استرس وارد نشه و سرما نخوره چون زیر پارچه گرمه یه هو پارچه رو بردارین و آب سرد روی پرنده بریزین ممکنه لرز کنه و سرما بخوره باید با احتیاط و حوصله اینکار انجام بشه . در طول این دوماه آب بازی هم ندادین خیلی مهم نیست فقط نظافت کفی و تجهیزات قفس و روکش رو رعایت کنید که شپش نزنه و از وقتی که یک طرف پارچه رو زدین بالا با خیال راحت هفته ای یکبار آب بازی بدین . 
من به این صورت عمل میکنم .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲، ۱۰:۲۵ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۰۱:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #795
سلام
ممنون از توضیح کامل دو دوست عزیزم
من قفس رو داخل یه پارچه ضخیم پیچیدم و دو طرف اون رو 3 سوراخ زدم و داخل اتاق گذاشتم که رفت وامد خیلی نداره
فقط دمای عادی اتاق نزدیک 30 هست اینم که من دورش پیچیدم دمای داخل قفس نزدیک 37 یا بیشتر میرسه این برای پرنده مشکلی نداره؟
و داخل قفس باید تاریک تاریک باشه و پرنده میتونه اب و دونش بخوره؟؟من داخل اتاقم کولر دارم و مدام هم روشنه اگه پرنده رو بیارم تو اتاقم مشکلی هست؟؟عکس از پارچه پیچ کردن قفسم گذاشتم میخواستم دوستان با تجربه نظرشون بدن
و جناب سیمرغ شما قفس رو داخل کمد گذاشتین درب کمدو هم میبندید؟اینطوری پرنده خفه نمیشه
با سپاس
۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۰۲:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
*
کاربر انجمن

ارسال: #796
ببخشید یادم رفت عکسها رو بزارم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۰۳:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #797
سلام 
این پارچه خیلی ضخیمه و مناسب نیست . یه پارچه ملافه ای مثل عکسی که من گذاشتم استفاده کنید . لازم هم نیست حتما تیره باشه و سوراخش هم نکنید چون روند لک پرنده خراب میشه . هدف اینه که پرنده آرامش کامل داشته باشه و کمی هم گرم بشه تا لک بخوره . اگر دمای اتاق حدود 30 درجه هست به هیچ وجه از پارچه کلفت مثل این پارچه استفاده نکنید چون گرمای زیاد مریضش میکنه . شما وقتی که پرنده رو پیچوندی به هیچ وجه نباید جابجاش کنی خیلی هم نگران آبتنی پرنده نباش فقط نظافت رو کامل رعایت کن . بهتره جایی بذاریش که کولر نباشه یا اینکه جایی بذاریش که درمعرض مستقیم باد کولر نباشه چون مریض و خراب میشه . اگه جای تاریک میذاریش لازم نیست از پارچه تیره استفاده کنی ولی اگه جاش مثل تو عکس نورش زیاده بهتره از پارچه تیره استفاده کنی نگران دون خوردنش هم نباش فقط هفته ای دوبار دونش رو چک کن اگر لازم بود و دونش کم شده بود یکی دو پیمانه دون تو جادونی بریز ولی آبش رو هر روز صبح و بعد از ظهر خیلی آروم چک کن که یه وقت پرنده بی آب نمونه چون بعضی وقتا پرنده به علت گرمی هی نوکشو تو جاآبی میکنه تا آب بازی کنه و ممکنه کل آب جاآبی رو بیرون بریزه . خیلی آروم کوشه پارچه رو بزن کنار و همینکه دیدی آب داره پارچه رو بنداز جوری که پرنده شما رو نبینه . خلاصه باید مراقبش باشی مجسمه نیست موجود زنده هست ولی اگه آب و دون داشته باشه هیچ مشکلی براش پیش نمیاد . 
من برای پرنده هام یه قفسه درست کردم مثل یه ویترین بدون در عکسش تو قسمت عکسهای سهره هست میتونی ببینی برای وقتی که بخوام جوجه کشی کنم یا وقتی که بخوام بپیچونم و زیر دهن بذارم . 
اگه پرنده رو بپیچونی و تو کمد دربسته هم بذاری به هیچ وجه خفه نمیشه فقط ممکنه در اثر تاریکی زیاد دون وآب نتونه بخوره و این موجب مرگش میشه نه خفگی . شما ببین خارجیا از جعبه سکوت استفاده میکنن جلوی درش یه تیکه شیشه مات داره که نور به پرنده برسه خفه هم نمیشه چون اون میزان هوایی که درونش هست برای پرنده کفایت میکنه . اونجوری پیچوندن هم نمیخواد . 
بهتره پارچه رو هم مثل من بپیچونی بخوص اگه قفست شرت داره یعنی بندازش روی قفس و گوشه هاشو جم کن و بکن زیر قفس . چون اینطوری دسترسیت به درون قفس راحت تر میشه . خواستی اضطرارا جابجاش کنی پارچه رو بر ندار از همون روی پارچه قلاب قفس رو بگیر و جابجاش کن برای نظافت مثلا یا .......
ولی اگه اینطوری بغچه ای بپیچونیش یه وقت بخوای مثلا دونشو عوض کنی باید کل بغچه رو باز کنی اما اگه مثل من بپیچیش گوشه پارچه رو میزنی بالا و هر کاری لازم باشه به راحتی میتونی انجام بدی استرس کمتری هم به پرنده وارد میشه .
موفق باشید . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۱۲:۵۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۰، ۰۵:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #798
سلام
دوست عزيز لازم نيست از پارچه خيلي ضخيم استفاده كني .همينكه داخل قفس يكنواخت گرم بشه كافيه .من پارسال 16تا سهره را با هم پيچيدم وگذاشتم لك خوردن.به اين صورت كه همه قفس ها را با هم وسط يك چارچوب فلزي گذاشتم و دور چارچوب را يك ملحفه گذاشتم.از پشت چهارچوب كه به طرف ديوار بود كمي نور و هوا وارد ميشد. سه بار در هفته كفي ها را در مي آوردم و مي شستم وآب را عوض مي كردم.بعداز شروع پرريزي پارچه را كلا برداشتم ويك روز در ميان زير نور خورشيد آب تني ميدادم.بسيار خوب لك خوردند .البته الان هوا روبه خنكي هست وبهتره تا زمان صاف شدن زير پارچه باشن اگر در قسمت پايين قفس كمي باز باشه كه هوا وارد بشه بهتر.به اندازه چندتا سوراخ كه رطوبت فضله خارج بشه وهواي تازه وارد قفس بشه.اگر اتاق تاريك هم باشه از پيچيدن بهتره ولي مكان بايد گرم باشه و37درجه بسيار مناسبه.فقط اينقدر تاريك نباشه كه نتونه جاي آب ودونه را پيدا كنه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۰۷:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، Hossein Dastbaravardeh ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #799
البته اینکه من برای پرندم هم شرت میذارم و هم یه پارچه ملافه ای روش میندازم و میپیچمش مثل عکس دوتا علت داره اول اینکه من بدم میاد خونه کثیف بشه و این شرتی که استفاده میکنم یه تور نازکه که اصلا مانع از جریان هوا به درون قفس نمیشه و علت دوم اینه که منطقه ما سردسیره و خونمون پای کوه هست و علاوه بر این خونمون شمالیه و آفتابگیر نیست و تو چله تابستون دمای اتاقم بالاتر از 23 درجه هیچوقت نمیره و هیچوقت نیاز به کولر نداریم . درحقیقت 6 ماه زمستون داریم و 6 ماه بهار . شبهای تابستون من خودم با پتو نخوابم سرما میخورم تازه اگر کولر خاموش باشه . اگه گولر روشن کنم که دیگه یخ میکنیم  
اینا رو به این خاطر گفتم که تو هر شرایطی وضع فرق میکنه و اول باید شرایط رو در نظر گرفت و بعد طبق شرایط عمل کرد . 
مثلا امروز دمای اتاقم بین 21 و 22 هست و اگر مثلا زیر پارچه که جوجم هست 8 درجه گرمتر باشه تازه دمای زیر پارچه میشه 30 درجه که بعید میدونم زیر پارچه 30 درجه باشه و احتمالا کمتره .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۰۱:۲۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۰۱:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ارسال: #800
سلام
جناب سیمرغ و جناب محمد مهدی ممنون از راهنمایی کاملتون
به لطف راهنمایی شما دو بزرگوار شورت کف قفس رو کشیدم رو قفس و زیر قفس هم به اندازه ای که هوا جریان
داشته باشه.یه اتاقی داریم شده انبار که هم نیمه تاریک و گرم هست و قفس رو گذاشتم تو یه یخچال که درش کنده شده و در رو گذاشتم جلوش که هم هوا جریان داره وهم هاله ای از نور به قفس میتابه .البته سوالاتی برام پیش اومده که اگه راهنمایی فرماید ممنون میشم
حدودا از چند روزگی پرنده شروع به پرریزی میکنه؟؟؟تو این مدت اگه پرنده رو برای ابتنی جابه جا کنم لکش خراب میشه اگه جواب مثبته از چند روزگی مجاز هست؟؟؟و ایا این کار لازمه یا اگه نکنیم مشکلی نداره من ساکن شیرازم و هوا تا اواخر مهر هنوز گرم هست
تو این مدت که حدودا دو ماه طول میکشه تغذیه و استفاده از مولتی ویتامین باید چطوری باشه الان فقط شاهدونه خندان تو دون خوریش هست(از چه دونه هایی و چندبار در این دوره لک)؟؟ایا تو این مدت براش اواز سهره بزارم خوبه و در طول شبانه روز هر چند ساعت ؟؟؟و سوال اخرم پرنده ذلیل میشه یعنی چکار کنیم اینطور میشه تا انجام ندم؟؟؟ با سپاس فراوان

۱۳۹۵/۰۶/۱۱، ۰۱:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان