زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۰۹:۴۷ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
ریختن پرها در اثر ترس
علائم : پرنده یکباره بیشتر پرهای خود را از دست میدهد

علل : ترسیدن ناگهانی ، عکس العمل در مقابل دشمن (مثل گربه و ...)

اقدامات اولیه :
1 - آرامش مطلق
2 - گرما
3 - تغذیه با مواد حاوی ویتامین
4 - تغذیه با دانه های خیس خورده و سبز شده
۱۳۸۹/۱۱/۰۶، ۰۸:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 78 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #771
RE: همه چیز در مورد تولک سهره و جوجه سهره
سلام مجدد
اين كه فرموديد نظر من در مورد دادن دانه متنوع به سهره سليقه اي هست با عرض معذرت بايد بگم يك روش علمي وبا پشتوانه قوي هست .اما اينكه بفرماييد شاهدونه براي سهره كافيه يك نظر مربوطه به سال هاي گذشته ست كه منسوخ شده.صحبت ما در مورد دوران لك بود نه دوران مستي سهره.حالا شما هر چي در مورد دوران مستي سهره بدونيد بفرماييد فايده نداره چون صحبت اصلي ما درباره دوران لك پرنده هست. شما خودتون فرموديد نيجر بهش بده اما من گفتم كافشه وكتان به مقدار كم بده .چون كافشه باعث خالي شدن پرها ميشه وخاصييت هاي ديگري داره كه شاهدانه نداره.كتان هم اگر بخوره باعث ميشه كه جلاي پرها بيشتر بشه و ازچاقي جلوگيري مي كنه.اينجا در مورد سهره دهندار صحبت نكرديم .يك مساله كلي بيان ميشه . 
  پس الان داريم در مورد دوران لك سهره صحبت مي كنيم نه دوران مستي سهره. من به سهره هام دوبار در هفته هفت تخم معتدل ميدم كه در دوران لك هم ادامه داره وقطع نميشه.قفسشون را بزرگ مي كنم كه تحرك بيشتري داشته باشن .از سبزي جات استفاده مي كنم مخصوصا برگ تربچه كه خاصييت چربي زدايي داره.اتفاقا بعد دوران لك يك مقدار از چربي هاي ذخيره بدنشون كمتر ميشه .
وقتي كه قراره لك بخورن ديگه دونه خنك نميدم .ميذارم جاي گرم .چه داخل باشن وچه بيرون .تو شهرما روزها داخل وبيرون تقريبا يك دما هست . وقتي هم كه سهره صاف كرد كم كم دانه هاي گرم را قطع مي كنم وفقط همون شاهدانه و سبزي جات مي خورن. بعداز دوران لك هفته اي دوشصتي تخم كاهو و كاسني بهشون ميدم تا لكشون صاف صاف بشه . ديگه بعداز آبان ماه دانه خنك نميدم تا سهره بره به طرف مستي . در دوران آماده سازي ومستي تا خرداد نه دانه گرم و نه دانه خنك خالي نميدم وفقط هفت تخم معتدل. سهره هايي مه با اين روش لك ميدم به خاطر دوران جفت اندازي هست كه قوي برن پاي كار وتا حالا هر چي سهره لك دادم ودادم به دوستان بهار جفت رفتن و به موقع هم مست شدن. در مورد بذرك هم بگم كه فقط داخل هفت تخم مجاز هست و توصيه مي كنم بيش از اون كسي استفاده نكنه كه مثل بمب براي كبد و روده هست. 
 دهن بازي مبحث جداي خودش را داره.كسي كه بخواد سهرش فقط براش دهن بزنه همون شاهدونه و سبزي جات براش كافيه كه در مباحث سال گذشته شما با دادن سبزي هم مخالف بوديد و مي فرموديد فقط شاهدانه و مولتي ويتامين.
الان در هيچ كجاي دنيا سهره تك دان نيست .تو عراق كه اصلا شاهدانه جرم هست وهر كي داشته باشه مجرمه. شاهدانه فقط تو ايران مرسوم هست والا جاهاي ديگه دانه مخلوط ميدن وسهره هاشون هم از سهره هاي ما بيشتره و هم قشنگ تره. 
تفاوت نظرات هم براي پيشرفت لازمه و يك مساله پذيرفتني هست .ببخشيد كه مصدع اوقات شدم
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۴/۰۳، ۰۷:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #772
سلام 
داداشم آقا محمد مهدی عزیز خدا شاهد من فقط خواستم یه تذکر فنی رو خدمت دوستان عرض کنم . به هیچ وجه قصد جسارت نداشتم اونم با عزیزی مثل شما که من قلبن ارادت دارم خدمتتون و احترام شما برای ما حقیقتا واجبه چون هم مدیر ما هستید و هم من به شخصه یه دنیا از مطالب شما بهره بردم و یاد گرفتم . 
ولی من بازم در نهایت شرمندگی و معذرت از محضرتون چند تا نکته رو تذکر میدم تا مطالبی که عرض شد روشنتر بشه .

من نگفتم شما داری سلیقه ای کار میکنی منظور من این بود ( چون شما گفتی تنوع در دان و با توجه به اینکه اکثرا به سهره شاهدونه میدن ) این سبکی که شما میفرمایید سلیقه ای میشه و اگر جسارتی شده من بازم ازتون معذرت خواهی میکنم . 

اینکه میفرمایید منسوخ شده . خداشاهد اینطور نیست . لا اقل در تهران اینطور نیست چون من اطلاع دقیق دارم و خدا شاهد پشت کامپیوتر نیستم که فقط از روی مطالعه سایتها نظر بدم . هم از بازار و هم از از کهنه کارا باخیلی هاشون در ارتباط هستم و حتی با لرستان که اقوام بازی میکنن در ارتباط هستم و بالای 90 درصد اینجا شاهدونه میدن و به این روش بازی میکنن .

و اینکه در مورد دوران مستی سهره توضیحاتی داده شد و مصدع اوقات شریفتون شدم . چون شما فرمودین اینجا یه نکته فنی وجود داره باید قبل از شروع لک پرنده تنوع دون داشته باشه من خواستم بگم یه سهره شاهدونه خوار با این شرایط چطور میتونه تنوع دون داشته باشه چون قبل از دوران لک که تابستونه میشه بهار که دوران اوج و مستی سهره هست . قصدم توضیح و روشن شدن مطلب بود که مثلا تو یه همچین شرایطی ما چطور میتونیم تنوع دون داشته باشیم برای سهره ای که پایه دونش شاهدونه هست . و اگر شما فورمول یا برنامه خاصی دارین از محضرتون استفاده کنیم و بیاموزیم ( چون ما با سهره شاهدونه خوار واقعا دستمون بسته است و محدودیت داریم ولی در عین حال سهره با هیچ تغذیه و دونی مثل شاهدونه شاداب و سرحال و بخون نیست . واقعا نمیدونیم باید چه کنیم ؟ شاهدونه رو حذف کنیم پرنده دیگه به اون طراوت و شادابی نیست . شاهدونه بدیم دستمون تو پوست گردو هست و خیلی قدرت مانور روی دون پرنده نداریم ؟ گفتم شاید شما روش و راه حلی دارین که ما بلد نیستیم ازتون بیاموزیم )

اینکه من گفتم نیجر بدن . گفتم از اول تیر که شروع فصل لک هست و گفتم یک سوم انگشتی و نهایتا شش وعده طی سه هفته و در هر هفته دو وعده دو روز درمیون نه بیشتر ( من از این انگشتی های سفید استفاده میکنم . انگشتی رو به صورت عمود تو ظرف دون میکنم جوری که به اندازه یک سومش داخل دون بشه و بیرون میکشم . که شاید به اندازه چهارتا دونه کافشه میشه . ) ولی به شخصه با کافشه خیلی موافق نیستم چون روی چاقی پرنده حساسم و البته فرمایش شما رو هم در مورد کافشه درست میدونم فوائد زیادی داره ولی به ریسکش نمی ارزه . (من چون برای پرندم ارزش قائلم کمی با احتیاط عمل میکنم و همیشه سعی میکنم راهی رو در پیش بگیرم که مطمئن تره و راه های خطرناک رو توصیه نمیکنم که دوستان مجبور بشن سهره رو تو قفس قناری بندازن . من الان ده تا قفس قناری 42و 52 سانتی تو خونه دارم همه نو هستن برای احتیاط گرفتم ولی تمام پرنده هام رو تو قفس کوچیک یا متوسط سهره نگهداری میکنم)

واینکه بذرک رو مثال زدم صرفا خواستم اسم یه دون متفاوتی رو برده باشم . 

بحث دهن بازی نبود . الان تو تهران اونایی هم که تو کار تولید سهره قناری هستن و سالی کلی جوجه میگیرن برای فروش دون اصلی پرندشون شاهدونه ریز هست حالا اینکه در کنار شاهدونه هویج تخم مرغ هم به سهر میدن اونو رد نمیکنم ولی دون پایه پرندشون شاهدونه هست دهن سهره هاشونم همون دهن غریزی سهره هست که تو طبیعت پرنده یاد میگیره . 

واینکه گفتم پرنده رو کجا نگهداری میکنید ؟ چون من یه مدت قدیما هفت تخم میدادم به سهره و بیرون بودن خیلی شاداب نبودن و پف میکردن .

سلقه و نظر هر فردی محترمه . اگه من گفتم بر طبق راه خودمون جواب دوستان رو ندیم برای این بود که غالبا سهره بازا شاهدونه ریز میدن و ما باید بر مبنای قواعد شاهدونه پاسخ دوستان رو بدیم .

دون مخلوط یا هفت تخم (اگر بصورت دائم جلوی پرنده باشه)برای سهره ای که داخل خونه هست و یا سهره ای که فقط برای تیپش نگهداری میشه داخل فضای بسته و خیلی بخون نیست و یا برای تکثیر و تولید مثل سهره باسهره داخل فضای بسته مشکلی نداره ولی ما راجع به سهره ای صحبت کردیم که اولویت اصلی اون نگهداری تو فضای باز و هوای آزاد هست و میخوایم بخونه و مست باشه اونقد که برای اول فروردین بشه حداقل با دوتا ماده قناری تنش کرد ( چون اکثرا دنبال تکثیر سهره قناری هستن عرض شد ) اینکه میفرمایید جاهای دیگه دان مخلوط میدن باید ببینم که غرض اونها از نگهدای سهره چی هست؟ و چه سبکی بازی میکنن ؟ دهن بازن یاتیپ باز . مجتمع دارن یا پرنده رو انفرادی نگهداری میکنن . اگه انفرادی پرنده رو بار میارن قصدشون جوجه گیری هست یا اینکه فقط مست باشه و بخونه حالا به هر آوازی که میخواد باشه . از وحشی گرفته تا زنگی .   

بازم من از حضرتعالی پوزش میطلبم اگر موجب رنجش خاطر عزیزتون شدم . البته فکر میکنم شما بزگوارتر از این حرفا باشین که از ما آزرده خاطر بشین . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۷/۳۰، ۰۷:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۰۳، ۱۰:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #773
خواهش مي كنم شما بزرگواريد .من هم قصد جسارت نداشتم.به هر حال نظرياتي هست كه رد و بدل ميشه.
منظور از تنوع دانه اين نيست كه در تمام ايام شاهدونه را با چيزهاي ديگه مخلوط كنيم .به عنوان نمونه هم گفتم شاهدانه به عنوان دانه اصلي .دوبار در هفته هفت تخم معتدل . استفاده از دانه هم بستگي به شرايط داره . سهره اي كه تو سرما هست با سهره اي كه تو گرما هست تفاوت داره.جوجه با كهنه فرق داره. نر با ماده فرق داره.
ايام به كام
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۴/۰۳، ۱۲:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #774
آقا مهدی من به اون سهره هایی که بیرون دارم تو بهار اگه هفت تخم بدم خراب میشن. نمیدونم ایراد کار کجاست. شما ترکیب هفت تخمتون چیه؟ و چه میزانی در اختیار پرنده قرار میدین؟ اگه دقیق بفرمایید ممنون میشم  .
۱۳۹۵/۰۴/۰۳، ۱۲:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #775
سلام
تنوع دان در دوران تولک,  تولک رو طولانى ميکنه در اين دوران سهره هر دانى جلوشه همون باشه بعد از اينکه تولک تموم شد و ديدى سهره داره پر جديد در مياره و پر ريزى قطع شده اون وقت ديگه ميتونى دان ها و سبزى و تنوع رو شروع کنى براش تا زمانى که تقريبا سهره دهن صاف کنه بعد از اون ديگه دوباره تک دان فقط هفته اى يک بار دان هاى معتدل, مثلا دان کاهو تنها رو نميشه زمستان به سهره داد چون سرده ولى با مقدارى نيجر ترکيب کنى معتدل ميشه اين يه نمونه از ترکيب دان ها بود, موفق باشيد
۱۳۹۵/۰۴/۰۴، ۱۰:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #776
سلام 
فرمایش آقاحمید درسته . اینکه میفرمایید نیجر رو با تخم کاهو ترکیب کنیم میشه معتدل کاملا درست میفرمایید ولی این روی کاغذ درسته و در عمل کمی ایراد داره و ایرادش هم اینه که پرنده یک درمیون دون نمیخوره . مثلا یکدونه نیجر بخوره و سپس یدونه کاهو و دومرتبه یدونه نیجر و سپس یدونه کاهو و به همین ترتیب الی آخر . اگه پرنده به این ترتیب دون بخوره یعنی به همون تعداد که نیجر میخوره تخم کاهو بخوره این میشه یه ترکیب معتدل . ولی متاسفانه در اغلب موارد وقتی مثلا یه همچین ترکیبی ( نیجر و تخم کاهو ) رو جلوی پرنده میذاریم پرنده شروع میکنه به خوردن یکی از دونها مثلا تو فصل پاییز این ترکیب دون رو براش میذاریم شروع میکنه به خوردن تخم کاهو ها و بیشتر تخم کاهو ها رو میخوره و خیلی به ندرت سیاه دونه میخوره و همین موجب میشه پرنده سردیش بشه و با توجه به سرمای نسبیه هوای پاییزی کمی پف میکنه . یا مثلا همین ترکیب معتدل نیجر و تخم کاهو رو تو بهار برای پرنده میذاریم یه هو پرنده گیر میده به خوردن نیجر ها و تخم کاهو رو به ندرت استفاده میکنه و پرنده چون در این فصل اوج مستیشه با خوردن نیجر خراب میشه (که در ارسالهای قبل کمی توضیح دادم خراب میشه یعنی چی ) . اینکه من گفتم وقتی دون پایه سهره شاهدونه ریز باشه دست ما تو پوست گردو هست و خیلی قدرت مانور نداریم منظورم این بود . 
حالا شاید بفرمایید چاره چیه ؟ من نظر و تجربه شخصی خودم رو خدمت دوستان عرض میکنم : به نظر من برای سهره ای که پایه دونش شاهدونه ریز هست ( بخصوص برای پرنده ای که بیرون هست ) باید دونهای سرد و گرم رو متانسب با فصلش بصورت تک تک در اختیار پرنده قرار بدیم . مثلا تو فصل سرما اگه پرنده کم میاره و لازمه بهش دون گرم داده بشه فقط نیجر بدیم به این صورت که مثلا یک سوم انگشتی بهش نیجر بدیم و بعد از سه چار روز دوباره یک سوم انگشتی بهش بدیم یعنی در هفته دوبار بیشتر نباشه و اگر بازم لازم بود که به پرنده دون گرم بدیم یه هفته استراحت بدیم و بعد از یک هفته استراحت دومرتبه یک یا دو عده بهش نیجر بدیم یا میشه در وعده بعدی دون متفاوتی مثلا کنجد بهش بدیم ( ولی به میزان کم یعنی همون یک سوم انگشتی چون به قول اطباء هر خوراکی کمش دواست متوسطش غذاست و زیادش مرض ) . ودر فصلی که لازمه دونهای خنک به پرنده بدیم بازم به همین روال یعنی تک تک بهش بدیم یا مثلا اگر دوتا دون خنک میدیم تو هر وعده از یکیشون استفاده کنیم . مثلا منطقه شما گرمسیره و پرنده داره صاف میکنه و بهتره کمی دون خنک به جیره پرنده اضافه کنیم در مرتبه اول یه نصف انگشتی تخم کاهو بدین و سه روز بعد نصف انگشتی کاسنی و سه روز بعد نصف انگشتی خرفه به عنوان مثال . یا هر دون سرد دیگری البته به شرطی که پرنده ما عادت به خوردن اون دون داشته باشه . 

پس اگر دونها رو تک تک به پرنده بدیم با رعایت نکاتش هیچ موردی نداره و مفید و لازم هم هست . ( یعنی دون گرم در فصل و ماههای سرد و دون خنک در فصل و ماههای گرم . و به اندازه کم و با فاصله زمانی مناسب . و به اندازه نیاز پرنده چون همونطوری که آدما با هم متفاوت هستن ویکی سرد مزاجه و دیگری گرم مزاجه و یکی هم معتدل . سهره ها هم تا حدودی به این صورت هستن و نیاز همه پرنده ها یکسان نیست که به همه پرنده ها یکسان گرمی یا سردی داده بشه ). ودر فصل بهار دون گرم بهتره اصلا ندیم و فقط در یه صورت مجازه و اونم در زمانیه که پرنده هنوز مست نشده . دو سه وعده به میزان یکسوم انگشتی دون گرم داده بشه تا پرنده راه بیفته و محرک باشه براش که هر چی زودتر مست بشه . اما بازم اگه حوصله به خرج بدیم و با گشت و آفتاب و آب بازی پرنده مست بشه راه مطمئن تری هست .  
اما اینکه هفت تخم معتدل یا ترکیبی از چندتا دون رو در کنار شاهدونه که دون پایه است به پرنده بدیم کمی ریسکش بالاست مگر اینکه یه فورمول خاصی برای هفت تخم داشته باشیم مثلا چندتا دون خاص رو به میزان خاصی و به اندازه خاصی به پرنده بدیم . که علت سوال من از جناب بخشی همین بود که اگه فورمول خاصی برای تهیه هفت تخم معتدلی که فرمودن دارن به ما هم بیاموزن ممنونشون میشیم . 
این مباحثی که شد درسته شاید بی ربط با موضوع لک باشه ولی به نظر من بحث تغذیه و نگهداری با بحث لک نمیتونه بی ربط باشه و یه جورایی مثل قطعات پازل هست که یکیش جا بیفته مبحث ناقص میشه. ببخشید اگر پرحی شد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲، ۱۰:۳۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۱۰:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #777
ممنون از راهنمایی و وقتی که میذارید.
مطالب شما در مورد لک شامل سهره قناری هم میشه؟
یه سهره قناری دارم که جوجه حدود 4 ماهه شده و زیر دهنه با اسپیکر. الان داره ریزه خونی می کنه. پر ریزی کرده و تقریبا داره شروع می کنه برا صاف کردن. الان دونش ترکیب کتون حدود دو سوم و بقیه شاهدونه ریز و نیجره. هفته ای دو بار هم ترکیب خرفه و کاهو و یه بار هم تخم مرغ هویج و یه بار هم هویج تنها البته با پودر فلفل دلمه قرمز. دو بار هم در هفته ویتامین و آبتنی. این شیوه به نظر شما مناسبه؟
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۱۲:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #778
سلام 
دوست عزیز روش تغذیه شما خیلی قویه .  
البته داستان سهره قناری کاملا متفاوته و من وقت کنم در قسمت تغذیه سهره قناری یه ارسالی به زودی میذارم . ان شاالله . 
ولی فعلا به طور خلاصه عرض میشه تخم مرغ هویج رو مطلقا ندین چون برای مواقع اضطراری به سهره قناری میدن اونم برای پرنده ای که سوء تغذیه شدید داره . 
دون سهره قناری اگه داخل خونه باشه کتان خالی هست . شاهدونه به سهره قناری ای که داخل خونه هست بدین چربی میگیره و شاهدونه رو به سهره قناری ای میدن که بیرون نگهداری میشه . الان پرندتون اگه داره صاف میکنه نباید نیجر بدین . در حالی که شما هم نیجر و هم شاهدونه و هم تخم مرغ میدین و با این روش احتمالش زیاده پرنده چاق بشه یا دوباره پر بریزه . یا خدای نکرده سنکوب کنه . 

اگه پرنده داخل خونه هست (که احتمالا باید داخل خونه باشه چون فرمودین زیر دهنه) به این روش عمل کنید :

*دون ثابت کتان خالی و تازه و تمییز .

*دو هفته یکبار ( ماهی دوبار ) یکسوم انگشتی نیجر برای تقویتی و مستی پرنده منتها تاقبل از مستی پرنده و در زمانی که پرنده رو به مستی میره قطع شود . و در زمانی هم که پرنده داره صاف میکنه مثل الان داده نشود .

*خرفه و کاهو هفته ای یکروز کافیه . نصف انگشتی . 

*هویج هفته ای یکبار خوبه دوبارشم مانعی نداره . در کل هفته ای دوبار سبزیجات خوبه .

*پودر فلفل هفته ای یکبار خوبه . دوبار هم موردی نیست به شرطی که به مقدار زیاد استفاده نشه .

*ویتامین هفته ای یکبار بیشتر نباشه مگر برای پرنده مریض یا پرنده ای که کمبود شدید ویتامین داره .

*آبتنی هفته ای یکبار خوبه و دوبار هم مانعی نداره فقط باید مراقب باشید پرنده نچاد .

* شاهدونه به سهره قناری داخل خونه اصلا ندین چربی میگیره و نیجر هم تا زمانی که کاملا صاف نکرده ندین . وقتی کاملا صاف کرد دو یا سه هفته پشت هم هفته ای یکروز یکسوم انگشتی بدین مثلا سه تا شنبه و بعد دوهفته یکبارش کنید تا زمانی که شروع کرد به نوک سفید کردن انوقت باید کلا قطعش کنید چون پرنده مخش داغ میکنه و خراب میشه . هم دهنش خراب میشه و هم خودش خراب میشه مثلا یا زود لک میخوره و میخوابه یا چربی میاره یا ...........

* اگر پرنده بیرون باشه دونش مخلوطی از کتان و شاهدونه هست که بر طبق فصول مختلف میزانش تغییر میکنه . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۰۱، ۱۲:۱۱ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۰۴:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenb150
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #779
ماسه و کف دریا فراموش نشه .
یاعلی 
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۰۴:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenb150
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 22
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #780
سلام به همه ببخشید باز مزاحمتون شدم،یه سوال برام پیش اومد خواستم نظر دوستانه خوبمونم بدونم،من یه جوجه طرقه دارم که زیر دهنش آهنگ سهره میذارم چندتا قناری هم دارم اما نمیدونم که این کارم واس سهره هام که دارم لک میدمشون مشکلی بوجود میاره یانه؟
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۰۷:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان