زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۰، ۰۹:۱۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تايپيك جامع بيماري چشم قناري

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 17
11 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #1
تايپيك جامع بيماري چشم قناري
سلام خدمت همه دوستان

دیشب قناری دیر از خواب بیدار شد. وقتی هم که بیدار شد چشماش رو نمی تونست باز کنه بعد از کلی اینور اونور کردن چشماش رو که به هم چسپیده بود رو باز کرد . نکته مهم :( یکی دو روز پیش دور چشمش قرمز بود و الان هم هست . نگرانم لطفاً راهنماییم کنید چکار کنم.؟/؟؟؟)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۶/۲۷، ۰۴:۵۸ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۱۱:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
صفحه 11 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 2
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #101
RE: تایپیک جامع بیماری چشم قناری
سلام دوستان!
من یه سه سالی هست که قناری دارم (البته خیلی وقت پیش قناری داشتم و دوباره از سر گرفتم) ، توی این یکی دوماه اخیر با کوری یا به عبارتی کم بینایی بعضی از قناری هام روبه رو شدم.
اول یه دونه اینجوری بود و بعد شدن 3 تا و این سومی هم جوجه هست...
اون دوتا رو با دستور پزشک از بقیه جدا کردم و دو قطره دادن که هر 8 ساعت میرزم توی چشم هاشون، یکی خوب شد و یکی چشمش وسطش سفید شده، اما اونی که خوب شده خودش رو پف میکنه و همیچین حالت خوبی نداره!!
و جدیدا هم اون جوجه قناری که از اون دوتا جدا بوده و با بقیه قناری ها بوده کم بینا شده.
غذاشون هم تخم مخلوط، تخم کتان، فلفل دلمه، هویج و گاهی تخمه مرغه
الان مشکل کوری چیه؟ واسه اولین بار با همچین چیزی روبهرو شدم
لطفا راهنمایی کنید
۱۳۹۲/۰۴/۲۱، ۱۲:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #102
(۱۳۹۲/۰۴/۲۱، ۱۲:۲۳ ب.ظ)J.D.M نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان!
من یه سه سالی هست که قناری دارم (البته خیلی وقت پیش قناری داشتم و دوباره از سر گرفتم) ، توی این یکی دوماه اخیر با کوری یا به عبارتی کم بینایی بعضی از قناری هام روبه رو شدم.
اول یه دونه اینجوری بود و بعد شدن 3 تا و این سومی هم جوجه هست...
اون دوتا رو با دستور پزشک از بقیه جدا کردم و دو قطره دادن که هر 8 ساعت میرزم توی چشم هاشون، یکی خوب شد و یکی چشمش وسطش سفید شده، اما اونی که خوب شده خودش رو پف میکنه و همیچین حالت خوبی نداره!!
و جدیدا هم اون جوجه قناری که از اون دوتا جدا بوده و با بقیه قناری ها بوده کم بینا شده.
غذاشون هم تخم مخلوط، تخم کتان، فلفل دلمه، هویج و گاهی تخمه مرغه
الان مشکل کوری چیه؟ واسه اولین بار با همچین چیزی روبهرو شدم
لطفا راهنمایی کنید
سلام
اين رژيم غذايي را كه گفتيد همه را با هم به قناريها مي دهيد كه بخورند ؟ كلا رژيم گرمي براي قناري هاتون انتخاب كرديد. لطفا در مورد نسبت خويشاوندي جفت ها و محل نگهداري ورژيم غذائي جوجه ها توضيح بيشتري بدهيد. در اتاقي كه نگهداري مي شوند لامپ روشن مي كنيد ؟ با چه فاصله اي ؟
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۴/۲۲، ۰۷:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: J.D.M
*
کاربر انجمن

ارسال: #103
مرسی از توجه ـتون
من سالای زیادی قناری داشتم اما تا حالا قناری ها به این بیماری مبتلا نشده بودن، تا الان حدود 5 -6 تاشون سرهمین مریضی از بین رفتن
اون جوجه قناری دیروزی هم که گفتم، با اینکه جست و خیز داشت امروز مرد، آب و دونه و هویج توی قفسش بود یعنی از بی غذایی نمرده!!
قناری های بالغ توی قفس جداگانه هستن و جوجه ها و قناری های نابالغ هم توی قفس جوجه پران هستن، نور خورشید از پنجره ها می تابه و نور مهتابی بهشون نمیخوره چون بعد از غروب دیگه نمیرم جاشون
نه اون غذاهایی رو که بهتون گفتم رو با هم نمیدم مثلا از بین تخم مرغ، تخم مخلوط، کاهو ، فلفل دلمه ای قرمز و شاهدونه هر روز یکیشونو میدم به اندازه ی نیازشون و توی تابستون هم برگه خرفه، کاهو و تخم کاهو و کتان میدم بهشون
از نور مهتابی همونجور که گفتم اصلا استفاده نمیشه، و هفته ای یه بار آب تنی میکنن
اون قطره هایی هم که دامپزشک داده اسم هاشون هست کلوبیوتیک 0.5 درصد و بتازونیت که به همین ترتیب ولی بعد از 5 دقیقه توی چشم اون دوتا قناری میریزم ولی بهبودی توشون حاصل نمیشه
من حدود 50 تا قناری دارم و از این میترسم که بقیه هم اینجوری بشن
منتظرپاسخ همه دوستان هستم
۱۳۹۲/۰۴/۲۲، ۰۷:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #104
سلام مجدد
چند سوال :
1- پدر ومادر اين جوجه ها با هم نسبت خوني دارند يانه؟
2- قناري هايي كه به اين بيماري مبتلا شدن توي چه رده سني هستند ونر هستند يا ماده؟
3- فضله قناري ها چه رنگي هست؟
4- به غير از موارد بالا از دارو يا ويتامين يا ضد شپشك خاصي استفاده مي كنيد يانه؟
5- سبزيجات را به چه صورتي مي شوييد ودر اختيار قناري ها مي گذاريد؟

چند توصيه ايمني:
1- سعي كنيد محل نگهداري را از لحاظ وجود حشراتي مانند پشه ومگس وهمچنين حيوانات موذي حفظ كنيد.
2- كلا از دانه هاي قبلي استفاده نكنيد واز جاي ديگري دانه جديد خريداري كنيد.
3-دانه هم تا مدتي فقط كتان بدهيد واز هيچ نوع سبزي وميوه استفاده نكنيد.
بعداز مدتي اگر روند بيماري در سايرين متوقف شد اون وقت اطلاع بديد تا كارهاي لازم ديگر را با مشورت ساير دوستان انجام بدهيد.

يك توصيه كلي
در صفحات قبل دوستان در اين مورد بحث كردند كه خيلي هم مفيد هست حتما از صفحه 1تا 11 را با دقت مطالعه كن.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۴/۲۳، ۰۸:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: J.D.M
*
کاربر انجمن

ارسال: #105
نه نسبت خونی ندارن.

2- قناري هايي كه به اين بيماري مبتلا شدن توي چه رده سني هستند ونر هستند يا ماده؟

یه دونشون مادست و 3 سالشه ، یکی نر یک ساله هست و اون آخری هم جوجه 3 ماهه بود.

فضلشون سفیدِ آهکی رنگ هست و دون دونه!

4- به غير از موارد بالا از دارو يا ويتامين يا ضد شپشك خاصي استفاده مي كنيد يانه؟

قبلا از داروی خاصی استفاده نمیکردم ولی جدیدا" ، حدود دو هفتس که از NEKTON-R واسه رنگ قناری ها استفاده میکنم، اینم بگم که تاریخ انقضاش تا حدود 2 هفته دیگس، اگه تاریخ گذشته بشه مشکلی میتونه پیش بیاره یا نه؟

سبزیجات با آب میشورم و بعد از چند دقیقه به قناری ها میدم

حالا این تخم کتانی که گفتید رو کاملا جایگزین ارزن کنم یا نه به جای دونه های دیگه (به غیراز ارزن) بدم بهشون؟
اگه بیماریشون آبله باشه، روش درمانش چه جوریه؟!!
اینم بگم که اون دوقناری که حدودا کور شدن، بعد از گذشت از یک ماه و اندی هنوز زندن ولی اون جوجه هه مرد، جریان از چه قراره؟
۱۳۹۲/۰۴/۲۳، ۰۶:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 416
1519 سپاس گرفته‌شده در 504 ارسال
ارسال: #106
سلام دوست من من به تازگی یکی از قناریهام ابله گرفته که امیدوارم همون یکی باشه ابله معمولا یک دونه شبیه جوش در کنار نوک یعنی اونجایی که دو نوک به هم میرسن میزنه چک کن ببین همچین جوشی دارن در ضمن دامپزشک به من تاکید کرد که تمامی لوازم و قفسها را شسته و ضد عفونی کنم و برای رسیدگی اول به قناریهای سالم برسم بعد به بیمارها تا ویروس به بقیه قناریهات سرایت نکنه
۱۳۹۲/۰۴/۲۴، ۰۱:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #107
(۱۳۹۲/۰۴/۲۳، ۰۶:۳۴ ب.ظ)J.D.M نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نه نسبت خونی ندارن.

یه دونشون مادست و 3 سالشه ، یکی نر یک ساله هست و اون آخری هم جوجه 3 ماهه بود.

فضلشون سفیدِ آهکی رنگ هست و دون دونه!

قبلا از داروی خاصی استفاده نمیکردم ولی جدیدا" ، حدود دو هفتس که از NEKTON-R واسه رنگ قناری ها استفاده میکنم، اینم بگم که تاریخ انقضاش تا حدود 2 هفته دیگس، اگه تاریخ گذشته بشه مشکلی میتونه پیش بیاره یا نه؟

سبزیجات با آب میشورم و بعد از چند دقیقه به قناری ها میدم

حالا این تخم کتانی که گفتید رو کاملا جایگزین ارزن کنم یا نه به جای دونه های دیگه (به غیراز ارزن) بدم بهشون؟
اگه بیماریشون آبله باشه، روش درمانش چه جوریه؟!!
اینم بگم که اون دوقناری که حدودا کور شدن، بعد از گذشت از یک ماه و اندی هنوز زندن ولی اون جوجه هه مرد، جریان از چه قراره؟
سلام
1- دانه قناري كتان هست نه ارزن دوست من.
2- برو داروخانه دامپزشكي پودر اوكسي وت بگير طبق دستور بهشون بده .
3-سينه اون قناري هارا نگاه كن ببين لاغر شده يانه .موضوع لاغري سينه سهره وقناري را بخون تا يه چيزهايي دستگيرت بشه.
4- سبزي بايد خشك وبدون رطوبت باشه وگرنه قنارها مشكل روده اي پيدا مي كنند.
5- در مورد نكتون ريسك نكن وبهشون نده.
6- مقداري شن شسته شده واستاندارد به همراه كف دريا در اختيارشون بگذار.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۴/۲۴، ۰۷:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناس
سپاس‌ها: 103
79 سپاس گرفته‌شده در 20 ارسال
ارسال: #108

دوستان و اساتید گرانقدر با سلام
لطف فرموده نظرات خود را در مورد این بیماری بیان بفرمایید ( این قناری موزاییکی حدود 10 روز دست یکی از دوستام بود وقتی از سفر برگشتم چشمش این طوری شده بود پماد تتراسایکلین 3 روزه که میزنم . مدفوع طبیعی هست در ضمن از 15 قناری فقط همین مشکل پیدا کرده ) عکس ضمیمه هست .
با سپاس فراوان
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۹:۰۳ ب.ظ، توسط parsa.)
۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۸:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #109
اگربه قناری هاتون هفت تخم میدین هرچه سریعتر قطعش کنید بجاش تخم کاهوی خوب بهشون بدین بجای پماد نانوسیل 2درصدبپاشید

باسلام به قول یه دوست که دامپزشکه هربلایی سرقناری میاد ازجاوغزاشه کنترل کن تیزی توقفسش نباشه وتوجه کن غزای اصلیش کتونه نابقی درحد هلهوله س برا تامین نیازهای احتمالی انجام بده امید که نتیجه بگیری
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۴/۲۷، ۱۲:۴۳ ق.ظ، توسط sj_mousavi.)
۱۳۹۲/۰۴/۲۷، ۱۲:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: parsa
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #110
با سلام :
یکسری اطلاعات در رابطه با این بیماری دارم که بی شباهت با موارد فوق نیست و به عشق قناری در حد توان در اختیار دوستان میگذارم :

دوستان این بیماری چشمی که جدیدا همه گیر شده (بعضی ها میگن که اوایل تابستان با ورود پرندهای وارداتی مثل مینا و طوطی و ... شیوع پیدا میکنه ) و گرمای فصل هم باعث تشدید اون میشه ، شدیدا واگیر دار بسیار شبیه آبله و به همان اندازه مهلک و کشنده هستش :
ابتدا چشم قناری کمی ملتهب میشه و طی چند روز در صورت عدم درمان تورم بیشتر شده کدورات چرکی باعث بسته شدن چشم و لکه چرک مانند سفیدی روی مردمک رو میگیره . پلک ها خشک و سفت میشود و پلک سوم روی چشم رو میگیره و حرکتش کند و نهایتا قطع میشه ، زخم و جوش مثل آبله در اطراف دهان دیده نمیشه ، اشتهای قناری کم شده ، قناری سریعا تحلیل میره و سبک میشه ، سینه به مرور کاردی با رنگ تیره بصورتی که وزن قناری لانک که اندازه گرفتم از حدود 20 تا 22 گرم به 14 تا 16 گرم میرسه .. فضله کمی متمایل به سبز و زرد میشه و در برخی موارد اسهال سبز رنگ هم پیش میاد (در صورت مشاهده اسهال سفید گچی با علائم بالا امکان آبله بسیار بالاست ) تحرک بد نیست و سرحال به نظر میاد ولی فریب نخورید و مراقبت شدید نیاز داره والا تلف میشه ...

قطره کلوبیوتیک تاثیر زیادی در درمان نداره .. قطره جنتامایسین چشمی هم جواب نداده ، قطره بتامتازون هم از دامپزشک پیشنهاد شده گرفتم ولی هنوز استفاده نکردم .

و اما ... طبق تحقیقات بنده و جستجو و مطالعه چند سایت فرانسوی داروهای زیر در درمان موثرترند :
از پماد تتراسایکلین چشمی هر 6 ساعت یکبار در چشم و تورم اطراف آن استفاده کنید . دو بار در روز پماد ویتامین آ چشمی یا ویتامین های A و D3 در بهبود کمک کننده ست .
داروی آوازول که مخصوص قناری و درمان این بیماری هستش و خیلی ها در سایت های خارجی پیشنهاد داده بودند و ابراز رضایت در درمان چشم و بیماری میکردند که متاسفانه در ایران کم گیر میاد ، شایدم گیر نیاد . بنابراین ترکیباتش رو سرچ کردم که تقربیاً همون شربت دیمترونیدازول هستش ، سه قطره در نصف آبخوری بمدت 3 تا 5 روز در درمان موثر واقع میشه (از داروخانه انسانی تهیه کنید) . در کل تتراسایکلین ها در درمان موثرترند . همچنین انروفلوکساسین هم (3 قطره در 40 سی سی آب روزانه بمدت 5 روز ) میتونه از پیشرفت بیماری جلوگیری کنه و با مراقبت بیشتر به درمان برسه .

در صورتیکه دوستان اطلاعات بیشتری در زمینه این بیماری و همچنین تجربه درمانش دارند ، اطلاع رسانی کنند . با تشکر امیـــــد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۰۴، ۰۳:۱۹ ق.ظ، توسط omidlord.)
۱۳۹۲/۰۵/۰۴، ۰۲:۵۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: abbass11 ، katbi

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپيك جامع بيماري پاي قناري amir_e 945 259,397 ۱۳۹۸/۰۷/۱۹، ۱۱:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: محمدمهدی
  تايپيك جامع پر قناري khalili 256 45,809 ۱۳۹۷/۰۹/۲۹، ۱۲:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Program maker

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان